1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi
Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü?
+ - 0

Bugün ki yazımızda hemen herkesin evinde bulunan kimyon ile ilgili bilinmeyenleri derledik. Kimyon ile gaz problemi tedavisi gerçekten mümkün mü? Kimyonun faydaları nelerdir?Kimyon nerelerde yetişir? Kimyonu kimler tüketmemelidir? sorularını cevaplarken gaz problemi neden olur?  Kimyon ile gaz problemi nasıl tedavi edilir? sorularına yanıt vermenin dışında kimyon tohumunun faydaları hakkında bilgiler verdik. Faydalı içerikleri olan bu yazımızın başlıkları dikkatinizi çektiyse keyifli okumalar dileriz…

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Gaz problemi hakkında genel bilgiler

Gaz problemi besinlerin sindirimi esnasında mide ve bağırsakta hava meydana gelmesi ya da yemek esnasında hava yutulması sonucu ortaya çıkar. Fazla hava yutma ya da besinlerin sindirimi sonucunda ortaya çıkan gaz problemi, vücudun bu gazı dışarıya atmak istemesi fakat atamaması sonucu ortaya çıkar. Her yaş grubundan insanın başına gelen ve geldiğinde ise aşırı derecede huzursuzluk veren gaz problemi mide ve bağırsaktaki gaz miktarına göre değişiklik gösterir. Vücudunuzda gaz birikmeye başladığında vücudunuz bu gazı dışarı atmak ister fakat atamadığı için içinizde hapsolan gaz bir süre sonra kramp, kasılma ve sancılara sebebiyet verir. Kramp, kasılma ve sancıların şiddeti biriken gaz miktarına göre değişiklik gösterir. Gaz problemi ciddi bir sağlık sorunu doğurabilir ama çoğu zaman ciddi bir boyutta değildir. Şimdi ise vücudumuzda oluşan gaz probleminin nedenlerine bakalım. 

Gaz problemi neden olur?

Gaz probleminin birçok nedeni olabilir. Genellikle beslenmeden kaynaklı olduğu düşünülse de günlük hayatta gaz problemine sebep olan birçok durum bulunmaktadır. Gaz problemine neden olan en yaygın nedenler şu şekildedir;

 • Günlük hayatında çok fazla hareketsiz olmak
 • Beslenme sırasında istemsiz olarak hava yutmak
 • Ayak bölgesinin üşütmek
 • Çok fazla lifli gıda tüketmek
 • Tüketim tarihi geçmiş olan gıdalar tüketmek
 • Çok uzun süre sakız çiğnemek ve çiğnerken hava yutmak
 • Uzun süre gaz çıkarmamak
 • Süt ve süt ürünlerini çok fazla tüketmek
 • Çok fazla baharatlı ve yağlı besinler yemek
 • Yemeği çok hızlı yemek ve lokmaları direk yutmak
 • Kronik bağırsak hastalıkları
 • İnce bağırsakta bulunan bakteriler
 • Bazı mide hastıkları (Reflü, Gastirt, Ülser)

Gaz problemi belirtileri nelerdir?

Gaz ve gaz problemi belirtileri herkeste hemen hemen aynıdır. Gaz probleminin belirtileri şu şekildedir;

 • Geğirme
 • Aşırı gaz çıkarma
 • Karın bölgesinde basınç ve şişlik hissi
 • Karın ve mide bölgesinde kramp ve sancı
 • Karın bölgesinin normalden daha büyük ve şişkin olması

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Gaz problemi nasıl geçer?

Günlük hayatımızda oldukça etkileyen gaz problemi nasıl geçer? sorusunun cevabı sizlerle. Öncelikle bunun birçok yöntemi vardır. Bu yönetmelerden en bilinenleri;

 • Öncelikle hareketisiz bir yaşamınız varsa hayatınızı hareket katmanız gerek. Fiziksel aktivite, gaz problemine oldukça faydalıdır.
 • Bitki çayları da gaz problemine alternatif bir çözümdür. Çok sık içmemek şartı ile zencefil, nane, papatya, anason, rezene, dereotu, fesleğen ve kimyon çaylarını tüketebilirsiniz.  
 • Karnı da sıcak compress yapmak da gaz problemine hafifletici bir seçenek sıcak kompres hem psikolojik olarak rahatlatıcıdır hem de karnınızdaki kasların gevşemesini ve karın ağrınızın hafiflemesini sağlar
 • Vücudunuzu çok fazla sıkan, saran elbiseler giymemeniz önerilir.
 • Sırtınıza ve bel çevrenize yukarıdan aşağıya doğru yapılan masajd gevşeyerek rahatlamanızı ve vücudunuzdaki gazın dışarı atılmasını kolaylaştırırır.
 • Karanfil ve karanfil yağı sindirim sistemi için çok yararlı bir bitkidir vücudunuzdaki gazı azaltmaya yardımcı olacağı gibi karın bölgesindeki şişkinliği de azaltır.

Gaz problemi için egzersizler var mıdır?

Günlük hayatımızı oldukça etkileyen gaz problemi, egzersiz yaparak da çözülebilir. Yapılan hareket ve egzersizler fazla gazın vücuttan atılmasını sağlayarak sizi rahatlatır. Fakat egzersiz yapmadan önce bu hareketleri uzmana danışarak gerçekleştirmeniz önerilir. Normal hayatınızda spor yapmıyorsanız bu egzersizler size ağır gelebilir; yavaş ve dikkatli şekilde yapmanız önerilir.

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Kimyon otu nedir?

Maydonozgiller familyasına ait olan kimyon, beyaz ve pembe renkli çiçeklere sahiptir. 40 ila 60 cm boylarında otsu bir bitkidir. Hemen herkesin evinde bulunan kimyon otunun ana vatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’dur. Genellikle Mayıs, Haziran ayları arasında hasat edilmektedir. Gövdeleri diktir ve üst tarafları dallanır. Yaprakları tüysüz ve parçalıdır. Kimyon bitkisi şekil olarak şemsiyeye benzer. 3-5 saplı bir şemsiyeye benzer. Meyvesi oval, köşeli ve 4-5 mm boyundadır. Meyvesi Temmuz ayında olgunlaşır. Gaz problemi tedavisi, terleme ve mide rahatsızlıklarında kullanılır. Aynı zamanda birçok ükede sıkça kullanılan bir baharattır.  Alternatif tıp’ta sıkça kullanılan kimyon otunun bilinen birçok faydası vardır. 

Kimyon otu faydaları nelerdir?

Kimyon otunun faydaları saymakla bitmez. Her evde bulunan kimyon her derde deva. Şimdi bu mucizevi otun faydalarına geçelim.

 • Kimyon otu bir demir deposudur. Anemi tedavisinde sıklıkla tercih edilir. 
 • Düzensiz regl tedavisinde kullanılan kimyon, regl zamanlarını düzene koyar.
 • Antioksidan özelliğiyle bilinen kimyon karaciğerdeki iltihaplanma ve toksinleri atar. 
 • Çay olarak tüketilen kimyon mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Gaz, kusma ve hazımsızlık gibi şikayetlere de iyi gelen kimyon, mideyi rahatlatma özelliğiyle bilinir.
 • Üst solunum yolu rahatszılıklarında kullanılan kimyon, iltihap atmaya yardımcıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır.
 • Vücutta bulunan iltşhap ve enfeksiyonu idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.
 • Kimyon vücutta bulunan oksijen miktarını koruyarak vucüt kan düzeyini dengeler.
 • Kandaki şeker düzeyini dengeleyerek diyabet riskini aza indirir.
 • Saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Saç köklerini besler. Dökülmeyi azaltır.
 • Kırışıklık ve yaşlanma karşıtı olan kimyon yaşlanmayı geciktirir.

Kimyon nelere iyi gelir?

Kimyon yukarıda saydığımız gibi birçok derde deva. Bağışıklığı güçlendirici etkisiyle hastalıklara karşı koruma görevi vardır. Kimyonun sindirim problemlerine de çözüm olarak kullanılıyor. Kimyon doğal gaz gidericidir, gaz probleminden kurtarma etkisine sahiptir. Kimyon astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliğiyle vücuttan iltihabın atılmasına yardımcı olur. Cilt bakımında da sıklıkla tercih edilen kimyon yaşlanma karşıtı ve leke giderici olarak da kullanılmaktadır. Uyku problemlerinde de tercih edilen kimyon, uyumadan içildiğinde gevşetici özelliğe sahiptir. Yüksek kolestrol tedavisinde de tercih edilen kimyon doğal bir kolestrol düşürücüdür. Kemik sağlığı için de büyük ölçüde tercih edilmektedir. 

Kimyonun zararları nelerdir?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kimyonun da fazla kullanımı zararlıdır. Aşırı kimyon kullanımı vücudun sıvı oranını etkiler. Bu da böbreklere zarar vererek böbreklerin sağlıklı çalışmasını engeller. Kimyonun narkotik özelliği olduğundan fazla tüketimi zihinsel bulanıklığa, mide bulantısına ve vücudun bazı yerlerinde uyuşmaya sebep olur. Belli ölçüde kullanıldığında gaz giderici özelliğe sahiptir fakat fazla tüketilirse gaz sıkışmasına neden olur. Fazla tüketimi mideyi rahatsız ederek aşırı geğirmeye sebep olur.

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Gaz problemine iyi gelen kimyon çayı nasıl hazırlanır?

Gaz giderici kimyon çayı tarifi sizlerle Bu çayı hazırlamak için ilk olarak cezveye 2 bardak suyu ilave edin ve üzerine 1-2 tatlı kaşığı kimyon ekleyin. Karışımı kısık ateşte kaynamaya bırakın. Karışım kaynadıktan sonra ocağı kapatarak 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Karışım sarı renk aldığı zaman çayınız hazır. İçince bir süre sonra gaz sancınızın azaldığını farkedeceksiniz.

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Kimyon ile gaz problemi tedavisi için kür tarifler

Gaz problemi tedavisi için birbirinden kolay ve faydalı olan bu tarifler, aynı zamanda çok etkilidir. Düzenli ve doktor kontrolünde kullanmanız sonucunda kesin sonuç alabilirsiniz. Dilerseniz tariflerimize geçelim.

Kimyon ve şeker kürü tarifi

Kimyon ve şeker kürü genellikle bebeklerdeki gaz problemini çözmek için kullanılır. Bir su bardağı suyu cezveye koyun. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Kaynayan suya 1 çay kaşığı kimyon ekleyip karıştırın. Biraz daha kaynatın. 2 çay kaşığı şeker ekleyin, ılımaya bırakın. Karışım ılıyınca tülbent yardımıyla kimyon posasını süzün. Yeterli ısıya gelince bebeğinize 2 çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Çok faydalı bir kür olan kimyon ve şeker kürü bebeklerin gazını azaltarak rahatlamalarında çok işe yaramaktadır.

Kimyon ve rezene tohumu kürü tarifi

Bebeklerde gaz problemi içim en çok tercih edilen kürlerden bir tanesi de kimyon ve rezene kürüdür. Kimyon da rezene de gaz azaltıcı etkiye sahip iki bitkidir. Bu çayı da hem yetişkin hem de bebeklerde, doktor kontrolünde, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdi geçelim tarife. Bir tatlı kaşığı rezene ve bir tatlı kaşığı kimyon tohumunu ezerek küçük parçalar haline getirin. Daha sonra tohumları bir çay torbasına veya tülbente koyun. 250 ml suya tülbenti yerleştirerek 15 dk kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra tülbenti sıkarak suyun içinden alın. Ilık hale geldiğinde 1 çay kaşığı şeklinde bebeğinize verebilirsiniz. Eğer yetişkin bir bireyseniz yaptığınız 250 ml kürün yarısını içerek faydasını görebilirsiniz. Bu kürü sürekli içmeniz veya bebeğinize içirmeniz sağlık açısından risk oluşturabilir. Kullanmadan önce doktor onayı alamanız tavsiye edilir.

Kimyon ve anason tohumu tarifi

Gaz problemi için tercih edilen kürlerden bir tanesi de kimyon ve anason tohumu tarifi. Iki bitki de gaz alıcı özelliği ile bilinmektedir. Bebeklerde rahatlatıcı özelliği bulunduğundan sıklıkla tercih edilir. Kullanılmadan önce doktora danışılması tavsiye edilir. Dilerseniz tarife geçelim. 1 tatlı kaşığı anason ve bir tatlı kaşığı kimyon tohumunu ezerek küçük parçalar haline getirin. Parçalar haline getirdiğiniz tohumları bir tülbentin içine koyun. 250 ml sıcak su koyduğunuz bardağın içine tülbenti yerleştirin ve 15 dakika kadar dinlenmesini bekleyin. Dinlenen tohumları tülbenti sıkarak suyun içerisinden alın ve karışım ılıdığında bebeğinize bir 1 çay kaşığı kadar verebilirsiniz. Eğer yetişkin bir bireyseniz karışımın yarısını yani 125 ml kadarını içebilirsiniz. Bu kürü her gün içmeniz sağlığınız için risk oluşturabilir. Sürekli kullanımından kaçının ve mutlaka kullanmadan önce doktora başvurun.

Kimyon kahvesi kürü

Mide ve bağırsak gazı için kullanılan ürünlerden bir tanesi de kimyon kahvesi kürü. Kimyon kahvesi küründe kullanacağımız tek malzeme kimyon. Türk kahvesi yapar gibi yapılan bu kür, mide ve bağırsak gazı almada çok kullanılan kürlerden bir tanesi. Öncelikle bir fincan suyu cezveye koyun daha sonra üzerine bir tatlı kaşığı kimyonu koyun ve ocağın altını açarak kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra bir tülbent veya süzgeç yardımıyla bardağa boşaltın. Birkaç dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz 30-45 dk sonra gaz probleminizin yavaş yavaş azaldığını göreceksiniz. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu kürün de çok fazla kullanımında bazı riskler oluşmaktadır Bu yüzden sürekli kullanımından kaçının.

En çok merak edilen ve sık sorulan sorular 

Sizler için kimyon ve gaz problemi hakkında en çok sorulan ve merak edilen soruları derledik. Uzmanların anlatımı ile desteklemek için videolar ekledik. Dilerseniz sorulara göz atalım.

Gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Gaz problemine neden olan birçok yiyecek vardır. Bu yiyecekleri gereğinden fazla tüketmek, birkaç tanesini aynı anda tüketmek vücudumuzdaki gaz miktarını arttırmaktadır. Bu besinlerde şeker veya lif oranı yüksek olduğu için gaz yapma oranları yüksektir Peki bu besinler neler?

 • Bira
 • Süt
 • Süt ürünleri
 • Krema
 • Dondurma
 • Peynir
 • Sakız
 • Buğday
 • Yulaf kepeği
 • Asitli içecekler ve meyve suları
 • Tam tahıllı ekmekler
 • Kepekli tahıllar
 • Brüksel lahanası
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli
 • Havuç
 • Salatalık
 • Turp
 • Yeşil biber
 • Muz
 • Elma
 • Armut
 • Portakal
 • Erik
 • Kuru erik
 • Kuru üzüm
 • Kayısı
 • Şeftali
 • Fasulye
 • Nohut
 • Mercimek
 • Soğan
 • Patates
 • Lahana
 • Enginar
 • Bezelye
 • Karnabahar
 • Kereviz

Psikolojik gaz problemi olur mu?

Fiziksel olarak gaz problemi olduğu gibi psikolojik olarak da gaz problemi meydana gelebilmektedir. Fiziksel olarak vücudunda gaz bulunmasa da varmış gibi hissetmek, rahatsız olmak; kramp, kasılma ve sancıların olması gibi şikayetler görülebilmektedir. Eğer fiziksel anlamda bir rahatsızlığın olmadığı tespit edilirse bir psikiyatriste danışmanızda fayda olacaktır. 

Gaz sıkışmasının tıbbi ismi nedir?

Gaz sıkışmasının tıptaki ismi Latince ”Gas Dolor” dur.

Bebeklerde gaz problemi nedenleri nedir?

Yetişkinlerde görülen gaz sancısı aynı şekilde bebeklerde de görülmekte ve bebekleri oldukça huzursuz etmektedir. Bebekler ilk doğduklarında sindirim sistemleri tam olarak gelişmediği için yetişkin bir insandaki gibi işlem gösteremez. Bu durum ise beslenme sonrasında ortaya çıkan kramp, sancı ve kasılmalar meydana getirmektedir. Bu sağlıklı bir durumdur ve bebeklerde gaz sancısı problemi sıklıkla görülmektedir. Bebeklerde gaz probleminin oluşmasının bir diğer sebebi ise hava yutmalarıdır. Bebekler emerken beslenirken veya ağlarken fazlasıyla hava yutarlar. Bu hava, geğirme yoluyla çıkarılamadığı zaman sindirim sistemine kadar ilerlemektedir. Sindirim sistemi içerisinde sıkışan hava gaz probleminin başlama sebebi olmaktadır.

Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi..

Bebeklerde gaz problemi nasıl giderilir?

Peki bebeklerde görülen gaz sancısı nasıl geçer? diye soracak olursanız bebek beslendikten, emdikten sonra mutlaka gaz çıkarması sağlanmalıdır. Emziren anneler kendi beslenmelerine dikkat etmeli, gaz yapabilecek besinleri dikkatli tüketmelidir. Çok fazla gaz ağrısı olan bebeklerin anneleri bu besinleri bir süre tüketmemeli daha sonra deneme yanılma yöntemi ile hangi besinlerin bebeğe gaz yaptığını gözlemlemeli,  gaz yapan besinleri çok fazla tüketmemeliler. Gaz ağrısı nöbeti olan bebekler çok fazla huzursuz olurlar. Anne babalar endişelenmeden sakince bebeği susturmaya çalışmalıdır. Kucakta gezdirmek, şarkı söylemek, müzik dinletmek, emzik vermek faydalı olabilmektedir. Bebeğin karnına ılık havlu koymak, karnına masaj yapmak, ılık su ile banyo yaptırmak gaz sancısını hafifletmektedir. Kimyon, rezene, anason gibi bitki çayları bebeklerin gazların azaltmada etkilidir. Ancak bu çayların sık sık verilmemesi gerekmektedir. Bu çaylar kullanılmadan önce doktora mutlaka danışılması gerekmektedir. 

Gaz kaçırma problemi nasıl tedavi edilir?

Gaz kaçırma problemi kişinin istemi dışında ya da kontrol edemediği şekilde gaz tutamamasıdır. Gaz kaçırma problemi her yaşta görülebilir. Gaz kaçırma sebebi kas yapısından, sinir sisteminden ya da her ikisinden dolayı olabiliyo. Dış kas tabakasından geçirilmiş ameliyatlar ya da doğum ile ilgili büyük bir yırtık varsa bu kasın cerrahi işlem görmesi gerekir. Eğer çok ciddi bir şey söz konusu değilse kas egzersizleri ile tedavi edilmeye çalışılır.

Gaz problemine hangi bölüm bakar?

Gaz problemi, gaz sancısı için hangi doktora gidilir? Hangi bölüm bakar? gibi soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Gaz problemine sadece Dahiliye bölümünün bakıldığı düşünülse de Dahiliye yanında Gastroenteroloji bölümü de gaz problemlerine bakmakta ve tedavi yolları aramaktadır Eğer direk Gastroenteroloji bölümüne gitme şansınız yoksa Dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olabilir gerek görülürse Gastroenteroloji bölümüne gidebilirsiniz.

Bebeklerin gaz problemi için kimyon çayı nasıl hazırlanır?

Bebeklerin gaz problemi için kullanılan kimyon çayı Dr.İbrahim Saraçoğlunun da programlarda sıkça bahsettiği bir kürdür. Tarifi ise şu şekilde; 

Kimyon bağırsakları çalıştırır mı?

Kimyon sindirim sistemi dostu bir bitkidir. Sindirimi kolaylaştırır, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak ve midedeki gaz sorunlara da iyi gelir. Hazımsızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde rol oynar.

Gaz problemi için ne zaman doktora gitmeliyim?

Gaz ağrısı ya da gaz problemi günlük hayatta çok karşılaşılan bir durum olduğu için hemen hastaneye gidilecek bir problem değildir fakat gaz problemi yanında;

 • Üst karın bölgesinde şiddetli ağrı
 • mide ağrısı dayanılmaz şekilde ise
 • mide ağrısının yanında beyaz veya soluk dışkı varsa
 • hamile bir kadın şiddetli şekilde karın ağrısı çekiyorsa
 • kişi idrar yapamıyorsa
 • dudakları çatlamışsa dilİ çok kuruysa kafa karışıklığı baş dönmesi ve .obleminin yanında sürekli kusma ve Ateş varsa acil servise gidilmesi tavsiye edilir

Eğer gaz probleminin yanında;

 • 12 saatten uzun süren kusma varsa
 • karın ağrısı ve Ateş varsa 24 saat içinde bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz

Gaz şikayeti ile baş etmenin 5 etkili yolu

Prof.Dr. Murat Aksoy’un gaz şikayeti ile başa çıkmanın 5 etkili yolu isimli açıklayıcı ve bilgilendirici videosunu izlediniz mi?

Kimyonun faydaları

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun kimyonun faydalarını, nasıl kullanılacağını anlattığı videosunu dilerseniz izleyebilirsiniz.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen ve gaz problemine iyi gelen egzersizler

Pilates hocası Merve Belen’in bağırsak hareketlerini düzenleyen ve gaz problemine iyi gelen egzersizler isimli videosunda çok güzel egzersizler bulabilirsiniz.

Gaz ve şişkinliği önlemenin 6 yolu

Doktor Özün Altınay’ın gaz ve şişkinliği önleminin 6 yolu isimli videosunu izleyerek kendinizi gaz ve şişkinlikten koruyabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap