1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Patates suyu saç uzatır mı? Saç uzatan patates maskeleri

Patates suyu saç uzatır mı? Saç uzatan patates maskeleri
+ - 0

Patates suyu saç uzatır mı? Saçlar için oldukça faydalı olan patates suyu saç dökülmesine iyi gelir mi? Patates suyu nasıl elde edilir? Peki patates suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Saç bakımını doğal yollar ile yapmak isteyen pek çok kişi tarafından patates suyu hakkında bu gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Patates suyu evde yapılır mı? Farklı patates suyu kürü tarifleri nelerdir? Peki patates suyu yeni saç çıkmasını kolaylaştırır mı? Patates suyunu kimler tercih etmelidir? Bu yazımızda patates suyunun faydaları, zararları, nasıl elde edileceği, nerelerde kullanıldığı, saç uzamasına yardımcı olup olmadığı ve içerisinde patates suyu barındıran farklı patates suyu tariflerini sizlerle paylaşacak ve patates suyu hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenmenize yardımcı olacağız.

Patates suyu

Patates suyu nedir? Patates suyu nasıl elde edilir? 

Patates suyu mutfakta, saç bakımında ve cilt bakımında sıklıkla kullandığımız ve patatesten elde edilen doğal bir bakım yoludur. Eski dönemlerden beri zengin içeriği ile saç ve cilt bakımında kullanımı sıklıkla tercih edilen patates suyu, birçok faydaya sahiptir. Düşük maliyeti, pek çok faydası, doğal içeriği ve elde etme kolaylığı sayesinde Patates suyu hakkında akıllara ilk gelen soru ise “Patates suyu nasıl elde edilir?” sorusudur.

Peki patates suyu nasıl elde edilir? Patates suyunu elde etmek için öncelikle sahip olmanız gereken malzemeler iki adet patates, iki bardak su ve süzgeçtir. İlk ve en önemli nokta olarak patatesleri güzelce yıkayın, yıkadığınız patatesleri doğrayabildiğiniz en küçük biçimde doğrayın ve blenderın içerisine 2 bardak su ile birlikte ekleyerek blenderı çalıştırın. Karıştırma işlemini bitirdikten sonra karışımdan bir süzgeç yardımı ile suyunu ayırarak patates suyunu elde edebilirsiniz. Zayıflama gibi amaçlarla da kullanılan patates suyunu cilde ve saçlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Patates suyu

Patates suyunun faydaları nelerdir?

Patates suyunun faydaları sıklıkla kullanmaya başlamayı düşünen kişiler tarafından merak konusu olmaktadır. Patates suyu, birden fazla alanda yarara sahip olarak beslenme, bakım, tedavi gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Peki patates suyunun faydaları nelerdir? 

 • Patates suyu, antienflamatuar bileşiklere sahiptir. Bu bileşikler sayesinde patates suyu, iltihapların ve ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Patates suyu kabızlık gibi istenmeyen durumların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.
 • Patates suyu, şişkinlik ve mide yanması gibi şikayetleri engellemekte ve büyük ölçüde azaltmaktadır.
 • Patates suyu içerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde karaciğer, safra, kalın bağırsak ve böbreklerdeki atıkların vücut dışına atılmasını kolaylaştırır. Bu yönü ile kısaca patates suyu vücuttaki toksinlerden arınılmasında yardımcı olmaktadır.
 • Patates suyu, tehlikeli biçimdeki tansiyon seviyelerini dengeleyip düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Patates suyu gut hastalığı ile savaşmada en etkili yöntemlerden biridir.
 • Patates suyu kansızlık gibi şikayetleri engellemektedir.
 • Patates suyu kilo verme sürecini destekleyerek hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır.
 • Patates suyu cilde karşı olan faydaları ile de bilinmektedir. Cildin genç görünümünü destekleyen patates suyu ayrıca sivilce oluşumunu engellemekte ve sivilce lekelerini de gidermektedir.
 • Patates suyu saç uzatmada oldukça etkilidir. Patates suyu saçları canlandırır, güçlendirir ve parlaklık katar.

Patates suyu bahsettiğimiz üzere saç bakımı, cilt bakımı, kansızlık, hut hastalığı, hızlı kilo verme, iltihapları engelleme, ağrı kesici, kabızlık, mide yanması, tansiyon gibi alanlarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Patates suyu zararları nelerdir?

Patates suyunun faydaları merak edildiği kadar zararları da merak edilmektedir. Her besin kaynağı ve bakım yöntemin de olduğu gibi patates suyu da fazla kullanımlarda zarar verebilmektedir. Peki patates suyunun zararları nelerdir? İşte patates suyunun zararları;

 • Patates suyu fazla tüketildiği durumlarda mide bulantısı gibi şikayetlere neden olabilmektedir.
 • Patates suyu fazla tüketildiğinde ishal ve kusma gibi problemlere yol açmaktadır.
 • Patates suyu içerisinde yüksek oranda şeker barındırmaktadır. Bu özelliği ile patates suyunun kullanımından şeker hastaları kaçınmalıdır.
 • Patates suyu, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara farklı ve istenmeyen etkilerde bulunabilmektedir. Bu nedenle hamile ve emziren kadınların hekimlerine danışmadan patates suyu kullanmamaları önerilmektedir.

Patates suyu bahsettiğimiz üzere zarardan çok yarara sahiptir. Fazla kullanımında oluşabilecek alerjik reaksiyonlar dışında patates suyu şeker hastalarına, hamile ve emziren kadınlara kötü etkilerde bulunabilmektedir. Tüm bunlardan ayrı olarak patates suyu çok sık kullanımında mide bulantısı, ishal ve kusma gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.

Patates suyu nerelerde kullanılır?

Patates suyu pek çok faydaya sahip olması nedeniyle kullanım alanı da oldukça geniştir. Zayıflama yöntemleri ve diyet listeleri içerisinde yer alabilir, belirli hastalıklar ile savaşırken tedavi yöntemi olarak kullanılabilir, saç bakımında ve cilt bakımında da yararları sayesinde tercih edilebilir. Bu gibi geniş kullanım imkanı olan patates suyu, kişisel bakımdan tedavi yöntemlerine pek çok alanda yarar sağlayarak düşük maliyeti ve kolay yapımı ile tercih edilmektedir.

Patates suyu saç

Patates suyunun saça faydaları nelerdir? 

Patates suyu pek çok alanda faydaları ile ön plana çıkmasına rağmen saç bakımında özellikle tercih edilmektedir. Bu yönü ile patates suyu hakkında en çok sorulan sorulardan biri de “patates suyunun saça faydaları nelerdir?” sorusudur. Saç bakımına özen gösteren birçok kişi tarafından Patates suyu saç bakım rutinlerinin içerisinde yer almaktadır. Peki patates suyunun saça olan faydaları nelerdir? İşte patates suyunun saça olan faydaları;

 • Patates suyunun içerisinde bulunan B vitamini, C vitamini, çinko, niasin ve demir içeriği sayesinde saç köklerinin büyümesini hızlandırır ve saç uzamasına yardımcı olur.
 • Patates suyu düzenli kullanımında saç dökülmesini gözle görülür derecede azaltır.
 • Patates saç derisini derinlemesine temizlemektedir.
 • Patates suyu saçları parlatma konusunda oldukça başarılıdır. Bu yönü ile patates suyu adeta doğal bir saç kremidir.
 • Patates saç boyası olarak da kullanılabilmektedir. Patates suyu da böylelikle saçlarınızdaki beyaz görünümü azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Patates suyu kepek ve derinin pul pul dökülmesi gibi sorunlara karşı oldukça iyi gelmektedir.

Patates suyu saç uzatmada etkili midir?

Patates suyu saça verdiği faydalar ile elbette ki saçların hem sağlıklı hem de hızlı uzamasında etki sağlamaktadır. İçerisinde B vitamini, C vitamini, çinko, niasin ve demir bulunduran patates suyu bu zengin içeriği ile saçları beslemekte, parlatmakta, yumuşatmakta ve kısa sürede uzamasına yardımcı olmaktadır.

Saça patates suyu

Patates suyu saça nasıl uygulanır? 

Patates suyu pek çok farklı tarif içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle tek bir uygulama şekli olduğunu söyleyemeyeceğimiz patates suyu, en yaygın olarak durulama suyu olarak ya da direkt saçlara kökten uca sıkılarak uygulanmaktadır. kullanılmaktadır. Patates suyunu yapmak için rendelediğiniz patatesleri bir suyun içerisinde iki saat kadar beklettikten sonra süzmeniz yeterli olacaktır.

Patates suyu ve Hindistan cevizi yağı maskesi

Bu patates suyu maskesi, saç dökülme sorununuza iyi gelecek ve saçlarınızın kökten uca beslenmesine yardımcı olacaktır. Bu maskeyi yapmak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler bir çay bardağı miktarında patates suyu ve iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıdır. Bu maskenin yapımı ise şöyledir;

 • Bir kase içerisinde bir çay bardağı patates suyu ve iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın,
 • Bir çay bardağı patates suyu ve iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza kökten uca uygulayın,
 • Bu karışımı saçlarınızda otuz dakika boyunca bekletin,
 • Ardından saçlarınızı durulayın ve bu maskeyi haftada 2 kez uygulayın.

Patates suyu ve yumurta maskesi

Bu patates suyu maskesi tarifi ise kuru saç probleminin önüne geçerek nemli ve oldukça sağlıklı görünen saçlara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Bu maskeyi yapmak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler ise iki adet patatesin suyu, bir adet yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı süzme baldır. Bu maskenin yapımı için;

 • Bir kasenin içerisinde iki adet patatesin suyu, bir adet yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı süzme balı ekleyerek güzelce karıştırın,
 • Yumurta sarısı, patates suyu ve süzme baldan elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve yaklaşık 40 dakika boyunca bekleyin,
 • Saçlarınızı durulayın ve bu maskeyi saçlarınıza haftada bir kez uygulayın.
Patates ile saç bakımı

Patates suyu ile saç bakımı hakkında merak edilenler

Patates ile saç bakımı hakkında derlediğimiz bu bilgilerden sonra patates uyu ile saç bakımı konusunda merak edilen diğer soruları da yanıtlıyoruz.

Patates suyu saç rengini açar mı?

Patates suyu saç rengini açmaz. Patates suyu beyaz saçları gidermeye yardımcı olur ve saçların doğal rengine gelmesine yardımcı olur.

Patates kabuğu saç beyazlamasına iyi gelir mi?

Saçların beyazlamasına çözüm bulmak için patates kabuğu ve patates suyu en çok kullanılan doğal yöntemlerin başında gelir. Saçların beyazlamasını yavaşlatmak ve saçları doğal rengine geri getirmek için patates kabuğu ve patates suyu kullanılabilir.

Patates suyu saça nasıl uygulanır?

Patates suyu saça sade olarak da kür şeklinde de uygulanabilir. Bu yazımızda verdiğimiz tariflerden yararlanarak patates suyunu saçınız için kullanabilirsiniz.

Patates suyu saçta ne kadar bekletilir?

Patates uyu ile saç bakımı yaparken yarım saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Patates suyu saç çıkarır mı?

Patates suyu saç dökülmesine iyi gelir ve saçı gürleştirir. Ancak yeni saç çıkarma etkisi maalesef yoktur.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap