Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Kabak çekirdeği ile kurt düşürmek mümkün mü? Kurt düşürmek için bitkisel çözümler

Herkesin afiyetle tükettiği kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Faydalarının yanı sıra kabak çekirdeğinin zararları öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Kabak çekirdeği yağının dondurma yapımında iç harcı olarak kullanıldığı biliyor muydunuz? Kabak çekirdeği yağı bağırsak kurdu için nasıl kullanılır? ve Kabak çekirdeği yağı ile bağırsak kurdu düşürmek mümkün mü? Sizler için bağırsak kurdu düşürmek için doğal tarifler paylaştık.

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) hakkında bilinmesi gerekenler

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) hakkında bilinmesi gerekenler

Halk dilinde bağırsak kurdu olarak bilinen kıl kurdu en yaygın bağırsak parazitlerinden biridir. Kıl kurdu daha çok okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Tıptaki adı enterobiasis olan kıl kurdu, mikroskobik yumurtalar yoluyla kolayca yayılmaktadır. Kıl kurdu teşhis edilen çocukların ailelerinin de tetkik edilmesi gerekmektedir. Ağızdan alınan ilaç ve pijama, yatak çarşafları ve iç çamaşırlarını temiz tutmayı gerektirir. Kıl kurdu hayatta kalmak için, çoğalmak için insan vücudunu kullanmaktadır. Kıl kurdu hayvanlara bulaşmaz.

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) nedir?

Minik parazit solucanlarının neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu olan kıl kurdu, her yıl milyonlarca insana özellikle de okul çağındaki çocuklara bulaşan bir enfeksiyondur. Yetişkin kurtlar yaklaşık 5 ila 10 milimetre uzunluğundadır ve beyaz, krem rengindedir. Küçük iplik görüntüsündeki bu kurtlar 6 hafta yaşayabilir. Kıl kurdunun yumurtaları gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Tedavisi kısa süreli olan kıl kurdu, kişiye kaşıntı ve rahatsızlık dışında zarar vermemektedir.

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtisi kaşıntı olan kıl kurdunun birçok belirtisi bulunmaktadır.

 • Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli makat ve vajinal bölge kaşıntıları
 • Uykusuzluk, huzursuzluk ve rahatsızlık hissi
 • Nispeten az görülse de aralıklı karın ağrısı ve mide bulantısı
 • Anüs çevresinde özellikle uykudayken oluşan kaşıntı (çünkü kurtlar yumurtalarını bırakmak için geceleri anüse doğru hareket etmektedir.)
 • Bu kurtlar vajinaya yayılabilir ve bunun sonucunda vajinal akıntıya sebep olabilir
 • Kaşıma nedeniyle ciltte oluşabilecek yaralarda bakteriyel cilt enfeksiyonu görülebilir
 • Kıl kurdu herhangi bir belirti ya da şikayete neden olmadan da gelişebilir

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) neden oluşur?

Kıl kurduna ait yumurtaların yanlışlıkla yutulması veya solunması sebebiyle bulaşıcı bir enfeksiyona neden olmaktadır. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan mikroskobik yumurtalar yiyecek, içecek veya parmaklar yoluyla ağza taşınabilmektedir. Yutulan yumurtalardan çıkan yavru kurtlar, ince bağırsakta birkaç hafta içinde yetişkin kurtlara dönüşmektedir. Daha sonrasında kalın bağırsağa giderek yerleşmektedir. Kıl kurdu yumurtaları kirli ellerde, yüzeylerde ve nesnelerde bulunabilmektedir. Kıl kurdu yumurtaları sıklıkla yatak örtülerinde, havlularda, iç çamaşırlarda, tuvaletlerde, bardaklarda ve oyuncaklarda bulunmaktadır. Vücutta bulunan dişi kurtçuklar, yumurtalar vücuda geçtikten 1-2 ay sonra yumurtlamak için anal bölgeye ulaşmaktadır. Bu durum sıklıkla makatta şiddetli kaşıntıya neden olmaktadır. Kişi makat bölgesini kaşıdıktan sonra bu yumurtalar parmaklara yapışır ve tırnaklara yerleşir. Temas edilen oyuncaklar, yatak örtüleri veya klozetler gibi yüzeylere bulaşır. Kıl kurdu yumurtaları sayılan yüzeylerde 2-3 hafta kadar yaşayabilir. Kıl kurdu kesinlikle hayvanlardan bulaşmamaktadır.

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) nasıl geçer?

Kolayca bulaşabilen kıl kurdundan kurtulmak için evde uygulanabilecek kişisel hijyen tedbirleri oldukça önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla şunlara dikkat edilmelidir;

 • Eller düzenli olarak yıkanmalıdır.
 • Tırnaklar kısa tutulmalı, tırnakları ısırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Rahat olması sebebiyle geniş iç çamaşırı yerine sıkı iç çamaşırları tercih edilmelidir ve iç çamaşırları her gün mutlaka değiştirilmelidir.
 • Tüm çarşaf ve nevresimler günlük değiştirilmeli ve sıcak suda yıkanmalıdır

Kıl kurduna ait çeşitli belirti ve şikayetleriniz varsa evde tedavi yönteminden önce mutlaka bir uzmana başvurarak tanı ve tedavi alınmalıdır.

Bağırsak kurdunun (kıl kurdu) zararları nelerdir?

Kıl kurdu enfeksiyonları ciddi sorunlara neden olmamakla birlikte nadir durumlarda ağır seyreden enfeksiyon, kadın üreme organlarına zarar verebilir. Anal bölgeden vajinal bölgeye geçen kıl kurdu, fallop tüplerine kadar ulaşabilir. Bu da vajina iltihabına neden olabilir. Aynı zamanda ağır kıl kurdu istilasına sahip kadınlarda yaygın olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, idrar tutamamaya sebep olabilir. Şiddetli enfeksiyonlarda parazitin insan vücudu için gerekli olan temel besin maddelerini emerek kilo kaybına sebep olabilir. Şiddetli kaşıntı, açık yaralara sebep olmakla birlikte cilt enfeksiyonuna yol açabilir.

Kabak çekirdeği hakkında bilinmesi gerekenler

Kabak çekirdeği hakkında bilinmesi gerekenler

Kabak çekirdeği balkabağının çekirdeklerinden elde edilen ve bu çekirdekler kavrularak kuruyemiş olarak tüketilebilen, diğer çekirdekleri oranla daha besleyici ve lezzetli olan bir çekirdektir. Kabak çekirdeğinin kalori oranı oldukça yüksektir. Kabak çekirdeği fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum gibi çeşitli minerallerin yanı sıra A, B, C ve E vitaminlerini içermektedir. Kabak çekirdeği çiğ olarak tüketilebilirken kabak çekirdeği yağı da tedavi amaçlı ve yemeklerde yağ kullanımı amacıyla tercih edilmektedir.

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

 • Bağırsak dostu olan kabak çekirdeği bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sindirime yardımcı olarak bilinen kabak çekirdeği, insan vücudu için oldukça faydalıdır.
 • Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, idrar kesesi problemleri için bire bir çözümdür. Uzmanlarında idrar yolu tedavisi için önerdiği kabak çekirdeği idrar yolunun temizler ve daha hızlı çalışmasını sağlar. İdrara çıkmakta zorlanan kişiler için kabak çekirdeği yağı önerilmektedir.
 • Düzenli tüketimi sonucunda bağışıklık sistemini destekleyen kabak çekirdeği, hastalıklara karşı etkili bir çözüm yöntemidir. Kabak çekirdeği vücudun direncini arttırıp ortaya çıkabilecek salgın grip hastalıkları gibi enfeksiyon rahatsızlıklarını dirençli bir şekilde atlatmayı sağlar.
 • Sindirim hastalıkları için önerilen kabak çekirdeği kabızlık problemlerinin önüne geçer. Kabızlığa neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırır.
 • Vücutta pek çok problemi beraberinde getiren hormon düzensizliği için en etkili doğal tedavi yöntemi kabak çekirdeğidir.
 • Günümüzde erkeklerde sıkça karşılaşılan sperm kalitesi düşüklüğü problemi baba olmaya engel olmaktadır. Sperm kalitesini doğal yollardan arttırabilen kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı, ürolog doktorlar tarafından önerilmektedir. Düzenli kullanım sonucunda sperm kalitesini arttırmaktadır.
 • Prostat kanseri tedavisinde de kullanılan kabak çekirdeği prostat faktörlerini ortadan kaldırır ve prostat oluşumunu engeller.
 • Kalp sağlığını koruyan kabak çekirdeği çiğ olarak tüketildiğinde büyük fayda sağlamaktadır.

Kabak çekirdeği neye iyi gelir?

Farklı hastalıklara tedavi amaçlı kullanılan kabak çekirdeğinin birçok faydası olduğunu öğrendik. Peki kabak çekirdeği neye iyi gelir;

 • Saç ve cilt için büyük fayda sağlayan kabak çekirdeği özellikle yağının kullanılması sonucu erkeklerde saç büyümesi üzerinde olumlu etkilere sebep olmaktadır.
 • Kadınlarda menopoz sonrası oluşan sıcak basması eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi şikayetlerin kabak çekirdeği yağı kullanımı sonucunda semptomların hafiflediği bilinmektedir.
 • Mental sağlığı destekleyen kabak çekirdeği, geleneksel olarak genel ruh halini arttırdığı bilinmektedir. Depresyon üzerinde de geçmiş çalışmalar bulunan kabak çekirdeği tedavisi, depresyon için de oldukça etkilidir.
 • Ürüner sağlık üzerinde olumlu etkileri olan kabak çekirdeği özellikle yağının düzenli kullanımı sonucunda idrar yolu şikayetlerini gidermektedir.

Kabak çekirdeğinin ve kabak çekirdeği yağının sayılan faydaları araştırmalarla desteklenen faydalarındandır.

Kabak çekirdeğinin zararları nelerdir?

Kabak çekirdeği balkabağının çekirdeklerinden elde edilen faydalı bir ürün olsa da fazla kullanımı sonucunda yan etkileri bulunmaktadır.

 • Her ürünün fazla kullanımı sonucu oluşabilecek alerjik reaksiyonlara kabak çekirdeği de neden olabilir. Kabak çekirdeğin içinde yer alan birçok farklı madde çeşitli etkenlere yol açabilir. Karpuz, salatalık gibi besinlere alerjisi olan kişilerin kabak çekirdeğinden uzak durması tavsiye edilmektedir.
 • Tuz oranı fazla olan kabak çekirdeğinde sodyum oranı da bir o kadar yüksektir. Vücut için tuz miktarında aşırıya kaçmak çok zararlı olabilir. Aynı zamanda fazla kabak çekirdeği tüketimi sonucunda sivilce, akne gibi problemlere neden olabilir.
 • Kalori yönünden zengin bir besin olan kabak çekirdeği çok tüketilmesi halinde ishale yol açabilir.

Kabak çekirdeği ile kurt düşürme

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) için kabak çekirdeği nasıl kullanılır?

Birçok kullanım şekli bulunan kabak çekirdeği tedavisi yöntemi, bağırsak kurdu için aç karnına olacak şekilde bir avuç kadar çiğ şekilde tüketilir. Aynı zamanda kabak çekirdeğinin yağı ile de bağırsak kurdunu önleyebilirsiniz. Günde bir çay kaşığı tüketilebildiği gibi bir çorba kaşığı da tüketebilirsiniz. Kabak çekirdeği yağını kullanırken yüksek sıcaklıklarda bulundurmamalısınız. Daha etkili sonuçlar için kabak çekirdeği yağını yemeklerde ve tatlılarda da kullanabilirsiniz.

Kabak çekirdeği ve bal ile kurt düşürme yöntemi

Kabak çekirdeğinin daha etkili bir sonuç vermesi için bal ile tüketilmesi oldukça bilinen bir yöntemdir. Bu tarifimiz de kabuksuz yarım kilo kabak çekirdeğini bal ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Daha sonrasında 4 saat kadar herhangi bir şey tüketmeyin. Bu sürenin sonunda Hint yağından üç beş damla kadar için. Müsil etkisi gösteren Hint yağı sayesinde kurtlar vücuttan atılırken, kabak çekirdeği sayesinde kıl kurtları etkisiz hale gelecektir. Bu tarifi günde iki kere olacak şekilde tüketirseniz bir ayda kurtların tamamını dökebilirsiniz.

Kabak çekirdeği ve erik suyu ile kurt düşürme yöntemi

Denenmesi önerilen ve oldukça etkili olan bir diğer yöntem ise; erik suyu ile bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağladıktan sonra kabak çekirdeği ile hazırlanan bu tariftir. Bir fincan kadar kaynamış suyun içine atılan bir yemek kaşığı kabuksuz kabak çekirdekleri su soğuyana kadar bekletilir. Su soğuduktan sonra elde edilen karışım içilmelidir. 3 kez tüketilmesi gereken bu karışım, iki gün içerisinde bağırsak kurtlarından ve parazitlerinden kurtulmanızı sağlayabilir

Kabak çekirdeği ve zeytinyağı ile kurt düşürme yöntemi

Bu tarifimizde yer alan tüm malzemeler hemen herkesin evinde bulunduğu için kullanımı sıkça tercih edilmektedir. 200 gram kadar taze kabak çekirdeğini alıp kabuklarını ayıklayın, içini çıkardıktan sonra sabah aç karnına çıkardığınız kabak çekirdeği içlerini iyice çiğneyerek tüketin. 2 saat sonrasında bir tatlı kaşığı zeytinyağına 3-4 damla kadar limon sıkın ve karışımı yavaş yavaş için. Hazımsızlığa da iyi gelen bu tarif ile ince bağırsaklarda oluşan kurtları, solucanları ve parazitleri çabucak dökebilirsiniz. Eğer bu karışımı tükettikten sonra tuvalete çıkamazsınız 2 gün ara verin. Karışımı tüketmediğiniz 2 gün boyunca kuru incir ve kayısı gibi kabızlığı gideren besinleri tüketerek bol su için. 2 gün sonunda uygulamaya tekrar başlayın. Bu tarif sayesinde en kısa sürede bağırsak kurtlarından kurtulabilirsiniz.

Kabak çekirdeği ve süt ile kurt düşürme yöntemi

Kabak çekirdeğinin bağırsak kurdu için bir diğer uygulaması, 1 hafta boyunca her sabah aç karnına uygulanmalıdır. 1 avuç kabak çekirdeği tüketildikten sonra ortalama yarım saat beklenir. Ardından 1 bardak ılık süt içilir. En pratik yöntemlerden biri olan bu tarifi özelliklere çocuklarda etkisi görülmektedir. Bu tarif sayesinde mide ve karın ağrılarının azalırken bağırsak kurtlarından da en kısa sürede kurtulabilirsiniz

Kurt düşüren çay tarifi

5 gram sarımsak tozu, 5 gram mısır püskülü, 5 gram kabak çekirdeği, 5 gram pelin otu bir kaba alınıp güzelce öğütülür. 3 gün ya da 1 hafta kadar aç karnına 1 çay kaşığı tüketebileceğiniz bu tarifi, 1 tatlı kaşığı toz ile bir çay bardağında demleyerek aç karnına sabahları tüketebilirsiniz. Bu karışım bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürürken kurtlardan kolayca kurtulmanızı sağlayabilir.

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) ve kabak çekirdeği ile ilgili merak edilen sorular

Bağırsak kurdu (kıl kurdu) ve kabak çekirdeği ile ilgili merak edilen sorular

Kabak çekirdeği yağı kurt düşürür mü?

Tenya ismi ile bilinen bağırsak kurdu yani kıl kurtlarının düşmesine yardımcı olur.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı katı formda elde edilebileceği gibi sıvı formda da elde edilebilir. Günde 3 kez 1 çay kaşığı veya 1 çorba kaşığı tüketebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.