İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik

Evde profesyonel makyaj nasıl yapılır?

Evde profesyonel makyaj nasıl yapılır?
+ - 0

Kusursuzluğun ve büyüleyici görünümün simgesi olarak profesyonel makyajı söyleyebiliriz. 2 ya da 3 malzeme ile hem muhteşem görünüme kavuşup hemde profesyonel makyaj yapmak mümkündür… Kusursuz görünümü sağlayan profesyonel makyajın en önemli özelliği, çok fazla malzemeye ihtiyaç duymamasıdır. Evde profesyonel makyaj nasıl yapılır? Profesyonel makyaj nedir? Profesyonel makyaj malzemeleri nelerdir? Profesyonel makyaj ile porselen makyaj arasında ki fark nedir? Tüm bu soruların cevapları yazımızda yer alıyor. Keyifli okumalar…

Profesyonel makyaj nedir?

Kusurların kapatılmasıyla birlikte güzel görünüme kavuşabilmek adına yapılan uygulamaya profesyonel makyaj adını veriyoruz. Profesyonel makyajın yapılış şekli çok önemlidir… Özellikle yüz hatları ortaya çıkarılarak yapılan profesyonel makyaj, kişiyi kusursuz görünüme kavuşturur. Genellikle profesyonel makyaj; uzman kişiler tarafından kaliteli malzemelerle yapılır. Fakat kişi tekniklerini öğrenirse evde kendi de profesyonel makyaj yapabilir. Profesyonel makyaj güzel uygulandığında ortamdaki herkesin dikkatini çeker. Doğru tekniklerle profesyonel makyaj yapılırsa daima karşıdaki kişide olumlu izlenimler oluşur.  Tam tersi olduğunda yani profesyonel makyaj kötü uygulandığında da, ortamda olumsuz tepkiler alabilirsiniz. Örneğin; kuru olan cilde makyaj yapılması doğru değildir. Aynı şekilde; kötü haldeki dudağa ruju direkt sürmek veya rimel çubuğunu tüpe çok batırıp çıkarmakta profesyonel makyaj yapımını sekteye uğratır. 

evde profesyonel makyaj yapımı

Profesyonel makyaj nasıl yapılır?

Evde profesyonel makyaj yapılırken birkaç hususa dikkat etmek gerekiyor. Özellikle makyajdan önceki uygulamalar ile makyaj malzemelerinin doğru kullanılması çok önem arz ediyor. Profesyonel makyaj yapımı öncesinde, yüz şeklini mutlaka dikkate almak gerekiyor. Daha sonra makyajın nasıl tarz olacağını belirlemek gerekiyor. Ayrıca dikkatin nereye çekileceğini de mutlaka ele almanız gerekiyor. Bazı kişiler profesyonel makyaj yaparken dikkatin gözlere yoğunlaşmasını isterken; bazılarıysa tamamen dikkati dudağa yoğunlaştırıyor. Profesyonel makyaj yapımında önemli olan adımları sizlere şöyle sıralayabiliriz:

Cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi

Profesyonel makyaj yapımı öncesinde mutlaka cildi temizlemek gerekiyor. Cildinize fondöteni direkt nemlendiricisiz sürmekten kaçınınız. Profesyonel makyaj yapımına başlarken, cilde mutlaka nemlendirici sürmek gerekiyor. Nemlendirici sayesinde cildiniz makyaj malzemelerine karşı korumaya alınmış olacak. Nemlendirici aslında burada cildi korumak adına bariyer görevi yapıyor. Nemlendiricinin diğer göreviyse, makyajdaki kalıcılığı artırmaktır. 

Kapatıcı ile fondötenin sürülmesi

Profesyonel makyaj yaparken çok dikkatli fondöten seçmeniz gerekiyor. Mutlaka cildinizin rengine uyumlu aynı tonda fondöten kullanınız. Böylelikle hem doğal hem de kusursuz görünüm kazanmış olursunuz. Fondötenin en önemli özelliği; cilteki kusurları gizlemesidir. Gizleme işini yaparken fondöten cilt tonunu da aynı zamanda eşitler. Fondöteni cildinize ince tabaka halinde sürmelisiniz. Cİldinizin her bölgesinede eşit olarak dağıtmalısınız. Gözaltına da; ters üçgen şeklinde kapatıcı sürebilirsiniz. 

Göz makyajı

Profesyonel makyajın en önemli noktalarından biri de gözlerdir… Makyajın tüm görünümünü etkileme özelliğine göz maakyajının sahip olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonel göz makyajını yaparken ilk olarak açık açık tondaki farı baz olarak kullanmanız gerekiyor. Bütün göz kapağınıza bazı yaymanız gerekir. Dilediğinize göre buğulu, hafif ya da gölgeli şekilde farı da göz kapağınıza sürebilirsiniz. Nasıl bir görünüme kavuşmak istiyorsanız o şekilde tonları kullanmalısınız. Far işlemi bittikten sonra da eyeliner ve maskara uygulamasına geçebilirsiniz. Maskarayı kirpiklerinize sürerkende; dipten uç kısma doğru olmasına özen gösteriniz. 

Aydınlatıcı sürülmesi

Görünümünüzün ışıltılı olmasını istiyorsanız, aydınlatıcı sürebilirsiniz. Aydınlatıcı sürerek cildiniz çarpıcı görüntüye ulaşabilir. Kendine göre bir aydınlatıcı alarak; saç dipleri ile elmacık kemiklerine doğru uygulaman en doğru işlem olur. Ayrıca kontürü yüzüne uygulayıp kusurlarını da kapatabilirsiniz. Özetle yüzünün güzel kısımlarını ortaya çıkarmak adına aydınlatıcı kullanabilirsin. 

Ruj seçimi

Profesyonel makyajın olmazsa olmaz malzemelerinden biri de tabi ki, rujdur… Ruj, makyajın tamamlanmasında önemli rol oynuyor. Rujsuz profesyonel makyaj asla düşünülemez. İlk olarak rujunu sürmeden, rujuna yakın dudak kalemiyle dudaklarının etrafını çiz. Dudak kalemiyle çizme işlemi bittikten sonra rujunu sürebilirsin. 

evde profesyonel makyaj yapımı

Profesyonel makyaj malzemeleri nelerdir?

 • Makyaj bazı ya da nemlendirici
 • Fondöten
 • Allık
 • Ruj
 • Kapatıcı
 • Göz farı
 • Maskara
 • Eyeliner
 • Yarı transparan özelliğe sahip pudra
evde profesyonel makyaj yapımı

Profesyonel makyaj ve porselen makyaj arasındaki fark nedir?

Prosfeyonel makyaj ile porselen makyaj arasındaki fark hakkında her güzellik uzmanının kendine göre görüşleri bulunuyor. Kimi güzellik uzmanlarına göre; profesyonel makyaj ile porselen makyajın arasında hiçbir fark yok… Bazı güzellik uzmanlarıysa; porselen makyajın sadece gösteri sanatlarında ve önemli organizasyonlarda kullanıldığını belirtiyorlar. Profesyonel makyajsa; doğru uzman tarafından kaliteli malzemelerle yapılan işlem olarak güzellik uzmanları tarafından belirtiliyor.

evde profesyonel makyaj yapımı

Profesyonel makyaj çeşitleri nelerdir?

Kusursuz, muhteşem görünüme kavuşabilmek adına önemli olan Profesyonel makyajın çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz. 

Günlük makyaj

Hafif işlemlerin yapıldığı bir makyaj türüdür. Bu makyaj türünün özelliği, ciltteki kusurları hafil pudrayla kapatmasıdır. Günlük makyaj; alışverişe, kafeye gittğinizde kullanabilirsiniz. Günlük makyajın adımlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Ciltteki kusurların hafif pudrayla kapatılması.
 • Gözlere doğal tonlarda far ve rimel uygulanması.
 • Dudaklara hafif ruj kullanılması.

Gece makyajı

Gece makyajının olmazsa olmazı renklerinin belirgin olmasıdır. Gece makyajının özelliği, yüz hatlarının belirgin hale getirilmesidir. Ayrıyeten gece makyajında kalıcılıkta önem arz ediyor. Profesyonel gece makyajında kullanılan; rujlar, allıklar, farlar belirginlik dışında koyuda aynı zamanda olurlar. 

Kalıcı makyaj

Vakitten tasarruf yapmak adına tercih edilen bir makyaj türüdür… Kalıcı makyaj yapan kadınlar her daim güzel görünüme sahip olurlar. Kirpik ve eyeliner uygulamarıyla birlikte kaşlarda belirgin hale getirilip; gözlerde çekicilik artırılabilir. Kalıcı makyajı uygulanırken kesinlikle ağrı duymazsınız. Sadece siz küçük titreşimi hissedersiniz. Küçük işlemlerle gerçekleştirilen kalıcı makyajda; kusurlar kapanır, yüz hatlarıyla kontrastlar belirgin hale gelir. Profesyonel kalıcı makyaj ile havuza denize dilediğiniz gibi girebilirsiniz. Çünkü profesyonel kalıcı makyajın akmayan özelliği vardır. 

evde profesyonel makyaj yapımı

Evde profesyonel makyaj yapımı, Kadınlar Kulübü

Kuaföre, güzellik salonlarına gitmek yerine sizde evde profesyonel makyaj yapabilirsiniz. Kaliteli makyaj malzemeleriyle beraber makyaj sanatçılarının yöntemlerini öğrenerek pürüzsüz, muhteşem görünüme kavuşabilirsiniz. Evde profesyonel makyaj yapımı ile alakalı bilgiler aynı zamanda Kadınlar Kulübü adlı sitede de yer alıyor. Kadınlar Kulübü sitesindeki bilgilere ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. 

evde profesyonel makyaj yapımı

Evde profesyonel makyaj yapımı, Kızlar Soruyor

Evde profesyonel makyaj nasıl yapılır sorusuyla ilgili yorumları, Kızlar Soruyor adlı sitede de bulabilirsiniz. Kızlar Soruyor sitesindeki evde profesyonel makyaj yapımıyla ilgili yorumlara buradan ulaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Cemre.com 'da İçerik Yazarı ve Proje Yöneticisi.

Yorum Yap