Karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfil çayının zararları nelerdir?

Karanfil çayı nasıl demlenir? Yemeklerin vazgeçilmez baharatlarından olan karanfil toz olarak kullanılabildiği gibi olduğu şekilde de kullanılabiliyor. Karanfil tadı ekşi- acı arası bir lezzete sahiptir. Her bitki gibi karanfili de aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Ancak karanfili satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta taze olmasıdır. Karanfil fiyatı ise markasına ve satıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Hemen her markette bulunan karanfil, paket şeklinde satılabildiği gibi hazır çay olarak da satılabiliyor. Aktarlardan aldığınız diş veya toz karanfil ile çaylar hazırlayabilirsiniz. Karanfil çayının zararları nelerdir?


Karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfil çayının zararları nelerdir?
Karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfil çayının zararları nelerdir?Karanfil çayının faydaları nelerdir? Mis gibi kokusuyla karanfil çayı içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Karanfil çayı cinsellik üzerinde büyük etkilere sahip. Karanfil çayı gebelik döneminde kullanılmasının uygun olmadığı gibi karanfil çayı emziren anneler içinde içilmemesi gereken çaylar arasında yer alıyor. Karanfil çayı fiyatları oldukça uygun olan ve kolayca temin edilebilen hazırlanması da bir o kadar pratik olan bir baharattır. Peki karanfil çayı nelere iyi gelir? Toz formu da bulunan karanfil çayı regl döneminin de kurtarıcı çaylarından biri. Karanfil çayı nasıl yapılır? Birçok çeşidi ve demleme yöntemi olan karanfil çayı zayıflatır mı?

karanfil çayının zararları

Karanfil çayı nedir?

Karanfil çiçeğinin geçmişten beri ülkemizce önemli yeri var. Gerek renkleriyle gerek kokusu ve anlamıyla gönüllerde taht kuran karanfiller sevildiği için yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bu yazımızda göz kamaştırıcı kırmızı renkli çiçek türünden biri olan karanfilden bahsetmiyoruz tabi ki. Bir ağaçtan elde edilen ve baharat olarak kullanılan mis kokulu karanfilden bahsedeceğiz. Fransızca ’da çivi anlamında kullanılan karanfile bu ismin verilme sebebi ise tomurcuklu görüntüsünün çiviye benzetilmesidir. Ağacın çiçek tomurcuklarından elde edilen karanfil baharatı koyu renkli ve serttir. Yemeklerin vazgeçilmez baharatlarından olan karanfil toz olarak kullanılabildiği gibi olduğu şekilde de kullanılabiliyor. Karanfil tadı ekşi- acı arası bir lezzete sahiptir. Karanfil rüzgarı fazla sevmez. Nemli ortamları ve zengin içerikli topraklarda yetişen karanfil ağacının ana vatanı Hindistan diyebiliriz. Ağacın çiçeklenip karanfil vermesi 8 yıl kadar sürer. Her bitki gibi karanfili de aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Ancak karanfili satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta taze olmasıdır. Karanfil fiyatı ise markasına ve satıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. ‘Karanfili satın aldım ama karanfil nasıl saklanır?’ diyorsanız sizler için cevaplayalım. Kuru karanfil güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamalı ve saklamak için karanlık bir ortam tercih edilmelidir. Çok sıcak ya da çok soğuk yerlerden uzak tutulmalı, mümkünse kapaklı ve cam bir kapta saklanmalıdır. Karanlık, serin bir yerde hava almayan cam bir kavanozda saklanan karanfil ortalama 1 yıla kadar kullanılabilir. Ancak toz karanfil bu konuda diş karanfilden ayrılıyor. Çünkü toz karanfilin ömrü diş karanfile göre daha kısadır. En fazla 6 ay içinde tüketmeniz gereken toz karanfil uygun koşulların olmaması durumunda buzdolabında da saklanabilir. Hemen her markette bulunan karanfil paket şeklinde satılabildiği gibi hazır çay olarak da satılabiliyor. Aktarlardan aldığınız diş veya toz karanfil ile çaylar hazırlayabileceğiniz gibi hazır poşet/sallama çay formunu da satın alıp tüketebilirsiniz.

Karanfil çayı faydaları nelerdir?

Karanfil vitamin ve mineral bakımından zengin bir baharattır. Birçok hastalığa karşı iyi gelen karanfil çayının yararlarından faydalanmak için günde 1 fincan bile yeterli olabilir.

  • Afrodizyak etkisi olan karanfil çayı cinsellik üzerinde olumlu birçok etkiye sahiptir. Cinsellik sorunu yaşayan kişilerin destekleyici besin kaynağı olarak sıkça tercih ettiği karanfil çayını dozunda tüketmek gerekiyor. Karanfil çayı ve cinsellik arasında uzun yıllardır güçlü bir bağlantı bulunuyor.
  • Karanfil çayı sakinleştirici etkisiyle oldukça popüler bir çaydır. Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olan karanfil çayı stresinizi azaltır ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.
  • Karanfilin ağız ve diş sağlığı için önemini hepimiz biliyoruz. Karanfil çayı diş ağrısına birebir çözüm sağladığı gibi diş etlerinin rahatlamasına da yardımcı olur. Karanfil çayı anti bakteriyel bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde ağız içi enfeksiyonların oluşmasını engeller. Özellikle sigara içenlerin kendi nefes kokularından rahatsız olarak kullandıkları karanfil çayı ağız kokusu için tercih ediliyor.
  • Sindirim sisteminin dostu olarak bilinen karanfil çayı yemeklerden sonra oluşan şişkinlikleri azaltır. Karanfil çayının tükürük üretimini arttırarak tüketilen besinlerin daha rahat bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Karanfil çayı bağırsak sağlığı için önemli bir rol oynuyor. Antioksidan özelliğine sahip olan karanfil çayı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudun kendini yenilemesine yardım eder. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunan karanfil çayı sık sık tercih ediliyor.
  • Karanfil çayı tırnaklar için harika bir bakım sağlıyor. Karanfil çayı saç dökülmesine karşı koruyucu ve güçlendirici bir yapıya sahiptir. Saç köklerini ve saç derisini besleyerek canlı ve dolgun saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç bakımda karanfil çayı nasıl kullanılır daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Sadece saç ve tırnak için değil cilt içinde büyük fayda sağlayan karanfil çayı özellikle kuru ciltlerin kurtarıcısı oluyor. Cildin nem oranını dengeler ve cildin yumuşaklığını korumasını sağlar. Ayrıca cildi besleyen karanfil çayı cildin kendini yenilemesini kolaylaştırıyor.
  • Karanfil çayı regl döneminde sıklıkla tercih edilen çaylar arasında yer alıyor. Karanfil çayı adet sancısı için birebir çözüm sağlar ve rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlar.
  • Kışın soğuk günlerinde soğuk algınlığı, grip gibi durumlarla daha sık karşılaşırız. Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken diğer bitkilerle birlikte de tüketilebilir. Öksürüğe karşı etkili olan karanfil çayı solunum yollarını rahatlatır. Vitamin ve mineral deposu olan karanfil çayı bağışıklığı güçlendirerek özellikle hassas bünyeye sahip olan kişilerin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  • Karanfil çayı sadece tüketerek değil kokusu ile de şifa saçıyor. Keskin kokusu sayesinde mide bulantısı hissini giderir ve ferah hissetmenizi sağlar.

Karanfil çayı ne işe yarar? 

Halk arasında karanfil çiğnemek daha yaygın bir yöntem olsa da karanfil çayının en sevilen özelliği içinde birçok vitamin ve minerale yer veriyor olması. Güçlü aromatik tadıyla dikkat çeken karanfil çayı içinde A, E, K ve B6 vitaminlerinin yanı sıra Omega 3 ve Omega 6’da bolca bulunduruyor. Yemeklerde severek kullanılan karanfil kalsiyum açısından da zengindir. Peki bu kadar zengin içeriğe sahip olan karanfil çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Karanfil çayı ile sigara bırakma

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, sigarayı bırakmayı ve bırakmak isteyenlerin için bitki çaylarından alınacak desteğin yararlı olabileceğini belirtiyor. Karanfil tomurcukları ile hazırlanan şifalı karanfil çayının özellikle erkek sigara içicilerinin 1 ay kullanımı sonucunda vücutta biriken nikotinin zamanla kotinin haline dönüşerek vücuttan hızla atılmasını sağladığı biliniyor. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, karanfil çayının içimini kolaylaştırmak için harika bir yöntem paylaşıyor. Tarçın kabuğu ile hazırlanan karanfil çayına, melisa (oğulotu) yaprağı da ilave ediliyor. Günde 3-4 bardak tüketebilirsiniz. Sigara bırakma sürecinde insanlarda oluşan sinirlilik durumları oluşabiliyor. Melisa yaprağı tam da bu noktada devreye giriyor. Ancak melisa yaprağı satın alırken uzun boylu yaprakların satın alınmaması gerekiyor. Uzun boylu yaprakların ‘limonotu’ olduğunu ve yatıştırıcı etkisi bulunmadığını söylemek gerekiyor.

Karanfil çayı ile zayıflama

Özellikle pandemi döneminden sonra eve kapalı kalmanın da etkisiyle fazla kilolardan kurtulmak daha da zorlaştı. Bu fazla kilolardan kurtulmak içinse birçok metot ve uygulanabilecek diyet programları bulunuyor. Karanfil çayı diyeti ise bu yöntemler arasında yer alıyor. Karanfil suyu veya karanfil çayını düzenli şekilde kullandığınızda haftada 2 kiloya kadar verebilirsiniz. Her gün yeterli egzersiz ve yeterli beslenme ile   maksimum sonuç veriyor. Metabolizmayı hızlandırma özelliğinin yanında vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan ve yağ yakma özelliği ile öne çıkan karanfil çayı diyeti sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Haftada 2 kilo verdiren karanfil çayı nasıl yapılır? Sizlerle çeşitli karanfil çayı tarifi paylaştık.

Karanfil çayı zararları nelerdir?

Genel olarak şifalı kabul edilen karanfil, çayda veya yemeklerde, diş veya toz olması fark etmeksizin her bitki ve gıda gibi önerilen şekilde kullanılmadığında kişiye faydadan çok zarar getirebilir. Örneğin cilt problemleri yaşayan kişiler karanfili ya da karanfil suyunu ciltlerine uyguladığında aşırı hassasiyet oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda da karanfil cildinize yarar sağlamak yerine zarar verir. Karanfil aşırı ve bilinçsiz kullanıldığında karaciğerde, böbreklerde, solunum yolunda ciddi sorunlara sebep olabilir. Karanfil kullanmadan önce bir uzmana danışılması en güvenilir yoldur. Bir başka soru ise karanfil yağı neye iyi gelir? Karanfil yağı içerik olarak oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden karanfil yağının doğrudan ağız yoluyla alınması son derece tehlikeli olabilir. Özellikle de çocukların karanfil yağı tüketmesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir. Aynı şekilde karanfil kürü ve karanfil suyu gibi ürünleri de kullanmadan önce alerji testi yapılması sizler için daha sağlıklı olabilir.

karanfil çayı tarifi

Karanfil çayı nasıl yapılır? 

En sağlıklı ve kalıcı sonuçlar sağlayan yöntemlerden olan karanfil çayı her zaman kilo vermek için kullanılmayabilir. Karanfil çayını, toz veya diş olarak hazırlayabilirsiniz. Bu bölümde sizlerle birbirinden lezzetli ve faydalı karanfil çayı tarifleri paylaşıyoruz.

Karanfil çayı tarifi

Karanfil çayı hazırlamanın birçok yöntemi bulunuyor. Aktarlardan, marketlerden ve online satış yapan sitelerden temin edebilirsiniz. Eğer diş karanfil satın aldıysanız ve diş karanfil ile çay hazırlamak istiyorsanız 2 bardak suya 6 diş karanfil yeterli olacaktır. Kapalı bir demlikte 20 dakika boyunca kaynatmanız gerekiyor. Yemeklerden hemen sonra tüketeceğiniz karanfil çayı ile sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Karanfili toz şekilde aldıysanız ya da toz haline kendiniz getirdiyseniz 1 çay kaşığı (6-7 diş karanfil) karanfil tozunu kaynattığınız 1 su bardağı suyun içine ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Eğer çayınızda daha yoğun bir tat isterseniz demleme süresini 20 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Karanfil çayı hazırlarken içerisine farklı meyve ve bitkilerde ekleyebilirsiniz. Farklı şifalı bitkiler ile zenginleştirilen karanfil çayının faydası da artacaktır. Karanfil çayına eşlik eden en uygun lezzet tarçındır. Hepimizin gün içinde bardak bardak içtiğimiz siyah çaya da eklenebilen karanfil inanılmaz bir çay keyfi yapmanızı sağlar. İbrahim Saraçoğlu’nun en severek anlattığı bitkilerden biri olan karanfil çayı çeşitleri nelerdir?

Karanfil zencefil çayı tarifi

Birbirinden etkili faydalarıyla karanfil çayı genellikle zencefil, elma, tarçın gibi bitkilerle tercih ediliyor. Sağlığa da oldukça faydalı olan bitki çayı, kokusu ve tadıyla dikkat çekmekle kalmıyor bir haftada tam 3 kilo vermeyi garantiliyor. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olan karanfil zencefil çayı üst solunum yolu hastalıklarından da korunmaya yardımcı oluyor. Karanfil zencefil çayına 1 adet kabuk tarçın da ekleyebilirsiniz. 5 adet tomurcuk karanfil için 2 bardak su yeterli olacaktır. Karanfili kaynattıktan sonra yarım çay kaşığı zencefil ilave ederek 10 dakika demleyin. Süzdükten sonra dilerseniz bir kaşık bal ekleyip tatlandırabilirsiniz. Bu tarifi taze zencefil ile de hazırlayabilirsiniz. Aynı miktarlarda ekleyeceğiniz malzemelerden sadece yarım çay kaşığı zencefil yerine 1 parmak kadar taze zencefil eklemeniz yeterli olacaktır. Daha ekşi tatlardan hoşlanıyorsanız çayınıza bir dilim limon ekleyebilirsiniz. Bu çay karanfil limon çayı ya da karanfil bal çayı olarak da biliniyor. Sizler için zayıflamaya yardımcı bir karanfil çayı tarifimiz daha var.

Ihlamur tarçın karanfil çayı tarifi

Karanfil çayına başta tarçın olmak üzere farklı bitkilerin de ekleneceğini söylemiştik. Karanfil çayına tarçın ve zencefilden sonra en yakışan şifalı bitki ıhlamurdur. Ihlamur, tarçın ve karanfilin bir araya gelmesiyle hazırlanan bu çaydan günde bir fincan içtiğinizde vücudunuzdaki etkilerine inanamayacaksınız. Bu çayın içerisindeki her bitki ayrı ayrı alanlarda fayda sağlıyor. Ihlamur tek başına da kullanılabilen ve daha çok kışın kullanılması tercih edilen lezzetli bir çaydır. Tarçının ise çaylara, yemeklere kattığı lezzetlerden şüphe duymayız. Peki ıhlamur tarçın karanfil çayı nasıl hazırlanır? Ayhan Baloğlu'nun hazırladığı ve ısrarla içilmesi gereken bir çay olduğunu söylediği bu tarif için gerekenler; bir tutam ıhlamur, bir çubuk tarçın, 2-3 adet karanfil ve isteğe göre 1 adet kök zencefil, 1 adet kök havlıcan. Bütün malzemeleri soğuk suda yıkadıktan sonra üzerine 1 litre kadar sıcak su koyup çay gibi demleyin. Elde edilen karışım 10-15 dakika bekletip dinlendirildikten sonra süzülür ve tatlandırmak için bir kaşık bal kullanılır. Günde 2 fincan tüketeceğiniz bu şifalı çay ile kilolarınızdan kurtulabileceğiniz gibi hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Uyumadan bir saat önce tüketeceğiniz bu çay ile uyku düzeninizdeki değişimi de gözlemleyebilirsiniz.

Elma ve karanfil çayı tarifi

Hoş kokusunun yanı sıra lezzeti ile de büyüleyen elma karanfil çayı özellikle kış aylarında içinizi ısıtıyor. Yaz aylarında tüketilen elma ve karanfil çayı buzdolabında bekletilerek soğuk içecek şeklinde tüketilebiliyor. Elma karanfil çayına tarçın da eşlik ettiğinde hem lezzet hem fayda açısından zenginleşiyor. 2 adet dilimlenmiş elma ve 8 diş karanfil 1,5 litre suda kaynatılır. Eğer tarçın ekleyecekseniz yaklaşık 5 çubuk tarçın yeterli olacaktır Dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Elmanın antioksidan özelliği ile enfeksiyon hastalıklarından korunabilir, gerginlik ve stres durumlarında vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Bu çay tarçın karanfil çayı adıyla da biliniyor. Tarçın karanfil çayı cinsellik için de büyük faydalar sağlıyor.

Karanfil çayı kürü nasıl yapılır?

Diyanet TV’ye katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karanfilin faydalarından bahsettikten sonra hemen herkesin uygulayabileceği karanfil kürü paylaştı. En fazla 7 gün devam edilebilecek bu kür uygulaması oldukça basit. Sabah kahvaltısından 1 saat sonra ve aynı günün akşam yemeğinden 2 saat önce, 7-8 adet karanfilin çiğnemeden iki yudum suyla yutulması gerekiyor. İbrahim Saraçoğlu kullanılacak karanfilleri yutmadan önce ortadan ikiye bölerek su ile yutmanın daha etkili olduğunu söylüyor. Beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de büyük fayda sağlayan bu karanfil kürü zayıflamaya yardımcı oluyor. Karanfil kürü sadece tüketilerek uygulanmakla kalmıyor. Karanfilin birçok alanda fayda sağladığını söylemiştik. Karanfil kürü saçlara nasıl uygulanır? sorunun cevabını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

karanfil çayı nasıl yapılır?

Karanfil çayı ile ilgili sık sorulan sorular 

Bu bölümde karanfil çayı ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları yer alıyor. Eğer içeriğimizde aradığınız soruyu veya yanıtı bulamadıysanız bu bölüme mutlaka göz atmalısınız.

Karanfil çayı uyku yapar mı?

Halsizlik, devamlı uyuma isteği gibi sorunlar yaşayan kişilerin karanfil çayı tüketerek dinçlik kazandığı hatta depresyon halinden kurtuldukları biliniyor. Karanfil çayı uyku yapmak yerine uyku halini giderir.

Karanfil çayı ne zaman içilmeli?

Karanfil çayını içmek için özellikle bir saat yoktur. Ancak karanfil çayını yemeklerden hemen sonra tükettiğinizde sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Karanfil çayı tansiyonu düşürür mü?

Kan akışını arttıran karanfil çayı yüksek tansiyonu düşürür.

Karanfil çayı günde kaç kere içilir?

Karanfil çayını çok aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Karanfil çayı günde kaç bardak içilebilir? Bu yüzden günde 2-3 fincan karanfil çayı dozunda bir kullanım sayılıyor.

Karanfil çayı adet söktürür mü?

Mis kokulu karanfil çayı regl döneminin kurtarıcı çaylarından biri. Adet sancılarına iyi gelen karanfil çayının adet söktürücü bir özelliğinin olup olmadığı bilinmiyor.

Karanfil çayı adet ağrısına iyi gelir mi?

Karanfil çayı adet sancısı için birebir çözüm sağlar ve rahat bir adet dönemi geçirmenizi sağlıyor.

Karanfil çayı aç karnına mı içilir?

Karanfil çayı yoğun lezzetli bir çay olduğu için tüketimi zor olabilir. Aç karnına içilen karanfil çayının herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak aç karnına tüketiminde daha dikkatli olunmalıdır.

Karanfil çayı adeti geciktirir mi?

Karanfil çayı adet düzensizliği yaşayan kişilerin adet döngüsünü düzenler.

Karanfil çayı bebeklere verilir mi?

Çocuklara bitki çayları verilmeden önce uzmanlara mutlaka danışılmalıdır. Karanfil çayı ise çocuklara uygun içerikte bir çay değildir. Bu yüzden karanfil çayı çocuklara ve bebeklere verilmez.

Karanfil çayı öksürüğe iyi gelir mi?

Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken diğer bitkilerle birlikte de tüketilebilir. Karanfil çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi? Öksürüğe karşı etkili olan karanfil çayı solunum yollarını rahatlatır.

Karanfil çayı yağ yakar mı?

Karanfil çayı kilo verdirir mi? Karanfil çayını düzenli şekilde kullandığınızda haftada 2 kiloya kadar verebilirsiniz. Karanfil çayı her gün yeterli egzersiz ve yeterli beslenme ile maksimum sonuç veriyor.

Karanfil çayı emzirenler içebilir mi?

Karanfil çayı emziren anneler için içilmemesi gereken çaylar arasında yer alıyor.

Karanfil çayı kimler kullanamaz?

Karanfil çayı içerik olarak oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden karanfil çayının bazı kişiler tarafından alınması son derece tehlikeli olabilir. Özellikle de çocukların karanfil çayı tüketmesi karaciğer hasarlarına sebep olabilir. Aynı şekilde karanfil çayı gebelik döneminde ve emziren annelerin kullanması doğru değildir.

Karanfil çaya katılır mı?

Hepimizin gün içinde bardak bardak içtiğimiz siyah çaya da eklenebilen karanfil inanılmaz bir çay keyfi yapmanızı sağlar.

Karanfil çayı mide bulantısına iyi gelir mi?

Karanfil çayı sadece tüketerek değil kokusu ile de şifa saçıyor. Keskin kokusu sayesinde mide bulantısı hissini giderir ve ferah hissetmenizi sağlar.

Karanfil çayı kan yapar mı?

Karanfil çayının sayısız faydası bulunuyor. Ancak karanfil çayının kan yapma özelliğinin olup olmadığı bilinmiyor.

Karanfil çayı ishal yapar mı?

Karanfil çayı bağırsak sağlığı için önemli bir rol oynuyor. Antioksidan özelliğine sahip olan karanfil çayı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Böylece vücudun kendini yenilemesine yardım eder. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunan karanfil çayı sık sık tercih ediliyor.

Karanfil çayı doğumu kolaylaştırır mı?

Karanfil çayı regl döneminde sıklıkla tercih edilen çaylar arasında yer alıyor. Karanfil çayı adet sancısı için birebir çözüm sağlar. Buna bağlı olarak doğum sancılarınızı azaltacağı için doğumunuzda sorun yaratabilir. Karanfil çayı hamilelikte kullanılmamalıdır.

Karanfil çayı ne kadar içilmeli?

Karanfil çayı her gün içilir mi? Karanfil çayının zengin içeriği dolayısıyla bu çayı çok aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Bu yüzden günde 2-3 fincan karanfil çayı dozunda bir kullanım sayılıyor.

Karanfil çayı terletir mi?

Kışın soğuk günlerinde soğuk algınlığı, grip gibi durumlarla daha sık karşılaşırız. Karanfil çayı gribe iyi gelir mi? Soğuk algınlığından korunabilmek için karanfil çayı yalnız tüketilebilirken diğer bitkilerle birlikte de tüketilebilir. Karanfil çayı terleyerek soğuk algınlığını atmanızı sağlar.

Karanfil çayı tansiyonu yükseltir mi?

Kan akışını arttıran karanfil çayı yüksek tansiyonu düşürür.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu anlatıyor!

Karanfilin faydalarından bahseden Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karanfil çayının 15 dakikada yorgunluğu aldığını söylüyor.