Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Günde 8 saat yemek yiyerek zayıflamak mümkün mü? Sık sık yemek yemek kilo aldırır mı?

Aralıklı oruç olarak da bilinen günde 8 saat yemek yiyerek zayıflama yöntemi, son dönemde birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Öyle ki, klasik diyetlerin sıkı kurallarından çekinenler için iyi bir aşama olacaktır. Günde 8 saat yemek yiyerek temelinde sık sık yemek yeme mantalitesine dayalı bir diyettir. Bu noktada diyetlere kıyasla aralıklı oruç diyetinde önemli olan ne yediğiniz değil, ne zaman yediğiniz oluyor. Bu diyet şeklinde günde 8 saat yemek yiyerek, geri kalan 16 saatte hiçbir şey yemeden günü tamamlıyorsunuz. Nasıl yani günde 8 saat yemek yiyerek zayıflama mümkün mü? Bilimsel literatürde yapılan çalışmalar doğrultusunda aralıklı oruç metoduyla, anlamlı sonuçlar alabilmek mümkündür.

Aralıklı oruç

Aralıklı oruç nedir?

Günümüzde birçok kişi belirli aralıklarla zayıflamak adına diyetlere başvuruyor. Hayatlarından temel besinlerini çıkarmak zorunda kalan kişiler, bu diyetlerden bir süre sonra sıkılarak bırakıyorlar. Kaçınılmaz sona da birçok kez rastlamış bulunuyorlar. Bu olumsuzlukları ardınızda bırakarak, genel olarak sevdiğiniz ve temel besinler olarak gördüğünüz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmadan kilo verebilirsiniz. Aralıklı oruçla 8 saat diyeti ile vücudunuzu kontrol edip ve sevdiğiniz yiyeceklerden ayrı kalmadan kilo verebilirsiniz.

Diyetten kısaca bahsetmek gerekirse; aralıklı oruç diyetinde yemek için ayırdığınız zaman ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Bunun yerine 8 saat boyunca istediğiniz yemeği yiyip, geri kalan 16 saat boyunca yemek yemiyorsunuz. Bu sayede, yemek yediğiniz süre içinde aldığınız kalorileri yemek yemediğiniz zaman içinde yakmış oluyorsunuz. Harcadığınız kaloriler aldığınız kaloriden daha fazla olduğu için hızlı bir şekilde kilo vermiş oluyorsunuz.

Yemek

Aralıklı oruç nasıl yapılır?

Aralıklı oruç programını gerçekleştirmek için diğer diyet formlarında olduğu gibi bir diyet listesi kullanılmamaktadır. Çünkü, bu diyet programının amacı günün belirli saatlerinde istediğiniz yemeği belirli saatlerde yiyebilmenizdir. Belirlediğiniz 8 saat diliminde istediğiniz yiyeceği ve içeceği tüketip geri kalan 16 saat içinde hiçbir şey yememeniz, sizin diyet programınız oluyor.

Saat dilimlerini belirleme konusunda da dilediğiniz bir saat aralığını seçebilirsiniz. İster 09.00 – 17.00 ister 10.00 – 18.00 saatleri arasında yemek yiyebilirsiniz. Bu saat dilimleri arasında meyve ve sebzeleri, sağlıklı yağları ve yüksek lifli besinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz. Aralıklı oruç diyetini uygulayarak sonuç almak için bu programı 3 hafta boyunca uygulamanız gerektiğini de unutmayın.

Yemek

Aralıklı oruç programında neler yemeliyim?

Aralıklı oruç programını uygularken yemek yemediğiniz zamanlarda su ve sade kahve gibi sıfır kalorili içecekler içebilirsiniz. Yemek yediğiniz zamanlarda ise istediğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ancak, yemek yediğiniz saatlerde yüksek kalorili abur cuburlar, süper boy kızartmalar tüketirseniz daha az kalori yakarsınız. Bunun sonucunda daha az kilo kaybı yaşayıp, sağlıksız bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Diyetin relaks bir yapıya sahip olması istediğiniz her şeyi de yiyebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Diyabet

Aralıklı oruç ve 8 saat diyetin faydaları

Aralıklı oruç programı hakkında yapılan çalışmalar, bu diyet programının sadece yağ yakımı konusunda değil diğer konularda da faydaları olduğunu gösteriyor. Metabolik anahtarla yaptığınız değişiklikler vücudunuzu ve beyninizi de olumlu yönde etkilemektedir. Bu faydalara ek olarak 8 saat diyeti uygulamak şu durumlara da iyi gelmektedir:

 • Diyabet ve Obezite
 • Kalp Hastalığı
 • İltihaplı Bağırsak Hastalığı
 • Birçok Kronik Hastalıklar
 • Fiziksel Performans
 • Böbrek Hastalıkları
 • Düşünme ve Hafıza

Günde 8 saat yemek yiyerek zayıflama ya da 8 saat diyeti olarak bilinen bu diyet programı ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

8 saat diyeti nasıl çalışır?

8 saat diyeti ile birlikte vücudunuzu dinlendirerek kilo verirsiniz. Bu yöntemle birlikte vücudunuza kalori yakmak için gereken zamanı vermiş oluyorsunuz. Gün içinde yediğiniz ilk öğün ile son öğün arasındaki zamanı uzatarak vücudunuzu dinlendirmiş oluyorsunuz.

8 saat diyetini birçok çeşidi söz konusudur. Ancak bu diyet türünün genel prensibi günün belirli saatlerinde yemek yeme olarak karşımıza çıkıyor. Örnek vermek gerekirse, 8 saat diyetinde günde sadece 8 saat boyunca yemek yiyorsunuz. Bir diğer diyet türünde ise iki hafta boyunca günde sadece 1 öğün yemek yiyerek diyetinize devam ediyorsunuz.

8 saat yemek yiyip geri kalan 16 saat yemek yemediğimiz zaman hücrelerimizdeki enerji kaynakları uyarılıyor. Bu sayede vücudumuzdaki yenilenme hormonları en üst seviyeye çıkıyor. Bunun sonucunda, diğer diyetlerde olduğu gibi düşük kalorili yiyecekler ile beslenmeden kilo verebiliyoruz.

Yemek

8 saat diyetinde ne yenir?

8 saat diyeti veya aralıklı oruç diyetinin etkili sonuçlar verdiğinden bahsettik. Peki bu oldukça sağlıklı ve mucize diyette nasıl beslenilmeli, neler yenmelidir? Herkesin merak ettiği sorulardan biri olan diyet içeriği, günde 2 ana öğünden meydana gelmektedir. 8 saatlik dilimin içerisinde ilk öğün, yumurta veya omlet, avokado, mevsim yeşillikleri gibi besinlerden oluşabilmektedir. Bu çeşitlilik daha da arttırılabilir. Ancak diyet içerisinde önemli olan, protein ağırlıklı ve lifli besinlerin tercih edilmesidir. Yoğurt, yeşil çay, kahve, kuruyemiş, meyve gibi sağlıklı birçok alternatifi de ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Son olarak 2. ana öğün olan akşam yemeğinde ise yine aşırıya kaçılmayan sağlıklı besinler tercih etmelisiniz. Karnabahar, brokoli, tavuk veya et, mevsim yeşillikli salata, yağsız sebze yemekleri gibi birçok alternatifi 8 saat diyetinde tercih edebilirsiniz.

16 8 diyeti

16 8 diyetinde ne yenir?

16-8 diyeti, gün içerisinde 14-16 saate yakın oruç tutmayı, yeme faaliyetlerini ise 8-10 saatle sınırlandırmayı kapsayan bir diyettir. Bu süre içerisinde su, soda, şekersiz kahve veya şekersiz çay çeşitleri tüketilebilmektedir.

16-8 diyetinde kişiler bu sekiz saati kendi istedikleri zaman dilimi arasında belirleyebilmektedir. Genellikle 12-8 olarak tercih edilen bu uygulama, kahvaltıyı pas geçerek bir öğle ve akşam yemeğinden oluşmaktadır. Bu diyet kapsamında şu yiyecekler tüketilmektedir:

 • İlk olarak öğle saatlerinde yakın zamanda başlanılan diyette, isteğe bağlı yine kahvaltılık besinler tercih edilebilmektedir. Yumurta, bol yeşillik, peynir ve zeytin gibi karbonhidratı düşük proteinin ağırlıklı olduğu gıdalar tüketilebilmektedir.
 • Bunun yanında tüm sebzeler ve et türleri bu diyet kapsamında tüketilebilmektedir.
 • Özellikle ara öğünlerde yoğurt, ayran, yeşil çay, cacık, porsiyonlu meyve, kuruyemiş tüketilmesi bu diyet için uygundur.
 • Tüm bunların yanında araya serpiştirilen sağlıklı karbonhidrat tüketimi de yapılabilmektedir. Yulaf, buğday gibi ürünler diyet içeriğine alınabilecekler arasındadır.
 • Temel olarak sağlıklı ve yeterli miktarda alınan besinlerin yanında bolca su da içilmelidir. Hatta tarçınlı, limonlu su gibi alternatifler kilo vermeye daha da yardımcı seçeneklerdendir.
Diyet

16 saat oruç diyeti nasıl yapılır?

16 saat oruç diyeti, kişilerin gün içerisinde 8 saat yeme penceresi oluşturup 16 saat bu pencereyi kapatmalarıyla gerçekleşen diyettir. Bu diyette temel olarak belirli saatlerle çerçevelenip, az ve sık yeme modeli prensip alınmaktadır. Kişinin tamamen kendine göre belirlediği 8 saat içerisinde sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı takip edilir. Bu noktada kilo vermek isteyenler için alınan kalori ve tüketilen besinler önemli rol onamaktadır. Bu 8 saatin ardından yeme durumu son bulmaktadır. Sadece su, soda, çay gibi içeceklerin tüketile bilindiği 16 saat boyunca kişiler herhangi bir besin almamaktadır. Temel olarak bu şekilde yapılan 16 saat oruç diyeti hem sağlık hem kilo kaybı açısından oldukça avantajlıdır.

Kilo verme

8 saat diyeti ile haftada kaç kilo verilir?

8 saat diyeti ile haftada 5 kiloya kadar verilebilmektedir. Tabi ki bu durum kişinin metabolizmasına, hayat standartlarına ve beslenme alışkanlığına göre değişmektedir. Ama temel olarak bu uygulama, diyetten çok bir beslenme şekli olarak görülmektedir. Burada da önemli olan sağlıklı ve yeterli beslenme şeklidir. Aşırıya kaçmadan ve uygun şekilde oluşturulan bir beslenme programı ile bu diyet büyük etkiler yaratmaktadır. Aynı zamanda düzenli uygulanıp spor ile de desteklendiğinde ciddi sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Ekmek

Aralıklı oruç diyetinde ekmek yenir mi?

Aralıklı oruç diyetinde yemeniz gereken besin gruplarından detaylı şekilde bahsetmiştik. Ama ekmeksiz yapamayan ve normal beslenme düzeninde tüketen herkes bu diyette ekmek yenir mi, diye düşünmektedir. Aralıklı oruç diyeti, karbonhidrat tüketimini düşürülmesiyle başarılı sonuçlar vermektedir. Bu anlamda makarna, pilav, ekmek gibi besinler tüketmek bu dengeyi bozmaktadır. Yine de bu besinlerden vazgeçilemiyorsa, bir dilim şeklinde veya az porsiyonla diyete eklenebilmektedir. Bu eklenen ekmek veya besinler, diğer öğünlerde porsiyon azaltılması ve sporla mutlaka yakılmalı ve dengelenmelidir.

Kilo verme

Aralıklı oruç diyetiyle 1 ay kaç kilo verilir?

Aralıklı oruç diyeti, yaşam şekli olarak benimsenip sağlıklı şekilde uygulandığında ciddi sonuçlar vermektedir. 16:8 veya 5:2 diyetleri doğru şekillerde uygulandığı taktirde oldukça başarılı olmaktadır. Özellikle 1 ay süre içerisinde 10 kiloya kadar verildiği, diyeti uygulayanlar tarafından belirtilmektedir. Bunun yanında tabi ki belirli bir kilo kaybından sonra kilo vermek zorlaşacaktır. Bu noktada diyet, sporla desteklenmelidir. Bu sayede 1 ay gibi bir sürede büyük kilo kayıpları mümkün hale gelmektedir.

Aralıklı oruç

Aralıklı oruç saatleri nasıl olmalı?

Aralıklı oruç saatleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Günlük yaşantınıza bağlantılı olarak oruç saatleri 8 saati kapsayacak şekilde başlanabilmektedir. Burada önemli olan bitiş saatinin çok geçe kalmamasıdır. Genellikle 11-19 veya 12-20 gibi saat aralıklarında bu diyet uygulanmaktadır. Eğer yaşam şekliniz izin veriyorsa elbette ki bu saatler 10-18 gibi daha erken başlayan ve biten programlar şeklinde de yapılabilmektedir.

kalori

Aralıklı oruçta kaç kalori alınmalı?

Aralıklı oruç diyetinde, temel nokta sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Bu sayede vücuttaki yağ yakımı sağlanarak kilo verilmektedir. İki farklı metot şeklinde uygulanan bu diyet 16:8 metodunda, belirli bir kalori hesaplaması ile planlanmamaktadır. Daha çok protein ağırlıklı, porsiyonlara dikkat edilen ve sağlıklı besinlerle bu metot uygulanmaktadır. Fakat 5:2 metodunda durum farklıdır. Bu uygulama 2 gün az kalorili 5 gün sağlıklı beslenmeyi temel almaktadır. Bu açıdan 2 gün olan kısımda maksimum 500-600 kalori civarından bir besin tüketilmelidir. Bu iki gün, haftaya serpiştirilip uygulanmalıdır. Sağlıklı beslenilen normal günlerde yine aşırıya kaçılmadan programlar oluşturulmalıdır.

Aralıklı oruç nasıl uygulanır?

Aralıklı orucun diğer diyetlerden farkı, diyet içeriğinden çok beslenme zamanları üzerinde durmasıdır. Bu sayede vücuda zaman tanınmakta, kilo kaybı bu şekilde gerçekleşmektedir. Temel olarak 8 saat beslenme ve 16 saat oruç şeklinde ilerleyen bu program, bir süre sonra diğer metotların da kullanılmasıyla bir hayat standardına dönüşmektir. Belirli oranda kilo verildikten sonra bu kilo genellikle 5:2 denilen 2 gün az kalorili 5 gün sağlıklı beslenme ile devam ettirilmektedir. Bu sayede 16:8 metodu ile hızlıca kilo verilirken 5:2 metodu ile bu kilo sabitlenmekte, hala kilo kaybı ihtiyacı varsa bunu gerçekleştirmektedir.

Diyet

Aralıklı oruç diyeti her gün yapılır mı?

Aralıklı oruç diyeti yapısı itibari ile sağlığı tehdit edecek bir uygulama değildir. Ancak yine de haftada belirli günler ara verilmesi kilo kontrolü ve sağlık açısından yararlıdır. Bunun yanında istenilen hedefe ulaşıldığında 16:8 diyeti, farklı metotlarla devam ettirilebilmektedir.

Genel olarak Aralıklı oruç diyeti hakkındaki tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Son dönemde popüler olan ve bu popülerliğini de gerçekten etkisine borçlu olan bu diyet, farklı yapısı ve uygulanabilirliği ile birçok kişiye cazip gelmektedir. Özellikle sağlıklı beslenme üzerine kurulu olan bu diyet şekli, birçok kişinin istediği görünüme kavuşmasında yardımcı olacak etkili bir yoldur.

Kadın

Aralıklı oruç diyeti yapanların yorumları

Aralıklı oruç diyeti, genel bilinen diyetlere göre farklılaşan diyet ve kısıtlamadan çok bir yaşam şekli olarak uygulanan diyet modelidir. Bu anlamda kolay uygulanabilen ve etkili çözümler sunan bu diyet, birçok kişi tarafından oldukça etkili bulunmaktadır. Genel olarak aralıklı oruç diyeti uygulayan kişiler, diyet sonrası aldıkları sonuçlardan memnun kalmaktadır. Sizlere de referans olacak aralıklı oruç diyeti yapan kişilerin konu hakkındaki başlıca yorumları şu şekildedir:

 • “Diyetten çok sağlıklı bir beslenme biçimi olarak bu programı uyguladım. Özellikle insanın fizyolojisine iyi gelen bu beslenme şekli, bana bir ayda 6 kilo kadar vermemde yardımcı oldu.”
 • “105 kiloyla başladığım ve güzel yediğim dönemlerden, bedenimi 5 ayda 92 kiloya indirmemde faydası dokunan ve ideal kilom olan 87 kiloya ulaşmada yine devam edeceğim nadide diyet. Gerçekten çok çok etkili.”
 • “Sporcuların bir kısmının da benimsediği, geçmişteki beslenme şeklini temel alan diyet türü. Aralıklı oruç diyetini ben genellikle 11-19 olacak şekilde ayarlıyorum. Sporla da destekleyerek bu diyet sayesinde fit bir görünüme kavuştum.”
Yemek yemek

Sık yemek yemek zayıflatır mı?

Çoğu beslenme uzmanından da duyduğumuz sık sık yemek yeme önerisi, özellikle bir düzenle oluşturulan beslenme programı ile yapılmaktadır. Toplum içerisinde sık yemek yemenin zayıflatacağı gibi bir algı bulunmaktadır. Bu tanım aslında eksik bir şekilde bilinmektedir. Az porsiyonlarla sık sık beslenmek, bunu bir program çerçevesinde belirli gıdalarla yapmak elbette ki kilo vermeye yardımcı olan bir beslenme düzenidir. Ama bunun harici sağlıksız besinler de dahil olmak üzere isteğimiz gibi yiyerek sık beslenmek bize sadece kilo aldıracak bir kabusa dönüşebilir. Bu noktada sık yemek yemenin zayıflama ile olan bağlantısı, tokluk hissini oluşturmakla alakalıdır. Gün içerisinde ana ve ara öğünlerden oluşan beslenme programları, kan şekerimizi dengelemektedir. Kan şekerimizde oluşan düşüşler, bizlere açlık olarak geri dönen olumsuz bir durumdur. Bu anlamda sık sık sağlıklı beslenen kişiler, bu açlık ataklarına maruz kalmadan, yemeleri gereken miktarlarda besinler tüketmektedir. Aralıklı oruç diyeti de bu temel üzerinde kurulan bir beslenme şeklini temel almaktadır. Bu noktada sporla da desteklenen durumlar, ciddi kilo kayıplarına neden olmaktadır.

Karpuz

Az az sık sık yemek kilo aldırır mı?

Az az sık sık yemek yemek kilo aldırır mı, sorusu birçok kişinin aklına takılan konulardan biridir. Diyetisyenlerin önerdiği beslenme programları ve bazı diyet programları sık sık yemek yenmesini gerektiren şekilde oluşturulmaktadır. Burada önemli olan hangi besini ne miktarda yediğimizdir. Az ama sık sık yemek tek başına kilo aldırır veya aldırmaz demek doğru bir cevap olmamaktadır. Fakat az az sık sık yenen yemekler, dengeli ara ve ana öğünlerle sağlıklı besinlerle oluşturulursa hem kilo vermenize hem de sağlıklı beslenmenize olanak sağlamaktadır. Özellikle aralıklı oruç diyeti, tam olarak bu besleme şekline göre uygulanmaktadır.

Yemek yemek

Sık sık yemek yemek metabolizmayı arttırır mı?

İnsan vücudu, her konuda olduğu gibi kilo alıp verme konusunda da her kişide farklılık göstermektedir. Bu durumun farklılaşmasının en temel sebebi farklı metabolizma hızına sahip olunmasıdır. Metabolizma, temel olarak vücudun yaktığı enerji miktarıdır. Sık sık yemek yemek metabolizma üzerinde oldukça etkili olan ve hızını arttıran bir durumdur. Özellikle kan şekerindeki oynamaların önüne geçen az ve sık beslenmek, hormonların düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kanda bulunan insülin hormonu azalmakta ve insülinin metabolizmayı yavaşlatmasının önüne geçilmektedir. Bu açıdan sık ve ölçülü yemek yemek kilo vermeye yardımcı, metabolizma arttıran beslenme şekillerinden birisidir.

Yemek

Az yemek yemek sağlıklı mı?

Az yemek yemek sağlıklı mı konusu için genelleme yaparak “Sağlık açısından zararlıdır.” demek yanlış bir durum oluşturmaktadır. Burada esas olan, az yiyen kişinin beden ihtiyaçlarına, metabolizmasına, fiziksel ve biyolojik özelliklerine göre besleniyor olmasıdır. Bu gibi durumların değerlendirerek kişinin günlük kalori ihtiyacı belirlenmelidir. Ama genel anlamda bakıldığında her besin grubunu dahil olduğu az kalorili beslenme planları sağlığa zararlı değildir. Vücudumuz için gerekli olan protein, mineral, vitamin gibi bileşenleri içeren fakat az porsiyonlardan oluşan yemekler, sağlıklı bir yaşam ve beden için oldukça idealdir. Aslında bakıldığında bunun fazlası kilo ve yağ olarak bize dönektedir. Bu anlamda ölçülü ve dengeli beslenmek, oldukça sağlık dostu bir durumdur.

Tartı

Vücudu az yemeye alıştırmak mümkün mü?

Her bireyin kendine ait bir beslenme şekli bulunmaktadır. Bu beslenme düzenleri kimi zaman bizlerin kilo almasına kimi zamansa kilo kaybetmemize neden olmaktadır. Bu noktada özellikle kilo problemi yaşayan birçok kişi beslenme düzenini değiştirmek istemektedir. Bu konuda mevcutta alıştığımız beslenme şeklimize göre, daha az ve dengeli yeme alışkanlığı kazanmak için birçok diyet yapılmaktadır. Elbette ki vücudu az yemeye alıştırmak mümkündür fakat bu planlı ve sağlıklı şekilde yapılmalıdır. Tam da bu açıdan aralıklı oruç diyeti böyle durumlarda uyulabilecek en güzel programlardan biridir. Vücudumuzu belirli aralıklarla yemek yiyerek az yemeye alıştıran bu diyet programı, sağlıklı bir beden ve görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Tartı

Uzun süre aç kalmak kilo verdirir mi?

“Uzun süre aç kalmak kilo verdirir.” algısı tamamen yanlış bir düşüncedir. Uzun süre aç kalmak bilinenin aksine kilo kaybetmenizde etkili olacak yöntemlerden biri değildir. Daha önceki kısımlarda da bahsettiğimiz gibi kilo kaybında metabolizma çok etkilidir. Vücudu uzun süre aç bırakmak ve doğru şekilde beslenmemek metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu da kilo vermeyi yavaşlatan faktörlerden biridir. Önerdiğimiz aralıklı oruç diyeti, belirli süre aç kalmayı içerse de 8 saat boyunca sık ve yeterli beslenmeyle bunu dengelemektedir. Aynı zamanda kalorisiz içecekleri tüketilmesi de bu diyette gayet uygundur. Bu anlamda uzun süre aç kalsanız bile metabolizmanız daima çalışarak, kilo vermeniz mümkün hale gelmektedir.

Yemek

Zayıflamak için kaç saat aç kalınmalı?

Zayıflamak için kaç saat aç kalınmalı sorusu, bu durumun nasıl şekillendirileceği ile alakalıdır. Aç kalma saati, uygulanan program ve beslenme şekline göre belirlendiğinde etkili bir zayıflama yöntemi olmaktadır. Bu noktada aralıklı oruç diyeti, 8 saat beslenme 16 saat aç kalma şeklinde uygulanan bir diyet çeşididir. Bu diyette oluşturulan 16 saat aç kalma süresi, ilk başta oldukça zor gibi görünebilmektedir. Aslında bünyemiz bu duruma pozitif tepki vermektedir. Yeterli miktarda gerekli olan besini 8 saatlik dilim içerisinde alarak, 16 saat aç kalma durumu yağ yakımına ve alınandan yüksek kalori kaybına neden olmaktadır. Bu anlamda zayıflamak için sağlıklı bir beslenmeyle desteklenen aç kalma süresi 16 saati bulmaktadır.

Yemek

Kaç saat aç kalınca yağ yakılır?

Zayıflamak isteyenlerin kendilerini aç bırakarak uyguladıkları ve kilo kaybı beklentileri içerisine girdikleri durumlar oldukça yanlıştır. Vücut yağ yakımı metabolizma hızıyla ayarlamakta, aynı zamanda beslenme şekli ile de destelemektedir. Bu anlamda ilk olarak uzun süre aç kalmak, kan şekerini yükselten ve metabolizmayı yavaşlatan bir durumdur. Böyle durumlarda tamamen kendinizi aç bırakıp kilo vermeyi düşünmek yanlış bir davranış olacaktır.

Eğer aç kalarak kilo vermeyi istiyorsanız, bunu belirli bir beslenme ile desteklemelisiniz. Elbette ki uzun süre aç kalmak yağ yakımında mutlaka etkilidir. Fakat bu yakımın hızlanması ve sağlıklı bir hale dönüşmesi mutlaka ara ara beslenme ile mümkündür. Aynı zamanda yağ yakım hızını arttıran metabolizmayı etkileyen kalorisiz besinler tüketmek de bu konuda çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

 Konuya ilişkin daha farklı bir kaynak arayarak, bilgi havuzunuzu genişletmek istiyorsanız “Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) diyeti nedir? Örnek diyet listesi” isimli yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.