Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Sizde diyet yaparken kilo alan insanlardan mısınız? Yazımızı sizin için kaleme aldık. Diyet yaparken kilo almak aslında bir çok insanın korkulu rüyasıdır. Peki diyet yaparken kilo almamak için ne yapmamız lazım? Diyetimizde nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Diyet yaparken kilo almamak için öneriler arıyorsanız yazımız tamda size göre. Keyifli okumalar…

Diyet yaparken neden kilo alıyoruz? Diyet yaparken kilo almak

Diyetinizin sonlarına geldiniz veyahut yeni başlıyorsanız ve kilo aldıysanız yazımız tam size göre. Konumuza detaylıca bakmadan önce kısa bir özet geçelim.

 • Bilmeden çok yemek yemek.
 • Bilmeden az yiyor olabilirsiniz.
 • Sodyum tüketimine dikkat edin.
 • Yeteri kadar egzersiz yapmaya özen gösterin
 • Stresi hayatınızdan azaltın.
 • Düzensiz uykularınızı düzenleyin.
 • İhtiyacınız varsa yardım almaktan çekinmeyin.
 • Protein alınımını arttırın.
 • Su içimini arttırın.
 • Bilmediğin bir tıbbi durumun olabilir.
 • Kullandığınız ilaçlar kilo yapıyor olabilir mi?

Maddelerimiz sizleri diyet yaparken kilo almak başlığına merak uyandırdıysa, sizler için başlıkları detaylı bir şekilde kaleme aldık. Hep beraber detaylı bir şekilde maddelerimize göz atalım. Keyifli okumalar…

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Bilmeden çok yiyor olabilirsin.

İsterseniz diyete yeni başlayın, isterseniz diyetinizin sonlarına gelmiş olun bilmeden çok yiyor olabilirsiniz. Hatırlayın, belki sağlıklı yemek yemekten artık çok sıkılmış olup bir fast food yiyecekleri satan bir yere gözünüz kaymış olabilir. Veyahut arkadaşlarınızla güzel bir gün geçirirken iştahınız sağlıklı yemek çekmemişte olabilir. Bu durumu dengelemeniz oldukça önemli bir meseledir. Dışarıda sipariş ettiğinizde belirttiğiniz miktardan daha fazla gelme durumu oldukça yüksektir. Bu yüzden dışarı yemeklerini tercih etmemenizi öneririz. Porsiyonlarınızı takip etmeyi ihmal etmeyiniz. Bunun yanında her lokmayı yavaş ve tadını çıkararak yemeniz oldukça önemlidir.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Yeteri kadar beslenmiyor olabilir misin?

Bazen porsiyonumuzu çok kaçırdığımızda sorunlar oluşabilirken, bu az yemek içinde geçerlidir. En basitinden öğün atlamanız sizin daha çok acıkmanıza ön ayak olacaktır. Öğün atladığınızda fazla acıkmanın vermiş olduğu duygu ile elinize ilk geçen yemeği yemek isteyebilirsiniz. Bu şekerli veyahut hazır gıda olabilir. Bunların önüne geçmek için, yanınızda atıştırmalıklarınızı taşımayı unutmayın. Arada sırada sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek daha fazla yemenin önüne geçebilirsiniz. Örneğin; Elma, çilek, haanda patlamış mısır, armut havuç… Bunun yanı sıra porsiyonları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Sodyum tüketimine dikkat etmelisin.

Sodyum, vücudunuzda su tutumunu arttırarak ödemli bir vücudun var olmasını sağlar. Tuz tüketiminizi azaltmanız sizin için iyi olacaktır. Yeteri kadar su içip sodyumu dengelediğinizden emin olun. Tuz alınımınızı yakından takip edin. Tuz oranı yüksek olan besinlerden kaçının. Bunlar; Tuzlu kuruyemişler, yağlı patates cipleri gibi. Bunlar yerine daha sağlıklı gıdalar tercih edebilirsiniz. Potasyum alınımını arttırarak su tutumunu engelleyebilirsiniz. Potasyum; domates, kepekli tahıllarda bolca bulunur.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Yeterince egzersiz yapmıyor olabilirsin.

Egzersiz yapmak, kilo vermeniz konusunda sizleri oldukça destekler. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), haftada en az 150 dakika orta derecede aerobik aktivite veya 75 dakika şiddetli aerobik aktivite yapılmasını önerir. Hergün düzenli olarak yapacağınız aktivide, diyetinizi olumlu yönde destekleyemeye yardımcı olacaktır. Evinizi temizlemek bile günlük aktivite olarak sayılabilmektedir.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Çok strese maruz kalmayın.

İşten çıktınız ve patronunuzla kavga mı ettiniz? O zaman stresli bir gün sizi bekliyor demektir. Günlük yaşantınızda ufak tefek stresler olabilir tabiki lakin bunu düzene sokmamak önemlidir. Stres yaptığınız zamanlar sağlıksız yiyeceklere yönelmeniz olası durumdur. Veyahut daha fazla yemeniz olasıdır. Yanınızda sağlıklı atıştırmalık taşımayı ihmal etmeyiniz. Enflamasyonla savaşmaya yardımcı olmak için stresli durumlarda doğal olarak salınan hormon olan kortizol, yüksek yağlı, şekerli yiyecekler için güçlü istek duyulmasına neden olabilir. Dahası, araştırmalar uzun vadeli yüksek kortizol seviyelerini obezite ile ilişkilendirdi

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Düzensiz uykularınızı düzenleyin.

Uykunuzu düzenlemeyi ihmal etmeyin. Uyku gelişim için oldukça önemlidir. Uykuda salgılanan çeşitli hormonlar vücudunuzu dengeye sokmaktadır. Ayrıca güne uykusuz başlamak sizi strese iteceği gibi, daha çok yemenizin önünü açacaktır. İhtiyacınıza göre günde 7-8 saat uyku vücudunuz için hiçte fena bir saat olmasa gerek.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

İhtiyacınız varsa yardım almaktan çekinmeyin.

Kilo almanızın önüne geçemiyorsanız, yardım almaktan çekinmeyin. Bazen çaresine bakamadığınız durumlarda bir diyetisyene veyahut spor hocası ile görüşme ayarlayabilirsiniz. Böylece yerinizde sekmek veya geriye sarmaktansa hızlı bir şekilde önünüze bakmaya yardımcı olacaktır.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Protein alınımını arttırın.

Protein tüketmek vücut için oldukça önemli bir maddedir. Günlük protein alınımızı kilonuzu 2 ile çarparak hesaplamanız mümkündür. Protein alınımını kısıtlamanız kilo alınımızı durdurmak anlamına gelmektedir. Günlük protein ihtiyacınızı mutlaka karşılayamayı unutmayınız. 

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Su içimini arttırın.

Su içmek metabolizmanın baş yardımcısıdır diyebiliriz. Gün içerisinde içtiğiniz detoks suları, sıvı içecekler suyun yerini tutmadığını sizlere belirtmek isteriz. Günde ortalama olarak 2 litre su içmeye özen gösterin. Böylece metabolizmanız düzene girecektir. Yemekten önce ve sonrasında birer bardak su içmeniz sizin için iyi olacaktır. Yeni uyandığınızda ve uyumadan önce içmenizde yine aynı şekilde yararınıza olacaktır.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Bilmediğin bir tıbbi durumun olabilir.

Her şeyi yapmana rağmen yinede kilo almanızı durduramıyorsanız, altında yatan bir tıbbi problem olabilir. Bunun için bir doktora danışmanız sizin için iyi olacaktır. Erken tanı hayat kurtaracağı gibi sizi fazla kilolarınızdanda kurtarır hanımlar, unutmayın.

Diyet yaparken neden kilo alınır? Diyet yaparken kilo almak

Kullandığınız ilaçlar kilo yapıyor olabilir mi?

Bazı ilaçlar iştah açıcı özelliği ile bilinmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kendi kendinize iş yapmanız doğru olmaz. Doktorunuza danışarak doktorunuzla birlikte hareket etmeyi ihmal etmeyin. Kendi başınıza yapacağınız iş daha çok kilo almanızı sağlayabilir. Bu yüzden bir uzmandan destek almak her zaman önemlidir.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.