Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Parkedeki kan lekesi nasıl çıkar? Parke ve ahşaptan kan lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Parkedeki kan lekesinin hayat boyu orada kalacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aksilikler ve ev kazaları nedeniyle oluşan kan lekeleri, çeşitli pratik kan lekesi çıkarma yöntemleri ile kolayca çıkarılabilirler. Ahşap parke ve laminant parkedeki kan lekelerini çıkarmak için vereceğimiz birkaç ipucundan sonra sizin için aşılamaz bir sorun olmaktan çıkacak. Mutfaktaki ucu sivri bir bıçak ya da kırılan bir bardak yüzünden her an parke ve ahşap zeminlerde kan lekesi oluşabilir, parkelerdeki kan lekesini çıkarmak için paylaşacağımız çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Parkedeki kan lekesi nasıl çıkar? Parke ve ahşaptan kan lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Parke ve ahşap zeminlerden kan lekesi nasıl çıkar?

Parkedeki kan lekesini çıkarmak için ve ahşap zemindeki kan lekesini kan lekesini çıkarmak için birkaç pratik yöntem bulunuyor. Fakat bu yüzeylerde bulunan kan lekelerini çıkarırken, farklı eşyalardaki kan lekelerinden kurtulmak için uygulanan yöntemlerin birebir aynısı yapılmamalıdır. Her yüzeyin kendine has özellikleri olduğunu unutmayıp, kan lekesini çıkarırken buna göre bir yol izlemelisiniz. Ahşap zeminden kan lekesini çıkarmak, üzeri kaplamalı parkelerden biraz daha zorlayıcı olsa da biraz sabır göstererek lekeleri yok edebilirsiniz. Bununla ilgili püf noktalarını öğrendikten sonra çok daha kolay bir leke çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz.

Parkedeki kan lekesini çıkarmanın püf noktası nedir?

Çok daha kısa zamanda ve kalıcı biçimde parkedeki kan lekelerinden kurtulmak için bazı püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde kolayca çözüme ulaşabilirsiniz. İşte, ahşap zeminlerdeki kan lekelerini pratik olarak çıkarmak için bazı ipuçlarımız:

  • Kan lekesi organik lekelerden biridir bu nedenle parke veya diğer ahşap zeminlere kan bulaştığında kesinlikle sıcak su ile temizlemeye kalkışmamalısınız.
  • Parke üzerinde kan lekesi olur olmaz müdahale etmeli ve kurumasına engel olmalısınız. Özellikle ahşap çok çabuk kanı içine çeken bir yapıya sahiptir.
  • Kan lekesini çıkarmaya başlamadan önce kan henüz taze ise kağıt havlu ile sıvı haldeki kanı almalısınız.
  • Parke ve ahşap yüzeylerdeki kan lekesini çıkarmak için amonyak kullanmaktan kaçınmalısınız.
parkedeki kan lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir

Parkedeki kan lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Ahşap ve parke zeminlerden kan lekesini çıkarmanın pratik yöntemlerini paylaştığımız yazımızdan sonra kan lekeleri sizin için sorun olmayacak. Şimdi sizler için derlediğimiz parkedeki kan lekesini çıkarmanın pratik yöntemlerini inceleyelim.

Parkedeki kan lekesini sirke ve karbonat ile çıkarma

Zemindeki parke döşemelerinizdeki kan lekesini çıkarmak için kan lekesi olan bölgenin üzerine bir miktar karbonat serpin. Temiz bir havluyu beyaz sirkeye batırıp, kan lekesi olan karbonatlı bölgeyi yavaşça ovalayabilirsiniz.

Parkedeki kan lekesini duş jeli ile çıkarma

Duş jeli, parkelerde oluşan kan lekelerini tamamen yok etmek, hem etkili hem de yüzeye hiçbir zarar vermeyen yöntemlerden biridir. Bunu sağlamak için sadece kan lekesinin üzerine bir miktar duş jeli damlatıp silmeniz yeterlidir.

Parkedeki kan lekesini hidrojen peroksit (oksijenli su) ile çıkarma

Özellikle parkedeki kurumuş kan lekesini çıkarmak için oksijenli su kullanmak doğru bir tercihtir. Nemli bir bez ile parkedeki kurumuş kan lekesi yumuşatılır ve üzerine birkaç damla oksijenli su damlatarak silebilirsiniz. Kan lekesi tamamen çıkana kadar bu işlemi bezin temiz tarafıyla tekrarlayabilirsiniz.

Parkedeki kan lekesini bulaşık deterjanı ile çıkarma

Parkedeki kan henüz taze ise kağıt havlu ile sıvı haldeki anı temizleyin ve 1 su bardağı soğuk su ile ½ yemek kaşığı bulaşık deterjan ile karışım hazırlayın ve lekeli bölgeyi bu karışım ile silin. Farklı bir bez ile kurulayın, leke halen duruyorsa aynı işlemi leke kaybolana kadar devam ettirin.

Parkedeki kan lekesini balmumu ile çıkarma

Ahşap ve parkelerdeki inatçı kan lekelerini çıkarmak için birçok yöntem denemiş ancak başarılı olamadıysanız balmumu ile çıkarmayı denemelisiniz. Kan lekesini duş jeli ve bulaşık deterjanı ile ön işlemden geçirdikten sonra mutfakta kullanılan temizleme telinin üzerine bir miktar sıvı balmumu dökerek silip, kan lekesini çıkarabilirsiniz.

Parke ve ahşaptaki kurumuş kan lekesini ispirto ile çıkarma

Parke ve özellikle ahşap yüzeylerdeki kurumuş kan lekesini ispirto ile kolayca çıkarabilirsiniz. Nemli bir bez yardımıyla yüzeyi ıslatıp, yumuşatın ve üzerine birkaç damla ispirto dökerek mutfak teli ile yavaşça silerek temizleyin.

Parke ve ahşaptaki kan lekesini çamaşır suyu ile çıkarma

Çamaşır suyu ile ahşap yüzeylerden kan lekesini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu yöntemi açık renkli ve beyaz yüzeylerde uygulamanız yerinde olacaktır. Çamaşır suyuna batırdığınız bir bez ile lekeli bölgeyi yavaşça ovalayarak silin ve sonra iyice durulayın.

Parke ve ahşaptaki kan lekesini ahşap temizleyici ile çıkarma

Parke ve ahşap yüzeylerdeki kan lekesini çıkarmanın bir başka yolu, kan lekesi henüz yeni iken ahşap temizleyici ile silmektir. Ahşap temizleyici ürünler, parkelerin temizliğine uygun yapıda oldukları için yüzeye zarar gelme riski bulunmadan rahatça kan lekesinden kurtulabilirsiniz.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

  • Berbat 0
  • Ehhhhh 0
  • Eğlenceli 0
  • Harika 0
  • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.