Admin 0 Yorum
4 Ay Önce

El Egzamasına Ne İyi Gelir?

Ellerimde egzama var ne yapmalıyım? bu durumdan mustarip herkes tarafından sorulan, düşünülen konuların başında yer alır. Yaygın bir hastalık olan egzama bu nedenle dermatoloji polikliniklerinde sık bir başvuru sebebi olmaktadır.

Egzama deriyi kurutan, kaşıntıya, bazen de kabarcıklara neden olan bir tür deri hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Alerji ya da stres neticesinde ciltte görülebilmektedir. Her ne kadar sebebi bilinmese de,

 1. Soğuk hava,
 2. Nem oranının düşük olması,
 3. Tozlu ortamlar,
 4. Mesleklere özgü kimyasallar,

Buna neden olabilmektedir. Egzama nasıl çabuk geçer, neler yapılabilir sıklıkla sorulan konuların başında gelir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemler bu konuda bilinmelidir. Ancak bunlar tavsiye niteliğinde olup egzamanız varsa uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

 

El Egzamasına Ne İyi Gelir?

Egzama İçin Ne Kullanılabilir?

Egzama için ne kullanılabilir? Bu sorunun yanıtı oldukça geniştir. Bu bakımdan Aloe Vera, deneyebileceğiniz yöntemler içindedir. Bunun için bitkinin içindeki jel, egzama bölgesine uygulanmalı, ardından da kuruyana dek beklenmelidir. Sonrasında ise su yardımıyla bölge temizlenmelidir. Bir haftada iki kere kullanılabilir.

Yulaf tozu da egzama için bir diğer yöntemdir. Bunun için küvetinizi ılık su ile doldurmanız, ardından da iki bardak yulaf tozu eklemeniz gerekir. Suyun içinde 15 dakika durulduktan sonra çıkılmalı ve güzelce kurulanmalıdır.

İçerisinde bol miktarda su bulunduran salatalık da kullanılabilir. Bunun için dilimlenmeli ardından da içi buz dolu olan bir kapta yaklaşık bir saat bekletilmelidir. Ardından suyu süzülmeli, salatalık dilimleri egzamalı kısma yerleştirilmelidir. Böylece 15-20 dakika beklenmelidir. Sonrasında salatalık alınabilir.

Egzamaya ne iyi gelir evde için papatya da kullanılabilir. Bir yemek kaşığı papatya bir bardak su içinde kaynatılmalı, ardından da 15 dakika demlenmesi için beklenmelidir. Sonrasında da suyu süzülmelidir. Ardından yalnızca temiz bir bezi buna uygulayarak, egzama olan kısma sürmeniz gerekir.

Beyaz dut kurusu da bir seçenektir. Bunun için bir avuç dut kurusu bir bardak suyun içinde kaynatılır. Kaynayan su oda sıcaklığında ılıyınca, egzamanın olduğu yer içinde 10 dakika bekletilmelidir. Son olarak zerdeçal da bilinmesi gereken bir yöntemdir.

Egzama için ne kullanılabilir için burada yarım çay kaşığı zerdeçala yavaş yavaş süt eklenerek macun kıvamına gelene dek karıştırılmalıdır. Bu karışım egzama bölgesine uygulanmalıdır. 10 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanması gerekir.

Bu yöntemleri kullanmadan önce tıbbi yardım almanız şarttır. Zira hassas bir cildiniz varsa veya içindeki bir maddeye alerjiniz varsa komplikasyonlara neden olabilir.

 

El Egzamasına Ne İyi Gelir?

Egzama İçin Ne Yapılabilir?

Egzama için ne yapılabilir? Bunun için bilmeniz gereken çok sayıda madde vardır. Bunlardan ilki ilgili bölgeyi tahriş etmemek, kaşımamaya özen göstermektir. Aynı zamanda şunlar da egzamalı kişiler tarafından bilinmelidir;

 1. Bulunulan yaşam alanı sık sık havalandırılmalıdır.
 2. Ortamın yeterli seviyede ısı-nem oranına sahip olduğundan emin olunmalıdır.
 3. Çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır.
 4. Sert kese ve lifler kullanılmamalıdır.
 5. Banyo sıcaklığı mevsime göre olmalıdır.
 6. Gün aşırı banyo yapılmamalıdır.
 7. Eller ılık suyla yıkanınca kağıt havlu ile kurulanmalıdır.
 8. Temizlik esnasında eldiven kullanılmalıdır.
 9. Yünlü halı, battaniye ve polar gibi toz çeken ev eşyalarından uzak durulmalıdır.
 10. Eller sık sık nemlendirilmelidir.
 11. Gün içinde yeterli oranda su içilmelidir.
 12. Et ve balık ürünlerine, çip sebze ve meyvelere çıplak elle temas edilmemelidir.

 Egzama kaşıntısına ne iyi gelir için bunların bilinmesi oldukça önemlidir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri nelerdir? Egzama belirtilerini bilmek, zamanında doktora gitmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede daha kısa sürede çözüm bulmanız mümkündür. Egzama, ilgili bölgede,

 1. Kaşıntı,
 2. Yanma,
 3. Kızarıklık,
 4. Pullanma,
 5. Sulantı,

Gibi faktörlerle kendini gösterir. İlk etapta içi su dolu olan kabarcıklar şeklindedir. Ancak bunlar bir süre sonra yerini kepeklenmelere, kabuklara bırakmaktadır. Son sürece gelindiğinde ise ciltte kalınlaşma oluşur.

Egzama kaşıntısına ne iyi gelir gibi belirtilerin farkında olmak bu nedenle önemlidir. Bunun bir sebebi de hastalarda yaygın şekilde enfeksiyonların da görülmesidir. Nitekim kuruyan, çatlayan ve pullanan deri, mikroorganizmalarının girmesine de olanak sağlar.

İlginizi Çekebilir: Aidiyet Duygusu Ne Demek?

Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Egzama nasıl teşhis edilir? Bu bakımdan doktora gittiğinizde ilk olarak bir takım testler yapılmakta, muayene gerçekleştirilmektedir. Yama testinde meydana çıkan alerjen doktorlar tarafından incelenmekte, bundan sonra da teşhis konulmaktadır.

Testte hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük konsantrasyonları yapıştırılmakta; ardından 48 ile 72 saat sonra açılarak değerlendirilmektedir. Süreç içinde kişilerin spor yapmaması, duş almaması gerekir. Ayrıca doktor tarafından belirtilen, testi etkileyecek davranışlar da gerçekleştirilmemelidir.

Bundan sonra tedavi süreci de kişilere özel bir şekilde belirlenmektedir. Bu açıdan,

 1. Kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar,
 2. Islak pansumanlar,
 3. Lokal kortikosteroidli pomadlarden yararlanılabilir.

Bunların yanı sıra Egzama kaşıntısına ne iyi gelir için doktorunuz deriyi güçlendirmek için nötral sabunlar, nemlendiriciler, bariyer kremleri, egzama eldivenleri, egzama şampuanları da tavsiye edebilir.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

sosyalhane.com