Admin 1 Yorum
1 Yıl Önce

Saç açıcı saçı yakar mı? Açıcıdan yanan saç nasıl kurtarılır?

Saçlarında değişiklikler yapmak isteyen bireylerin aklına gelen ilk uygulama genel olarak saçların rengine yönelik değişikliklerdir. Bazı kadınlar saçlarını kuaförlerde boyatmayı tercih ederken bazı kadınlar ise evde kendi uygulamalarını yaparak saç rengini değiştirmek ister. Bu değişikliği yapmak için saç açıcı maddeler sıklıkla tercih edilir. Saç açıcı maddeler, saç renginin açılmasını sağlayan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasal maddeler jel, sprey ve krem gibi farklı biçimlerde olabilir. Kuaförlerde uygulanan açıcılar genel olarak krem biçimindedir. Saçlarınızda oluşmasını istediğiniz yeni görünüm, kendi saç renginizden çok açık bir renk ise açıcı kullanarak saçlarınızın renginde değişiklik yapmalısınız. Saçlarınızda daha önce herhangi bir boya işlemi gerçekleşmediyse açıcı kullanmadan da normal boya ile de açma işlemini uygulayabilirsiniz.

Peki saç açıcılar saça zarar verir mi? Saç açıcılar saçı yakar mı? Açıcıdan yanan saçlar nasıl kurtarılır? Bu yazımızda size bu soruların yanıtlarını vermeye çalıştık.

Saçların yandığı nasıl anlaşılır?

Açıcı uygulaması gibi işlemlerden dolayı saçlar zarar görür ve yıpranır. Yıpranma sonucunda saçların cansız, kabarık, mat ve sağlıksız hale gelmesi yanmış saç olarak adlandırılır. Saç açıcıların içerisinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı işlem yapılırken oldukça dikkatli davranmak gerekir. Öncelikle saç tipiniz için hangi açıcının uygun olacağının belirlenmesi gerekir. Daha sonra açıcı kullanımında uygulanması gereken kurallar belirlenmelidir. Bazı durumlarda planlama yapılmadan işlemlere başlanabildiği için veya yanlış uygulamalar yapıldığı için saçlarda istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Bu yazımızda, açıcıdan dolayı saçlarda yanma gibi istenmeyen etkilerin nasıl çözülmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Saç açıcı nasıl uygulanır?

Saç açıcısı nasıl uygulanır?

Saç açıcı uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk aşama saçın analizinin yapılmasıdır. Kadınlar bazen saç renginde ciddi bir değişiklik yapmak isteyebilir ve saçlarını 9-10 ton birden açmak isteyebilir. Böyle bir durumda uygulama yapılması koyu renkli saçlarda oldukça zordur ve saçın çok fazla yıpranmasına sebep olur. Örneğin, önceden yapılan işlemlerden dolayı yıpranmış ve koyu siyah saçlara sahip kişilerin saçlarının açık bir sarı rengine ulaşması oldukça zordur. Bu nedenden dolayı koyu saçlarda bu kadar keskin geçişlerin denenmesi durumunda saçlar yıpranacak ve zarar görecektir. Bu sebeplerden dolayı yapılması gereken ilk işlem saçlarınızın analiz edilmesi gerekir. Ticari kaygılardan dolayı hiçbir ön işlem yapmadan açıcıyı uygulayabileceğini söyleyen kuaförlere itibar etmemelisiniz.

Saç açıcı kullanımı

Saç açıcı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Saç açıcısı kullanmadan önce omuzlarınızı bir havlu ile örtmelisiniz. Bu sayede açıcıların içerisinde bulunan kimyasalların cildinize zarar vermesini engellenmiş olursunuz. Saç açma işlemini yapan kişi mutlaka eldiven kullanmalıdır. Birkaç gün önce yıkanmış saçlara daha iyi uygulamalar yapılır. Saçların açılmak istenilen tutamlarına açıcı sürülmeli ve taranmalıdır. Bu sayede açıcı, her bir saç telinin arasına girmiş olur. Açıcılar devamlı olarak kontrol edilmelidir. Kullanılacak açıcının yoğunluğu ve uygulama süresi önceden belirlenmelidir. Bekleme süresi 35- 40 dakikayı geçmemelidir. Bu süre aşıldığı zaman açıcının içerisinde olan kimyasal maddeler saça zarar vermeye başlar. Bu yüzden süreye dikkat etmek saçların yanmasını engellemek için oldukça önemlidir. Saçınız normalden daha hızlı açılırsa belirlenen süreden daha erken yıkama işlemi yapabilirsiniz. Açıcının saçta kalma süresi sona erdiğinde ılık su ile durulanmalıdır. Saçınızın açılma işlemi tamamlandıktan sonra saçlarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Saç açıcısı saçı yakar mı?

Saç açıcı ürünler düzgün bir şekilde uygulanmadığında saça ciddi zararlar verebilir. Her ne kadar saç rengini açma işlemini evde yapan bireyler olsa da genel olarak profesyoneller tarafından uygulanması önerilir. Açıcıların saçları yakıp yakmadığını düşünecek olursak, bu durumun kullanım şekline göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Kurallara uygun bir şekilde işlem yapıldığında saçlarda yanma gibi herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmaz. Diğer bir yandan, talimatlara uyulmadan uygulama yapıldığında ise saçlarda ciddi yanmalar oluşabilir.

Bazı durumlarda krem biçiminde olan açıcıların saçlara zarar vermediği gibi yanlış bir algı vardır. Krem açıcılar da diğer açıcı formları gibi yanlış uygulandığında saçları yakabilir. Belirli kurallara uyulmadan kullanılan krem açıcılar, saçlarda lastikleşme ihtimalini artırarak kopmaların ve yanmaların daha fazla olmasına neden olur.

Saçların yanmaması için kullanma talimatlarına uygun hareket etmenin yanı sıra, açıcının uygulanma sıklığı da oldukça önemlidir. Alanında uzman kişiler tarafından yılda birden fazla açıcı kullanımının olmaması gerektiği tavsiye edilir. Aynı zamanda koyu saçlarda açıcı uygulaması yapıldığında, yanma riskine karşı daha dikkatli davranmak gerekir.

Saç açıcı kullanmak zararlı mı

Saç açıcısı kullanmak zararlı mı?

Saç açıcısı kullanmadan önce en çok merak edilen konulardan biri açıcının zararlı olup olmadığıdır. Maalesef ki açıcıların saçların yapısını olumsuz yönde değiştirdiğini söyleyebiliriz. Saç açıcı uygulamasından sonra saçlar tüylü bir yapı halini alabilir ve doğal görünümünden uzaklaşabilir. Yine de uygulamanın yapıldığı ilk zamanlardan sonra saçlar normal haline dönebilmektedir. Buna rağmen saçlardaki kırıklıklar çoğalır ve saç kökleri güçsüz hale gelir. Yıpranmalar sonrasında saçlar güçsüz bir hal aldığı için dökülme sorunları da ortaya çıkabilir.

Saç açıcısı kullanımı sonrası oluşan etkilerin mümkün olduğu kadar az olması için profesyoneller tarafından açıcı uygulaması yaptırmalısınız. Kullanılan ürünlerin kaliteli olması da saçlara verilen zararın en aza indirilmesini sağlar.

Saç açıcısı sonrası bakım

Saç açıcısı kullandıktan sonra bakım nasıl yapılır?

Saç açıcıları, kullanım sırasında dikkat gerektirdiği kadar, kullanım sonrasında da bakım gerektirir. Açıcı uygulaması sonrası saçlara doğru bakımlar yapıldığında, açıcının saçlara verebileceği zarar en aza indirilmiş olur. Bu yüzden oldukça önemli olan bakım sürecinde yapılması gerekenleri sizler için belirledik.

 • Saç açıcısını uyguladıktan sonra keratin destekli saç bakım malzemelerini kullanmalısınız. Keratin, içerdiği proteinler sayesinde saçları dış etkilerden korur ve saçlarınızı nemlendirerek ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Açıcı kullandıktan sonra saç diplerinde nem kaybı oluşabilir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için saçlarınıza zeytin yağı uygulayabilirsiniz.
 • Saçlarınızda yıpranma gibi sorunların ortaya çıkmaması için B ve E vitaminleri kullanmanız önerilir. Bu vitaminleri badem yağı ve susam yağı ile karıştırarak saçlarınızı besleyip nemlendirebilirsiniz.
 • Koyu saçlara sahip olan bireylere açma işlemi uygulandıktan sonra saçlarda turuncu rengine benzer görünümler ortaya çıkabilir. Saçların rengini dengeleyici bakım kremleri kullanarak güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.
Açıcıdan yanan saçlara çözüm

Saç açıcısından yanan saçlara çözümler

Açıcılardan dolayı zarar görmüş saçların çözümünü bulmak için çoğu kişi soluğu kuaförlerde alır. Kuaförlerde saçların bakımı için bazı kimyasal işlemler uygulanır. Yapılan bu işlemler sonucunda saçlarda kısa süreli bir onarım oluşur. Kuaförlerin uyguladığı kimyasallar etkisini kaybettiğinde saçlar tekrar sağlıksız görünümüne geri döner. Bu yüzden açıcıdan yanan saçlarınız için çözüm arıyorsanız, uzmanlar tarafından onaylanmış doğal bakım ürünlerini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Açıcıdan dolayı yanmış saçlara sahipseniz fön gibi saç köklerine ısı verecek uygulamalardan kaçınmanız gerekir. Boya, fön, perma ve daha fazla açıcı kullanımından uzak durmak gerekir. Aynı zamanda, saçlarınızı çok fazla yıkamamalı ve saçlarınızı yağlandıracak işlemlerden kaçınmalısınız.

Saçların uçlarındaki kırıklıkları aldırmalısınız. Saçlar yeteri kadar uzamasa bile yaklaşık iki ayda bir olacak şekilde uçlarda olan kırıklıkların alınması son derece önemlidir. Yanmış saçlara şekil vermek daha zor olacağından saçlarınızı kısa kestirerek kullanmanız önerilir. Aynı zamanda, saç derisindeki gözeneklerin kapanması nedeniyle saç dökülmeleri artar. Bu sorunun önüne geçebilmek için saç diplerine buhar uygulamaları yapılmalıdır.

Açıcıdan yanan saça maske

Açıcıdan yanan saçlar için maske tarifleri

Açıcıdan yanmış saçlarınızın eski haline dönebilmesi için belirli bakım işlemlerinin uygulanması gerekir. Bu bakım işlemlerinde maskelerin doğru uygulanması hayati önem taşır. Bu yüzden saçlarınızın eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilecek en etkili maskeyi sizin için araştırdık.

Açıcıdan yanan saçlar için Aloe Vera maskesi

 • 2 çay kaşığı Aloe vera jel
 • 2 çay kaşığı gliserin
 • 4 yemek kaşığı avokado yağı

Yukarıda belirttiğimiz malzemeleri güzelce karıştırın. Bir bölümü ile saç diplerinize masaj yapın. Kalan karışımı ise saç diplerinize eşit bir şekilde sürdükten sonra 25 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra, saçlarınızı iyice durulayın. Aloe Vera maskesi sayesinde yanmış olan saçlarınız beslenecek ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Yanan saçlar için muz maskesi

 • -1 adet olgun muz,
 • 1 yumurta,
 • 5- 6 kaşık zeytinyağı,
 • 5-6 kaşık süt,
 • 1 kaşık bal,

Bu malzemelerden oluşan karışımı saçınızın tamamına yedirin. Ardından yaklaşık 20 dakika bekletin ve yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yanan saçlara B vitamini maskesi

B vitaminin onarıcı etkisinden yararlanmak için malzemeleriniz;

 • 1 ölçü (ampul) B vitamini,
 • 1 kaşık elma sirkesi,
 • 1 kaşık çörek otu yağı,
 • 2 kaşık fındık yağı

Bu malzemeleri karıştırın ve saçınızın tamamına uygulayın. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu bakım maskesi ile yanan saçlarınızı onarabilirsiniz.

Evde açıcıyla saç rengini açmak

Evde saç rengini açabilmek için ilk olarak saç açıcı tozu temin etmeniz gerekir. Bu maddenin piyasadaki kaliteli markaların ürünü olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz madde kullandığınızda saçlarınızda istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Saçlarınız yanabilir ve dökülebilir. Diğer bir yandan, açıcı seçimi yaparken mor veya mavi renkli tozları seçmelisiniz. Bu sayede saçlarınızda istenmeyen yansımalar olmayacaktır.

Aldığınız toz ile birlikte uygun bir karışım yapabilmeniz için peroksit maddesi gerekir. Peroksit, saç açıcı karışımın olmazsa olmaz maddesidir çünkü açıcı tozun aktif hale gelmesini sağlar. 10, 20, 30 ve 40 volüm olmak üzere dört farklı seçenekte peroksit sıvısı bulunabilir. Belirlenen volümler, sıvının etki derecesini gösterir. Farklı volüm seçeneklerinin etkilerini sizler için derledik.

 • Açık renklere sahip saçlarınız varsa 10 volüm peroksit sıvısı ile karışım yapmalısınız.
 • Açık kahverengi saçlara sahipseniz 20 volüm peroksit kullanarak saçlarınızın rengini birkaç ton açabilirsiniz.
 • 30 volüm peroksit kullandığınız zaman saçlarınızda 4-5 tonluk açılma olur. Saç derinizde alerjik tepkilerin oluşmaması için fazla bekletmemeye dikkat etmelisiniz. Saçlarınızın rengini açık sarıya kadar açmak istiyorsanız hazırladığınız karışımı tek seferde uzun uygulamak yerine, iki veya üç seferde kısa zaman aralıklarında uygulamanız gerekir.
 • 40 volüm peroksit saçlarınızda istediğiniz açılmayı en iyi sağlayan seçenek olsa da verdiği zarar daha fazladır. Bu yüzden saç kategorisinde uzman değilseniz 40 volüm peroksit ile karışım yapmamalısınız. Bütün uyarılara rağmen bu karışımı kullanmak istiyorsanız, saçlarınızda 10 dakikayı geçmeyecek şekilde işlem yapmalısınız.

Yanan saçlar hakkında merak edilenler

Bu bilgilendirmelerden sonra yazımıza soru cevap bölümü ile devam edeceğiz. Yanan saçlar hakkında en çok sorulan soruları ve bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yanan saç ne kadar zamanda düzelir?

Yanan saçların eski görünümüne kavuşması zor olsa da imkansız değildir. Özel bir bakım sürecinden sonra saçlar düzelebilir. Bu süreçte özellikle keratin içeren saç bakım ürünlerini kullanmak oldukça önemlidir. 2 ile 4 ay içerisinde her türlü kimyasaldan uzak durmak gerekir. Bu sürenin sonunda saçlar düzelecektir.

Yanmış saça keratin bakımı iyi gelir mi?

Keratin, yanmış saçların tedavi edilebilmesi için hayati önem taşır. Keratin, saçların temel yapısında bulunan en önemli protein çeşididir. 18 adet aminoasitten meydana gelir. Saçları olumsuz dış etkilerden korur ve canlılık kadar. Saçlarınıza canlılık ve destek veren keratin bakımını yapmanız, yanan saçlarınızı kurtarmak için en etkili çözüm olacaktır.

Lastik gibi saç nasıl düzelir?

Lastiğe benzer bir görünüm halini almış saçlarınız için uygulamanız gereken ilk aşama, saçlarınızı ısıdan uzak tutmaktır. Aynı zamanda, sık sık saçınızın rengini değiştirmemelisiniz. Saçlarınızı iki günde bir olmak üzere ılık su ile yıkamalısınız. Saçlarınızı mutlaka taramalı ve keratin destekli saç bakım ürünleri kullanmalısınız.

Boyadan yanan saç nasıl anlaşılır?

Saçlarınızın boya nedeni ile yanıp yanmadığını anlayabilmeniz için ilk olarak saçınızı ıslatmalısınız. Saçlarınızdan küçük bir tutamı ayırdıktan sonra sert olmayacak şekilde çekmelisiniz. Saçlarınız ilk önce lastik gibi uzuyor, ardından da kopuyorsa bu durum saçlarınızın yandığı anlamına gelir.

Yanık saç düzelir mi?

Yanık saçların düzelmesi için uygulanan süreç emek ve sabır ister. Açıcı, boya ve düzleştiriciler gibi farklı nedenlerden yanan saçlara uygulanması gereken bakım süreçlerinde dikkatli olmak gerekir. Bu süreçte doğru bakım ürünlerini kullanmak oldukça önemlidir. Saçın yanmasından itibaren geçen birkaç aylık süre içerisinde kimyasal olan her türlü maddeden uzak durmak gerekir. Diğer bir yandan, saçlar için nemlendirme ve canlandırma uygulamaları yapılmalıdır. Bakımları doğru bir şekilde yaparsanız, yanan saçlarınız için hiçbir endişeye kapılmanıza gerek kalmayacaktır.

Boyadan sonra saç neden yanar?

Saç renginin sık sık tercih edilmesi sonucunda saç kökleri yıpranabilir. Boyalarda bulunan amonyak maddesi, saça uygulandığında saçlarda olumsuz etkiler yaratabilir. Boyaların içerdiği bazı pigmentler nedeniyle saç derisi zarar görür. Bu yüzden kimyasal maddeleri kısa periyotlar ile saçlara uygulamak, yanma gibi istenmeyen durumlara sebep olur.

Saç neden yanar?

Saçların yanmasının birden çok sebebi bulunur. Yanlış yapılan açıcı uygulamaları, saçlardaki yanmada en sık karşılaşılan sebeptir. Bunun dışında, fön ve maşa gibi yüksek ısılı saç şekillendiricileri de saçların yanmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu ürünlerin kullanımı sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Ürün kullanımı sonrasında da saçlar bakım ürünleri ile desteklenmelidir.

Yanmış saç tekrar boyanır mı?

Yanmış saçlarınızı yeniden boyamanız için biraz beklemelisiniz. Yalnızca saçlarınızın uç kısımları yandıysa, yanan bölümleri kestirebilirsiniz. Bütünüyle yanmış saçlar için ise boyadan önce belirli bakım işlemleri yapılmalıdır. Bakım yapılmadan boya uygulandığı zaman, saçların eski görünümüne kavuşma süresi uzar. Bu yüzden belirli bakımları yaptıktan sonra saçlarınızı boyamanızda fayda vardır.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 1
Cemre nur
8 Gün Önce

Saçlarıma sürekli boya yapıyorum önceden hep yanmış saçlarla gezerdim ve o kadar boyanmasına rağmen hep çirkin bir görüntüsü oluyordu evde keratin bakım yapmaya başladım şimdi hem güzel görünüyor hemde yaptığım boyalar bir işe yaramaya başladı boya yaparken liquid oilplex var onun sayesinde boyarken yıpranma da olmuyor.