Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir? Ter kokusunu önlemek için doğal yöntemler
Güzellik

Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir? Ter kokusunu önlemek için doğal yöntemler

Elma sirkesini büyüklerimiz güneş geçmelerinde ve güneş yanıklarında kullanırlardı. Farkında olmadan ter kokusunu da önlemiş olurlardı. Sizlerle paylaştığımız bu yazımızda elma sirkesinin faydaları nelerdir? Başlığına göz atacağız. Daha sonra Elma sirkesinin cilde zararları nelerdir? daha sonra elma sirkesi neye iyi gelir? Bu başlıklarla da bırakmayıp,  Elma sirkesi terlemeyi önler mi? ve Elma sirkesi ter kokusunu giderir mi? gibi bir çok soruya yanıt verdik. Ayrıca elma sirkesi ile yapılan doğal yöntemlerle ter kokusu nasıl önlenir? bunlardan bahsettik. Paylaştığımız tarifleri de denediğinizde sonuçları sizleri memnun edebilir. Dilerseniz başlayalım.

Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesi nedir? Nasıl elde edilir? 

Elma meyvesinden elde edilen elma sirkesi, elmaların fermente edilmesinden sonra elde edilir. Elmanın içindeki asetik asit ve nişasta ile mayalanma oluşur. Mayalanma sonucunda elma sirkesi meydana gelmiş olur. Sağlık için kullanımı oldukça tercih edilen elma sirkesi, birçok kişi tarafından kokusundan dolayı sevilmemektedir. Salatalarda ve marine soslarında sıkça yer verilen elma sirkesinin birçok faydası bulunmaktadır.

Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesi kokusundan dolayı sevilmese de birçok faydası vardır. Gerek tüketimi gerekse alternatif tıp için kullanımı açısından çok önemli bir yere sahiptir.

 • Güçlü antioksidan özelliğe sahip olan elma sirkesi, kansere karşı direnç arttırır ve kanser riskini azaltır.
 • Düzenli elma sirkesi tüketimi sonucunda, migren ağrılarını giderir.
 • Dezenfekte özelliği ile bitler ile savaşır. Siğil, mantar gibi hastalıkların tedavisinde önemli rolü vardır.
 • Sivilceleri gidermekte, cilt bakımında tercih edilmektedir. Oluşan yaraları temizler ve iyileştirir.
 • Saç dökülmesine iyi gelen elma sirkesi, saçların dökülmesini önler ve canlı bir görünüm verir.
 • Belirli ve dikkatli oranlarda kullandığınız da elma sirkesi tokluk hissi vererek kilo verimini kolaylaştırır.
 • Kan hücrelerini yenileme özelliğine sahip olan elma sirkesi, kalp damar sağlığı için çok önemli bir besindir. Kalp krizi riskini en aza indirgemektedir.
 • Dinçlik verdiği bilinen elma sirkesinin kan şekerini düzenlediği söylenmektedir.
Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesinin zararları nelerdir?

Özellikle anti bakteriyel etkisinden dolayı tercih edilen elma sirkesinin bazı hassas ve alerjik cilt yapısına sahip olan kişilerde yan etkileri gözlemlenmiştir. Cilde uygulanmasında ve tüketiminde görülebilen zararları şöyle sıralayabiliriz.

 • Asetik bir yapıya sahip olması nedeniyle sık tüketildiği zaman boğazı tahriş edebilir. Dişler hasar meydana gelebilir. Bu yan etki için daha çok içilmesi değil, salatalarda kullanımı önerilmektedir.
 • Reflü ya da mide ülserine sahipseniz tüketim sonunda bu şikayetleri arttırabilir.
 • Nadir olarak görülse de siğil ve cilt rahatsızlıklarında yanıklar oluşturabilir.
 • Diyabet hastası olan kişiler, özellikle diyabet tip1 hastalığına sahipseniz; elma sirkesinin sıvı olarak tüketilmesi sindirimi yavaşlattığı için kan şekeri düzeyinde dengesizliğe sebep olabilir.
Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesi nerelerde kullanılır?

Cilt bakımı ve istenmeyen kokularla savaşan elma sirkesi, aynı zamanda ağız ve diş temizliği içinde gargara şeklinde kullanılmaktadır. Ağız kokusunu ve dişlerdeki kirli tabakadan kurtulmanızı sağlar. Zayıflamak için diyetlerde sıkça tercih edilen elma sirkesi, yemeklerden önce bir bardak suya 1 kaşık elma sirkesi ekleyerek içilmesi zayıflamaya yardım eder. Günün ilk saatlerinde içmenin yağ yakma kapasitesini ve metabolizma hızını arttırdığı bilinmektedir.

Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesinin cilde faydaları

Doğal yolların en çok tercih edildiği alan cilt bakımıdır. Cilt bakımı için de elma sirkesi uygun bir üründür. Elma sirkesinin içerdiği asitler cilt yapısındaki değerler için oldukça faydalıdır. Elma sirkesinin insan vücudundaki faydalarını listeledik. Ancak Elma sirkesinin cilt için olan faydalarını daha detaylı anlatmak istedik.

 • Fermantasyon sırasında elma sirkesinin içinde oluşan asetik asit, ciltte akne oluşumunu sağlayan bakterileri öldürür. Akne, sivilce gibi problemlere doğal bir çözümdür.
 • Yaş ilerledikçe oluşan kırışıklıkların düşmanı olan elma sirkesi, cildi sıkılaştırır. Düzenli kullanımda cildin kaybolan elastikliğini geri kazandırır.
 • Günümüzde et benlerinden kurtulmak için medikal uygulamaya maruz kalınmaktadır. Ancak elma sirkesi et benlerini kurutur ve düşmelerine yardımcı olabilir.
 • Elma sirkesinin güneş yanıklarına ve güneş geçmelerine iyi geldiği ve önlediği bilinmektedir. Ancak kesinliği konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.
 • Ölü deri temizliği için önemli bir aşama olan peeling, elma sirkesi ile uygulanabilir. Elma sirkesinin içindeki malik asit cildin en üst tabakasını soymaya yardımcı bir içeriktir.
Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesi ter kokusunda etkili midir?

İnsanların farklı sebeplere bağlı olarak yaşadığı ortak bir problem olan terleme, yaz aylarında oldukça rahatsız edici olmaktadır. Terleme ile kıyafetlerin ıslanması, ter kokusu gibi olumsuz durumlar kimyasal ürünler yerine doğal yöntemler ile giderilmeye çalışılmaktadır. Ter kokusunu gidermede elma sirkesi etkili midir? Elma sirkesi ter kokusunu giderir mi? Bu yöntem ile ter kokusu problemini kadın erkek fark etmeksizin çözen birçok kişi vardır. Oldukça kolay olan bu yöntem, marketten kolayca edineceğiniz 1 şişe elma sirkesi ile uzun süre uygulama sağlar. Yazımızın devamında önerdiğimiz tarifler ile size en uygun olanı uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesi terleme problemi için nasıl uygulanır?

Şifa deposu olarak bilinen elma sirkesi, kullanım amacı ve isteğinize göre değişkenlik gösterir. Cildi temizledikten sonra uygulayacağımız bu yöntem ile 1 hafta kadar ter kokusundan uzak günler geçirebilirsiniz. 1 ölçü elma sirkesi, 2 ölçü arıtılmış su ile uygulayacağınız bu yöntemde sirkenin yakıcı etkisini kaybetmesi için 2 katı kadar su eklenmelidir. Bir pamuk ya da bez ile uygulayacağınız bu yöntemi terleyen her bölgenize kullanabilirsiniz. Fısfıs şişesine boşaltarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Elma sirkesi kokusunun kalmasından çekiniyorsanız eğer size önemli bir bilgi verelim. Elma sirkesi uygulandıktan 10 dakika sonra kokusunu kaybeder. Elma sirkesinin kokusu uçucudur. Daha çabuk etki etmesi için ve daha kalıcı etkiler için sizinle paylaşacağımız tariflere göz atmanızı öneririz.

Elma sirkesi ve turp suyu ile ter kokusu giderme yöntemi  

Turp suyunu görünce şaşırdığınızı biliyoruz? Etkilerini duyunca daha çok şaşıracaksınız. 5 adet turpun suyu çıkarılır. İçine bir yemek kaşığı sirke eklenir. İsteğe göre gliserin yağı ekleyebilirsiniz. Püskürme şişesine alacağınız bu karışımı buzdolabında saklayarak uzun süre kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka çalkalamanız gerekmektedir. Kokuları ve kötü toksinleri atmada elma sirkesi kadar etkili olana turp suyu, hemen her tedavi yönteminde ve bakımlarda tercih edilmektedir.

Elma sirkesi ve bebek pudrası ile ter kokusu giderme yöntemi  

Bebek pudrasının hafif kokusu benim ağır ter kokumu bastırır mı demeyin. Elma sirkesiyle hazırlayacağımız bu karışımda 1 hafta ter lekesi ve kokusu hissetmeyeceksiniz. 1 tatlı kaşığı sirkeyi yarım bardak su ile güzelce karıştırın ve ince bir kıvam alana kadar bebek pudrası koyun. Bu hazırladığınız macunumsu karışımı 5 günde 1 koltuk altlarınıza uygulayın. 5 dakika bekletip bir mendil yardımıyla sıyırın. Bebek pudrası oluşabilecek terlemeyi önlerken elma sirkesi ise kötü kokulardan arındıracaktır.

Elma sirkesi ve marul ile ter kokusu giderme yöntemi  

Koltuk altı kokularını önlemek için kullandığımız elma sirkesinin en yakın dostu maruldur. Marulda aynı elma sirkesi gibi kötü kokuları giderme etkisine sahiptir. 1 yaprak marulu ezerek suyunu çıkardıktan sonra çeyrek su bardağı elma sirkesine yarım su bardağı su çözeltisini ekliyoruz. İyice karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla koltuk altımıza uygulayın. En iyi sonucu duştan sonra verdiği bilinen bu yöntemi haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Artan karışımı ise buzdolabında saklayabilirsiniz.

Elma sirkesi ve adaçayı ile ter kokusu giderme yöntemi  

Koltuk altında aşırı aktif ter bezlerinden kaynaklı olarak terleme gerçekleşir. Bu aktif ter bezleri üzerindeki etkisi ile adaçayının elma sirkesi ile demlenmesi sonucunda uygulanan bir yöntemdir. 1 su bardağı su 1 tatlı kaşığı su ile kaynatılır ve adaçayı eklenir. Demlendikten sonra soğutulur ve koltuk altına bir pamuk ile uygulanır. Bölge kuruyunca tekrar aynı işlemi uygulayın ve durulayın. Bu yöntem sizin daha geçici bir süre ter kokusu ile savaşmanızı sağlayacaktır.

Elma sirkesi ve domates ile ter kokusu giderme yöntemi  

Domatesin asidik yapısı ile elma sirkesinin asidik yapısı oldukça benzerdir. Bu yüzden bu tarifi hassas cilde sahip olanların tercih etmesi sakıncalı olabilir. Domatesin posasını çıkarıp 1 çay kaşığı elma sirkesi ile karıştırın ve koltuk altınıza uygulayın. Yaklaşık 30 saniye bekletin ve durulayın. 1-2 hafta düzenli kullanım ile uzun vadede ter kokusundan kurtulabilirsiniz.

Cilt tipinize uygun olan yağı seçerek uygulama sonrası tonik olarak kullanabilirsiniz. Ter kokusunu önleyen yağlar;

 • Nane yağı
 • Lavanta yağı
 • Biberiye yağı
 • Çay ağacı yağı
Elma sirkesi ile ter kokusu nasıl önlenir?

Elma sirkesi ve terleme ile ilgili merak edilen sorular 

Ter kokusu için enn sık tercih edilen yöntemleren biri olan elma sirkesinden uzun uzun bahsettik ve çok pratik ve etkili tarifler paylaştık. Yazımızın bu bölümünde elma sirkesi ve terleme ile ilgili sık sorulara yer verdik.

Elma sirkesi koltuk altını tahriş eder mi?

Cilt ile direkt temas olduğu için, ciltte yanık veya kızarıklık görülebilir. Ancak bu durumu önleminin bir yolu var. Yapacağınız karışımın içine biraz bal ya da su eklemeniz karışımı yumuşatır ve tahrişleri önler.

Elma sirkesi terlemeyi önler mi?

Elma sirkesi ter kokusunu önlediği gibi terlemeyi de önleyebilecek içeriğe sahiptir. Elma sirkesi vücudun pH seviyesini dengeler ve cildi rahatlatır. Bu sayede terleme probleminin de önüne geçebilmektedir.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!