Sağlık

Meniere hastalığının tedavisi var mı? Meniere nedir? Meniere hastalığının belirtileri nelerdir?

Meniere hastalığının tedavisi var mı? Tedavisi olmayan hastalıklardan birisi olan Meniere nedir? Kulak kanallarında aşırı sıvı birikmesinden kaynaklanan Meniere hastalığının belirtileri nelerdir? Özellikle denge merkezi olan kulağın etkilenmesinden kaynaklı olarak işitme azalması veya kaybı meydana gelebilir.

Genellikle ergenliğin sonlarında ve 50’li yaşlarda ortaya çıkan Meniere hastalığı nedir? Kulak kanallarında sıvı birikmesinden kaynaklı olarak Meniere hastalığının belirtileri genel olarak işitme kaybı ve denge problemidir. Peki Meniere hastalığının tedavisi var mı? Son araştırmalar Meniere hastalığının tedavisi henüz yoktur. 

İlginizi çekebilir: Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığının belirtileri nelerdir?

Meniere hastalığı

Meniere hastalığı

Meniere hastalığı, kulak kanallarında aşırı sıvı birikmesine bağlı olarak meydana gelebilecek, sık sık baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlaması epizodları ile karakterize, iç kulağı etkileyen nadir bir hastalıktır.

Çoğu durumda, Meniere hastalığı sadece bir kulağı etkiler, ancak her ikisini de etkileyebilir ve her yaştan insanda gelişebilir 20 ila 50 yaşları arasında daha sık görülür.

Tedavisi olmamasına rağmen, bu hastalığın kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirtilen, hastalığı kontrol edebilen, örneğin diüretik kullanımı, düşük sodyumlu diyet ve fizik tedavi gibi tedaviler vardır.

Meniere hastalığının belirtileri nelerdir?

Meniere hastalığının belirtileri aniden ortaya çıkabilir ve dakikalar veya saatler arasında sürebilir ve atakların yoğunluğu ve sıklığı kişiden kişiye değişebilir. Meniere hastalığının ana belirtileri şunlardır:

 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı
 • Vızıltı
 • İşitme azalması veya kaybı
 • Tıkalı kulak hissi

Hastalığı gösteren belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kulak burun boğaz uzmanına danışılması önemlidir, çünkü bu şekilde belirtileri hafifletmek ve yeni krizleri önlemek için tedaviye başlamak mümkündür. 

Meniere hastalığının nedenleri

Meniere hastalığının spesifik nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bunun kulak kanallarında aşırı sıvı birikmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu sıvı birikimi kulaktaki anatomik değişiklikler, alerjiler, virüs enfeksiyonları, kafaya darbeler, sık migren ve abartılı bir bağışıklık sistemi yanıtı gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Meniere hastalığının teşhisi

Meniere hastalığının teşhisi genellikle kulak burun boğaz uzmanı tarafından semptomların ve klinik öykünün değerlendirilmesi yoluyla konur. En az 20 dakika süren 2 vertigo epizoduna sahip olmak, işitme testi ile kanıtlanmış işitme bozukluğuna sahip olmak ve kulakta sürekli bir çınlama hissine sahip olmak, tanıya ulaşmak için gerekli koşullardan bazılarıdır.

Kesin tanıdan önce doktor, örneğin enfeksiyon veya delinmiş kulak zarı gibi aynı tip semptomlara neden olabilecek başka bir neden olmadığından emin olmak için kulaklarda birkaç test yapabilir. 

Meniere hastalığının tedavisi

Meniere hastalığının tedavisi kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirtilmelidir ve genellikle alışkanlıklardaki değişiklikleri ve örneğin Dimenhidrat, Betahistin veya Hidroklorotiyazid gibi vertigoyu azaltmaya yardımcı olan bazı ilaçların kullanımını içerir. Ancak bu ilaçların istenilen etkiyi göstermediği durumlarda ameliyata başvurmak gerekebilir.

Meniere hastalığı, iç kulak fonksiyon bozukluğuna neden olan bir hastalıktır ve tedavisi olmamasına rağmen semptomları iyileştirmek ve hastalığın kötüleşmesini önlemek için çeşitli tedavi türlerine başvurmak mümkündür

İlaç kullanımı

 • Meclizine, Dimenhidrat, Prometazin veya Metoklopramid gibi antiemetikler: Mide bulantısını tedavi etmenin yanı sıra hareketin neden olduğu vertigoyu azaltan ilaçlar oldukları için kriz anında kullanılırlar
 • Lorazepam veya Diazepam gibi sakinleştiriciler: Ataklar sırasında baş dönmesi ve vertigo hissini azaltmak için de kullanılır;
 • Hidroklorotiyazid gibi diüretikler: Hastalığın olası bir nedeni olan kulak kanallarında sıvı birikimini azaltarak çalıştıkları için genellikle vertigo ataklarının sıklığını ve yoğunluğunu azalttığı belirtilir;
 • Betahistin gibi vertigo önleyici ilaçlar: Baş dönmesi, mide bulantısı, kulak çınlaması ve işitme kaybı semptomlarını kontrol etmek ve azaltmak için sürekli olarak kullanılır.

Ek olarak, yerel dolaşımı iyileştirmek için vazodilatörler gibi diğer ilaç sınıflarının yanı sıra kulak bölgesindeki bağışıklık aktivitesini düzenlemenin bir yolu olarak kortikosteroidler ve bağışıklık bastırıcılar da belirtilebilir.

Fizyoterapi

Fizik tedavi, bu hastalıktan muzdarip herkes için çok önemlidir ve buna vestibüler rehabilitasyon tedavisi denir. Bu tedavide fizyoterapist baş dönmesi ve dengesizlik semptomlarını azaltmaya, harekete duyarlılığı artırmaya yardımcı olabilecek egzersizler önerebilir ve ayrıca kişinin kriz zamanlarında kullanması için güvenlik önerilerinde bulunabilir.

Kulak için özel ilaç uygulaması

Kulakta ilaç kullanımı, diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı durumlarda endikedir. Bu nedenle, vertigo semptomlarını azaltmak için bazı ilaçlar doğrudan kulak zarına uygulanabilir, başlıcaları şunlardır:

 • Gentamisin gibi antibiyotikler: Kulak için toksik olan bir antibiyotiktir ve bu nedenle etkilenen kulağın dengeyi kontrol etme aktivitesini azaltır, bu işlevi sadece sağlıklı kulağa aktarır
 • Deksametazon gibi kortikosteroidler: Kulak iltihabını azaltan, krizlerin yoğunluğunu azaltan bir kortikoiddir.

Bu tür bir tedavi sadece KBB uzmanının muayenehanesinde Meniere hastalığı gibi sorunların tedavisinde yapılabilir.

Ameliyat

Cerrahi ayrıca yalnızca diğer tedavi biçimlerinin krizlerin sıklığını veya yoğunluğunu azaltmada hiçbir etkisi olmadığı durumlarda endikedir. Bazı seçenekler şunları içerir:

 • Sıvı üretimini azaltarak veya emilimini artırarak vertigoyu hafifleten endolenfatik kesenin dekompresyonu 
 • Vestibüler sinirin bölünmesi vestibüler kesme işitme zarar vermeden sorunları çözmek.
 • Vertigo problemlerini çözen ancak sağırlığa da neden olan labirentektomi, bu nedenle sadece işitme kaybının olduğu durumlarda kullanılır.

En iyi yöntem, işitme kaybı veya baş dönmesi gibi her kişi tarafından sunulan ana semptomlara göre kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirtilir.

Meniere hastalığının diyeti

Meniere hastalığını tedavi etmenin ilk adımı, krizlerin sayısını ve yoğunluğunu azaltmanın yolları olduğundan, alışkanlıklardaki değişikliklerdir. Bu nedenle, Meniere hastalığının ilişkili belirtileri başlangıcını hafifletmenin ve önlemenin en iyi doğal yollarından biri, az tuzlu veya hiç tuz içermeyen bir diyet yemektir. Bunun nedeni, vücudun daha az su tutması ve kulaktaki baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilecek sıvı miktarını azaltmasıdır.

Meniere hastalığını diyeti şunlardan oluşur:

 • Tuzu aromatik bitkilerle değiştirin
 • Paketlenmiş ürünlerden kaçının
 • Jambon veya peynir gibi tuzlu yiyecekler yemekten kaçının
 • Tuzlu soslardan kaçınmak için ızgara veya kavrulmuş yiyecekleri tercih edin

Ayrıca kulak yapılarını tahriş edici maddeler olduğu için alkol, kafein ve nikotin tüketiminin azaltılması önerilir. Sinir sistemini olumsuz yönde uyardığı ve yeni krizleri tetikleyebileceği için stresten de kaçınılmalıdır.

Meniere hastalığı hakkında merak edilen sorular!

Günden güne artan vaka sayısı ile meniere hastalığı artık oldukça popüler bir hastalık oldu. Hakkında merak edilen sorular ise hızını kesmeden devam ediyor. Gelin hep beraber aklınızdaki soru işaretlerine cevap verelim.

Meniere hastalığı askerliğe engel mi?

Mevzuatta yer alan bilgiye göre ”Kulak burun boğaz: Kulak zarının kronikleşmiş perforasyonları, orta kulağın kronik hastalıkları, malign otitis eksterna, kulak zarı atrofisi, orta kulak adesiv proçesi, geçirilmiş stapedektomi ameliyatı, meniere hastalığı, iç kulak ameliyatları, ossiküloplasti, larenjektomi, larengosel, gırtlakta paralizi, tümör ve stenoz bulunmamalıdır.” 

Meniere hastalığı baş ağrısı yapar mı?

İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere hastalığı, baş ağrısına neden olmamaktadır. Lakin vücudun denge merkezi kulakta bulunduğundan dolayı baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilmektedir.

Meniere hastalığına hangi doktor bakar?

Eğer ki meniere hastalığından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız bunun için iyi bir kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz önemlidir. Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Meniere hastalığı geçici midir?

Meniere maalesef geçici bir hastalık değildir. Nedeni henüz bilinmemektedir. Lakin diyetine sadık kalarak daha konforlu bir hayat sürebilirsiniz.

Meniere hastalığı kaç gün sürer?

Meniere atakları için şu kadar gün sürer gibi bir gün belirtemeyiz. Aniden ve beklenmedik bir şekilde geldiği biliniyor. Bu gelen nöbetlerde ortalama olarak 10-20 dakika sürmektedir.

Meniere hastalığı kimlerde görülür?

Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Ulusal Enstitüsü (NIDCD)’nün raporuna göre A.B.D. ‘de her yıl 45.000 kişiye Meniere teşhisi konmaktadır. Kimlerde göründüğü hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Meniere hastalığı halsizlik yapar mı?

Aniden ve beklenmedik şekilde gelen meniere ataklarından sonra halsizlik hissedebilirsiniz.

Meniere hastalığı tehlikeli midir? 

Meniere hastalığı diyete sadık kalınmadıkça ve doktor tavsiyesine uyulmadıkça oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilen bir hastalıktır.

Meniere hastalığı tansiyonu etkiler mi?

Meniere hastalığı ve tansiyon arasında herhangi bir bağlantı yoktur.

Meniere hastalığı ölümcül müdür?

Meniere hastalığı tedavi edilmediğinde ve diyete sadık kalınmadığında ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

İçerik editörü.

Düşünceni paylaş?

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.