Pamuk yağı ne işe yarar? Pamuk yağının mucize faydaları

Hem omega 9 hem de omega 6 yağ asitlerini içerisinde barındıran pamuk yağı, besin değerleri bakımından çok zengin diyebiliriz. Günümüzde çok fazla yemeklerde kullanılmaya başlayan pamuk yağıyla ilgili önemli bilgiler yazımızda derledik... Pamuk yağı nedir? Pamuk yağı ne işe yarar? Pamuk yağının mucize faydaları gibi pek çok konuya yazımızda yer verdik. İşte detaylar...


Pamuk yağı ne işe yarar? Pamuk yağının mucize faydaları
Pamuk yağı ne işe yarar?

Antioksidan içeriği ile birlikte Omega-9 ve Omega-6 yağ asitlerilerini de barındıran bitki olarak pamuk biliniyor. Pamuğun kendisi dışında tohumundan yapılan yağda aynı zamanda bizler için çok faydalı diyebiliriz.  Pamuk yağı ne işe yarar? Pamuk yağının mucize faydaları diye başlık atarak içerisinde konuyla ilgili birçok noktaya değinmeye çalıştık.  Deneceğimiz konuları şöyle belirtebiliriz: Pamuk yağı nedir?Pamuk yağı faydaları nelerdir? Pamuk yağı zararları nelerdir? Pamuk yağı nasıl kullanılır? Pamuk yağının cilde faydaları ve pamuk yağı özellikleri ile nasıl yapıldığına dairde bilgiler edinebilirsiniz. Bunların yanı sıra; pamuk yağı kısırlık yapar mı, pamuk yağının cinselliğe faydaları, pamuk yağı basura iyi gelir mi konularınada detaylı yazımızda yer verdik. İşte detaylar... 

İlginizi çekebilir: Hint yağın ne işe yarar? Hint yağının cilde ve saça faydaları nelerdir?

Pamuk yağı nedir?

Besin değerleri açısından zengin olan pamuk yağı, soğuk sıkım tekniğiyle üretiliyor. Tekstil sanayisinin önemli bir bitkisi olan pamuk, koyu sarı renge sahiptir... İsmini fazla duymadığımızdan dolayı doğal olarak faydalarını da çoğu kişi tam bilmiyor. Pamuğun lifleriyle beraber çekirdek tarafından üretilen bu yağ; bitkisel sanayide de önemli yer tutuyor. Ekonomik bakımdan çok değerli olan pamuk yağı; adını aldığı bitkinin tohumunda yer alan çiğitten üretiliyor. Yani; lifinin işlenmesiyle dikkat çeken pamuk yağı, tohumlarında bulunan çekirdeklerinin öğütülmesi işleminin sonucunda bizlere sunuluyor. Türkiye'de pamuk; Ege, Çukurova, Antalya ve Güneydoğu Anadolu'da üretiliyor. Ram ömrünün uzun olmasıyla beraber yanma derecesinde ki yükseklikle de çok dikkat çeken bir yağ diyebiliriz. Besin değerleriyle birlikte besleyici bir yağda olan pamuk yağı, hidrojenasyon işlemi yapılmadan üretiliyor. Aynı zamanda pamuk yağında; az miktarda trans yağla kolestrol bulunuyor. Pamuk yağının 100 gramında ortalama 882 kalorinin olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda saydıklarımız haricinde pamuk yağında ayrıca; ptasyum, kalsiyum ve sodyum da bulunuyor. Kendiyle özdeşleşen kokuya sahip olan pamuk yağında belittiğimiz üzere çok kalori bulunuyor. O sebeple kilolarıyla başı dertte olanların bu yağı kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Pamuk ayının diğer bir özelliğiyse içerisinde gossypol maddesi barındırması olduğunu söyleyebiliriz. Pamuk yağındaki bu madde sayesinde, böcek hasarlarından kurtulabilirsiniz. 

pamuk yağı

Pamuk yağı ne işe yarar?

Rafine işlemiyle üretilen pamuk yağı, raf ömrünün uzun olması sebebiyle daha çok fast food sektöründe kullanılıyor. Tulumba tatlısı başta olmak üzere pekçok hamur işinde de kullanılıyor. Bununla bağlantılı olarak, pasta sektöründe en fazla kullanılan yağ çeşidi diye biliniyor.  Ekmek gibi birtakım tahıllı ürünlerin üretiminde başrol oynuyor. Çiftçiler için pamuk yağı hayati önem taşıyor. Özellikle haşerelerden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntem diye biliniyor. Margarinlerin üretilmesi haricinde cips yapımında da çok fazla pamuk yağı kullanılıyor. Tekstil sektörününde yukarıda belirttiğimiz üzere vazgeçilmezi pamuk yağı diyebiliriz. Kadın pedlerinin, çocuk bezlerinin ve makyaj malzemelerinin üretilmesinde de önemli görev pamuk yağı üstlenmiştir. 

pamuk yağı

Pamuk yağının faydaları nelerdir?

Tekstil sanayide olduğu kadar insan sağlığı açısından da pamuk yağı önemli rol oynuyor. Pamuk yağının faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Hafızayı güçlendiriyor

Pamuk yağı hem nörolojik rahatsızlıkları gidermede hem de hafızayı güçlendirmede önemli rol oynuyor. Nörolojik sistemdeki işleyişleri pamuk yağı önemli ölçüde gideriyor. Bunun yanında hafızayı güçlendirmede de önemli rol oynuyor. Bunların en büyük sebebiyse, pamuk yağında E vitamini bulunması olduğunu söyleyebiliriz.

Yaraları iyileştiriyor

Pamuk yağı aynı zamanda birtakım merhemlerde de yer alıyor. Özellikle neosporini buna örnek verebiliriz. Pamuk yağının merhemlerde yer almasının en büyük sebebiyse, yara iyileştirme özelliğinin olması diyebiliriz.

Cilt sağlığına iyi geliyor

Cilt güzelliğinde önemli yağlar içerisinde geliyor. Pürüzsüz ve yumuşak cilde kavuşmak isteyenlere mutlaka öneriyoruz.

Hücre hasarlarını engelliyor

Hücrelerde oluşan tahribatları gidermek adına mutlaka pamuk yağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

Kalp sağlığına iyi geliyor

LDL kolestrolü tarafından vücuda zarar verecek etkileri pamuk yağı bertaraf ediyor. Çünkü pamuk yağı içerisinde, linoleik asit adı verilen doymuş yağ bulunuyor. Bu linoleik asit içeriği; vücutta çoklu ve tekli doymuş yağları tedarik etmede kullanılıyor. Böylelikle kalple ilgili tüm sorunlarda giderilmiş oluyor. 

Kan basıncını iyileştiriyor

Pamuk yağı içerisinde; linoleik asit, oleik asit tarzında poli ile mono tarzında doymamış yağlar bulunuyor. Bu yağlar, kan basıncını iyileştirme özelliğine sahip diyebiliriz. 

Kolesterolü iyileştiriyor

Pamuk yağının, vücuttaki iyi kolesterolü artırdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. HDL insan vücudundaki iyi kolesterol olarak biliniyor. Bunu artırma özelliğine pamuk yağı sahip diyebiliriz. Aynı zamanda pamuk yağı; LDL gibi kötü kolesterollerinde etkisini azalttığı belirtiliyor. 

Kilo vermeye yardımcıdır

Vücutta kolaylıkla parçalanabilen içeriklerle pamuk yağı doludur. Yüksek besin değeri olan pamuk yağında aynı zamanda sağlıklı yağ elementleri de bulunuyor. 

Saç sağlığına iyi geliyor

Pamuk yağıyla; saçlarınızın tellerini ve köklerini güçlendirebilirsiniz. Saçların dökülmesini pamuk yağı önemli ölçüde engelliyor.

Antioksidan içeriyor

Çeşitlikelere karşı vücudun korunmasında antioksidan önemli görev yapıyor. Pamuk yağıda, antioksidan açısından zengin diyebiliriz. Yaşlanmayı da ayrıca bu antioksidanlar engelliyorlar.

Kanserle savaşıyor

Yukarıda saydığımız üzere pamuk yağı, E vitamini başta olmak üzere pek çok önemli, sağlıklı içeriklere sahip... Bu özelliği sayesinde tüm kanser türleriyle pamuk yağı savaşabiliyor. 

pamuk yağı

Pamuk yağının zararları nelerdir?

Pamuk yağının en bilinen zararı alerji yapması olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kanola tarzı tohumlara alerjik reaksiyon gösterenlerin mutlaka tüketmemesi pamuk yağını gerekiyor. Pamuk yağının içerisinde aynı zamanda; pestisit ile gossypol toksisitesi yer alıyor. Bu maddeler, insan vücudunun sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Gossypol maddesi özellikle böcek ilacı yapımında daha çok kullanılıyor.

pamuk yağı

Pamuk yağı nasıl üretiliyor?

İlk olarak pamuk çekirdekleri öğütülürler. Ardından da öğütülen çekirdekler, sıkıştırılır. Sonucunda da ortaya pamuk yağı çıkar. Koyu sarı ve koyu kahverengi tonlarındaki pamuk yağı, uzun ömürlü olmasıyla da dikkat çekiyor. Omega-9 ile Omega-6 gibi yağ asitlerini vücut üretmediği takdirde mutlaka pamuk yağını tüketmenizi tavsiye ediyoruz. 

pamuk yağı

Pamuk yağı kullanım alanları nelerdir?

Pamuk birden çok yerde kullanılmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle yemeklik yağ olarak da kullanılıyor. Pamuk yağının kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Mayonez yapımında
 • Patates cipsi 
 • Salata soslarında
 • Krakerlerde
 • Unlu mamüllerde
 • Hububatta
 • Makarna sosunda

Yukarıda sıraladıklarımız dışında aynı zamanda pamuk yağı; tekstilde, böcek ilacı yapımında ve makyaj malzemeleri üretiminde de kullanılıyor. Pastacılıkta da çok tercih edilen pamuk yağı, aynı zamanda krema yapımında da çok tercih ediliyor. Tahıl aperatiflerinin üretilmesinde de pamuk yağının rolü büyük diyebiliriz. 5000 senedir varlığı bilinen pamuk yağı, aslında Hindistan kökenli diyebiliriz. 

pamuk yağı

Pamuk yağı ile ilgili merak edilen sorular

E vitamini açısından oldukça zengin olan pamuk yağıyla ilgili tüm merak edilenleri bu başlık altında topladık. Yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Pamuk yağı kalori miktarı kaçtır? 

Besin değerleri bakımından zengin olan pamuk yağı 100 gramında 882 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

Pamuk yağı nasıl saklanmalıdır?

Diğer yağlarla karşılaştırıldığında pamuk yağının saklanma koşullarında farklılık olduğunu söyleyebiliriz. Pamuk yağı oda sıcaklığında 1 yıl bozulmadan durma özelliği taşıyor. Kapağı açılan pamuk yağlarının mutlaka 1 senede tüketilmesi gerekiyor. Ağzını hiç açmadığınız pamuk yağlarıysa, 2 sene bekletebilirsiniz. Pamuk yağını ağzını kesinlikle açmadan 3 yıl buzdolabında dilediğiniz gibi saklayabilirsiniz. 

Pamuk yağı içerisinde hangi vitaminler var?

Öncelikle pamuk yağının içinde antioksidan bulunuyor. Antioksidandan sonraysa; potasyum, kalsiyum ve sodyumda yer alıyor. Pamuk yağıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgiyse, hidrojenasyon işlemine tabi tutulmaması diyebiliriz.

Pamuk yağı nerelerde kullanılıyor?

 • Kadın ve çocuk pedlerinin yapımında...
 • Tekstilde... 
 • Kozmetik ürünlerin yapımında,
 • Haşeraları ve böcekleri yok etmek için kullanılan ilaçlarda
 • Pastacılık sektöründe
 • Tahıllı ürünlerin yapımında

Pamuk yağının cinselliğe faydaları nelerdir?

Hem kadında hem de erkekte oluşabilen kas zayıflığı ile salgı bozukluklarını giderebilmek için pamuk yağı önemli görev yapıyor. Aynı zamanda pamuk yağı, hamilelerin cinsel isteğini de artırıyor.

Pamuk yağının hemoroide faydaları nelerdir?

Pamuk yağı, hemoroid sorununu kökten çözme özelliğine sahip diyebiliriz.

Pamuk yağı yemeklerde kullanılır mı?

Pamuk yağını dilediğiniz yemeklerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Pamuk yağı yenir mi?

Pamuk yağını tüketerek, vücudunuza E vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Pamuk yağının yağ asitleri nelerdir?

 • %26 doymuş yağ
 • %70 doymamış yağ
 • %52 çok doymuş yağ 
 • %18 tekli doymamış yağ 

Pamuk yağının fayda ve zararları nelerdir?

Pamuk yağının zararları daha çok alerjik bünyeye sahip olanları etkiliyor. Faydalarınıysa şöyle sıralayabiliriz:

 • Cildi güzelleştiriyor.
 • Citteki problemleri gideriyor.
 • Kötü kolesterolü bertaraf ediyor.
 • Kalp sağlığını koruyor.

Pamuk yağı viskozitosu ne demek?

Pamuk yağına viskozite, denilmesindeki ana neden; ağdalı ve koyu kıvamlı oluşundandır... 

Pamuk yağı ve keratin botoksu arasındaki özellik nedir?

Hem keratin hem de pamuk yağı saçların bakımında önemli rol oynuyor. Her ikiside saç sağlığını koruyorlar.

Pamuk yağı sağlığa zararlı mı?

Pamuk yağının sağlığa zararlı olduğuna dair net bilgi yoktur. Sadece alerjik bünyeli kişiler için pamuk yağı zararlı olabiliyor.

Pamuk yağı ile saç bakımı nasıl olur?

Saçla birlikte derisini nemlendirme özelliğine pamuk yağı sahiptir diyebiliriz. Ayrıca saça şekil kazandırıp, kepeğide azaltıyor. Saçınızı şekillendirmeye başlamadan ilk olarak, pamuk yağı uygularsanız saçınız asla kırılmaz.

Pamuk yağı sabunu faydaları nelerdir?

Pamuk yağı sabununun en önemli faydası; hem cildi hem de saçı sağlıklı yapmasıdır. 

Pamuk yağı sağlıklı mı?

Pamuk yağının sağlıklı yağlar kategrisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Pamuk yağı buzdolabında donar mı?

Pamuk yağının soğuk ortamlarda katılaşma gibi bir özelliği olduğunu belirtebiliriz. Donma derecesiyse, pamuk yağının saflığına göre değişim gösteriyor.

Pamuk yağı basura iyi gelir mi?

Pamuk yağının basur rahatsızlığını tedavi ettiğini söyleyebiliriz.

Pamuk yağının bebeklerde kullanımı nasıldır?

Pamuk yağını bebeklere kullanırken mutlaka doktora başvurunuz.

Pamuk yağı cilde nasıl kullanılır?

Pamuk yağını cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Kullanımıyla ilgili tam bilgi almak için mutlaka bir uzmandan tavsiye alınız.

Pamuk yağı donar mı?

Pamuk yağının muhafaza edildiği yer soğuk olduğu takdirde, donma olayı gerçekleşir.

Pamuk yağının donma derecesi nedir?

Pamuk yağının donma derecesiyle alakalı net bir bilgi söylemek mümkün değildir. Çünkü saflık derecesine göre bu durum değişiyor.

Pamuk yağının yanma derecesi kaçtır?

Pamuk yağının yanma derecesiyle alakalı net bilgi asla söyleyemeyiz. 

Pamuk yağı soğukta donar mı?

Buzdolabı başta olmak üzere pamuk yağı soğuk ortamların hepsinde donup, katılaşır.

Pamuk yağı Ekşi Sözlük

Pamuk yağı ile ilgili yorumlar aynı zamanda Ekşi Sözlük adlı sitede de yer alıyor. Ekşi Sözlük sitesindeki yorumlara buradan ulaşabilirsiniz. 

Pamuk yağı ekstraksiyonu nedir?

Pamuk yağı aynı zamanda dizel yakıtı amacıyla da kullanılıyor. Pamuk tohumlarının ekstrasiyon işlemine tabi tutulmasıyla, ortaya yağ çıkmış oluyor.

Pamuk yağı fiyatları nedir?

Diğer yağlarla pamuğu kıyasladığınızda daha uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz. Pamuk yağının fiyatlarında markalar ön plana çıkıyor. Pamuk yağı, kızartma yapmak için daha çok rafine tarzında kullanılıyor. Kısacası; pamuk yağı fiyatlarıyla ilgili net bir bilgi paylaşmak asla doğru olmaz. Çünkü her marka kendine göre pamuk yağına fiyat belirlemiştir.

Pamuk yağı neye iyi gelir?

Saça, cilde, kolesterole, kalbe, yaraların onarılması gibi pek çok konuda pamuk yağı faydalı diyebiliriz.

Pamuk yağı zararlı mı?

Pamuk yağı alerjik reaksiyonunuz olmadığı sürece asla zararlı değildir.

Pamuk yağı saça iyi gelir mi?

Saç bakımında yukarıda değindiğimiz üzere pamuk yağı önemli görev üstlenmiştir.

Pamuk yağı hangi marketlerde satılıyor?

 • Bim
 • A101
 • Migros
 • Carrefour

Pamuk yağı hangi yemeklerde kullanılıyor?

Cips ve patates kızartması başta olmak üzere pastaların, kremaların, margarinlerin, mayonezlerin yapımında pamuk yağı çok kullanılıyor.

Pamuk yağı markaları nelerdir?

 • Gesaş pamuk yağı
 • Orkide 
 • Paksoy 
 • Tito
 • Turna
 • Akzer
 • Botaniksan
 • Zade Vital pamuk yağı
 • Toroslar

Pamuk yağı helal mi?

Pamuk yağının haram olduğuna dair hiçbir bilgi dini kitaplarda yer almıyor.

Pamuk yağı kısırlık yapar mı?

Bilimsel olarak kesinleşmemesine rağmen yine de halk arasında pamuk yağının kısırlık yaptığına dair dedikodular dolaşıyor.

Pamuk yağı kaç liradır?

Fiyatla ilgili net bilgi söylemek mümkün değil. Markaya göre pamuk yağının fiyatı belirlenmiştir.

Pamuk yağı kilosu ne kadar?

Yukarıda da değindiğimiz üzere bu konuda net bilgi söyleyemiyoruz.

Pamuk yağı kokar mı?

Pamuk yağının kokusunu hissetmek oldukça zordur... Hafif bir kokuya pamuk yağı sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Pamuk yağı mı, ayçiçek yağı mı?

Her iki ay çeşidide kendine has özellikleri barındırıyor. Örneğin, kızartmalarda pamuk yağı çok iyi olurken; başka bir yemektede ayçiçek yağı çok iyi olabiliyor.

Pamuk yağı nerelerde satılıyor?

Marketlerde ve online alışveriş sitelerinden pamuk yağını temin edebilirsiniz. 

Pamuk yağı rengi nasıldır?

Koyu sarı, kahveremsi tonlarda pamuk yağı oluyor. 

Pamuk yağı sivilceye iyi gelir mi?

Pamuk yağının sivilceye iyi geldiğine dair hiçbir bilgi olmadığını söyleyebiliriz.

Pamuk yağı nasıl elde edilir?

Pamuk bitkisine soğuk sıkım yöntemi uygulanarak elde edilen bir yağ olduğunu söyleyebiliriz. Pamuktaki çekirdekler ilk olarak öğütülür sonrasında sıkılıp, pamuk yağı elde edilir. 

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.