Güzellik

Makyaj ile dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır?

Estetik operasyonlarına gerek kalmadan doğal yöntemlerle dudaklarınızı dolgunlaştırabilirsiniz. Sizde Angelina Jolie, Scarlett Johanson dudaklarına sahip olmak istiyorsanız mutlaka, makyaj ile dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır yazımızı okuyunuz. Ayrıca yazımızda; dudak dolgunlaştırıcı peeling, dudak dolgunlaştırıcı ruj ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar...

Dikkat çeken dolgun dudaklara kavuşmak artık hayal değil! Üstelik zorlu estetik ameliyatlarına gerek kalmadan dilediğiniz dolgun dudaklara kavuşacaksınız. Bu kapsamda sizler için; makyajla dudak dolgunlaştırma nasıl yapılır konusunu araştırdık. Yazımızda; dudak dolgunlaştırıcı ruj, üst dudak nasıl dolgunlaşır, dudak dolgunlaştırıcı peeling, dudak dolgunlaştırıcı ürünler  ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar…

Dudakları dolgunlaştırmak için makyaj hileleri

Dudakları makyajla dolgunlaştırma işleminde, mutlaka profesyonel makyaj sanatçıları tarafından benimsenen yöntemleri dikkate almak gerekiyor. Burada önemli nokta; doğru tekniklerin ve renklerin uygulanmasıdır diyebiliriz. Makyajla dudakları aşağıdaki yöntemlerle dolgunlaştırabilirsiniz:

makyajla dudak dolgunlaştırma

Peeling sürme

Dudakların en önemli özelliği çabuk kurumalarıdır… O nedenle dudaklara peeling sürülmesi görünüm itibariyle hayati önem taşıyor. Dudalarda makyaj olmasa dahi güzel görünmesi; pürüzsüz oluşuna yani kuru olmamasına bağlıdır. Dudaklardaki ölü deri derilerden kurtulmak adına mutlaka peeling bakımını aksatmamanız gerekiyor. Bunun için şeker içeren peeling tercih etmelisiniz. Yumuşak uca sahip suda ıslatılmış fırçayla peeling işlemini uygulayabilirsiniz. Dudağınıza peeling uygularken fırçayı dairesel şekilde hareket ettirmeniz gerekiyor. Bu uygulama sonucunda; dudağınızdaki kabuklanan ölü deri giderek dudaklar dolgunlaşıyor. Ayrıca bu işlem sonucunda, dudaklarınızda kan dolaşımıda gerçekleşmiş oluyor. Makyaj öncesinde peelingle, fırça işlemini yapmanızı öneriyoruz.

makyajla dudakları dolgunlaştırma

Nemlendirme işlemi

Makyajın genelinde nemlendirme işlemi önemli rol oynuyor. Makyajın en önemli kuralları; yüzü kirden arındırıp, nemlendirici sürmektir. Nemlendirici uygulayarak; donuklaşmış, kurumuş dudaklara canlılık kazandırabilirsiniz. 

Nötrleme

Dudakları dolgunlaştırmak için uygulanan makyaj hileleri arasında nötrlme işlemi de yer alıyor. Nötrleme işlemiyle; dudaktaki doğal çizgiyi yok edebilirsiniz. Ten renginin aynısı olan kapatıcının dudakların üzerine incecik şekilde sürülmesiyle, nötrleme işlemi gerçekleşiyor. Burada önemli olan husus, tüm dudak çizgisinin kapatılmasıdır. Bu uygulamanın arkasından, kendiniz geniş olan yepyeni bir dudak çizgisi oluşturmuş olacaksınız.

 

Kontürleme

Kontürleme uygulamasıyla dudaklarınızı; hacimli, dolgun hale getirebilirsiniz. Elmacık kemiklerinin alt tarafına koyu tonda kontür uygulayarak, bölgenin dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dudaklarınıza da kontür işlemi yapıp, onların dikkat çeken dolgun görünmesine neden olabilirsiniz. Dudakların dolgun görünmesi için yapacağınız kontürleme işleminde, soğuk alt tonlarda bronzerler kullanmalısınız. Üst dudak üzerine yani burunla dudağın arasındaki kısma hafif şekilde kontür uygulayınız. Aynı işlemi,  alt dudağınızdaki doğal kıvrımın altındaki bölgeye de uygulayınız. Daha sonra sınırları(çizgileri) yok etmeye çalışınız. Bu işlem sonucunda, belirsiz gölge oluşmalı. Oluşan gölge, dudakların doğal görünmesini sağlayıp, onlara şişlik kazandırır. 

Aydınlatma

Kontür işlemini yukarıda anlatmıştık. Aynı şekilde ayınlatma işlemini de yapabilirsiniz. Yüz kontürü için önemli olan noktalar, aydınlatma işleminde de geçirli diyebiliriz. Dudak ve yüzdeki en yksek kısımlara aydınlatıcı uygulanmalıdır. Üstteki dudağın sivri yerlerine toz veya krem aydınlatıcı sürüp; dudakların hem büyük hem de kalkık olmasını sağlayabilirsiniz. Aydınlatıcıyı da aynı kontür deki tarzda dağıtabilirsiniz. Bu işlem, dudakların dolgun ve güneşte parlıyormuş gibi görünmesine neden olacak. 

makyajla dudakları dolgunlaştırma

Dudak kalemi uygulama

Rujun tonlarına uygun dudak kalemi seçilmelidir. Nude tonlardaki rujlar, dudakları dolgun gösterirler. Dudakları dolgunlaştırmak için kullanılan dudak kaleminin br takım kuralları vardır. Dudak kalemiyle çizim işlemi yaparken; dudağınızın doğal çizgisini baz almanız gerekiyor. Doğal dudak çizgisinin çok az üzerine çıkıp kalemle dudağınızı çevreleyiniz. Dudakların dolgun görünmesi için kalemi rujun bir ton koyusu seçiniz. Yalnız kalemle, rujun renk tonunda çok fark olmamasına da dikkat ediniz. Dudak kaleminin sürülmesiyle birlikte doğal görünüm kazanmak için; fırçayı ya da parmak ucunuzu kullanarak kalemi dağıtabilirsiniz. 

makyajla dudak dolgunlaştırma

Ruj sürülmesi

Ruju mutlaka dudak çerçevesi içinde sürünüz. Koyu renklere oranla nude tonlar dudakları biraz daha fazla dolgun gösteriyor. Dudaklara dolgunluk kazandırmak adına; 2 farklı renkten oluşan açık ve koyu rujlar kullanıp dudaklarınıza kontür işlemi yapabilirsiniz. Uygulamış olduğunuz ruja göre birazcık açık tonlarda başka ruju dudak ortasına sürebilirsiniz. Sürme işleminden sonra ruju dağıtıp, dudakların dolgunlaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

makyajla dudak dolgunlaştırma

Parlatıcı

Ruju sürme işlemi bittikten sonra şeffaf dudak parlatıcısı dudaklarınıza sürebilirsiniz. Nane, tarçın içerikli parlatıcılar seçmeniz, makyajla dudak dolgunlaştırma işlemini daha etkili hale getirir. 

makyajla dudak dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştıran makyaj malzemeleri nelerdir?

 • Dudak kalemi
 • Kapatıcılar
 • Aydınlatıcı
 • Dudak parlatıcısı
 • Ruj 
 • Eyeliner fırçası ya da 
 • Dudak fırçası
makyajla dudak dolgunlaştırma

Dudakları dolgunlaştıran makyaj ürünleri markaları

 • L’Oreal Paris Color Riche Plump & Shine-ruj
 • Lancome L’Apsolu Gloss Plumber-dudak parlatıcısı
 • Maybelline Lifter Gloss Nemlendirici dudak parlatıcısı
 • NYX Professional Makeup Filler Instinct-dudak parlatıcısı
 • YSL Beauty Touche Eclat Aydınlatıcı
 • Kiehl’s Buttermask For Lips- dudak peelingi
makyajla dudak dolgunlaştırma

Makyaja başlamadan önce dudakların tarçınla fırçalanması

Dolgun, dilber dudaklara sahip olmak adına makyaj öncesinde; dudaklarınızı zeytinyağı ve tarçın ikilisiyle fırçalayabilirsiniz. İki damla zeytinyağıyla çok az miktarda tarçını karıştırıp dudaklarınızı fırçalayabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıran yöntem olması yönünde ölü deriyi de atıyor. Aynı zamanda dudakların dolgunlaştırılmasında da önemli rol oynuyor.

makyajla dudak dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırmak için ruj ve parlatıcı seçimi

Dudakların dolgunlaştırılmasında en etkili parlatıcı ve ruj renkleri açık tonlar olduğunu söyleyebiliriz. Koyu renklerden oluşan parlatıcılar ve rujlar dudakları olduğundan da küçük gösteriyor. Açık renklerden oluşan rujlarla, parlatıcılar; ışık parlaklığını çok iyi yansıtırlar. O nedenle dudaklarının dolgun, hhacimli görünmesini isteyenler mutlaka açık tonları tercih etmelidir.

Makyajla dudak dolgunlaştırma, Duygu Özaslan

Ünlü YouTuber Duygu Özaslan’a göre; makyajla dudak dolgunlaştırmak için öncelikle peeling kullanılması gerekiyor. Duygu Özaslan makyajla dudakların nasıl dolgunlaştırılacağını yukarıdaki videoda detaylı anlatıyor.

makyajla dudak dolgunlaştırma

Makyajla dudak dolgunlaştırma, Kadınlar Kulübü

Dilber dudaklara kavuşmak hiçte hayal değil. Doğru makyaj teknikleriyle sizde dilber dudaklara sahip olabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz bilgiler dışında Kadınlar Kulübü adlı sitede de; makyajla dudak dolgunlaştırma yöntemlerine bakabilirsiniz. Kadınlar Kulübü adlı sitedeki yorumlara bakmak için buraya tıklayınız. 

makyajla dudak dolgunlaştırma

Makyajla dudak dolgunlaştırma, Kızlar Soruyor

Dudakların dolgunlaştırılması için bir takım makyaj hileleri vardır. Bu hilelere, Kızlar Soruyor adlı sitede yer vermiştir. Makyajla dudak dolgunlaştırma tekniklerinin yer aldığı Kızlar Soruyor adlı siteye ulaşmak için linke tıklayınız. 

Cemre.com 'da İçerik Yazarı ve Proje Yöneticisi.

Düşünceni paylaş?

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.