Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Göğüs nasıl dikleştirilir? Göğüs dikleştirme yöntemleri nelerdir?

Göğüs sarkmaları, genellikle yaşın ilerlemesi ve genetik faktörlerle beraber ortaya çıkan bir durumdur. Çoğu kadın göğüslerinin sarkmasından, eski diriliğini kaybetmesinden dolayı şikâyet eder. Bu noktada “Göğüs nasıl dikleştirilir?” sorusunun cevabını kovalar birçok kadın. Operasyonlu, egzersizli, bitkisel ve doğal olmak üzere pek çok göğüs dikleştirme yöntemleri kadınlarca denenmektedir. Yöntemlerin uygulanma teknikleri kişiden kişiye değişim göstermekle birlikte, göğüs sarkmasını gidermede etki süreleri de farklıdır. Bu anlamda kısa zamanda yapılan ve en çok tercih edilen yöntem; elbette ki göğüs dikleştirme ameliyatıdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı, günümüzde risk faktörü en aza indirgendiği için sıkça yapılır ve yaygınlaşmıştır. Fakat ameliyattan ve operasyon sonrasında iz kalmasından korkan kişiler için silikon protez dolgusu da alternatif bir yöntemdir. Dolgu işlemi, ameliyata göre daha kolay gerçekleştirilir ve sadece dolgu malzemesinin enjekte edilmesiyle göğüs dikleştirme yapılır. Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır? konusuna kapsamlı bir şekilde değinceğim. Şimdilik ufak bir bilgi seli de işinizi görecektir.

Keyfi bir ameliyatı Freddy kabusu olarak görenler için müdahale olmadan doğal yollarla göğüs dikleştirme de bir seçenek olabilir. Ancak bu tip yöntemlerin uzun vadede etki gösterdiğini ve belirli bir düzende sürekli yapılması gereken rutin uygulamalar olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Neyse kızlar bu kadar goygoy yeterli. Şimdi bana odaklanın. Çünkü A’dan Z’ye Göğüs Dikleştirme 101’i açıyorum, açıyorum ve açtım.

Bebek emzirme

Göğüs sarkmasının nedenleri nelerdir?

Her konunun çözümüne inmeden nedenini sorgulamak gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle konuyu da göğüs sarkması nedenleri ile açıyorum. İşte göğüs sarkmasının en tipik 3 nedeni;

 1. Yaş faktörü en sık karşılaşılan göğüs sarkma nedenlerinin başında gelir.
 2. Sık sık alıp verilen kilolar, kadınların göğüs bölgesindeki derinin zamanla sarkmasına ve formunu kaybetmesine neden olabilir.
 3. Hamilelik dönemine bağlı olarak doğum sonrası göğüslerdeki süt birikimlerinin verdiği basınca bağlı olarak süt kesildikten sonra sarkmalar meydana gelebilir.
Göğüs dikleştime ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı nedir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı meme bölgesinde deformasyona uğramış cilt dokularının özel tekniklerle belirlenerek kesilip, çıkarılması prensibine dayalı bir estetik operasyondur. Ameliyat sayesinde daha dolgun ve dik göğüsler elde edilebilmektedir.

Ameliyat

Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Plastik cerrahinin en çok gerçekleştirdiği uygulamalardan biri göğüs dikleştirme ameliyatlarıdır. Ameliyat olmak için cerrahi uygulamayı yaptırmadan önce detaylıca araştırma yapmak ve bilgi alınmak gerekir. Çünkü çok hassas bir işlem olduğu için deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Araştırmanız sonucunda güvendiğiniz bir cerraha randevu alarak muayene olabilirsiniz. Seçtiğiniz uzman doktora gittiğinizde, öncelikle ayakta göğüs muayeneniz yapılır. Ardından göğüs boyutu ve göğüs sarkma oranlarının ölçümleri gerçekleştirilir. İdealinizdeki göğüs formunuz nasıl olması gerektiği hakkında konuşulur ve fikirleriniz alınır. Daha sonra ameliyatın nasıl yapılacağı hakkındaki süreç doktorunuz tarafından planlanır ve size sunulur. Ameliyat gerçekleşmeden önce gerekli prosedürler imzalanır ve ameliyat gününe karar verilir. Sarkma derecelerine göre aşağıdaki metotlar uygulanmaktadır:

1.derece sarkma: Hafif sarkma klasmanındadır. Meme başı, memenin alt çizgisinin hizasında ya da çizginin yakınlarında konumlanmaktadır. Operasyonda meme halkasının üzerinden deri parçası çıkarılmaktadır. Bu sayede meme daha yukarıda bir bölgeye getirilerek dikleştirilmektedir.

2.derece sarkma: Orta derecede sarkma olarak nitelenedirilir. Meme başı, memenin alt çizgisinin 1-3 cm aşağısında konumlanmaktadır. Hafif sarkma operasyonuna göre daha büyük bir deri parçası çıkarılmaktadır.

3.derece sarkma: Yüksek derece sarkma klasmanındadır. Meme başı, memenin alt çizgisinin 3 cm daha da aşağısında konumlanmaktadır. Bu tip vakalarda ise mastopeksi ismi verilen bir metot uygulanmaktadır. Bu metotta göğüs ters T şeklinde kesilerek dikilmektedir.

Doktor

Göğüs dikleştirme ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat yaklaşık 2 ila 4 saat süren ve anestezi verilerek yapılan bir uygulamadır. Bu süre göğüsün sarkma miktarı ve ameliyat tekniğine göre değişim göstermektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı riskli midir?

Hastaların korkmasını gerektirecek herhangi bir risk taşımaz. Çünkü gelişen teknolojiyle günümüzde göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatları sıklıkla yapılmaktadır. Ameliyatın ardından göğüs bölgelerinde iz veya rahatsız edici lekeler bulunmaz. Doktorun önermiş olduğu krem ve ilaç gibi ürünlerle geçici izler zamanla ortadan kalkar. Göğüsleriniz daha dolgun görünür ve sarkmadan önceki hallerine geri dönerler. Eski görüntüsünden tamamen farklılaşmış daha dik görünümlü, canlı göğüslere dikleştirme ameliyatı sayesinde sahip olabilirsiniz.

Kadın

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra sarkma olur mu?

Göğüs dikleştirme ameliyatı olanlar ve olmak isteyen kişiler bu soruyu sıklıkla sorarlar. Çünkü göğüslerinin yeniden sarkmasından ve çirkin bir görüntüye bürünmesinden endişe duyarlar. Sonsuza kadar göğüslerinin dik ve canlı gözükmesini isterler. Fakat bu istekleri zaman geçtikten sonra kesinleşmeyebilir. Çünkü ameliyattan sonra gerçekleşen hamilelik ve doğum süreçlerine bağlı olarak göğüs formunda bozulmalar meydana gelebilir. Bazı kişilerde gerçekleşebilen bu form değişiklikleri, zamanla sarkmaya neden olabilir. Ayrıca kilo problemi yaşayan kişiler ve kilo alıp verme düzeni sık sık değişen kişilerde bu durumu ameliyat olduktan sonra yaşama ihtimali taşırlar. Bu durumun kişiden kişiye değişlik gösterdiğini unutmayın. Ancak ameliyatta kişilerin bu durumları dikkate alınarak planlanması ve yapılması karar verme sürecinde oldukça ciddi bir nedendir.

Silikon

Göğüs dikleştirme silikon ameliyatı nedir?

Göğüs dikleştirmek çoğu kadının gerçekleştirmek istediği fakat biraz endişe duyduğu bir konudur. Ameliyat alternatifini es geçmeyi tercih eden, az miktarda sarkmaya sahip kadınlar için silikon göğüs de iyi bir seçenektir. Bu işlemden önce, uzman doktorun yapacağı muayene sonucunda göğüs bezi değerlendirilir. Göğüs bezinin ideal bir formdaysa ve uygulanacak olan silikon dolguyu kabul edebilecek düzeydeyse işlemin yapılmasına karar verilir. Göğüs çevresi küçültülerek sarkmaya neden olan artık deriden kurtulmak mümkündür. Fakat göğüs bezi olduğundan büyük ise genellikle meme küçültme yöntemi ve silikon dolgu protezi aynı anda uygulanır. Bu şekilde göğüs yapısı korunarak sarkmalardan kurtulmuş olunur. Konulacak olan silikon düzeyine ameliyata geçildikten sonra doktor tarafından karar verilir. Memeye konulan silikonun tam anlamıyla oturması ve en ideal görüntüsüne ulaşması için 8 ila 10 hafta gibi bir zaman gereklidir.

Ameliyat sonrası

Göğüs dikleştirme silikon ameliyatından sonraki süreç nasıl olur?

Göğüs ameliyatı olan kadınların, ameliyatlı bölgeye soğuk buz müdahalesi yapması gerekir. Ameliyat anında yapılan uygulamaya bağlı olarak göğüste belli başlı şişlikler meydana gelebilir. Bu nedenle buz kompresi yapılması, ameliyat sonrasında önemli bir husustur. Ameliyatlı yerlerin üzerinde doktor tarafından sarılmış bandajlar bulunur. Bu bölgeye düzenli olarak pansuman yapılması ve temiz tutulması gerekir. Mikrop kapma gibi olumsuz durumların oluşmasına karşın steril tutulmaya özen gösterilmelidir. Ameliyattan sonraki süreçte 2 gün sonra banyo yapmakta herhangi bir zarar yoktur. Bölgedeki dikişler 15 gün içerisinde kurur ve alınması gerekir. Göğüsler dikişler alındıktan sonra şekillenmeye ve silikonlar göğüs çeperine sağlıklı bir şekilde yayılmaya başlar. Dikişler alındıktan sonra tamamen iyileşme sağlanana dek destekli veya desteksiz sutyen giyinmekten kaçınılmalıdır. Çünkü sıkan dar büstiyerler göğüs bölgesinin zorlanmasına ve hasar görmesine neden olabilir. Bu yüzden sadece sporcu sutyenlerinin giyilmesi tavsiye edilir. Göğüs bölgesini sıkmaz, ağrıya vb. olumsuz durumlara neden olmaz bu yönüyle son derece sağlıklıdır.

Kadın

Göğüs ameliyatından sonra iz kalır mı?

Göğüs ameliyatları enjekte edilen silikonun miktarına ve göğüs bezinin oranına göre değişir. Bu nedenle izin ne kadar olacağına dair kesin bilgiyi gitmiş olduğunuz uzman doktor, yapmış olduğu muayene sonucunda verir. Fakat genel olarak göğüs ameliyatlarında gözle görülür bir iz bulunmaz. Bunun nedeni oluşan izin oldukça küçük boyutta olmasıdır. 3,5 mm gibi ufak ve silik bir iz bulunur. Ve bu iz ameliyat esnasında tam da göğüs çeperinin altına gizlenir. Bu gizleme işlemi de göğüs çeperiyle uyumlu olduğu için belli olan bir iz değildir. Ve çoğunlukla ameliyat olan kişileri rahatsız etmez çünkü hayallerindeki göğüs formuna kavuşmanın mutluluğunu yaşarlar. Bazı kişilerde ek olarak meme küçültme işlemi yapılabilir nu durumda da deride ilk başlarda farklı tonda bir iz ortaya çıkabilir. İyileşme sürecine paralel olarak bu ton farkı zamanla geçer ve göğüs rengiyle aynı tona sahip olur. 1 yıl içerisinde bütün izler tamamen geçmiş ve belirginliğini kaybetmiş olur. Şeker hastalığına sahip kişilerde ve sigara kullanan hastaların yara izlerinin geçme süresi diğer hastalara göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden onlara uygun bir şekilde uzman tarafından tedavi uygulanmasında fayda vardır.

Koruyucu kapsül

Göğüsteki proteze karşı koruyucu kapsül nasıl oluşur?

Göğüs dikleştirme ameliyatı olan kişilerin göğüslerine dik bir form kazanması amacıyla belirli silikon takviyeleri yapılır. Fakat bu işlem her kişi için farklı bir süreçtir. Çünkü her kadının vücut anatomisi birbirinden farklılık gösterir. Buna ek olarak kişierin bünyesi vücudundaki yabancı maddeyi kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarında vücut karşı koymak, savaşmak amacıyla kendisini koruma altına almaya çalışır. Bu süreçte de kapsül adı verilen bir koruma tabakası oluşturur. Çoğu ameliyat olan kişi de bu süreç yaşanılması gereken bir durumdur. Ama bazı kişilerde bu kapsül olması beklenilenden çok daha yoğun bir yapıda olabilir. Bu da enjekte edilen silikonun zarar görmesine ve göğüste bazı problemlerin oluşmasına neden olabilir. Göğüste şiddetli ağrılar, yoğun olarak hissedilen basınç hissi gibi rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkar.

Tedavi

Göğüs kapsüllerinin tedavisi nasıl yapılır?

Göğüste bulunan protezin etrafında yoğun olarak oluşan kapsüller proteze aşırı derecede baskı uygular. Bu da protezin sertleşmesine ve göğüs bölgesinde ağrılara, sancılara neden olur. Bu durumlarda hemen ameliyatı gerçekleştiren doktora başvurmak gerekir. Elle muayene yapıldıktan sonra çok fazla sertlik tespit edilmektedir. Fiziksel anlamda bozulmalar varsa ameliyat ile tekrar müdahale yapılması gerekir. Böylelikle etrafında birikmiş olan kapsülle beraber konulmuş olan protez çıkarılır. Yerine başka bir yapıya sahip silikon konulması amaçlanır. Ama elle muayene esnasında fiziksel bozulmalar ve dayanılmayacak düzeyde ağrı bulunmuyorsa protezin ameliyatla alınmasına gerek yoktur. Düzenli olarak kontroller yapılması ve sürecin yakından takip edilmesi yeterlidir.

Meme silikonu

Silikon protezler patlar mı?

Silikon protez ameliyatı olmak isteyen kişilerin doğru zannettiği yanlışlardan biri patlama konusudur. Böyle bir şeyin oluşması için kadınların göğüs bölgesine çok ağır kesici, delici ve parçalayıcı özellikte aletlerle darbe alması gerekir. Bu da çok ama çok düşük bir ihtimaldir. Bu tip tehlikeli senaryolar oluşmadığı müddetçe göğsünüzdeki silikonların patlaması durumu imkansızdır. Bu tip click bait haberler sonucunda plastik cerrahi uzmanları, bu durumun yanlış bilindiğini kanıtlamak için birçok uygulama yapmıştır. Silikon maddelerin üzerine çok ağır maddeler koyarak dayanıklılık özelliklerini test etmişlerdir. Yapılan testler sonucunda silikonlara hiçbir zarar gelmemiştir. Bu nedenle uzman bir doktor ile görüşmeden asılsız iddialara inanmak son derece tehlikelidir.

Silikon

Silikon protezlerin ömrü var mıdır?

Vücuda yerleştirilen göğüs silikonlarının belirli ömürleri bulunur. Ömürleri ameliyat olduktan sonra 10 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterir. Fakat protezlerin ömürlerinin olması göğüs ameliyatının 10 veya 15 yıl sonra alınması ya da değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Sadece belirli zaman sonra etkisini kaybederler ve göğüsleriniz ameliyat olmadan önceki hallerine geri döner. Vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Sağlığınızı tehdit eden olumsuz bir duruma yol açmazlar.

Hissizlik

Göğüs ameliyatı sonunda göğüslerde hissizlik oluşur mu?

Göğüs ameliyatları göğüs çeperinin kesilmesi ve göğüs bezine enjekte edilen silikonlarla gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası yapılan uygulamaya bağlı olarak göğüs uçlarında hissizlik ortaya çıkabilir. Fakat bu korkulması veya endişe duyulması gereken bir durum değildir. Zamanla geçen ve vücuttaki ödemin atılmasına bağlı olarak azalan bir durumdur. Hissizliğin oluşma nedeni enjekte edilen silikon protezin göğüs ucunun alt kısmından yerleştirilmiş olmasıdır. Bu nedenle göğüs ucunda uyuşukluk, hissiyatta azalma veya geçici his kaybı gibi durumlar gerçekleşebilir. Kısa süren ve geçeceğinin unutulmaması gereken bir durumdur.

Kadın

Göğüs dikleştirme doğal yöntemleri

Göğüslerini ameliyat gibi işlemler kullanmadan, bütçesine uygun bir şekilde toparlamayı isteyenler için doğal birçok yöntem bulunur. Bunların en başında egzersizler, spor hareketleri, beslenme alışkanlıkları, uygulanacak kürler bulunur. Ayrıca sağlık açısından da oldukça faydalı ve birçok bölgeye iyi gelen yönleri bulunur.

Buz

Göğüs sıkılaştırma kürleri

Göğüsler zamanla yıpranır bu nedenle fiziksel formunda bozulmalar oluşur. Bununda nedeni göğüs bezinin yumuşaması ve eski yapısının bozulmasıdır. Ama bunu göğüs sıkılaştırma kürleri uygulayarak bunun önüne geçebilmek mümkündür. Belli başlı bitkisel ürünlerle göğüslerinize farklı içerikteki karışımları uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımlardan zaman içerisinde olumlu sonuçlar alırsınız. Bu sayede faiş fiyatlandırmalı göğüs dikleştirici kozmetik ürünleri satın almanıza gerek kalmaz. Kısa yoldan bütçenize uygun bir şekilde göğüs sarkmalarınıza çare bulabilirsiniz. İşte en güçlü göğüs dikleştirme kürleri:

 • Buz Masajı: Göğüslere soğuk bir buzla masaj yaparak yukarı doğru kalkmalarına ve şekil almalarına yardımcı olur. Göğüs kasları soğuk karşısında kasılır ve bu kasılma sonucunda dik bir duruş kazanır. 2 ila 3 buz parçası ile 1 dakika boyunca belirli aralıklarla sık sık yapılması gereklidir.
 • Aloe Vera: Aloe vera içerikli besleyici jeller göğüs bölgesine sürülür. 10 dakika gibi bir zaman göğüste bekletilir. Daha sonra masaj yaparak göğü bölgesindeki kaslar yukarı doğru hareket ettirilir. Haftada en az 4 ila 5 kez uygulandığı zaman olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 • Salatalık ve Yumurta Sarısı: Oldukça zengin bir protein deposudur. Göğüslere sürüldüğü zaman canlandırıcı etki yapar ve dolgun bir form kazanmalarına yardımcı olur.
 • Çemen Otu: ¼ bardak ölçülü bir çemen otu tozu su ile karıştırılır ve sürülür. 5 ila 10 dakika arasında göğüslerde bekletilir.
 • Yumurta Beyazı: 1 adet yumurta kırılır ve beyazı kenara ayrılır. Göğüslere sürülür ve 30 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra durulanarak göğüs bölgesi temizlenir.
 • Patates Suyu: 2 ila 3 adet patates soyulur ve suları sıkılır. Daha sonra çıkan su göğüs bölgesine masaj yardımı ile sürülür. Her hafta düzenli olarak yapıldığı taktirde göğüslerde sıkılaşma ve formunda toplanma gözlenir.
 • Nar: Nar içeriğindeki mineraller sayesinde göğüslerde sıkılaşma sağlar. Narı ezerek suyu çıkarılır ve hardal yağı ile karıştırılır. Bu karışım göğüslere sürülür ve 5 ila 10 dakika boyunca bekletilir. Günde 2 veya 3 kere düzenli bir şekilde uygulamak olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olur.
Yağ

Göğüs dikleştirme için doğal yağlar

Her derde deva olan bitkisel yağlar, sarkmış göğüsler için de mucizevi etkiler barındırmaktadır. Zeytin yağının antioksidan özelliğinden faydalanarak, göğüslerinizi dikleştirmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Elinize bir miktar zeytin yağı dökün.
 2. Ardından iki elinizi birbirinize süreterek sıcaklığı arttırın.
 3. Göğüslerinize aşağıdan yukarıya doğru masaj hafifçe masaj yapın.
 4. Tam anlamıyla etki için bu masajı 15’er dakikalık periyotlarla haftada 4-5 kez uygulayın.

Dipnot: Zeytin yağına alternatif olarak; badem yağı, argan yağı, avokado yağı ve jojoba yağı da tercih edebilirsiniz. Bu noktada sevdiğiniz aromalara göre tercih yapabilirsiniz.

Krem

Göğüs dikleştirme kremleri etkili midir?

Göğüs dikleştirme ve sıkılaştırma etkisini sağlayan pek çok kozmetik ürünü e-ticaret siteleri üzerinden bulabilmeniz mümkündür. Kremlerin hangi ölçüde etki sağladıklarını denemeden öğrenebilmeniz pek olası değil. Bir miktar istenilen etkiyi yaratan kremler olsa da, birçoğu pazarlama stratejisi ile satışa çıkarılan merdiven altı üretimin ürünleridir. Bu anlamda kremlerin içeriğini derinlemesine araştırmadan ve doktorunuza danışmadan satın almamanızı tavsiye ederiz.

Jel

Göğüs dikleştirme jeli etkili midir?

Kremlere alternatif üretlin bitkisel formüle sahip jel formunda pek çok kozmetik bakım ürünleri de bulabilirsiniz. Kremler için bahsettiğim etki düzeyini jeller için de söyleyebilirim. Göğüs dikleştirici jel almayı düşünürseniz, bitkisel içerikli olmasına dikkat edin.

Serum

Göğüs dikleştirme serum etkilidir?

Göğüs sıkılaştırma ihtiyacı hisseden kadınların tercih ettiği bakım ürünlerinden birisi de göğüs dikleştirme serumları olmuştur. Günlük kullanıma uygun formda üretlilen serumlar göğüs bölgesine masaj halinde uygulanır ve etki için en az 1 saat bölgenin yıkanmaması önerilir. Serunların jel ve kremden daha etkili ya da daha az etkili olduğunu söyleyebilmek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü bu tip bitkisel ürünlerin her cilt yapısında etkileşim aralığı farklıdır.

Durulanan bir ürün olmadığı için herhangi bir kızarıklık ve tahriş durumunda mutlaka doktorunuza başvurun.

Korse

Göğüs dikleştirici korse işe yarar mı?

Kadınları arasında korse kullanımının ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz. Bacak, kalça ve göğüs bölgelerinde toparlayıcı etkiye sahip olan korselerin göğüs bölgesinde dikleştirici etkisi olup olmadığı merak konusudur. Korse ve türevi toparlayıcı ürünler de ne yazık ki kalıcı bir etkiye sahip değildir. Ancak şık görünmeniz gereken bir gecede size kurtarabilir. Göğüsleri yukarıya çekerek daha dik bir görünüm sağlaması amaçlanan ürünü günün belli saatlerinde kullanmanızı tavsiye ederiz. Korseler yapıları gereği vücudun tamamını saran ürünler olduğundan, kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ped

Göğüs dikleştirme pedi işe yarar mı?

Göğüs dikleştirme pedini de tıpkı korse gibi günü kurtarmaya endeksli bir ürün gibi düşünebilirsiniz kızlar. Kıyafetlerinizi daha güzel taşıyabilmenizi sağlayan göğüs pedi ya da bandı straplez ve push up sütyenlere kıyasla kullanışlı ürünlerdir. Ancak kullandığınız süre zarfından dikleştirici bir etkisi olduğunu yinelemeliyim.

Sütyen

Göğüs dikleştirme sutyeni işe yarar mı?

Göğüs dikleştiren sütyenleri birçok markanın online alışveriş sitesinde bulabilirsiniz. Geçici etki yaratan diğer ürünler gibi bu sütyende daha iyi görünüm elde etmenizi yardımcı olacaktır.

Alet

Göğüs dikleştirme aleti etkili midir?

Göğüs dikleştirme aleti olarak öne sürülen ürünlerin tamamı temelinde bir nevi masaj aletidir. Kolajen salgısını arttırarak memeyi uyaran ürün amacı, cildin elaksiyetini tekrar kazanmasını sağlatmaktır. İstediğiniz fiyat aralığına bulabileceğiniz aletleri manuel ya da elektronik olarak tercih edebilme alternatifiniz vardır. Özelikle çok para vererek satın almayı düşündüğünüz ürünleri iyice araştırmadan sipariş vermemenizi öneririz.

Spor

Göğüs dikleştirme egzersizleri

Kozmetik ürünleri ve ameliyat alternatifini es geçen sporseverler, göğüs dikleştirme konusunda da spora sığınmayı tercih ederler. Bu anlamda tercih edilebilecek birçok egzersiz olduğunu söylebilirim. Düzenli bir şekilde yaptığınız programlar neticesinde, göğüs bölgesindeki kasları ısıtarak, gelişmesini sağlayabilirsiniz. Rutini yitirmeden gerçekleştirdiğiniz egzersizler, göğüs bölgesinde sıkılaşma ve sertleşmeyi sağlamaktadır. Bu da sarkmayı durdurur ve derinin salık halde bulunan formunun dik bir form kazanmasına yardımcı bulunur. Göğüs dikleştirme adına sırt ve göğüs bölgenizi çalıştırabileceğiniz en bilindik kolay ısınma egzersizleri ile başlayalım.

Egzersiz

Avuç egzersizi

En basit egzersizlerden biri olan avuç egzersizi günlük hayatınızda aklınıza geldikçe yapabilirsiniz.

 • Bağdaş ya da normal pozisyonda oturun.
 • Ellerinizin avuç içlerini göğüs hizanızda birleştirin.
 • Birbirine değen avuç içlerinizi itin.
 • Hareketi yaparken göğüslerinizi sıkmayı da ihmal etmeyin.
Egzersiz

Fil egzersizi

Göğüslerinizin yanı sıra boyun ve sırtınızı da güçlendirmeye sağlayan fil egzersizi temelinde bir ısınma egzersizi olarak nitelendirilebilir.

 • Bacaklarınızın omuzlarınızı genişliğini referans alarak açın ve ayırın.
 • Dik bir şekilde eğilin.
 • Bacaklarınız ve bedeninizin arasında 90 derece olmasına dikkat edin.
 • Kollarınızı yukarıya ve aşağıya olacak şekilde sallandırın.
Egzersiz

Kobra egzersizi

Adından da anlaşılacağı üzere yılan pozisyonu alacağınız bu egzersizi de ekipmansız yapabilirsiniz.

 • Yüz üstü yatar pozisyonda yere uzanın.
 • Parmak uçlarınızla yerden destek alın.
 • Ellerinizi boynunuza bağlayarak üst bedeninizi kaldırın ve tekrar aşağıya indirin.
 • Bunu yaparken vücudunuzu sıkmayı ihmal etmeyin.
egzersiz

Tenis topu egzersizi

Avuç egzersizinin başka bir varyasyonu olarak düşünebileceğiniz tenis topu egzersizini ayakta dik bir şekilde yapmalısınız.

 • Bacaklarınızı kalçanızın genişliği kadar açın ve dik olarak vücudunuz konumlandırın.
 • Elinize aldığınız tenis topunu dirseklerinizi yana açarak avuçlarınızda sıkın ve tekrar gevşetin.

Tenis topuna alternatif olarak yastık da kullanabilirsiniz.

Egzersiz

Kitap egzersizi

Kitap egzersizinde 2 adet kitaba ihtiyacınız olacak. Göğüs ve sırt kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olacak hareketi kolayca yapabilirsiniz.

 • Avuç içlerinize ayrı ayrı birer kitap alın (dumbell’ınız varsa ağırlık olarak tercih edebilirsiniz).
 • Kollarınızı yana düz bir şekilde açın.
 • Sonrasında kollarınızı göğüs hizanızda birleştirin.
Egzersiz

Makas egzersizi

Göğüs sıkılaştırma etkisinin yanı sıra duruş bozukluklarına da iyi gelen makas egzersizini evde kolayca yapabilirsiniz.

 • Düz ve dik bir şekilde ayakta durun.
 • Kollarınızı paralel bir şekilde yana açın.
 • Makas şeklinde çapraz bir şekilde kollarınızı sağa sola kaldırın.
Egzersiz

Albatros egzersizi

Bir başka ısınma hareketi olarak tercih edeceğiniz albatros egzersizini şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Bacaklarınızı kalça genişliğinde konumlandırarak vücudunuzu dik bir şekilde tutun.
 • Avuç içleriniz yukarıya bakacak konumda kollarınızı yere paralel şekilde yanlara açın.
 • Ellerinizi olabildiğince geriye doğru çevirin arından başlangıç konumunda geri dönerek hareketi tekrar edin.
egzersiz

Beşik egzersizi

Destekleyici bir etkiye sahip olan beşik egzersizini şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Düz bir şekilde ayakta durun.
 • Kollarınızı göğüsünüzün önünde duracak şekilde konumlandırın. Bunu yaparken avuç içlerinizle dirseklerinizi tutun.
egzersiz

Çene altı egzersizi

Sırtınıza güç kazandırabilecek çene altı egzersinizi şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Ellerinizi üst üste çene hizasında dirsekleriniz yere paralel olacak şekilde birleştirin.
 • Çenenizle ellerinizi bastırın.
egzersiz

Yıldızları yakalama egzersizi

Tahmin edeceğiniz üzere esnemenize ve vücudunuzu ısıtmanıza yardımcı olacak yıldızları yakalama egzersizi göğüslerinize de büyük etki sağlamaktadır.

 • Hareketi yapmak için kollarınızı yukarıya kaldırın.
 • Vücudunuzun düz bir şekilde durduğundan emin olun.
 • Ardından yukarından yıldız topluyormuşcasına kollarınızı havaya kaldırarak ellerinizi yumruk yapın.

Hareketlerin tamamını gün içinde 20 tekrarlı yaptığınız durumda 20. günde etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Birazdan bahsedeceğim hareketler yukarıda anlattıklarıma kıyasla bir tık daha zorlayıcı olup, ekipman desteğiyle yapılabilmektedir. Hareketlere başlamadan önce mutlaka yukarıdaki ısınma egzersizlerini yapmayı ihmal etmeyin.

egzersiz

Lyıng chest fly

Pilates topu, dumbell ya da thera band ile yapabileceğiniz hareketi sırt üstü yatarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dumbell’ları iki elinize de alın.
 • Topun üstüne sırt üstü uzanın bu esnada ayaklarınız olabildiğince dik bir formda yere bassın.
 • Kollarınızı dik bir formda yanlara açarak göğüs hizasında birleştirin.
egzersiz

Lyıng chest press

Hareketi yapabilmeniz adına yine ağırlık ve pilates topuna ihtiyacınız vardır. Hareket Lying Chest Fly’ın farklı bir versiyonu olarak değerlenedirebilirsiniz.

 • Dumbell’ları elinize alarak pilates topuna sırt üstü uzanın.
 • Ayaklarınızı 90 derece olacak şekilde yerde konumlandırın.
 • Kollarınızı dik bir şekilde yukarıya doğru kaldırın, indirirken yanlara doğru açın.

Bu hareketlerde maksimum etki sağlayabilmek adına göğüslerinizi sıkmayı ihmal etmeyin.

egzersiz

Kneelıng push up

Erkeklerin klasik olarak çektiği şınav hareketini biz kadınların doğrudan yapabilmesi ilk zamanlar mümkün olmuyor. Kol gücüne dayalı bu egzersizin göğüs sıkılaştırmada ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Kneelinh Push Up tipik şınavın aksine daha rahat yapabileceğiniz bir harekettir.

 • Yüz üstü şekilde dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde durun.
 • Bu esnada kollarınızı omzunuzun hizasında açın ve vücudunuzu aşağıya indirin.
 • Şınavdaki mantıkla tekrar başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi devam ettirin.
egzersiz

Pull-over

Pilate topu ve bir dumbel ile yapabileceğiniz pull over hareketi, göğüsleriniz için fark yaratabilecek bir hareket.

 • Tek dumbel’ı elinize alın.
 • Pilates topuna sırt üstü şekilde sırtınızı topa dayayacak konumda uzatın.
 • Ayaklarınızı dik bir konumda açarak yerden destek alın.
 • İki elinizle tuttuğunuz dumbell’ı yukarı ve aşağıya olacak şekilde kaldırıp indirin.
 • Harketin başlangıç noktasını vücudunuza dik konumdaki kollarınızı bitiş noktasını ise vucüt ekseninize göre belirleyin.
egzersiz

Kneelıng chest strech

Şınavda olduğu gibi bu hareketi yaparken de herhangi bir ekipman desteği almanıza gerek yoktur. Ancak uyarmam gerekir ki, bel fıtığı gibi bir probleminiz söz konusu ise bu hareketi yapmaktan kaçınmalısınız.

 • Öncelikli olarak topuklarınızın üzerine yatın
 • Vücudunuzu geriye doğru yaslanarak uzatın
 • Dirseklerinizi yere yaslayarak göğüs bölgenizi yukarıya doğru kaldırın. Eş zamanlı olarak bacaklarınızı topuklarınız yerde olacak şekilde dik tutmayı unutmayın.
 • Kalçanızı yukarıya doğru kaldırarak vücudunuzu yukarıya doğru esnetin.

Hareketin oldukça zor olduğunun altını çizmek istiyorum. Vücudunuza ısınma egzersizi yapmadan kesinlikle başlamayın.

besin

Göğüs dikleştirmeye yardımcı besinler

“Ameliyatlar, kozmetik ürünleri egzersizler tamam da göğüs kaslarıma etki edecek besinler yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman başlayalım.

Vücudumuzun daha belirgin ve dolgun olması için sağlıklı beslenmek gerekir. Bunun içinde birçok meyve ve sebzenin kendi özellikleri bulunmaktadır. Göğüs bölgesinde dolgunluk, dik duruş isteyen kadınlar içinde belli başlı besinler bulunur. Bu besinler şunlardır;

 • Elma: Belki de tüketebilecek en sağlıklı besin klasmanında yer alan elmayı zengin vitamin içeriğinden kaynaklı mutlaka tercih etmelisiniz.
 • Kiraz: Karoten ve C vitamini kaynağı olan kirazı yaz endeksli diyetlerinizde kullanmalısınız.
 • Şeftali: Cilde tazelik ve nem kazandıran şeftali, göğüs dikleştirme için dengeli beslenenlerin vazgeçemediği meyveler arasında.
 • Üzüm: Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra bünyesinde yer alan zengin vitamin ve mineral içeriği ile üzüm yine diyet listelerinde yer bulabilmektedir.
 • Kavun: Egzersizlerinizi yaptığınızı kas ağrılarınızı minimize edebilmek için kavun tüketebilirsiniz.
 • Armut: Antioksidan ve anti kanserojen özelliği ile sağlıklı beslenme rutinlerinize armutu gözü kapalı dahil edebilirsiniz.
 • Barbunya: Kilo vermeyi hızlandırıcı etkiye sahip olan barbunyayı sofranızdan eksik etmeyin.
 • Brokoli: Metabolizma hızlandırıcısı olarak anılan brokoli size büyük fayda sağlayacaktır.
 • Karnabahar: Zengin B vitamini ve lif içeriğine sahip olan karnabahar sağlıklı yaşamınıza büyük katkıda bulunacaktır.
 • Pancar: Sindirim sistemini düzenleyen mucizevi bir ürün olan pancarı farklı varyasyonlarla tüketebilirsiniz.
 • Havuç: Zengin A, C ve K vitamini içeriği ile bilinen havuç sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok tükettiği sebzelerden biridir.
 • Domates: Vücudu detoksifiye eden domates ödemlerinizi kolayca atmanıza yardımcı olabilir.
 • Salatalık: Cilt bakımında sıklıkla tercih edilen salatalık tüketildiğinde de gözle görülür etkileri sağlayabilmektedir.
soru

Göğüs dikleştirme konusunda en çok merak edilenleri sizler için cevapladık.

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları ne kadar?

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları yapılacak müdahalelere göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada net bir fiyat bilgisi için doktorunuzla görüşüp muayene olmalısınız.

Göğüs dikleştirma ameliyatına nasıl karar verilir?

Göğüs sarkıklığı hafif, orta ve yüksek olacak şekilde yapılan muayene sonrasında kategorize edilmektedir. Meme başı memenin alt çizgisinin altında konumlandığıda ameliyat ihtiyacı oluşmaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı kansere neden olur mu?

Göğüs dikleştirme operasyonları kanserin oluşmasına sebep olan işlemler değildir. Alanında uzman doktorlardan yardım alarak, süreci sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında emzirilebilir mi?

Ameliyat esnasında süt bezlerinin alımı yapılmadığından, emzirme işlemi yapılmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır.

Göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Göğüs dikleştirme egzersizini düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde anlamlı sonuçlar alabilmeniz mümkündür. Ancak yüksek oranda sarkmış göğüslerde ameliyat gibi mucizevi bir etkisi olmadığını hatırlatmak isteriz.

Ameliyatsız göğüs dikleştirmek mümkün mü?

Kozmetik ürünleri, dengeli beslenerek diyet yapmayı ve egzersizleri deneyebilirsiniz. Fakat hiçbirinin göğüs dikleştirmede ameliyat kadar etkilli olmadığını kabul etmelisiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıranlar nelere dikkat etmelidir?

Meme dikleştirme operasyonu zaman içinde deformasyona uğrayan ya da genetik olarak dik olmayan memeyi dikleştirmek amacıyla yapılan operasyonlara denilmektedir. Yaşlanmaya bağlı, emzirme sonucu ya da yanlış südyen kullanımı gibi sebepler dolayısıyla memede sarkmalar meydana gelmektedir. Bu durumdan rahatsızlık duymakta olan kadınlar meme dikleştirme operasyonuna yönelmektedir. Operasyon haricinde günlük meme çalıştırıcı kas hareketleriyle bu durum önlenebilse de tam anlamıyla bir sonuç alınamamaktadır. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında karşılaşılabilecek dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

 • 1 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir.
 • En az 3-4 hafta süre ile ağır bir şey kaldırmak ve itmekten kaçınılmalıdır.
 • Doktorun önerdiği sporcu sütyeni çıkarmamalısınız.
 • Doğum sonrası için meme başı ve süt bezi kanalları etkilenmediği için emzirmede problem yaşamayacaksınız.
 • Dikişlerinizin alınması için 15 gün beklemelisiniz.
 • Ameliyat sonrası ödemin atılması için beklemeniz gerekmektedir. Zamanla meme eski haline dönecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı günah mı?

Meme dikleştirme ameliyatı kadınlar tarafından deformasyona uğramış memeye uygulanması talep edilen bir operasyondur. Operasyon sonrasında yanlış sütyen kullanımı, emzirme gibi sebeplerle deforme olup sarkan meme yeniden toplanması sağlanmaktadır. Bu noktada estetik bir ameliyat olarak göründüğü için günah olup olmadığı sorunsalı ortaya çıkmaktadır. Bununla ilgili kesin bir bilgi olmasa da farklı iki görüş mevcuttur. Bir taraf estetik ameliyat olduğu ve gerekli bir sağlıksal durum olmadığı için günah olduğunu savunmaktadır. Bir diğer görüş ise insanın mutluluğu için verecek olduğu kararda özgür olması gerektiğidir. 

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.