Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Yoğurt ve limon maskesinin cilde faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır?

Vücudumuzu saran cilt tabakası iki bölümden meydana gelmektedir. En büyük insan organı olan cilt 2 metrekareye eşdeğer olup 10 kilogram ağırlığında olabilir. İnsanların dış görünümü için büyük önem oluşturan cildimiz bakım ve önem ister. Günümüz insanların en büyük sıkıntısı stres kötü hava ve organik olmayan gıdalar cildimizi de kötü etkilemektedir. Yaşlanmayı hızlandırdığı gibi birçok cilt sorununa da yol açar. Özellikle yağlı cilde sahip olanların kesinlikle okunması gereken yepyeni bir kür ile karşınızdayız. Canlı ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu kür tarifi tam size göre.  Geçmişten günümüze aktarılmış cilt bakımı adına doğal bitkiler ile hazırlanan birçok faydalı bilgi verilmiştir. Bizlerde siz değerli okurlarımız için bu faydalı bilgileri araştırdık ve  cilde en iyi gelen yoğurt limon maskesi hakkında detaylı bir yazı kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz.

Yoğurtun cilde faydaları nelerdir?

Yoğurdun hem vücuda hem de cilde birçok faydası bulunmaktadır. Geçmişten günümüze dek aktarılmış olan bu bilgiler şimdi yeniden can buluyor. Yoğurdun antioksidan etkisi artık herkes tarafından biliniyor. Ciltte meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı ya da birebir olan yoğurt aynı zamanda cildi pürüzsüzleştiriryor ve sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Belli aralıklarla kullanıldığında cilde makyaj kalıntılarının oluşturduğu siyah noktaları dahi geçirdiği gözlenmiştir. Çinko bakımından Bir hayli zengin olan yoğurt aynı zamanda cilt lekeleri sorunu yaşayanlar için de bire bir tedavi yöntemidir.

Güneş lekeleri ve cilt lekelerini çıkarmadaki ustalığı tıbbi tedavi yöntemlerini unutturacak cinsten. Aynı zamanda yoğurt maskesi yaparken önemli detaylara biraz daha değinecek olursak; eğer yağlı bir cilde sahipseniz maskede kullanacağınız yoğurt kesinlikle az yağlı olmalıdır. Cildiniz kuru ve nemsiz ise yağlı yoğurt tercih edebilirsiniz. Yapılan maskenin doğal olması için kesinlikle hazır alınma yoğurt kullanılmamalıdır. Evde kendiniz hazırladığınız yoğurt ile hem besin ihtiyacınızı karşılayabilir hem de maskelerinizi de kullanabilirsiniz. Doğru cilt tipine doğru yoğurt uygulamak çok önemlidir.

 • Çinko bakımından zengindir.
 • Güçlü bir antioksidan etkisi vardır.
 • Cilt lekelerine iyi gelmektedir.
 • Kızarıklık ve kaşıntı durumunu geçirir.
 • Yanıklarda su toplamasın diye kullanılır.
 • Cildi pürüssüzleştirir.
 • Cildi yaşılık etkilerinden korur.
Yoğurt ve limon maskesinin cilde faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır?

Limonun cilde faydaları nelerdir?

İçerisinde bulunan C vitamini bakımından limonun faydaları saymakla bitmiyor. Cildi beslediği gibi limonun suyu ve kabuğu da cildi nemlendirir. Ayrıca limonda bulunan C vitamini cilt lekelerine ve sivilce izlerini gidermede yardımcı olur. Cilt hücrelerini besleyen limon cildin hem genç hem de dinamik olmasını sağlar. Limon cilde aydınlık ve parlaklık verir. Yağlı ciltlerin en büyük sorunlar arasında yer alan siyah nokta bilindiği üzere kadınların en büyük düşmanıdır.

Makyaj kalıntıları ile de oluşabilen siyah noktaların en etkili yöntem ise limondur. Doğru bir şekilde kullanıldığında limon kürü ciltteki siyah noktaları giderme de birebirdir. İçerisinde bolca sitrik  asit bulunan limon akneli bölgeye uygulandığında hem akneyi geçirme de hem de aknenin zarar verdiği cildi onarmada yardımcı olur. Limonun ayrıca cilt lekelerine geçirip renk tonuna açtığı da bilinen bir gerçektir. Ancak limonun asitlik özelliği olması nedeniyle önerilen miktardan fazla kullanmak de önerilen zaman aralığından fazla ciltte tutmak cildi tahriş edip kızarmaları sebep olabilir. Cilt bakım uzmanlarının da gözde kullandıkları doğal kürler in içerisinde ilk sırada limon yer alır.

 • Cildi nemlendirir.
 • Siyah noktaları giderir.
 • Cildi gençleştirir
 • Cilte oluşan renk eşitsizliklerini düzenler.
 • Akne tedavisinde kullanılabilir.
Yoğurt ve limon maskesinin cilde faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır?

Yoğurt ve limon kürünün cilde faydaları nelerdir?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi yoğurdun ve limonun cildimize olan faydaları saymakla bitmiyor. Geçmişten günümüze birçok ilim insanının dahi kullandığı ve tedavi yöntemi olarak kayıtlara geçtiği bu iki yararlı besin cilt tedavisinde de oldukça başarılı bir izlenim ile ilerlemektedir.Ayrı ayrı tüketildiği ve cilde uygulandığı zaman birbirinden eşsiz etkiler gösteren yoğurt ve limon bir araya geldiği zaman da mucizeler yaratır. Eşsiz bir doğal bakım ürünü olarak evde hazırlanabilen yoğurt ve limon kürü cilde ışıltı verirken ciltteki renk eşitsizliklerini giderir. Aynı zamanda göz altı morluklarından ve sivilceli ciltlerde de uygulanan yoğurt limon maskesi cilde yaşlılık belirtileri olan kırışıklık yaşlılık lekelerinden korur.

Yoğurt ve limon maskesinin cilde faydaları nelerdir? Nasıl hazırlanır?

Yoğurt ve limon kürü maskesi nasıl hazırlanır?

Şimdi de pırıl pırıl bir cilt için bu iki harika besinden mucize gibi doğal bir maske yapımından bahsedelim:

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 3 damla limon suyu
 • Bir kase
 • Bir adet pamuk

Uygulanışı:

İki mucizevi besinin bir araya geldiğinde ciltte oluşturduğu faydalı etkilerden bolca söz ettik. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile 3 damla limonu bir kase içerisinde homojen bir hale gelene kadar karıştıralım. Makyajdan arındırdığımız temiz cildinize bu maskeyi uygulayalım. Ancak göz çevresi ve dudak etrafına maskeyi uygularken hassasiyet gösterelim. Yazı ışıl ışıl bir cilt de girmek için haftada 2 veya 3 kez uygulanabilen bu maske eğer cildinizde kuruluk yaratıyorsa içerisine birkaç damla zeytinyağı ekleyerek cildinizi daha da nemlendirebiliriz. Eğer ki bu maskeyi sivilce için yapıyorsanız bu karışıma kesinlikle zeytinyağı eklemeyin. Temiz cildimize uyguladığımız maskeyi yüzünüzde 15 dakika kuruttuktan sonra bol su ile yıkamayı unutmayın. Işıl ışıl bir cilde merhaba!

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.