Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!

Ciltteki koyu alanlar çoğu zaman sağlık açısından risk oluşturan bir faktör olmasa da melanin ve sebum eksikliğinin bir göstergesidir.  Melanin eksikliği olan bölgede sebum birikir ve o bölgede koyu renkler görünür.


Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!
Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!

Günümüzde güzellik her şey demektir. Bebek gibi bir cilt her kadının hayalidir. Cilt tonunda meydana gelen bu dengesizlikler canımızı sıkar. Ancak günümüzde sıkça kullanılan kriyoterapi yöntemi ile  pürüssüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak mümkündür. Saf, doğal ve pürüzsüz bir ten için türlü bakımlar yapar ve kozmetik ürünleri kullanırız ancak zamanla cildimizde kimyasal ürün kullanmanıza bağlı olarak ve birçok etken ile beraber ton farklılıkları meydana gelir. Kriyoterapi yöntemi bir çok sağlık sorununu çözer bunların başında da ciltte ki renk eşitszilikleri gelmektedir. 

Melanin cilde saça ve gözlere rengini veren pigmenttir. Ciltteki koyu alanlar çoğu zaman sağlık açısından risk oluşturan bir faktör olmasada melanin ve sebum eksikliğinin bir göstergesidir.  Melanin eksikliği olan bölgede sebum birikir ve o bölgede koyu renkler görünür. Birçok sebebi olmakla beraber cildin renk eşitsizliği genelde güneş ışınları ve yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkar. Ciltteki bu renk değişiklikleri açık kahverengiden koyu kahverengi hatta sebumun fazla olduğu zamanlar siyaha kadar değişebilir.

Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!

Kriyoterapi nedir?


Kriyoterapi kelime anlamı olarak soğuk terapi anlamına gelir. Dermatologların ve Jinekologların cerrahi bir yönteme başvurmadan tedavi etme yöntemleridir. -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla uygulanan bu tedavi yöntemi sayesinde birçok sorun kısa bir süre içerisinde çözülmektedir.

Kolay uygulanabilen ekonomik olan kriyoterapi uygulaması vücudun 2 ile 3 dakika boyunca aşırı soğuğa maruz bırakıldığı bir tekniktir. Vücudun tümüne uygulanabildiği gibi tek bir bölgeye de uygulanabilir. Birçok sağlık sorununu çözen kriyoterapi yöntemi uygulanırken tüm vücudumuzu çevreler. Ancak başınız için bir açıklık olan kapalı bir odada durursunuz. Sıvı nitrojen buharı 2 ila  3 dakika boyunca vücudumuzda dolaşır. Kas kemik ve diğer dokulara nüfuz etmediği için yalnızca cilt yüzeyinde etkilidir. Bu nedenle tedavi daha sonrasında ısınabilirsiniz.


Kriyoterapi ne zaman uygulanır?


Kriyoterapi yöntemi bir cerrahi işlem değildir. Bu yüzden herhangi bir test gerekmeksizin tamamen sizin programınıza uygun bir zaman aralığında uygulanabilir.


Kriyoterapi riskli midir?

Kriyoterapi işlemi kesinlikle riskli bir işlem değildir. Ancak unutulmamalıdır ki her işlem uzman kişiler eşliğinde gerçekleştirilmelidir. 

Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!

Kriyoterapi uygulamasının avantajları

Kriyoterapi uygulamasının basit ve etkili bir yöntem olduğundan bahsetmiştik. Biraz daha detaylarına inecek olursak:

 • Kriyoterapi uygulaması siğillerde kullanılabilir özellikle siğil tedavisinde kullanıldığında tekrarlama oranı daha düşüktür.
 • Güneş lekelerinin tedavisinde en iyi sonuçlar kriyoterapi ile alınır
 • Kanama ve komplikasyon oranı düşüktür
 • Hızlı bir tedavi yöntemidir
 • Riskleri azdır
 • İşlem sonrası normal hayata dönülebilir.
 • Sosyal yaşamı etkilemez
 • Her yaş ve kişi de uygulanabilir


Kriyoterapi uygulamasında oluşabilecek komplikasyonlar

Riskler her ne kadar az olsa da kriyoterapi uygulamasında da bazı yan etkiler kişiye ve uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterebilir bu yan etkilerden biraz daha bahsedecek olursak;

 • Ödem
 • Ağrı
 • Şişlik
 • Su toplama
 • Baş ağrısı,
 • Enfeksiyon
 • Kanama


Kriyoterapi kimlerde uygulabilir?


Normal bir ameliyat gibi yada cerrhai bir işlem gibi düşünülmemlidir. Kriyoterapi işlemi gebelerde de dahil olmak üzere herkese uygulanabilir.  Her yaş ve kişiye uygun olan kriyoterapi yöntemi hızlı ama etkili bir tedavidir.

Kriyoterapi ile ciltteki bütün lekelere son!


Kriyoterapi nasıl uygulanır?


En yaygın kriyoterapi yöntemleri arasında buz paketleri ve buz spreyi yer almaktadır. İkisi de benzer soğutma etkileri üretir.  Daldırma tekniğinde basit veya jakuziye  daldırma işlemi yapılır. Buz masajında ise 5 ila 10 dakika boyunca dairesel hareketler ile kriyoterapi uygulanması, istenilen bölgeye masaj şeklinde uygulanır. İyileşmeye yardımcı olmak için inatçı ağrılarda ve sporcularda sıkça kullanılmaya başlanılan kriyoterapi yöntemi leke sorunu yaşayanlar için de son zamanların en popüler tedavisi haline geldi. Güneş lekeleri ve herhangi bir etkene bağlı olarak ortaya çıkmış olan cilt lekeleri için sıkça kullanılmaya başlanan kriyoterapi yöntemi kısa bir zaman aralığında riski en aza indirerek, etkili bir sonuç sağlar. Kriyoterapinin ağrı kesici, şişlik azaltıcı, ateş düşürücü ve yumuşak dokuları onarıcı etkisi vardır. Özellikle sporcuların kullanmasının sebebi ise ayak bileği burkulmaları, kas burkulmaları ve bağ burkulmaları gibi yaralanmalarda tedaviyi kısa zamanda sağlaması ve etkili bir yöntem göstermesidir.


Kriyoterapi ile leke tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Cildinizde renk değişiklikleri koyu lekeler güneş lekeleri varsa, doğal yöntemler ile geçiremiyorsanız veya kısa zamanda etkili bir tedavi istiyorsanız kriyoterapi yöntemi tam size göre. Özellikle cildimizin en önemli bölgesi olan yüzümüz renk değişikliklerine maruz kaldığı zaman kişinin kendisinde stres ve sıkıntıya neden olabilir. Makyajın daha iyi kapatmadığı cilt lekeleri güneş lekeleri vardır. Doğal yöntemler her ne kadar vücuda zarar vermeden etki göstersede uzun süre gerekir. Kriyoterapi yöntemi kısa sürede etkili bir tedavi sağlar.

Aynı zamanda koyu lekelere geçirmede de başarılı bir yöntemdir. Kriyoterapi cildi düşük sıcaklıklara maruz bırakarak koyu lekeleri, güneş lekelerini, et benleri, siğillerde  dahil olmak üzere bütün cilt lezyonlarının tedavi etmek için kullanılır. Termal şok olarak da adlandırılabilir. Cilt lekelerinden kurtulma da uygulanan kriyoterapi yönteminde hassas bir sıvı nitrojen akışı sağlanır. Bütün bu  bahsettiğimiz süreç çok kısa bir zaman aralığında gerçekleşir. Soğutma tekniği kullanılarak ciltteki koyu renkler ortadan kaybolmaya başlar. En etkili yöntem olan kriyoterapi yöntemi ile 2 ile 3 haftada pürüzsüz tertemiz bir cilde sahip olmak mümkündür.

Kriyoterapi sonrası neler yapılmalıdır?

Sağlıklı bir bireyin kriyoterapi uygulaması sonrası cildi 3 ila 12 haftaya kadar geçen süre zarfında iyileşme gösterir. Kriyoterapi uygulamasından sonra cildinizde biraz soğuma batma hissedebilirsiniz genelde ağrısız olur.  Ağrı olursa mutlaka işlem yaptırdığınız bölge ile irtibata geçmelisiniz. Kriyoterapi ile leke tedavisinde işlem sonrasında leke biraz daha koyu ve kızarık görülebilir. Bu iyileşme belirtisidir. Birkaç gün içerisinde kabuk ve deri tabakası oluşur ve dökülme gözlenir. Bölgedeki yaraya kesinlikle dokunmamalısınız ve kabuklarını soymamalısınız doğal bir süreç içerisinde kendi kendisine iyileşmesini beklemelisiniz.