1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Limon yağı saça nasıl uygulanır? Limon yağı saçın rengini açar mı?

Limon yağı saça nasıl uygulanır? Limon yağı saçın rengini açar mı?
Limon yağı ile saç bakımı
+ - 0

Antik Mısır’ın son Helenistik Kraliçesi VII. Kleopatra tarafından özellikle cilt bakımında kullanılan limon günümüzde yağ formunda kullanılmaya başlandı. Eski zamanlarda insanların beyaz cilt aşkından ötürü kullanması akıllarda ‘Saça uygularsak acaba limon yağı saç rengini açar mı?’ sorusunu uyandırdı. Limon yağı ile yapılan saç maskeleri ne kadar düzenli olursa saçın rengini açma ihtimali o kadar çok olur. Yazımızda limon yağı saça nasıl uygulanır? Ve limon yağının cilde faydaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Limon yağı ile saç bakımı
Limon yağı ile saç bakımı

Limon

Limon Güneydoğu Asya kökenlidir. Araplar tarafından İran’dan Avrupa’ya götürüldü ve orada varlığını 15. yüzyıla kadar sürdürdü. Daha sonra birçok dünyada varlığını devam ettirdi. Şimdilerde birçok sektörde başarısını ispatladı.

Özellikle bolca E vitamini barındırması onu cildin dostu yapıyor. Aynı zamanda hastalıklara karşı bağışıklık oluşturması, vücutta var olan enfeksiyon ile savaşması da herkesin evinde en az 1 tane bulunmasını sağlıyor.

Güzellik sektörü tarafından keşfedilmesi yakın bir tarih olsa gerek. Şimdilerde birçok kremin, şampuanın, saç kreminin hatta cilt serumlarının bile içerisine girdi. Bu yazımızda özellikle cilt maskelerinde tercih edilen limon yağı hakkında bilgi vereceğiz.

Limon yağı

Limon yağı ilk olarak 16. burada buhardan elde edildi, daha sonra soğuk pres ile ortaya çıktı. Limon yağının orijinalliği yeşilimsi ya da sarımsı bir renk tonu olması ve şeffaf, hafif ve viskoz olması ile anlaşılır.

Limon yağının iyileştirici özelliği Antik Çin ve Hindistan’dan beri dilden dile dolaştı. Şifacılar limon yağını genellikle yılan ısırıklarında panzehir olarak kullandılar. Aynı zamanda veba ve kolera hastalıkları içinde şifayı limon yağında aradılar. Dilden dile hızla birçok ülkeye yayılan limon yağı günümüzde cildi nemlendirmeye ve dekorasyonda kullanılmaktadır.

Limon yağının faydaları

Uzun yıllardan beri dilden dile faydaları konuşulan limon yağı, günümüzde de hemen hemen her alanda kullanılmaya devam ediyor. Bununla birlikte faydalarını bilmeyenler için, bilinen en etkililerini bir başlık altında toparladık.

 • Aromaterapinin göz bebeği. Japonyada yapılan bir araştırmada ofis ortamına belirli kokular aromaterapi yoluyla uygulandı ve çalışanların çalışma kapasitesinin ve zihinsel üretkenliğinin muazzam bir şekilde arttığını gördüler. Böylece limon yağı kullanıldığında hata sayısı %54 oranında azaldı
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 1995 yılında Japonya’daki Mie Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar; turunçgillerin aromasının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, uyarılmayı yatıştırdığını ve depresyonu ortadan kaldırdığını tespit edildi.
 • Birçok hastalığında tedavisinde kullanılır. Limon yağının antibakteriyel, antiviral, bağışıklık güçlendirici ve iyileştirici etkileri diş eti kanaması, çatlak ve kesikler, çıbanlar, egzama, liken ve siğillerle baş etmeye yardımcı olur.
 • Kilo vermede etkilidir. Çoğu narenciye yağı gibi limon yağı da aşırı kilo ve obezite için etkilidir. İdrar söktürücü ve kolleretik etkiye sahiptir.
Limon yağı ile saç bakımı
Limon yağı ile saç bakımı

Limon yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Limon yağı antibakteriyel özelliği ile bilinmesinden dolayı saç bakımında oldukça tercih ediliyor. Bu yağı saça uygulamak için genel olarak 4 yöntem vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Limon yağı saçta durulama suyu olarak kullanılabilir. 2 damla limon yağı, 3 damla papatya yağı, 1 yemek kaşığı sirke ve 1 litre su alın. Bütün hepsini karıştırın ve banyodan çıkarken son kez bu suyu saçlarınıza dökün. Düzenli kullanımda saçlarınızdan kepeğin azaldığını ve saçlarınızın parladığını göreceksiniz.
 • Aynı zamanda limon yağı ile saçtaki elektriği de alabilirsiniz. Bunun için kuru saça 5-6 damla limon yağı uygulayarak saçtaki elektriği alabilirsiniz.
 • Limon yağının bir diğer kullanımı ise saça şekil vermektir. Saçlarınızı hem ısıdan korumak için hem de şeklin gün boyu saçınızda kalabilmesi için uygulamadan önce 2-3 damla saçlarınıza sürebilirsiniz.
 • Son olarak ise tek başına maske yaparak kullanabilirsiniz. Bunun için az bir miktar su ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Saç uzatan limon yağı maskesi

Saçların uzaması genel olarak içten ve dıştan besleme ile ilerleyen bir mevzudur. Saç ayda 2 cm uzamaktadır. Lakin bunu arttırmak mümkündür. Öncelikle sağlıklı beslenerek, saçı çok sıkı toplamayarak, eksik vitamin değerlerine tamamlayarak ve saça düzenli olarak masaj yaparak bu etkiyi sağlayabiliriz. Bununla birlikte saçlarınıza uygulayabileceğiniz harika bir maske ile karşınızdayız.

Malzemeler:

 • 2 ampul E vitamini
 • 2 ampul bemiks
 • 2 ampul bepanthen
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Yapılışı:

Tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olduktan sonra cam bir kâsede karıştırın. Önceden temizlediğiniz ve peeling yaptığınız saçınıza maskeyi ince bir tabaka halinde her yerine yayın. Burada parmak uçları ile masaj yapmanız önemlidir. Daha sonra saçınızı bir streç film ile sararak biraz ısı verin. 15 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile arındırın. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için limon yağı maskesi

Saçlar genellikle kötü beslenmeden kaynaklı olarak yağlanmaktadır. Lakin tek neden bu değildir. Çok sıcağa maruz bırakmakta saç diplerindeki ısı beşlerini aktif edecektir. Dolayısıyla önce beslenmemizden yağlı ve hamur işi besinleri çıkardıktan sonra saçlarımızı düzenli olarak haftada 1 peeling yapmalıyız. Daha sonra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi uygularsanız, saçlarınızdaki yağ dengesi sağlanacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı yeşil kil

Yapılışı:

Yapılışına geçmeden önce kil giren hiçbir maskeye metal herhangi bir şey sürmemeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırdıktan sonra 10 dakika buzdolabına dinlenmeye alın. O sırada saçlarınızı biraz nemlendirin ve kan akışının sağlanması için masaj yapın. Sonra bir eldiven giyin ve maskeyi kökten uca saçınızda her yere uygulayın. 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Duştayken saç maskesini soğuk su ile arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

İnce telli saçlar için limon yağı maskesi

İnce telli saçlar genellikle genetik olarak ortaya çıkar. Veyahut çok fazla işleme maruz kaldığı için saç oldukça hassaslaşır ve incelebilir. Buradan anlayacağımız gibi ince telli saçlar diğer saç tiplerine göre biraz daha narin yapıda olabilirler. Bunun önüne geçebilmek için sebze ağırlıklı beslenip, bir uzmandan eksik vitaminlerinizin olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Bununla birlikte şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de düzenli olarak uygulamanız önem arz etmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım portakal
 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yumurta

Yapılışı:

Portakalın suyunu sıktıktan sonra bütün malzemeleri homojen kıvam alana kadar karıştırın. Önceden nemlendirdiğiniz saç derinize parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi uygulayın. Uyguladıktan sonra bir sıcak havlu saçlarınıza kapatmanız, saçlarınızda etkiyi arttıracaktır. Durulama esnasında ılık ve temiz su tercih edin. Şampuanınızı sülfatsız ve parabensiz olarak tercih edin. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kırık saçlar için limon yağı maskesi

Saçlarınızın kırılmasında aslında birçok etken vardır. Bunlardan en önemlileri saça agresif işlem uygulamak, kötü hava şartlarına maruz bırakmak, sağlıksız beslenmek ve saçı ısıdan korumamak. Tüm bunlar bir arada olunca saç dayanamaz ve uçlarından kırılır. Bunun önüne geçmek için öncelikle bahsettiklerimizden uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra saçları tekrar onaran ve koruyan bir maske yapmanız gerekmektedir. O maske ise şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yumurta
 • 10 damla limon yağı

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağını benmari usulü erittikten sonra kalan tüm malzemeleri karıştırın. Eğer ki aloe verayı bitkiden alacaksanız, en öncesinde yaprağı dik bir şekilde peçete üzerine bırakın ki yakan maddeyi içerisinden atabilsin. Daha sonra saç uçlarına yoğunlaşarak maskeyi kökten uca yedirin. 25 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Ilık su ile durulayın ve kırık saçlara özel olan şampuanları tercih edin. Haftada 1 kez uygulayın.

Kuru saçlar için limon yağı maskesi

Saçların nemini kaybetmesi saçları daha hassas ve kırılgan yapacaktır. Bunun için çok soğuk ve çok sıcaktan saçlarımızı koruyarak işe başlayabiliriz. Daha sonrasında bolca su içerek saç derimize masaj yapmamız önemlidir. Bu 2 işin yanı sıra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de uygularsanız saçınız neme doyacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Zeytinyağını çok az ısıttıktan sonra kalan malzemeleri içerisine ilave edin. Ağzı kapalı şekilde 10 dakika güneş görmeyen bir yerde bekletin. Bu sırada saçlarınızı temizleyin. Daha sonra tüm saça ince ve eşit miktarda maskeyi uygulayın. 15 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınızı durulayın ve maskeyi haftada 2 kez uygulayın.

Yıpranmış saçlar için limon yağı maskesi

Saçların yıpranması mevsim geçişlerinden, yeteri kadar beslenmemekten, agresif işlemler uygulamak, çok sıcak ve çok soğuğa maruz kalmasından dolayı oluşabilir. Bunun önüne geçmek için her şeyden önemlisi su içimini arttırmaktadır ve saçı sıkı toplamak yerine gevşek örgüler tercih edilmelidir. Sonrasında şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de düzenli olarak uygularsanız, saçlarınız eskisi kadar parlak ve hacimli görünecektir.

Malzemeler:

 • 3 yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Yumurta sarılarını çırptıktan sonra kalan malzemeleri içerisine ilave edin. Eğer ki maskenin kokusu sizi rahatsız ediyor ise içerisine biraz gül yağı ya da lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Nemli saçlarınıza maskeyi güzelce yedirin. Saçlarınıza masaj yapmanız ve maskeyi uyguladıktan sonra sıcak havlu ile sarmanız maskeden alacağınız etkiyi maksimuma çıkaraktır. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

Boyalı saçlar için limon yağı maskesi

Boya saça zarar veren birçok kimyasaldan oluşur. Bunun için boya kullanılıyorsa, saç bakımının da yapılması gerekmektedir. Lakin boyadan sonra ısıdan uzak durmakta önemlidir. Gerektiği yerde saçların nefes alması için saçı kestirip kaynak kullanılmalıdır. Şimdi bahsedeceğimiz maske ile saçlarınızı boyanın zararından daha fazla koruyabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Yumurtanın beyazını mutfak blendere yardımıyla kar beyazı olana kadar çırpın. Geri kalan malzemeleri de ilave ederek saçlarınıza uygulayın. Ortalama olarak 15 dakika saçınızda beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında soğuğa yakın ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız ve bol bol su içmeniz gerektiğiniz hatırlatmak isteriz.

Kepekli saçlar için limon yağı maskesi

Saçlarda kepek oluşumu genellikle mevsim geçişlerinden ya da yanlış ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı dış etkenlere karşı korumanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra içtende bolca hayvansal gıda ile beslenmeniz ve bahsedeceğimiz maskeyi uygulamanız gerekmektedir.Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zencefil suyu
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Maskeyi eşit ve ince tabaka halinde uygulayın. Özellikle kafa derisine bolca masaj yapın ki kepekler yok olsun. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. 15 dakika saçlarınıza masaj yapın ve temiz bir su ile durulayın.

Kalın telli saçlar için limon yağı maskesi

Kalın telli saçlar baş edilmesi zor olan bir saç tipidir. Bu saçlarla baş etmek, bolca nem ve yumuşaklık gerekmektedir. Bunun için içten bolca meyve yemelisiniz. Daha sonra ise şimdi bahsedeceğimiz maskeyi düzenli olarak saçlarınıza uygulamanız gerekmektedir. Maskemiz şu şekilde…

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı hindistancevizi yağı
 • A vitamini ampulü
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını bermali usulü ile eritin. Daha sonra içerisine kalan malzemeleri ilave edin. 10 saniye mikrodalga fırında bekletin. Temiz saça ince ve eşit miktarda uygulayın. 15 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra soğuğa yakın temiz bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Elektrikli saçlar için limon yağı maskesi

Saçların elektriklenmesi saçta olan iyonların dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunu dengeleyebilmek için öncelikle yalın ayakla bol bol toprakta gezebilirsiniz. Vücudunuza tuzlu su dökebilirsiniz. Böylece vücudunda saçında dengesi sağlanmış olacaktır. Birde şimdi bahsedeceğimiz maskeyi düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım avokado posası
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Avokado posasını önce zeytinyağı ile sonra limon yağı ile karıştırın. Önce zeytinyağı ile karıştırdığınızı saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Duruladıktan sonra limon yağı ile karıştırdığınız maskeyi saçlarınıza uygulayın. 15 dakika da bu maske kaldıktan sonra temiz ve ılık bir su ile saçlarınızı tamamen arındırın. Haftada 2 kez bu maske ile saçlarınızı şımartabilirsiniz.

Saçı nemlendirmek için limon yağı maskesi

Kuru saç hem mat görünüme hem de cansız görünüme neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için öncelikle içten bir takviye yapmak gerekiyor. Sebze ve meyvelere ağırlık vererek bu sorunu halledebilirsiniz. Önemli olan saçınızı kurutan etkenleri bulabilmek ve ona göre bir önlem alabilmektir. Bununla birlikte saçlarınızı nem bombasına düşüren bir maske ile karşınızdayız.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Saçlarınızı önceden temizleyin ve peeling işlemi yapın. Daha sonra tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Malzemelerin tamamen birbiri ile iç içe geçtiğinden emin olun. Maskeyi tüm saçınıza ince bir tabaka halinde uygulayın ve sıkı olmayacak şekilde toplayın. Üzerine sıcak havlu kapatın. Bu maskenin saça olan etkisini maksimum seviyeye çıkaraktır. 15 dakika beklettikten sonra saçınızı temiz ve ılık bir su ile yıkayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Limon yağı ile saç bakımı
Limon yağı ile saç bakımı

Limon yağı ile saç maskeleri hakkında merak edilen sorular

Limon yağı ile yapılan saç maskeleri hakkında akıllarda birçok soru işareti birikti. Limon yağı saçı besler mi? Limon yağı saç çıkarır mı? Gibi sorular artık herkesin aklında. Bizde sizler için kısaca en çok merak edilen sorular hakkında bir araştırma yaptık.

Limon yağı saç rengini açar mı?

 Limon yağının saç açma özelliğinin olduğu bilinmektedir. Lakin bunun olabilmesi için düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Limon yağı saça iyi gelir mi?

Limon yağı içerisinde bolca E vitamini bulundurur. Ayrıca limonen, beta pinen, gama terpinen, sabinen, alfa pinen, mirsen maddelerini de bolca bulundurur. Bunların hepsi saçın eski sağlığının geri yerine gelmesinde rol oynamaktadır.

Limon yağı saç çıkarır mı?

Limon yağını saç derinize masaj yoluyla uyguladığınızda dökülen saçlarınızın geri geldiğine şahit olacaksınız.

Limon yağı saçı besler mi?

Yüzyıllardan beri uygulanan limon yağı saçlarını besleyip kalınlaştırır. Aynı zamanda saç telleriniz kalın ise de yumuşatmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İçerik editörü.

Yorum Yap