Admin 0 Yorum
3 Ay Önce

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlamasına ne iyi gelir? Bu durum sıcak ya da soğuk, tatlı ya da ekşi gibi gıdalara, dışardan diş fırçalama gibi temaslara veya darbelerle ağrı olmasına denir. Bu diş problemi olan kişilerin çoğunda görülebilen bir durumdur.

Diş sızlaması farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;

 1. Dişlerde çürük oluşması
 2. Yanlış diş fırçası kullanımı
 3. Yanlış diş fırçalama yöntemleri
 4. Kırık dişler
 5. Dolgu dişlerin eskimesi

Diş sızlaması, kanamayı da beraberinde getirir. Bunun yanı sıra oldukça ağrılı bir durumdur. Bu nedenle diş sızlamasına kesin çözüm, kişiler tarafından sıklıkla araştırılan konuların başında gelir.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş Sızlaması İçin Neler Kullanılabilir?

Diş sızlaması için neler kullanılabilir listesinde tercih edebileceğiniz seçeneklerin sayısı oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi misvaktır. Günümüzde fazla kullanılmasa da ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir. Dolayısıyla diş dipleri misvak ile temizlenebilir.

Bunun yanı sıra düzenli olarak kullanmak dişlerin sağlamlığını arttırarak diş hassasiyetini de çözebilir. Ayrıca tuzlu su ile gargara da yapılabilir. Böylece ağızda bulunan mikrop ve bakteriler yok edilerek, diş eti iltihabı önlenebilir. Dişlerde sızlama, hassasiyete de çözüm sunabilir. Bunu kullanmak için bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz eklemek yeterlidir.

Sonrasında diş fırçalanınca ağzınız bununla çalkalanabilir. Karanfil de diş sızlaması için kullanılabilir. Çiğnemek, diş sızlaması ve hassasiyetine çözüm olabilir. Bunun yanı sıra farklı kullanımları da vardır. Eğer karanfil yağınız varsa bir pamuk üzerine 4-5 damla dökebilir, ardından bunu dişleriniz arasına sıkıştırabilirsiniz. Böylece dişleriniz uyuşacağı için çözüm bulabilirsiniz.

Geçmeyen diş sızlaması bulunuyorsa ve çözüm arıyorsanız sarımsak da kullanabilirsiniz. Ancak bu tansiyonu da etkilediği için öncelikle doktora danışılmalıdır.

Eğer bir sarımsak çiğner ya da sarımsak yağını bir pamuğa dökerek, dişleriniz arasına sıkıştırırsanız da çözüm bulabilirsiniz. 

Diş Sızlaması İçin Neler Yapılabilir?

Diş sızlaması için neler yapılabilir? Bunun için uygulayabileceğiniz farklı seçenekler de vardır. Ağrıyan bölgeye buz küpü gibi bir soğuk uygulamak, size çözüm sunabilir. Bunun yanı sıra diş etinin ağrıyan, sızlayan bölümüne karanfil ya da zerdeçal tozu sürülebilir.

Ağrı yapan bölgeye ılıtılmış papatya çayı uygulamak da sayılabilir. Bunların dışında ağız bakımı da düzenli yapılmalıdır. Dolayısıyla sert olmayan, yumuşak diş fırçaları kullanarak dişler nazik bir şekilde fırçalanabilir.

Bunlara ek olarak bir takım ağrı kesiciler de diş sızlamasına çözüm sunabilir. Ancak günümüzde mevcut çok sayıda ağrı kesici vardır. Her diş sızlaması farklı sebepten oluştuğu için her ağrı kesici, herkeste aynı çözümü sunmaz.

Bu nedenle diş sızlamasına hangi ilaç iyi gelir diyorsanız diş hekimine gitmeniz önerilir. Yapılan muayene ve detaylı inceleme ardından hem çözüm bulabilir, hem de duruma hangi ilacın çözüm olacağını öğrenebilirsiniz.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş Sızlamasıyla Beraber Hangi Belirtiler Görülebilir?

Diş sızlamasıyla beraber hangi belirtiler görülebilir için farklı durumlar sayılabilir. Bunlardan bir kısmı şu şekilde gösterilebilir;

 1. Ağrı: Keskin bir türde ağrı yer alabilir. Bu ani bir şekilde de kendini gösterebilir.
 2. Şişlik. Ortamda bulunan yangısal sürece bağlı olarak, diş çevresinde şişlik olabilir. Sık bir şekilde derinden gelen diş diplerinin sızlaması gibi durumlara eşlik edebilir.
 3. Ateş: Enfeksiyondan kaynaklı bir sızlamaysa ateş görülebilir.
 4. Sıcak ve soğuk hassasiyeti: Normal şartlarda bir sızlama bulunmuyorsa bile sıcak/soğuk bir madde ile temas olduğunda sızlama görülebilir.

 Bunların yanı sıra kötü kokulu akıntı da ciddi bir enfeksiyona işaret eder. Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi gözlemleniyorsa, zaman kaybetmeden en yakın diş hekimine gitmeniz önerilmektedir.

Diş Sızlaması Nasıl Teşhis Edilir?

Diş sızlaması nasıl teşhis edilir? Eğer dişiniz sızlıyorsa, diş hekimi ilk olarak detaylı bir inceleme yapacaktır. Böylece nedeni anlayarak uygun bir çözüm sunabilir.  Bu süreçte bir takım testler de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda,

 1. Ağrının ne zaman başladığı,
 2. Sızlamanın tam olarak nerede görüldüğü,
 3. Ağrını ne kadar şiddetli olduğu,
 4. Ağrıyı kötüleştiren ve iyileştiren unsurların neler olduğu,
 5. Ateşin eşlik edip etmediği,
 6. Hangi ilaçlar kullanıldığı,
 7. Bir hastalığın olup olmadığı,

Gibi sorular sorulabilir. Bundan sonra diş sızlamasına kesin çözüm için bir tedavi yöntemi belirlenebilir.

İlginizi Çekebilir: Burun Yanmasına Ne İyi Gelir?

Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş sızlaması nasıl tedavi edilir? Bunun için belirli bir yöntem, teknik bulunmaz. Zira her kişinin dişi farklı nedenlerden dolayı sızlayabilir. Bu da beraberinde tedavi yöntemlerinin de değişmesine neden olur. Bunlardan bazıları temel olarak aşağıda olduğu şekilde listelenebilir;

 1. Diş çekimi
 2. Gece plağı
 3. Hassasiyet giderici
 4. Apikal rezeksiyon
 5. Kanal tedavisi
 6. Kuafaj
 7. Diş dolgusu

Her ne kadar bilinmese de diş  sızlamasının nedeni diş yüzünden olmayabilir. Bu durum diş hekiminin incelemesi ile beraber ortaya çıkacaktır. Ardından diş sızlamasına kesin çözüm için en uygun yöntem belirlenerek hareket edilir.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.