Dünyanın En İyi Korku Filmleri
Genel

Dünyanın En İyi Korku Filmleri

Adından da anlaşılacağı gibi Korku filmi türü seyirciyi dehşete düşüren karakterler, olaylar ve durumlarla ilgilenir. Korku hikayeleri, vampirler, hayaletler, kurt adamlar ve garip yaratıklar bu tür filmlerin temelini oluşturur. Temalar genellikle terk edilmiş binalar ve yerler ile karanlık, ürkütücü bir atmosferde kurulur. Macera filmleri gibi korku filmleri de seyircinin sinirlerini gıdıklayan oynanışa dayanır. Ancak bu çalışmanın amacı heyecan değil, izleyiciyi korkutmaktır. Korku filmlerinde makyaj önemli bir rol oynar. Ayar, aydınlatma ve ses, hepsi birinci sıradadır. Doğrudan anlatım ve ağır kurgu yaygın olarak kullanılır.

Korku filmleri, bizi şaşırtan ve gizli kaygıları açığa çıkaran korkunç ve ürkütücü sonlarla bizi sık sık şaşırtan filmlerdir. Korku filmleri hayatın karanlık taraflarını ortaya çıkartır. Yasak, tuhaf ve korkutucu bir olay etrafında döner. Korku filmleri, kabuslar, kırılganlık, zihinsel durumlar, bilinmeyene yönelik tutumlar, ölüm korkusu, kimlik kaybı veya cinsellik korkusu gibi duyguları ortaya çıkarır. Korku filmleri genellikle bilim kurgu filmleriyle karıştırılır. Canavarlar veya uzaylılar hakkındaki filmler teknoloji kullanımını gerektirir. Fantastik ve doğaüstü filmler korku filmleriyle eş anlamlı değildir. Başarılı bir korku filmi rüyalarımızı bile istila edebilir. Akıl almaz olaylara neden olabilir. Korku filmleri, irrasyonel güçler tarafından kaosa veya korkuya karşı savunma içerir ve bu filmler genellikle normale dönüş veya canavarlar üzerinde hakimiyet ile sona erer. Dünyanın en iyi korku filmleri ise şöyledir;

The Profane Exhibit

Bu korku antolojisinde çeşitli film yapımcıları tarafından on üç korku kısa filmi üretildi ve düzenlendi. Dini baskı, intihar, fuhuş, tecavüz ve daha birçok durum üzerinde duran bir filmdir.

Beneath the Old Dark House

Coffintooth olarak bilinen gizemli bir yaratık, mağarasının mahzenlerinin derinliklerinde yaşar. Bu filmde karanlıkta geçen üç korkunç cinayeti her detayında göreceksiniz ve izlediğiniz her sahnede ilginç duygular yaşayacaksınız.

The Coven

Grace, daha önce hiç görmediği ailesini aramak için bir yolculuk fikriyle yola çıkar. O ve erkek arkadaşı Jack, ailesinin nerede yaşadığına dair umut verici ipuçları arayarak çocukluğunun kasabasına dönerler. Ancak şehre ulaştıklarında kendilerini derin bir uykuda bulurlar ve bir kehaneti yerine getirmek için bir tarikat tarafından ele geçirilirler. İzleyicide derin etkiler bırakan bir filmdir.

Zebun

Kenan, eşi Sema ve küçük kızıyla mutlu bir hayat yaşayan başarılı bir iş adamıdır. Ancak bir gün bir iş gezisinden döndüğünde tuhaf şeyler ortaya çıkıyor. Başlarda bitkinlik sanılsa da gün geçtikçe halüsinasyonları artar ve hayatının kontrolünü kaybeder. Kenan'ın hayatı, en yakın arkadaşının tavsiyesi üzerine bir psikoloğa ve hocaya gitmesiyle değişmeye başlar.

Korku Takvimi

Hülya kimsesiz büyüyen ve en büyük hayali ünlü olmaktı. Yıllar sonra başrolü oynamaktan mutlu olsa da kariyer planı onun için hala farklıdır. Set yolunda karşılaştığı talihsiz bir olayın arkasında, anlamadığı olaylar gelişmeye başlar ve Hülya'nın en gizli hayalleri meydana çıkar.

Umma

Amanda ve kızı bir Amerikan çiftliğinde barış içinde ve mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Ancak, Amanda'nın hayatı, Kore'de yaşayan ve olabildiğince uzaklaşan annesi hakkında her şeyi öğrendiğinde parçalanmaya başlar. Her geçen saniye Amanda'nın annesine dönüşme korkusu ortaya çıkıyor ve işler daha da kötüye gider.

Evdeki Düşman: Başlangıç

Leena, Estonya'daki bir psikiyatri kliniğinde uzun süreli bir kaçış planlıyor. Sonunda amacına ulaştığında, varlıklı bir ailenin kızı gibi davranır ve Amerika'ya gider.  Ancak, Leena adını Esther olarak değiştirirken, yeni hayatının planlarında olmayan şeylerle uğraşmak zorunda kalır. Ve  anne Tricia, çocuklarını korumak için Esther ile savaşmaya başlar.

Morbius

Marvel evrenindeki bu yeni macerada korkunç hikayeler ve yeni karakterler gün yüzüne çıkıyor. Ölümcül kan hastalığı olan bir  Dr. Michael Morbius, pek çok deneysel araştırmadan sonra, Michael Morbius kaçınılmaz olarak bir vampir olur. Sürekli kan ihtiyacı olan bu yaratık ışığa karşı çok hassas olmaya başlar.

Scream 5 (Çığlık 5)

Scream'in bu serisinde, geçmişte olan cinayetleri çözüm bulmak için şehre dönen Sidney'in hikayesi olarak izleyici karşısına çıkıyor. Sidney, 25 yıl öncesinin dehşetinden sağ çıktıktan sonra eski şehrine dönerek hâlâ bir dizi cinayetin işlendiğini ve katili bulmak için geri döner.

Texas Chainsaw Massacre

70'leri saran duyguyla Texas Chainsaw'ın devam niteliğinde motorlu testere Leatherface'in geri dönüşü olarak izleyici karşısına çıkıyor. Şehirden uzaktaki eski kasabaya yeni bir soluk getirmeye çalışan bir grup genç bulunuyor. Ancak kasaba, sessizce yaşayan seri katil Leatherface'e ev sahipliği yapmaktadır.

Malignant (Habis)

Sevgi dolu bir ailede büyüyen Madison, yaşlandıkça geçmiş travmasını daha iyi hatırlamaya başlar. Gündüzleri uyanık ve kabuslar görse bile bu kadın sürekli suçun ortasındadır. Madison  gördüğü olayların cinayetlerle alakalı olduğunu fark ettiğinde  hayatı daha tehlikeli hale gelir.

Spiral

Testere serisine benzeyen film, şehirdeki bir dizi cinayeti çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini anlatıyor. Başarı dedektif Zeke ve genç çırağı cinayeti araştırmaya başlar ve çabucak bir şeyler bulurlar. Daha sonra buldukları şeyin onları ölümcül katilin oyuna dahil edildiğini anlarlar.

Kadaver

Nükleer felaketten sonra dünya büyük bir açlıkla sarsılır. Otel sahibi fakir bir aileye ev sahipliği yapmaya başlar. Aile hallerinden gayet memnun olurlar. Tüm iyi otel tekliflerinden yararlanırlar. Bir süre sonra otelde alışılmadık şeyler olur. Paranormal olayların bir aile üzerinde derin bir etkisi olmaya başlar.

Garez

Bir kadın dedektif, gizemli bir evde bir cinayeti araştırmaya başlar. Kadın bu olayı araştırmaya başladıktan bir süre sonra olağandışı olayları fark eder. Eve gelenleri gizemli bir ruh musallat eder. Ruhun etkisi endişe verici ve korkutucu olmaya başlar.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!