Fungajen krem nedir? Fungajen krem neye iyi gelir?
Sağlık

Fungajen krem nedir? Fungajen krem neye iyi gelir?

Bu yazımızda sizlerle Fungajen krem nedir? Fungajen krem ne için kullanır? sorularının yanı sıra Fungajen krem nasıl kullanılır? ve Fungajen kremi kimler kullanabilir? bunlardan bahsedeceğiz. Fungajen krem ayak mantarında kullanılır mı? Fungajen krem başta pamukçuk ve saçkıran olmak üzere birçok problemin tedavisinde iyi sonuçlar veren etkili bir mantar kremidir. Fungajen krem neye iyi gelir?

Fungajen krem nedir? Fungajen krem neye iyi gelir? yazımız Fungajen krem prospektüsü baz alınarak yazılmış, herhangi bir öneri veya tavsiyeye yer verilmemiştir.

Bir diğer mantar kremi yazımız: Enzofen krem nedir? Enzofen vajinal krem nasıl kullanılır?

Fungajen krem nedir?

Haricen kullanıma uygun olan Fungajen %1 krem pamukçuk, saçkıran, folikülit, pityriasis yani tinea versicolor ve dermatofitler gibi mikozları tedavi etmek için mantar önleyici bir kremdir. İmidazol grubuna ait bir mantar kremi olan Fungajen 30 gramlık ambalajlarda satışa sunulur. Deri üzerinde oluşan mantar, maya veya maya benzeri mantarlara ve küflere karşı kullanılan oldukça etkili bir kremdir.

 • Etken madde; Fungajen krem 1 gramında 10 mg izokonazol nitrat içerir.
 • Yardımcı maddeler; polisorbat 60, sorbitan stearat, setilstearil alkol, parafin likit, vazelin, di sodyum edetat ve deiyonize su içerir.

Pamukçuk hastalığı genellikle Candida mantarına bağlıdır. Ancak ciltte meydana gelen Candida mantarı tek başına bir gösterge sayılmaz. Şimdi Fungajen krem neye iyi gelir? daha detaylı inceleyelim.

Fungajen krem ne için kullanılır?

Fungajen kremin deri üzerinde oluşan mantar, maya veya maya benzeri mantarları ve küfleri tedavi etmek için kullanıldığından bahsetmiştik. Fungajen krem birçok mantar çeşidini tedavi etmek için kullanılabilir. Uzmanlar tarafından gönül rahatlığıyla reçete edilen Fungajenkrem üst göğüs derisi ve kolların üst kısımlarında pullanma ile görülen açık kahverengi lekelerle belirgin mantar enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalar dahil olmak üzere; özellikle kasıklar, ayak parmak aralan, koltuk ve meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklanma gösteren kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığını yani eritrazma tedavisi içinde reçete edilebilir.

Fungajen krem neye iyi gelir?

Fungajen krem içerisinde mantarlara karşı savaşan iki etken madde içerir. Bunlar İzokonazol nitrat ve diflukortolon valerat maddeleridir. İzokonazol nitrat ciltteki mantar hastalıklarını tedavi ederken diflukortolon valerat deri iltihabını bastırır ve kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

 • Genito-krural; bölgede tek veya çift taraflı yerleşen, klinik görünüm olarak T korporise benzeyen bir tablodur.
 • Vulvitis; dişi genitallerin dış kısmındaki yumuşak deri iltihabıdır.
 • Saçkıran
 • Pamukçuk; genellikle Candida mantarına bağlı olarak gelişen küfümsü görüntüdür. Ancak ciltte meydana gelen Candida mantarı tek başına bir gösterge sayılmaz.

Fungajen krem nasıl kullanılır?

Fungajen krem haricen kullanıma uygun olduğundan ağız yoluyla alınmaz. Fungajen krem ile tedavi süreci enfeksiyona bağlı olarak değişebilir. Uzmanın önerdiği şekilde ve dozda uygulanmalıdır. Ortalama olarak 2 ile 3 haftalık bir tedavi süreci ile sonuç verir. Özellikle el ve ayak parmaklan arası enfeksiyonları gibi inatçı enfeksiyonlarda tedavi süresi 4 haftadır. Daha uzun tedavi süreleri de mümkündür. Asitli pH sabunu pamukçuk riskini arttıran bir faktör olduğundan Fungajen krem kullanırken alkali sabun tercih edilmelidir. Doktorunuz başka kullanım şekli önermediyse, Fungajen krem günde 1 veya 2 defa hastalıklı deri kısımlarına uygulanır. Enfeksiyonun tekrarlanmasından kaçınmak için klinik iyileşmeyi takiben en az 2 hafta daha kullanılması gerekir.

 • Uygulama öncesinde enfekte bölgeyi suyla yıkayıp kurutun.
 • Fungajen krem etkilenen bölgeye ve bir cm çevresine uygulanır.
 • Tam iyileşene kadar günde iki kez uygulanması gereken bu krem parmak uçları ile hafif masaj yaparak uygulanır.

Eğer Fungajen kremi kullandıktan sonra iyileşme gözlemlemediyseniz veya daha kötüleşme gibi durum söz konusuysa mutlaka doktorunuza danışın. Kullanım şekli ve doz sıklığı doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Fungajen krem hastalık çeşidine göre değişik şekilde ve miktarlarda kullanılabilir. Fungajen kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanırsanız, belirtiler tedavi sırasında kaybolur ve tedavi sonrasında da tamamen iyileşme sağlanır. Belirtiler devam ederse ya da tekrardan ortaya çıkarsa doktorunla temasa geçiniz.

Fungajen krem hamilelikte kullanılır mı?

Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gereken Fungajen kremin insanlarda izokonazol içeren ilaçların gebelik esnasında uygulanmaları izokonazolün doğacak çocuğa zarar vereceğine dair bir riski olduğunu göstermemiştir. Eğer Fungajen krem tedavisi sürecindeyken hamile olduğunuzu fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz Fungajen kremi reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir.

Fungajen kremi emziren anneler kullanabilir mi?

Önerilen dozda kullanımı sonucunda izokonazolün anne sütüne geçmesi olası değildir. Ancak dozunda ve dikkatli kullanımı önemlidir. Ne kadar sakıncalı olmasa da Fungajen kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Fungajen krem bebeklerde kullanılır mı?

Sınırlı sayıda bebek, çocuk ve gençler üzerinde yapılan çalışmalar, FUNGAJEN kullanımına ilişkin herhangi bir negatif etki göstermemiştir.

Fungajen kremin yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Fungajen kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir. Eğer bu aşağıda belirtilen yan etkiler arasında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. Aşağıdaki olası yan etkiler nadir olarak görülen yan etkilerdir;

 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Kızarıklık (eritem)
 • Kabartı (bilistering)
 • Alerjik deri reaksiyonları

Fungajen kremi uygularken olası yan etki riskini en aza indirmek için belirtilen dozda kullanmaya özen gösterin. Fungajen kremi kullanmanız gerekenden daha fazla kulanmışsanız endişelenmeyiniz, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Fungajen kremden bir defalık fazla dozun, geniş deri bölgesine bir defalık uygulama ile kullanılması veya kaza ile yutulması risk teşkil etmez.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmamanızda fayda var. Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir. Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Fungajen krem ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Fungajen kremin çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği bir yerde saklanması gerekir. Funagejnkrem ışıktan ve nemden korunacak şekilde saklayın. Fungajen kremi 25 C° altında koruyun. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Fungajen kremi kullanmayınız.
 • Fungajen krem kontak dermatit gibi lokal deri reaksiyonlarına sebebiyet verebilen setilstearil alkol içerir. Eğer Fungajen krem içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı duyarlılığınız yoksa yardımcı maddeler kaynaklı olumsuz yan etki beklenmez.
 • Eğer enfekte bölge yüzdeyse ve Fungajen krem yüze sürülecekse göze temasından kaçınılmalıdır.
 • Var olan enfeksiyonun tekrarlamaması için yüze temas eden eşyaları, havlularınızı, iç çamaşırlarınızı kaynatarak yıkamanız ve her gün değiştirmeniz gerekmektedir. İlaveten tercihen pamuklu kumaşlar tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Enfeksiyon el ve ayak parmakları arasındaysa -ki inatçı enfeksiyonlardır- bir gazlı beze bol miktarda Fungajen krem sürülerek bu bölgelere uygulanması tavsiye edilir. Tedavi sürecinde olumlu sonuç almak istiyorsanız düzenli hijyen uygulamaları gereklidir.
 • Eğer ayaklarda mantar varsa ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları tamamen kurutulmalı ve çoraplar her gün düzenli olarak değiştirilmelidir.
 • Kremi uygulayacağınız bölgede tüberküloz veya sifiliz enfeksiyonu ile ilişkili deri lezyonlarına sahipseniz bu kremi kesinlikle kullanmayın. Aynı zamanda uçuk, zona veya suçiçeği (herpes zoster) gibi viral enfeksiyonunuz varsa Fungajen kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Fungajen krem içeriğinin bir kısmı prezervatif veya diyafram gibi lateks ürünlere zarar verebilir. Bu nedenle genital bölgelere uygulama yapıldığında artık doğum kontrolü veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara (örneğin; HIV enfeksiyonu gibi) karşı koruma olarak etkili olmayabilir.
 • Fungajen krem glukokortikoid içeren topikal ilaçlar grubundadır. Bu yüzden vücudun geniş bölgelerine veya uzun süre, özellikle oklüzyon altında (örneğin çocuk bezleri, pansumanlar gibi) kapsamlı şekilde uygulanması, yan etki riskini artırır.
 • Fungajen kremi göz çevresindeki bölgeye uygularsanız, glokom adı verilen bir göz rahatsızlığı geliştirme riski vardır.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!