Engellilik Hakkında Bilinmeyen İlginç 8 Şey

3 Aralık Dünya engelliler farkındalık günü yaklaşmakta ve engelli kişilerin yaşadığı zorlukları anlamak ve empati kurmak oldukça önemlidir. Bu sebeple engellilik hakkında az bilinen 8 ilginç şeyi sizler için araştırdık.


1. Mavi Rozetler

Mavi Rozetler
Engelli Park Yerleri

Mavi Rozet, engelli sürücülerin veya yolcuların hedeflerine mümkün olduğunca yakın park etmelerini sağlamasına yardımcı olmaktadır. Engelli kişilerin topluluk yerlerinde (AVM'ler, Kalabalık yerler, Hoteller, vb..) yerlerde yer alan mavi rozetli engelli otopark alanlarına ücretsiz olarak park etmelerine izin verir.

2. İlaç Kapak Etiketleri

İlaç Kapak Etiketleri
İlaç Etiketleri

Görme engelli kişiler için, ilaç kutularının üzerinde yer alan kabartmalı yazılar görme engeli bulunan kişilere yardımcı olmaktadır. Braille alfabesi ile yazılan kabartmalı yazılar, engeli bulunan kişilerin dokunması ile okunabilir.

3. Stres Çarkları

Stres Çarkları
Stres Çarkları

Ortada tuttuğunuz üçgen şekilli dönen aletleri hatırlıyor musunuz? Bunlar sadece çocukları ve gençleri çıldırtan dikkat dağıtıcı aletler değil, aynı zamanda bazı engellilerin sakin ve odaklanmış kalmasına yardımcı olmaktadır. Stres çarkının kökenleri, DEHB ve kaygısı olan çocuklara yardım etmek için yapıldıklarını ve geçmişi 1990'lara kadar uzandıklarını biliyormusunuz.

4. Engelli Rampaları

Engelli Rampaları
Engelli Rampaları

Çoğu insanın tekerlekli sandalye kullanıcıları için tasarlanmış rampalar gördüğünden oldukça eminiz, ancak bu düşündüğünüz kadar basit değil. Rampalar çok dik veya çok yüksek olamaz, rampanın tepesi yerden 2m'den fazla ise asansör gibi bir alternatifler sunulmalıdır. Bir rampanın İdeal eğim 1:20'dir; bu, her 1 cm'lik yükseliş için 20 cm'lik bir uzunluğu temsil eden bir yol levhasında %5'tir. Ülkemizde dikkat ederseniz bu standartlara sahip engelli rapması malesef çok azdır.

5. Dinleme Hızı

Dinleme Hızı
Dinleme Hızı

Bir toplantıya katıldınız ve arka planda elektronik bir ses duydunuz mu? Muhtemelen görme engelli bir meslektaşınız, toplantı hakkında konuşmalardan daha ilginç bir şey okuyor. Birçok görme engelli insan, metni bir bilgisayar veya telefon ekranında okuyan ekran okuma yazılımı kullanır. Genel olarak, görme engelli kullanıcılar, okuyucuların konuşma hızının 2,5 katı hızında dinlemektedir.

6. Hissedebilir Yüzeyler

Hissedebilir Yüzeyler
Hissedebilir Yüzeyler

Hissedilebilir Yürüme Yüzeyleri görme engeli bulunan kişilerin dokunma duyularına yönelik yapılan ve az da olsa gören kişilerin kontrast renk kullanılarak daha iyi algılamasını sağlayarak doğru yönlendirmeyi amaçlayan kabartılmış zeminlerdir.

7. Köpekler

Köpekler
Köpekler

İnsanların en iyi arkadaşları, belki de en çok görme engelli insanlar için rehber köpek rolleriyle tanınır. Fakat köpekler sadece görme engeli bulunan kişilere değil anksiyete ve panik bozukluğu olan insanlara yardım etmek ve panik atakları tespit etmek, önlemek ve hafifletmek için de eğitilmektedir. Donanımlı ve iyi eğitilen bir köpek kan şekerleri çok düşük olduğunda diyabetik insanları uyarabilir. 

8. Engelli İnsanlar

Engelli İnsanlar
Engelli Biryerler

"Sana ne oldu?" veya "Böyle mi doğdun?" birçok engellinin duymaktan nefret ettiği sorulardır. Engelli kişilerin en büyük sorunları toplumdan dışlanmaktır. Araştırmalara göre beş engelliden birinden daha azı doğuştan engelli, çoğunluğu ise daha sonraki yaşamlarında engelli oluyor. Herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmamız gereklidir.

9. Engelli.com Tanıtım Filmi