1. Ana Sayfa
 2. Diyet

Yeşil çay diyeti nedir? Yeşil çay diyeti zayıflatır mı?

Yeşil çay diyeti nedir? Yeşil çay diyeti zayıflatır mı?
Yeşil çay diyeti
+ - 0

Yeşil çay diyeti, hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin uyguladığı diyet çeşitlerinden birisidir. Bu anlamda yeşil çay, dünya genelinde kabul gören tescilli bir yağ yakıcıdır. Kökeni itibariyle Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve aynı zamanda tıp alanında da oldukça işe yarayan bir çaydır. Bu yüzden son yıllarda oldukça ünlenmiş ve çoğu kişi tarafından sıkça kullanılır hale gelmiştir. Yeşil çay diyeti ile zayıflayanlar ve sağlığını stabil olarak tutmayı isteyenler, bu noktada azımsanamayacak derecede geniş bir kitledir. Peki gerçekten yeşil çay diyeti zayıflatır mı?

Zayıflama

Yeşil çay diyeti zayıflatır mı?

Yağ yakan diyetler, tok tutan diyetler ve kilo koruyucu diyetler… Tüm bu diyetler niçin varlar? Kadınlar olarak hem fiziksel hem de mental anlamda kendimizi iyi hissetmemiz için elbette. Sağlıklı kalmanın öncelikli şartlarından biri yeşil çay olabilir mi? Diyetlerin içinde varlığını her koşulda hissettiren yeşil çay zayıflatır mı? Cevabını birlikte görelim kızlar.

Yeşil çay, içeriğinde bulunan polifenolik maddeler sayesinde metabolizmanızın çalışma şeklini hızlandırır. Ayrıca yapısında A, E, C, B5, H, K vitaminleri ile magnezyum, çinko, krom ve selenyum bulunması nedeniyle vücut direncinin arttırılmasını sağlar. Bilimsel anlamda da kanıtlanan çalışmalar bunları destekler niteliktedir. Bu maddelerden farklı olarak yeşil çayın en önemli özelliği, içerisinde kateşin maddesinin bulunmasıdır. Kateşin maddesi, yeşil çayın diğer çaylardan çok daha farklı ve faydalı olmasını sağlar. Çünkü kateşin, yapısı gereği yüksek oranda antioksidan içerir ve bu sayede vücudunuzda birikmiş olan fazla yağlar, kısa sürede yakılır. Gereksiz yağ ve kilolar yeşil çay diyetiyle hızlıca vücuttan atılmış olur. Yeşil çay eşsiz bir yağ yakıcı değil mi sizce de?

Yeşil çay

Yeşil çay diyeti ödem attırır mı?

Yeşil çay fazla yağlardan ve ödemlerden şikayetçi olan kişilerin doğal yolla sorunlarından kurtulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda içerisinde bulunan kafein kişinin vücut ısısını arttırmaya yardımcı olur. Çünkü kafein, yağ yakımı esnasında ısının artmasını sağlar, bu da metabolizmanın hızlı çalışmasını olumlu yönde etkiler. Sabah erken saatlerde içildiği taktirde güne başlarken enerjinin tazelemesinde yardımcı olur. Yeşil çay bu olumlu özellikleri sayesinde sağlığını ve kilosunu korumak isteyen kişilerin, günün belirli saatlerinde uygulaması gereken bir diyettir.

Yeşil çay

Yeşil çay diyetinin faydaları

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz yeşil çay, deyim yerindeyse a’dan z’ye vücuttaki tüm yapılara olumlu anlamda etkiler sağlamaktadır. Literatüre geçmiş en çok bilinen faydaları şunlardır:

 • Yeşil çay insan ömrünü uzatmada son derece faydalı bir içecektir.
 • Kilo vermekte sorun yaşayan ve metabolizması yavaş çalışan kişilerin metabolizma hızını arttırır. Vücutlarındaki birikmiş yağların yakımını aktif hale getirir ve kısa sürede zayıflama gerçekleşir.
 • Mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olur. Sindirim sistemiyle ilgili sorun yaşayan kişilerin rahatlamasına, hazımsızlık, şişlik gibi olumsuz durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Bağırsakların emilim hızını arttırır. Bu sayede tüketilen yiyeceklerinden alınan vitamin ve mineraller hızlı bir şekilde vücudumuza yayılır.
 • Yeşil çay kan şekerini dengede tutar. Kan şekerleri ani düşüş veya yükseliş gösteren insanların, insülin direncini kontrol altında tutar.
 • Cilt temizliğinde sıklıkla kullanılır. Ciltteki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar. Lekelerin giderilmesinde, gözenekleri sıkılaştırma da oldukça etkilidir.
 • Saç bakımında kullanılması gereken bir üründür. Çünkü yıpranmış saç uçlarını yeniden onarıcı özelliklere sahiptir.
 • Ağız içindeki yara ve uçuk gibi rahatsız edici durumların oluşmasını engeller. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde bakteri oluşumunu en aza indirir.
 • Damar yollarını genleştirerek olası damar hastalıkları veya tıkanıklarına karşı önlem alır. Kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Kemik yapısını korumaya ve güçlendirmeye fayda sağlar. Diş çürümelerini engeller. Özellikle diş minesinin sağlığı için sıklıkla uygulanması gereken bir diyettir.
 • Kanser tedavisi gören kişilerin hastalık sürecinde bağışıklıklarını destekler. Kanser olma ihtimaline karşı koruyucudur. Başlıca; meme, prostat, kolorektal kanserlerinin oluşumunu engeller.
 • Şiddetli adet ağrılarını azalmaya ve dindirmeye yardımcıdır.
 • Kas gevşetici özelliği bulunması nedeniyle kas ağrılarına ve kas sertleşmelerine iyi gelir.
 • Lösemi hastalığının tedavisinde geriletici özellik taşır.
 • Hafıza geliştirmeye ve cevap verme süresini hızlandırmaya yardımcıdır. Parkinson ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.
 • Alerjik reaksiyonlara karşı metabolizmanın direncini güçlendirir.
 • Yeşil çay aşırı iştahlı kişilerin iştahlarını azaltmaya da yardımcı bir çaydır.
 • Gün içinde ruh halinin canlı ve daha enerjik olmasını sağlar.
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen inmelerin oluşmasını engeller.
 • Şiddetli böbrek ağrısı çekenler ve böbrek taşı bulunanların tedavisinde kullanılması fayda sağlar.
 • Ağız kokusunu engeller ve migren gibi çeşitli baş ağrılarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda giren mikroplara karşı direnç sağlar.
 • İçerisinde bulunan L-theanine adlı amino asit sayesinde kaygı seviyesinin azalmasına yardımcı olur.
Limonlu yeşil çay

Limonlu yeşil çay diyetinin faydaları

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmeyen geniş bir kapsama sahiptir. Özellikle sağlık açısından oldukça fayda sağlayan bu çay, kişilerin tercihlerine göre farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Sade olarak tüketilmesinin yanında farklı malzemelerle de birleştirilerek yeşil çay daha keyifli bir hale getirilebilmektedir.

Bunlardan birisi de yine oldukça faydalı olan limonudur. Limonun yağ yakıcı ve antioksidan özelliğine sahip olduğu, metabolizmayı hızlandırdığı için başlı başına sağlık için faydalı olduğu bilinmektedir. Limonlu yeşil çay, içimi oldukça kolay olan keyifli lezzet ve fayda sunan bir içecektir. Özellikle yeşil çayın özünde bulunan kateşin maddesi, yeşil çayın etkili olmasının temel sebebidir. Limonla birlikte tüketilen yeşil çayda, demleme ardından suya geçen kateşin oranı artmaktadır. Bu sayede yeşil çayın etki oranı artmakta, daha da faydalı hale gelmektedir. Limonlu yeşil çayın başlıca faydaları şunlardır:

 • Limonlu yeşil çay, kansere karşı bünyeyi korur. Kanser hücrelerinin oluşmasına engeller.
 • Sindirime yardımcı yapısıyla metabolizmaya yardımcı etki gösterir. Sindirim sisteminde hazımsızlık, mide rahatsızlıkları gibi problemlere etki eder.
 • Limonlu yeşil çay, kalp sağlığını güçlendirerek, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Özellikle kolesterolle mücadelede oldukça etkin rol oynar.
 • Limonla birleşen yeşil çay, kilo kaybını arttırır, kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. İştah kesici özelliği ile etki ederek, vücutta yağ yakılmasını arttırır.
 • Limonlu yeşil çay, vücuttaki hücre ve dokuların onarımını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Mineral olarak zengin içeriğe sahip olan limonlu yeşil çay, yaraların da iyileşmesinde etkilidir.
 • Limonlu yeşil çay cilt sağlığı üzerinde de oldukça etkilidir. Sivilce oluşumu önlemek, cildin doğal güzelliğini ortaya çıkarmakta yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda cilde parlaklık katarak daha aydınlık bir görünüm oluşmasını sağlamaktadır.

Limonlu yeşil çayın yapımı oldukça kolaydır. Demleme aşamasına gelen yeşil çay fincanına 1 dilim limon eklemek sizlere bu sağlık dolu içeceği sunmaktadır. Gün içerisinde tüketilen bu içecek, hem sağlık anlamında hem de kilo kaybı anlamında sizlere oldukça yararlı olacaktır.

Baş ağrısı

Yeşil çay diyetinin zararları

Yeşil çay diyetinde yalnızca yararlardan bahsedersek, konuyu objektif bir bakış açısı ile yaklaşmış olmayız. Bu noktada yeşil çay diyetine başlamadan önce zararlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Spesifik sağlık problemleriniz yeşil çay ile nüksedebilir. Unutmamak gerekir ki her şeyin azı karar çoğu zarar.

Yeşil çay bazı kişilerde mide ağrılarına, mide bulantısına neden olabilir. Buna bağlı olarak kabızlık gibi sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Genellikle tok karnına içilmeli ve yan etkilerinin olmaması için 2 ve 3 bardağın üstüne çıkılmamalıdır. Aksi halde kulak çınlaması, düşünce sisteminde karışıklık, baş ağrıları veya baş dönmeleri meydana gelebilir. Sıkça kullanıldığı taktirde bazı kişilerde demir eksikliği gözlenebilir. Günde en az 2 fincanın üstüne çıkılmamalı ve kandaki demir oranları takip edilmelidir. Hamile, böbrek sorunu yaşayan hastalar ve kronik hastalar doktorun izni olmadan tüketirlerse çeşitli sindirim sistemi bozukluğu riski ile karşılaşabilirler. Hamile kişiler çok fazla tüketirlerse içerisindeki kas gevşetici özelliği hamile kişiler ve bebeğin sağlığı için olumsuz etkilere sebep olabilir. Aynı zamanda ilaçlarla beraber asla tüketilmemelidir. Çünkü güçlü yapısıyla bazı ilaçların etkilerini azaltır ve işe yaramaz hale getirir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin dikkatli bir şekilde kullanması veya bir tercih yapması söz konusudur.

Hamile

Yeşil çayı kullanmaması gereken kişiler

Elbette yeşil çay diyeti ile hayal edemeyeceğiniz kilolara düşerek, vücut kitle indeksinizi normale indirgeyebilirsiniz. Ancak aşağıdaki özelliklere sahip kişilerden biriyseniz, yeşil çay kullanmamanızı önereceğiz. Konuya dair net bir bilgi arayışındaysanız, doktorunuza danışmanız sorularınıza cevap olacaktır.

 • Kalp rahatsızlığına sahip kişiler,
 • Sindirim sistemi problemlerine sahip kişiler,
 • Tansiyon hastalığıyla mücadele eden kişiler,
 • Böbrek sorunu yaşayan kişiler,
 • Mide ülserine sahip kişiler,
 • Hamile kadınlar,
 • Anksiyete ve farklı psikolojik rahatsızlığa sahip kişiler.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay yapısı gereği siyah çaydan farklı bir çaydır.  Çünkü içerisinde kateşin maddesi bulunur. Bu sebeple demlenme aşaması da farklılık gösterir. Diyet yapmaya karar verdiyseniz, yeşil çayın optimum bir şekilde nasıl demlenmesini gerektiğini bilmelisiniz. Yapısında bulunan kateşin yüksek ısıda ve kaynar suya konulmaması gereken bir maddedir. Bu nedenle genellikle yeşil çayın ılık suda demlenmesi gerekir.

Yeşil çayın ideal demlenme tekniği:

Ocakta kaynar halde bulunan su ocaktan alınır ve biraz soğuması için kenara konur. İdeal ılınma derecesine geldikten 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı yeşil çay, demliğin içine konur.  Demliğin kapağı kapatılır ve 5 dakika içinde tamamen demlenmiş olur.

Yeşil çay ve süt

Yeşil çay ve süt detoksu nedir?

Birçok kişinin uyguladığı, kısa süre içerisinde etkisini gösteren yeşil çay ve süt detoksu, kilo verdirici özelliği ile bilinmektedir. Özellikle hızlı bir kilo kaybı ihtiyacı yaşayan kişilerin tercih ettiği yeşil çay ve süt detoksu, günlük olarak uygulanmakta, yanında sadece su tüketilmektedir. Şok diyetlerden biri olan bu detoks, hızlı şekilde bünyeye etki etmektedir. Sütün yumuşak tadı ile yeşil çayın mucizevi etkisinin birleşmesi ile oluşan karışım, belirli aralıklarla gün içerisinde sık sık tüketilmektedir. Özellikle vücuttaki toksinlerden arınmanızı sağlayan bu detoks, 1 günde kilonuzda ciddi oynamaya sebep olmaktadır. Oldukça popüler olan mucizevi yeşil çay ve süt detoksunun yapılışı şöyledir:

Malzemeler:

 • Yarım yağlı 1,5 litre süt
 • 2 yemek kaşığı yeşil çay

Yapılışı:

İlk olarak ocakta bir kap içerisinde süt kaynatılmaktadır. Ocaktan alınan ve biraz ılıyan süte yeşil çay yapraklarını da eklenmektedir. Oluşa karışım üstü kapalı olacak şekilde 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Süre dolduktan sonra karışım süzülmelidir. Süzülen karışım istenilen kaba veya şişeye konularak gün içinde tüketilmeye hazır hale gelmektedir.

Süt detoksu

Yeşil çay süt detoksu nasıl yapılır?

Yeşil çay süt detoksu, oldukça kolay şekilde uygulanabilmektedir. Günlük olarak hazırlanan detoks karışımı, her öğünde 1 su bardağı olarak tüketilmelidir. Gün içerisinde 2,5-3 litre su harici herhangi bir yiyecek veya içecek tüketilmemelidir. Sadece detoks karışımı ve bol su içilerek bir gün boyunca bu uygulama yapılmaktadır. Yeşil çay ve süt detoksu sabah,

 • 10:00’da başlayıp,
 • 12:00
 • 14:00
 • 16:00
 • 18:00
 • 20:00
 • 22:00’e kadar birer bardak olacak şekilde iki saatte bir tüketilmelidir.

Yeşil çayın ve sütün tok tutma etkisi ile açlık hissetmeden bu program rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bunun yanında spor ve egzersizle de desteklenen detoks programı, 1 günde 2 kilograma kadar kilo kaybı yaşanmasını sağlamaktadır. Özellikle sağlık anlamında sorun yaşayan kişiler bu detoksu uygulamamalıdır. Aynı zamanda detoks, haftada sadece 1 gün olmak üzere yapılmalı, sık sık tekrarlanmamalıdır.

Buzlu yeşil çay

Buzlu yeşil çay diyeti

Özellikle yaz aylarında, yaz sıcağının bunaltıcı havasıyla genellikle soğuk ve ferahlık sağlayacak içecekler tüketilmektedir. Bu sıcak havalarda, yeşil çayı sıcak olarak tercih etmek istemeyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntem buzlu yeşil çay diyeti olmaktadır. Metabolizma hızlandıran ve sağlıklı bir bedene ulaşmamızı sağlayan yeşil çay, lezzetli yapısıyla yaz günlerinde uygulanacak diyet seçeneklerindendir. Buzlu yeşil çay diyeti yapacak olanlar için yeşil çay karışım tarifi şu şekildedir:

Malzemeler:

 • Poşet çaysa 4-6 paket veya tepeleme 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 4 bardak su
 • Buz küpleri
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 4-5 dilim limon (isteğe bağlı)
 • Üzeri için nane (isteğe bağlı)

Yapılışı:

İlk olarak kullanacağımız yeşil çay kaynar su ile bir bardakta demlenmektedir. Aynı zamanda demlenen çay içerisine limon suyu sıkılmakta, kalan limonlar içerisine atılmaktadır. 5-6 dakika demlenen yeşil çay, soğumak üzere sürahiye alınmaktadır. Ilıyan yeşil çay karışımına, bal eklenmekte sonrasında buz küpleri de sürahi içerine eklenmektedir. Yeteri kadar soğumazsa buzdolabında da bekletilebilen yeşil çay karışımı, sunum yapılırken nane ve limon da eklenerek hazır hale gelmektedir. Bu karışım günde 2-3 bardak olmak üzere keyifle tüketilebilmektedir.

Diyet listesi

Yeşil çayla diyet listesi

Uzun yıllardan beri yeşil çay, zayıflamak isteyenlerin en büyük yardımcısı şüphesiz. Hem uzmanlar hem kullananlar yeşil çayın kilo kaybı üzerindeki etkisini gözler önüne sermektedir. Sağlıklı kilo vermek ve zinde bir vücuda sahip olmak isteyen herkes uzmanlar tarafından oluşturulan günlük diyet programlarını uygulamaktadır. Oluşturulan bu beslenme programları, belirli ana ve ara öğünlerden oluşmakta, zaman zaman metabolizma hızlandırıcı takviyelerle desteklenmektedir. Tüm bu etkileri düşünüldüğünde, özellikle beslenme ve diyet listelerinde sıklıkla yeşil çay kullanımı önerilmektedir.

Yeşil çay güçlü bir takviye olarak hemen her diyet programının ara öğünlerinde karşımıza çıkmaktadır. Oluşturulan diyet programları farklı kapsamlarla uygulanabilmekte, gün gün kendi içinde de farklılıklar göstermektedir. Tüm bu detaylar uzmanlar tarafından oluşturulmakta, kişiye özel şekilde hazırlanması en sağlıklı çözüm olmaktadır. Yeşil çayla oluşturulan sağlıklı 3 günlük örnek diyet listesi şu şekilde planlanabilmektedir:

Birinci Gün:

 • Sabah: Yumurta beyazından yapılan omlet, 1 fincan şekersiz yeşil çay, isteğe bağlı yarım portakal veya greyfurt tüketilebilmektedir.
 • Ara Öğün: Kahvaltıdan sonra ara öğün olarak 1 adet elma tüketilmelidir.
 • Öğle:1 kâse mevsim yeşillikli salata, yarım kutu ton balığı ve yine 1 fincan şekersiz yeşil çay tüketilmelidir.
 • Ara Öğün: Öğle yemeğinden sonra 1 kâse ev yapımı yoğurt tüketilmelidir.
 • Akşam Yemeği: 100 gram tavuk eti ve 1 porsiyon sebze yemeği yenebilmektedir. Yemek sonrasında 1 fincan yeşil çay şekersiz şekilde tüketilmelidir. Tüm bu programa ek olarak gün içerisinde bol su tüketilmelidir.

İkinci Gün:

 • Sabah: Sebzeli omlet, 1 fincan şekersiz yeşil çay, isteğe bağlı yeşillik tüketilebilmektedir.
 • Ara Öğün: Kahvaltıdan sonra badem ceviz gibi bir avuç kuruyemiş tüketilmelidir.
 • Öğle:1 kâse sebze çorbası, bir parça tavuk ızgara ve 1 fincan şekersiz yeşil çay tüketilmelidir.
 • Ara Öğün: Öğle yemeğinden sonra 1 adet meyve tüketilmelidir.
 • Akşam Yemeği: Haşlanmış kuzu eti ve 1 porsiyon mevsim yeşillikli salata yenebilmektedir. Yemek sonrasında yine 1 fincan yeşil çay şekersiz şekilde tüketilmelidir.

Üçüncü Gün:

 • Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan şekersiz yeşil çay, isteğe bağlı meyve tüketilebilmektedir.
 • Ara Öğün: Kahvaltıdan sonra tatlı ihtiyacına göre 1-2 adet hurma tüketilebilmektedir.
 • Öğle: 1 porsiyon ızgara köfte ve 1 fincan şekersiz yeşil çay tüketilmelidir.
 • Ara Öğün: Öğle yemeğinden sonra 1 adet elma tüketilebilmektedir.
 • Akşam Yemeği: 1 kâse çorba ve 1 porsiyon ton balıklı salata yenebilmektedir. Yemek sonrasında yine 1 fincan yeşil çay şekersiz şekilde tüketilmelidir.

Tüm bunların yanında gün içerisinde en az 30 dakika egzersiz yapılmalı ve bolca su tüketilmelidir. Bu sayede yeşil çayla oluşturulan diyet listesi çok daha etkili sonuç vermektedir. Diyet listesi içerinde olan gıdalar, kişilere göre değiştirilebilmektedir. Burada önemli olan dengeli ve yeterli beslenmenin sağlanmasıdır.

1 günde 2 kilo verdiren yeşil çay diyeti

Yeşil çayın zayıflatıcı özelliği herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Metabolizma hızını arttıran ve gerçekten istenilen görünüme kavuşulmasını sağlayan bu mucize çay, hızlı kilo verdiren diyetleri ile de öne çıkmaktadır.  1 günde 2 kilo verdiren yeşil çay diyeti ile birçok kişi oldukça başarılı sonuçlar almaktadır. Hızlı kilo kaybetmenin yeni bir yöntemi olan yeşil çaylı süt, güçlü içeriği ve lezzetli yapısıyla vücuttaki ödemin atılmasını sağlamaktadır. Sadece süt ve çaydan oluşan bu diyet programı, tüm gün boyunca bu karışımın tüketilmesiyle gerçekleşmektedir. Demlenen yeşil çayın süt ile karıştırılması ve bekletilmesiyle bu karışım elde edilmektedir. Toplam 7-8 kez olmak üzere 2 saat aralıklarla birer bardak olmak üzere tüketilen karışım, haftada 1 gün uygulanmalı, fazla uygulanması sağlık için tehlike oluşturmaktadır. Özellikle süte alerjisi olan, böbrek ve safra kesesi sorunu yaşayan kişiler bu diyeti yapmamalıdır.

Diyet listesi

1 haftada 5 kilo verdiren yeşil çay diyeti

Diyet ve sağlık dostu olan yeşil çay, diyet listelerinin vazgeçilmez isimleri arasındadır. Yağ yakıcı özelliği, metabolizma hızlandırması ve iştah kesmesi ile en hızlı kilo vermek isteyenlerin bir numaraları tercihi bu çay olmaktadır. Özellikle de belirli malzemelerle bir araya gelerek tüketilen yeşil çay diyetleri, hızlı kilo vermek isteyenler için oldukça avantajlıdır. 1 haftada 5 kilo verdiren yeşil çay diyeti de bunlardan birisidir. Gelin kızlar, hep birlikte bu harika sonuçlar veren diyetin detaylarını inceleyelim.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay
 • 4-5 adet karanfil
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 adet limon
 • 1 adet maden suyu
 • 3 dilim taze zencefil
 • 1 litre kaynamış su

Yapılışı:

 • Kaynamış su biraz bekletilerek yeşil çaylar demlenir ve 10 dakika üstü kapalı şekilde bekletilir.
 • 1 litrelik cam şişeye sıkılan limon, tarçın, karanfil, zencefil ve soda eklenir.
 • Daha sonra karışımın üzerine demlenen yeşil çay süzülerek eklenir. Hızla kilo verdirecek içeceğiniz ister soğuk ister sıcak şekilde tüketilmeye hazır hale gelir.

Gün içerisinde istenilen miktarda bu çay tüketilir. Aynı zamanda sadece protein ağırlıklı beslenilir, mümkünse bu içecek harici ek gıda tüketilmemelidir. 1 haftada minimum 3-5 kilo arası kilo kaybı yaşamanız bu şekilde elde edilir. Bunun yanında bol su tüketimi, yürüyüş ve dengeli beslenme de kilo kaybında oldukça etkili olan faktörlerdir. Hızlı ve kesin çözüm olan bu program, sağlıklı olan herkes tarafından uygulanabilmektedir.

2 günde 5 kilo yeşil çay diyeti

İmkansız gibi görünen ama deneyenlerin şaşkınlıkla uyguladıkları 2 günde 5 kilo yeşil çay diyeti, hızlı kilo vermek isteyenler tarafından yapılmaktadır. Vücuttaki toksin ve ödem attıran bu diyet, beslenme programı ve sporla desteklendiğinde 5 kiloya kadar sonuç vermektedir. Şok diyetlerden biri olan 2 günde 5 kilo yeşil çay diyeti, şu şekilde uygulanmaktadır:

Malzemeler:

 • 4 su bardağı kaynar su
 • 2-3 yemek kaşığı yeşil çay
 • Bir çay bardağı süt
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

Kaynamış su bir sürahiye alınır ve içerisine yeşil çay eklenir, yaklaşık 10 dakika ağzı kapalı demlenmeye bırakılır. Ilık hale gelen karışım, 1 su bardağının 2/3 olacak şekilde konur, geri kalan 1/3 kısmına ise süt ilave edilir. Zencefil ve tarçın da bardağa eklenerek karıştırılır. Karışım ilk olarak sabah içilir, içildikten her 2 saat sonra ara öğün yapılır. Ara öğünler ceviz, badem gibi kuru yemiş veya yeşil elma olabilir. Her ara öğünden 1 saat sonra yeşil çay karışımı tekrar aynı şekilde içilmelidir. Toplam 5 kere olmaz üzere, sıcak şekilde yeşil çay karışımı gün içerisinde bu programa göre tüketilir. 2 gün boyunca aynı şekilde uygulanan diyet programı, 3- 5 kilo arası kilo kaybı yaşamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda yeşil çay diyeti yapıldıktan sonra 2 hafta ara verilmelidir. İlaç kullanan veya rahatsızlığı olan kişilerin bu detoksu uygulamaları sakıncalı olabilir. Bu açıdan sağlık problemi olmayan kişiler bu diyet programını uygulamalıdır.

Diyet listesi

3 günlük yeşil çay diyetleri

3 günlük yeşil çay diyetleri, hızlı zayıflamak isteyen kişilerin uyguladığı bir diyet çeşididir. Yeşil çayın mükemmel etkisi ile hızlı kilo verdiren diyet, sadece 3 gün içerisinde harika sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Peki 3 günlük yeşil çay diyetleri nasıl yapılmaktadır?

3 günlük yeşil çay diyetleri, öğün olarak yeşil çaydan oluşan bir karışımın tüketilmesi ile gerçekleşmektedir. Farklı birçok uygulaması olan 3 günlük diyetler, temel olarak vücudun yağ yakmasını arttıran ve metabolizmayı hızlandıran besinlerden oluşmaktadır. Genel olarak protein destekli yapılan bu diyetler, kısa vadede etki etmektedir.

Diyet listesi

3 günde 3 kilo verdiren yeşil çay diyeti

3 günde 3 kilo verdiren yeşil çay diyeti, oldukça kolay uygulanabilen bir diyettir. Gün içerisinde belirli gıdaların tüketilmesiyle gerçekleştirilen diyet, kısa sürede etki göstermektedir. Spor ve bol su tüketimi ile de desteklenen bu programlar, şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. 3 günde 3 kilo verdiren yeşil çay diyeti şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Diyet temek olarak bir yeşil çay karışımı ile uygulanmaktadır. Yeşil çaydan oluşan karışım, gün içerisinde sık sık tüketilmektedir. Bu karışım, zencefil, tarçın, süt ve yeşil çaydan oluşmaktadır. Kaynamış suda demlenen yeşil çaya karıştırılan bu malzemeler, 1. gün boyunca 2 saat arayla aksatılmadan tüketilmektedir. Bunun harici herhangi bir besin alınmamaktadır.
 • gün sabah, öğle ve akşam olmak üzere diyet programına 2 yumurta eklenmektedir. Ayrıca ara öğün olarak ceviz veya avokado tüketilebilmektedir. 2. gün sadece yumurta ve ara öğünde verilen besinler tüketilmektedir. Harici bir besin tüketimi yapılmamaktadır.
 • gün tekrar yeşil çay karışımı içeren aynı program uygulanmaktadır. 2 saat arayla olmak şartıyla karışım tüm gün aralıklarla tüketilmelidir.

Toplamda 3 gün uygulanan yeşil çay diyeti, hızlı kilo verdiren bir alternatiftir. Bu 3 günlük diyet programını sadece sağlığı yerinde olanlar uygulamalıdır. Aksi takdirde büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Diyet listesi

3 günde 5 kilo verdiren yeşil çay diyeti

Yeşil çay diyeti, oldukça etkili olan ve uygulanma şekli ile farklı sürede farklı etki gösteren bir diyet çeşididir. Özellikle detoks olarak uygulanan ve uygulanan gün sayısında değişiklik gösteren yeşil çay diyetleri, kısa süre içerisinde 5 kiloya kadar azalma meydana getirmektedir. Burada önemli olan 3 gün boyunca diyetin düzenli uygulanmasıdır. 3 günün ardından bu diyet ile birlikte en az 3 kilo olmak üzere 5 kiloya kadar zayıflamak mümkündür. 3 günde 5 kilo verdiren yeşil çay diyeti şu şekilde uygulanmalıdır:

 • Yeşil çay, kaynar su ile demlenir. 5-10 dakika demlenmesi beklenen yeşil çay bir şişeye konur.
 • Daha sonra içileceği zaman bir fincanın 4/3 ü yeşil çay geri kalan kısmı süt olmak üzere konur. Az miktar toz tarçın ve zencefil de eklenerek karışım hazırlanmaktadır.
 • Yeşil çay karışımı gün içerisinde 2 saatte bir tüketilmektedir. Bunun harici bir gıda alınmamaktadır. Ara öğün olarak ihtiyaç halinde kuru yemiş veya salatalık gibi besinler tüketilebilmektedir.

Günde en az 5 kere uygulanan bu diyet, maksimum 3 gün uygulanmaktadır. Özellikle bu çay diyetinde, akşam 7’den sonra bir besin tüketilmemelidir. Bol bol su içilmeli ve günde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede uygulanan yeşil çay diyeti, 3 gün içerisinde 5 kilo vermenizi sağlayacaktır.

Diyet listesi

Yeşil çay ve yeşil elma diyeti

Yeşil çayın kilo vermedeki faydasıyla ve sağlığa yararıyla alakalı birçok bilgi paylaştık. Bu mucize etkili çay, yeşil elmayla birlikte kullanıldığında daha da faydalı bir hal almakta, etkisini daha da arttırmaktadır. Peki yeşil çay ve yeşil elma diyeti nedir?

Yeşil çay ve yeşil elma diyeti, içerisinde metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakma özelliği bulunan birçok malzemeden oluşan bir kür ile yapılmaktadır. Vücuttaki toksinlerin ve fazla suyun atılmasına yardımcı olan bu kür, hızlı kilo kaybı sağlamaktadır. Özellikle yeşil elma, oldukça iyi bir yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcıdır. Cilde ve sindirim sistemine olan katkısı da düşünüldüğünde diyetlerin vazgeçilmezi olmaktadır. Bu anlamda yeşil çay ve yeşil elma ikilisi kilo vermek isteyenlere oldukça iyi etkiler sunmaktadır.

Malzemeler:

 • 1 yeşil elma
 • 5-6 dal maydanoz
 • Taze zencefil
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 3-4 tane karabiber ya da yarım çay kaşığı toz karabiber
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 limon
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Yapılışı:

 • İlk olarak elma kabuklarıyla birlikte dilimlenir. Diğer tüm malzemeler elma sirkesi hariç bir tencereye konur. Karışımın üzerine 1,5 litre su ilave edilir. Kısık ateşte kaynaması için beklenir, kaynadıktan 5-6 dakika sonra kapatılır.
 • En az 10 dakika karışım demlenmesi için bırakılır.
 • Bir süzgeç yardımı ile karışım sürahi veya bir şişeye süzülür. Elma sirkesi de eklenerek gün içerisinde tüketilmeye hazır hale getirilir.

Uygulanışı:

Yeşil çay ve yeşil elma diyeti, yapılan kür karışımının gün boyu tüketilmesi ile uygulanmaktadır. Özellikle aç karna tüketilmeli ve gün içerisinde mümkün oldukça başka besin alınmamalıdır. Gerekli durumlarda kuruyemiş gibi ara öğünler konulmalıdır. Haftada 2 gün uygulanan bu kür, uygun şekilde beslenme programı ve spor ile birlikte ciddi kilo kayıpları oluşturmaktadır.

Diyet listesi

Yeşil çay limon diyeti

Yeşil çay ve limon oldukça sık tüketilen, kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir karışımdır. Özellikle ödem sökücü ve yağ yakma özellikleriyle zayıflamak isteyenlerin uyguladığı bu diyet, oldukça kolay şekilde hazırlanmaktadır.

Malzemeler:

 • 4 paket sallama yeşil çay veya 2 yemek kaşığı açık yeşil çay yaprağı
 • 1 litre kaynar su
 • 1 şişe sade soda
 • 1 adet limon
 • 3 adet karanfil
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı:

Kaynamış su ve yeşil çay karıştırılarak 10 dakika demlenir. Demlenen çaya karanfiller, zencefil, tarçın ve doğranan limon eklenir. Ardından sade soda yavaşça eklenir. Karıştırılan tüm malzemeler bir şişeye konarak gün içinde tüketilir. Her gün taze olarak bu karışım tekrarlanır. Özellikle protein ağırlıklı bir programla desteklenen diyet, az karbonhidrat tüketimi ve sporla desteklenmelidir. Egzersiz yapılması ile bu diyet sayesinde hızlı kilo kaybı yaşanmaktadır.

Diyet listesi

Yoğurt yeşil çay diyeti

Severek tükettiğimiz ve hemen herkesin evinde bulunan yoğurt, yeşil çay ile birlikte harika bir yağ yakıcı detoks karışımı oluşturmaktadır. Özellikle yoğurdun bölgesel yağ yakma özelliği diyetlerde sık sık kullanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu hemen her besin grubu, yoğurdun tok tutmasını da sağlamaktadır. Tüm bu özellikler, yeşil çayla da birleşerek zayıflamak isteyenlerin uygulayacağı sağlıklı bir diyeti oluşturmaktadır.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı veya 1 su bardağı yoğurt (ev yapımı olması daha sağlıklı)
 • 1 poşet yeşil çay
 • 1adet salatalık
 • 7-8 dal taze nane

Yapılışı:

İlk olarak yeşil çay sıcak su ile demlenir. Sonrasında yeşil çay soğumaya bırakılır. Bu sürede yoğurt, salatalık ve naneler hazırlanır ve blander içine konur. Soğuyan yeşil çay da eklenerek karışım çekilir. Soğuk tüketmek istenirse aynı karışıma buz da eklenebilmektedir. Yapılan karışım haftada 3-4 gün boyunca taze olarak tüketilir. Özellikle ana öğünler yerine tüketilen karışım kilo vermekte oldukça yardımcı olmaktadır. Tabi ki tüm bunların yanında spor ve sağlıklı beslenme de kilo kaybını arttırmakta, daha başarılı sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Kadın

Sütlü yeşil çay ile zayıflayanlar

Daha önceki başlıklarımızda yeşil çayın faydalarından ve vücuda etkilerinden bahsettik. Özellikle de sütlü yeşil çaydan oluşan diyet programıyla hızlı ve kısa sürede kilo kaybı yaşandığını söyledik. Birçok kişinin tercih ettiği sütlü yeşil çay, bu özelliği ile oldukça popüler bir içecek haline gelerek sık sık tüketilmektedir. Nitekim sütlü yeşil çay ile zayıfların sayısındaki artış, bu popülerliğin en büyük sebebidir.

Birçok kişinin yaptığı bu detoks içeceği, kilo vermeye yönelik etkisi ile bilinmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde birçok hastalığa ve enfeksiyona karşı da direnç oluşturmaktadır. Sağlık için de oldukça yararlı olan bu karışım, kullanan kişileri hem tok tutmakta hem de vücutlarına rahatlatıcı etki yapmaktadır. Bu sayede gün içinde tüketilmesi ciddi bir öğün yerine geçmektedir. Bunlara ek olarak tüm gün tüketilmesiyle vücut üzerinde zayıflatıcı etki oluşturmaktadır. Sütlü yeşil çay ile zayıflayanlar, çayın bir yerde lezzeti dolayısıyla da rahatlıkla tüketmektedir. Sütün yumuşatıcı etkisiyle birleşen bu karışım, tüm bunları düşünülünce kısa sürede birçok kişiye fayda sağlamaktadır. Yüzlerce kişinin zayıfladığı ve memnun kaldığı bu içecek, acil durumlarda imdadımıza koşan harika bir alternatiftir.

Kadın

Yeşil çay diyeti ile zayıflayanlar

Yeşil çay diyeti ile zayıflayan kişiler, düzenli bir beslenme şekli ile bunu gerçekleştirmektedirler. Özellikle son dönemde duyduğumuz yeşil çay ile zayıflama, gerçek anlamda oldukça etkili bir yöntemdir. Ama sadece yeşil çay içerek veya mevcut beslenmemize yeşil çayı dahil ederek kilo kaybı yaşayamayacağımızın altını çizmekte fayda var. Bu noktada bilmeniz gereken yeşil çayla birlikte tükettiğiniz gıdalar ve haytanızdaki hareketliliktir. Protein ağırlıklı bir beslenme ve düzenli spor ile yeşil çayın mucize etkisini gören birçok insan bulunmaktadır. Hepsinin de ortak özelliği, sağlıklı bir hayat standartlarına sahip olmalarıdır. Sağlıklı ve yeterli beslenme, az şeker ve karbonhidrat tüketimi, düzenli yürüyüş gibi etkenler sizi bu noktaya taşıyacaktır. Yeşil çay ile zayıflayan her kişi mutlaka bu konulara dikkat etmekte, kalıcı ve sağlıklı kilo vermek adına bu yöntemlerle kilo kaybı yaşamaktadır.

Kadın

Yeşil çay süt diyeti yorumları

Yeşil çay diyeti ile zayıflayan kişiler, sütlü yeşil çay diyetinin uygulanması ardından verdikleri kilolara şaşırmaktadır. Özellikle düzenli saat aralıklarına uyularak haftada 1 gün uygulanan sütlü yeşil çay detoksu yorumları oldukça sevindiricidir. Yeşil çay süt diyeti yapmayı planlayanlara bir fikir olması amacıyla uygulayan kişilerin bazı yorumları şu şekildedir:

 • “Düzenli olarak denedim. Her 2 saatte bir soğuk olarak tükettim. Sadece ek olarak bir avuç sarı leblebi yedim ve bir günde 1.1 kg verdim. Gerçekten etkili olan bu tarifi sık sık tekrarlayacağım.”
 • “Muhteşem bir tarif. 1 günde 68 kilodan 65.1’e düştüm. Sürekli çayı tükettiğim için asla açlık hissetmedim ve herhangi başka bir şey yemedim. Sonraki gün biraz sarsılsam da bir günde 3 kilo vermeyi başardım.”
 • “2 haftalık aralıklarda bu diyeti uyguluyorum. Sonuç gerçekten başarılı. Özellikle light süt ile yaptığım karışım beni daha çok mutlu etti. İlk başlarda zorlansam da şu an severek tüketiyorum. Artık detokstan çok belirli günler bazı öğünlerimin yerine bu çayı içiyorum. Kilo veremeyenlere şiddete tavsiye ediyorum. Sadece midesi hassas olan kişilerin denemesi sakıncalı olabilir.”
Kadın

Sadece yeşil çay ile zayıflayanların yorumları

Gün içerisinde aç karna, ara öğünlerde tüketilen yeşil çayın kilo verdirici özelliklerini paylaşmıştık. Birçok kişinin memnuniyetle kullandığı yeşil çay, uzun vadede oldukça etki etmektedir. Sadece yeşil çay ile zayıflayan onlarca kişi, beslenme şekillerine dahil ettikleri bu içecekle hayal ettikleri bedene ulaşmaktadır. Başka bir şey kullanmadan sadece yeşil çay tüketerek zayıflayanların yorumları şu şekildedir:

 • “Özellikle sindirimimi rahatlatması ile bile daima içtiğim yeşil çay, 1 aylık kullanım sonucu 7 kilo vermemi sağladı. Sabahları aç karna güne yeşil çayla başlayıp, ara öğün olarak da severek tüketiyorum. Şimdilik etkisi çok iyi.”
 • “Yeşil çayın tadını pek sevmiyorum ama kilo kaybında etkisi olsun diye tüketmeye başladım. 1-2 kilo kadar hareketlenme oldu. Umarım devamı da gelir.”
 • “Şu ana kadar zayıflattığına inandığım tek çay, kesinlikle için.”
Yeşil çay

Yeşil çay diyet yapmadan zayıflatır mı?

Baştan sona çeşitli yeşil çay diyetlerini sizler için paylaştık. Elbette ki tüm uygulamalar düzenli şekilde yapıldığında bir sonuç verecekti. Özellikle yeşil çay zayıflatır mı sorusu, birçok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Yeşil çay içeriği ile oldukça düşük kalorili, deyim yerindeyse mucizevi etkilere sahip bir üründür. Metabolizma ve vücut olan etkileri ile oldukça faydalı bir içecektir. Bu anlamda yeşil çay, doğru program ve spor eşliğinde kullanıldığında zayıflatıcı etkiye sahiptir.

Yeşil çay

Yeşil çay süt diyeti kaç gün içilmeli?

Yeşil çay süt diyeti, uygulama olarak değişiklik göstermektedir. Eğer detoks ve şok diyet programı olarak uygulanacaksa, haftada 1 veya 2 gün sabahtan başlayarak iki saatte bir şekilde tüketilmelidir. Bu şekilde uygulanan programlarda ek gıda alınmadığı için sık tekrarlanması uygun bulunmamaktadır. Fakat ek gıdalarla birlikte oluşturulan diyetlerde kullanılan bu karışım, gün içerisinde ara veya ana öğün olarak istenilen miktarda içilebilmektedir. Daha öncesinde eklediğimiz yeşil çay diyet çeşitlerinde kaç gün tüketilmesi gerektiği detaylıca belirtilirmiştir. Kendinize en uygun yeşil çay diyet programlarını inceleyip, rutin halinde uygulayabilirsiniz.

Diyet

Yeşil çay ile haftada kaç kilo verilir?

Yeşil çay ile oluşturulabile birçok farklı diyet kombinasyonu bulunmaktadır. Bunların yanında günlük hayat şartlarımız, beslenme şeklimiz ve spor yapmamız kilo kaybında etkili faktörlerdir. Bu etkiler de baz alınarak yeşil çay diyetleriyle kaybedilen kilolar farklılaşmaktadır. Ama temelde sağlıklı bir beslenme program ve minimum 30 dakika yürüyüşle içilen yeşil çay, haftada 2-5 kilo aralığında kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kadın

Yeşil çay nasıl kilo verdirir?

Yeşil çay içeriği açısından güçlü bir yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcıdır. Özellikle vücuttaki ödem şişkinlik ve toksinlerin atılmasında büyük rol oynamaktadır. Tüm bunlarla birlikte kullanılan yeşil çay, iştah kesici özelliği ile de kilo vermeye yardımı olmaktadır. Farklı malzemelerle oluşturulan yeşil çay karışımları, vücuttaki fazla suyun ve toksinin atılmasına sağlamaktadır. Bu sayede kısa sürede dengesine kavuşan vücut fazla yağların da yakılmasıyla fit bir görünüm kazanmaktadır. Her diyette olduğu gibi yeşil çay programları da egzersiz ile desteklendiğinde gözle görülür değişimlerin olması kaçınılmazdır.

Saat

Yeşil çay ne zaman içilirse kilo verdirir?

Yeşil çay genellikle aç karna yemek öncesi tüketilmesi ile bilinmektedir. Özellikle zayıflamak isteyen kişilerin aç karna bir bardak yeşil çay içmesi, tüm gün hızlı yağ yakmasını sağlamaktadır. Bunun yanında ara öğünlerde ve ana öğün olarak da kullanılan yeşil çay, aşırıya kaçmamak suretiyle gün içerisinde tüketilebilmektedir.

Kalori hesabı

Yeşil çay ne kadar kalori yakar?

Anti-kanser özelliği taşıyan yeşil çay, aynı zamanda hızlı bir yağ yakımı da sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketilen 3-4 fincan yeşil çay en az 70 kalori yakılmasını sağlar. Burada önemli olan kişini hareketliliğidir. Metabolizmayı hızlandırması ile bu kalori miktarı çok daha yükselebilmektedir.

Yeşil çay

Yeşil çay aç karnına mı tok karnına mı içilmeli?

Yeşil çay gün içerisinde daima tüketilebilmektedir. Sağlık açısından da faydasıyla bu anlamda aşırıya kaçmadan her zaman tüketilmesi uygundur. Ancak zayıflama kaygısı olan kişiler yeşil çayı aç karna tüketerek daha iyi bir sonu elde edebilmektedirler.

Yeşil çay

Gece yatmadan önce yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Gece yatmadan önce yeşil çay içmek, gerçekten oldukça etkili bir uygulamadır. Sakinleştirici özelliği de bulunan yeşil çay, gece uyumadan önce içildiğinde vücudu rahatlatmaktadır. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırmasıyla yağ yakımını arttırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında gece yatmadan önce bir fincan yeşil çay tüketmek zayıflatıcı özelliğe sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken yeşil çayın içindeki kafeindir. Günlük yüksek miktarda yeşil çay tüketmek bu anlamda size kötü bir yan etki yapabilmektedir.

Sallama yeşil çay

Sallama yeşil çay zayıflatır mı?

Elbette ki yeşil çayın her formu, oldukça etkili bir içecek olmasını sağlayacaktır. Bu anlamda sallama yeşil çay da zayıflatıcı özellik göstermektedir. Ancak doğal yollarla elde edilen yeşil çayın etkisi çok daha fazla ve sağlıklıdır. Sallama çayların işlenmesi ve paketli olması bu noktada etkisini azaltmakta, bazı durumlarda yeteri kadar verim alınmamasında etkili olmaktadır.

Tarçın

Tarçınlı yeşil çay zayıflatır mı?

Tarçınlı yeşil çay, diğer kombinler gibi zayıflama üzerinde etkilidir. Tarçının ve yeşil çayı etkilerinin sağladığı fırsatlar, kilo kaybına yardımcı olmakta, zayıflamak isteyen kişiler için iyi bir sonuç göstermektedir.

Soğuk yeşil çay

Soğuk yeşil çay kilo verdirir mi?

Yeşil çay faydaları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı tüketilme şekilleri ile de birçok alternatifi bizlere sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen soğuk yeşil çay, serinletici ve sağlıklı bir seçenektir. İçeriği bakımından aynı özelliklere sahip soğuk yeşil çay, tıpkı diğer kullanımlarında olduğu gibi zayıflatıcı özelliğe sahiptir. Bu noktada düzenli tüketilen soğuk yeşil çay kısa sürede kilo verdirmektedir.

Yeşil çay

Günde kaç bardak yeşil çay içsem zayıflarım?

Yeşil çay içeriğinde bulunan kateşin maddesiyle zayıflatma özelliği göstermektedir. Bunun yanında içeriğinde oldukça yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Yeşil çay içmeyi tercih eden kişiler, gün içerisinde 2-3 fincan bu çaydan tüketebilmektedirler. Fazlasının zararlı etki oluşturacağı bilinerek, yeşil çay tüketimi aşırıya kaçılmadan yapılmalıdır.

Yeşil çay

Yeşil çay çok içilirse ne olur?

Aşırı yeşil çay tüketimi ciddi anlamda sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle hamile ve emziren bayanların tüketmemesi gerekmektedir. Bunun yanında böbrek, kalp, safra rahatsızlığı olan kişiler de yeşil çay tüketimini uzmanlara danışarak gerçekleştirmelidir. Yeşil çayın sunduğu sınırsız faydanın yanında, aşırı tüketimle birçok zarar da oluşabilmektedir. Yeşil çay çok içildiği taktirde başlıca şu rahatsızlıkları tetiklemektedir:

 • Uykusuzluk,
 • Sinirlilik hali,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Baş dönmesi,
 • Bulantı veya kusma,
 • Boşaltım sistemi sorunları,
 • Baş ağrısı gibi birçok yan etki oluşturabilmektedir.

Bu anlamda yeşil çay uzman kontrolünde danışılarak içilmeli, önerilen miktarın dışına çıkılmamalıdır.

Yeşil çay

Yeşil çay kaç bardak içilmeli?

Yeşil çay çok faydalı bir çay olmasına rağmen aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Çünkü içerisinde ortalama 120 ile 320 mg kateşin maddesi ve 10 ile 60 mg kafein bulunur.  Bir kahveden bile daha yüksek oranda kafein oranına sahiptir. Bu kadar yüksek ölçüde kafein miktarını vücut için zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple günde 2 ile 3 bardak yeşil çayın tüketilmemesi gerekir. Zayıflamak ve ödem atmak isteyen kişiler 2 ve 3 bardak içmelidir. Sadece enerji yenilemek ve sağlığı için tüketmen isteyenler kişiler 1 ile 2 bardak yeşil çay tüketmelidir. Fakat hamile kadınlar ve kronik hastalığa sahip olan kişiler içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Kadın

Uyku sorunu olanlar yeşil çayı nasıl tüketmelidir?

Yeşil çay içerisinde bulunan yoğun kafein miktarı nedeniyle uyku problemi yaşayan kişilerin içmeye korktuğu bir çaydır. Fakat faydalarından yararlanmak için yeşil çayın kafein miktarını zayıflatacak bir yöntem kullanabilirler. Bu da uyurken problem yaşamalarını engeller. Bunun için yeşil çay ilk demlenmeye koyulduğu zaman ilk 30 saniye içinde demi dökülmelidir. Ardından tekrar demlendiği taktirde kafein oranı azalmış olur. İlk dökmenin sonucunda yalnızca kafein maddesi değil içerisindeki antioksidanlarda da azalma olur.

“Pandemiden yerimden kıpırdayamıyorum bu yüzden çok fazla kilo aldım.” diyorsanız, bu yazımız ilginizi mutlaka çekecektir. Haydi kızlar zıplayın. Evde kilo verme yöntemlerinden bahsediyoruz. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap