Güzellik

Sinameki ile saç uzatma mümkün mü? Sinameki saça iyi gelir mi?

Sinameki ile saç uzatma yöntemini daha önce denediniz mi? Sinameki otu pek çok faydası olan ve saç bakımı alanında da kullanılan bir bitkidir. Özellikle cansız, kuru ve yıpranan saçlar için sinameki ile saç bakımı yapmak oldukça etkili bir çözümdür.

Sinameki ile saç uzatma yöntemini deneyenler, bu otun saçlara çok iyi geldiğini ifade ediyor. Hem sağlığa yararları hem de saç uzatma etkisi ile bilinen sinameki otu ile saç bakımı yapabilirsiniz. Ülkemizde de yetişen sinameki otu ile doğal saç kürleri hazırlayabilirsiniz.

Sinameki otu

Sinameki otu nedir? Sinameki otunun faydaları nelerdir?

Sinameki otunun özellikle sağlık alanında kullanımı 9. Yüzyıla kadar dayanır. Özellikle Arap yarımadasında ilk çağlardan beri yaygın olarak yetiştirilmekte ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Sinameki otu ülkemizde de özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişmektedir. Sinameki otu baklagil fabace ailesine aittir ve üç yüzden fazla çeşidi bulunur. Farklı renk çiçekleri vardır ve tatları da çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Sinameki otunun tüketimi genellikle çay olarak demlenmesi ile olur. Sinameki çayı sindirim problemleri başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavilerini desteklemek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda sinameki otu ile hazırlanan kürler de mevcuttur. Bu yazımızda sinameki otu ile saç kürü hazırlanmasından ve kullanımından söz edeceğiz.

Sinameki çayı ya da sinameki otu kürlerini duymuşsunuzdur. Uzun yıllardan beri kullanılan bu faydalı otun nelere iyi geldiğini merak ettiniz mi? İşte bu şifalı otun faydaları;

 • Sinameki otu, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Sinameki otu doğal bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 • Sinameki otu parazit karşıtıdır.
 • Bağırsak florasının düzenlenmesi ve bağırsak parazitlerinin atılması için sinameki otu kullanılabilir.
 • Sinameki otu doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle iskelet sistemi ve baş ağrılarını dindirmesi ile bilinir.
 • Sinameki otu cilde de faydalıdır. Özellikle nemini kaybeden ciltler için faydalı bir ottur.
 • Sinameki otu saçları uzatır ve besler.

Sinameki otu burada saydıklarımız gibi birbirinden çok farklı alanlarda faydalara sahiptir. Hem sağlık hem de kişisel bakım alanlarında bu otun mucizevi etkilerinden yararlanılır.

Bunlar haricinde sinameki otunun bilinen bir zararı olmasa da hamile ve emziren kadınların dikkatli kullanması önerilir. Bilinen bir sağlık probleminiz ya da düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bu otu kullanmadan önce hekiminize danışmanızı öneririz.

Sinameki saça iyi gelir mi?

Sinameki otu saça iyi gelir mi?

Sinameki otunun kişisel bakım alanında da yaygın olarak kullanıldığından söz ettik. Hem doğal olması hem de pratik bir şekilde evde uygulanabilmesi nedeniyle, sinameki otu ile saç kürleri hazırlamak ve saç bakımı yapmak popülerdir. Özellikle doğal otları kişisel bakım rutinine eklemeyi sevenler için, sinameki ile saç bakımı yapmak vazgeçilmezlerdendir.

Sinameki otunun saçlar için bilinen bir zararlı etkisi yoktur, aksine iyi gelir. Sinameki otu saç uzatma etkisi ile bilinir. Özellikle yıpranan ve nemini yitiren saçlar için sinameki otu faydalıdır. Bu yıpranmış saçları onararak hızlı bir şekilde uzamalarına yardımcı olur. Sinameki otunun saça faydaları oldukça fazladır. Bu faydaları görmek için sinameki otunu nasıl kullanabileceğinizi yazımızın devamında anlatıyoruz.

Sinameki saç uzatır mı

Saç uzatan sinameki otu kürleri

Sinameki otunu saçınızda nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Birbirinden faydalı ve etkili sinameki otu saç kürlerini sizin için derledik;

İlk tarif: Sinameki otuyla hazırlayacağınız ilk saç kürü için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir;

 • 1 tatlı kaşığı sinameki otu
 • 1 çorba kaşığı badem yağı
 • 1 çay bardağı su
 • Birer şişe Bepanthen, E vitamini ve Bemiks ampul

Öncelikle sinameki otunu 1 çay bardağı su içerisinde kaynatın ve suyunu kullanmak üzere süzün. Sinameki otu çayı elde edeceksiniz. Bu çayın içerisine yukarıda saydığımız ampulleri ve badem yağını ekleyerek karıştırın. Bu mucizevi besleyici ve saç uzatan kürü saçınızın tamamına uygulayın. Yaklaşık 1 saat saçınızda beklettikten sonra her zamanki şekilde saçınızı yıkayın. Bu saç kürünü, yıpranan ve yavaş uzayan saçlar için haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

İkinci tarif: Bu tarifte doğal yağların mucizevi etkisini sinameki otu ile birleştiriyoruz. İşte ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı kadar sinameki otu
 • 1 çay bardağı su
 • 1 çorba kaşığı Argan yağı
 • 1 çorba kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 çorba kaşığı çam terabentin yağı

Öncelikle 1 çay bardağı su içerisinde sinameki otunu kaynatın. Elde ettiğiniz sinameki otu suyunun içerisine yukarıda saydığımız yağları ekleyerek karıştırın. Ardından bu karışımı saç diplerinizden başlayarak saçınızın tamamına yedirin. Yaklaşık 1 saat saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanlayarak yıkayın.

Cemre.com 'da İçerik Yazarı ve Proje Yöneticisi.

Düşünceni paylaş?

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.