Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Hangi sabun neye iyi geliyor? Doğal sabunların bilinen faydaları

Doğal sabunlar ile cilt tipinizde düzenlemeler yapmak çok kolay. Hangi sabunun cildinize uygun olduğunu yazımızdan sonra siz seçin ve düzenli kullanım sonunda cildinizde yaratacağı harika etkilere siz de şaşıracaksınız. 

Cildinize Uygun Doğal Sabunlar Nelerdir? Kısaca Bahsedelim…

Cildinizin daha bakımlı görünüme kavuşması için sizlere kısa bir yazı derledik. Başlamadan önce neleri yapacağımıza kısa bir göz atalım.

 • Kayısı sabunu
 • Pirinç sabunu
 • Katran sabunu
 • Vanilya sabunu
 • Kil Özlü sabunu
 • Sarımsak sabunu
 • Karaüzüm sabunu
 • Lavanta özlü sabunu
 • Damla sakızlı sabunu
 • Deniz tuzu sabunu
 • Bambu kömürü sabunu
 • Eşek sütü sabunu
 • Afrika siyah sabunu
 • Zerdeçal sabunu
 • Bıttım sabunu
 • Biberiye sabunu
 • Çörek otu sabunu
 • Papatya sabunu
 • Yasemin özlü sabunu
 • Ardıç katranı sabunu
 • Zeytinyağlı sabunu
 • Bal yulaf sabunu
 • Tarçın sabunu
 • Kekik sabunu
 • Defne yağlı sabunu
 • Gül yaprağı sabunu

Eğer ki başlıklarımız sizde cilt tipinize uygun sabunlar hakkında bir merak uyandırdıysa, sizleri bekletmeden doğal sabun önerilerimize geçelim. Keyifli okumalar.

Cilt tipini biliyor musun? 

Cilt tipinizi öğrenmek için 4 çeşit yol bulunmaktadır. Cilt tipleri: kuru, normal, yağlı ve karma olarak tanınmaktadır. Uzmanlar cilt tipini evde herkesin anlayabilmesi için basit yol önermektedir. Bu yol geceden beri dinlenen cildinizi sabah uyanınca bir peçete içe silmenizdir. Daha sonra peçeteye kısa bir göz atın ve temiz mi değil mi diye değerlendiriniz. Peçete temiz ise kuru ya da normal cilde sahiptir ama eğer peçetenin üzeri kirli veya benek benek duruyorsa muhtemel cilt yapınız yağlı demektir.  Kuru ciltleri anlaması diğer cilt tiplerinden daha belirgindir. Aşırı nemsiz bırakılan ciltler ilerleyen zamanlarda deri üzerinde pul biçiminde kalkarak gözle görülür hale gelecektir. Anlaşılması zor ciltlerden birisi olan karma cilt T bölgesi olarak adlandırdığımız alın, burun ve çene bölgeleri yağlı görünüme sahip olmaktadır. Yanak bölgeleriniz ise normal ya da kuru kalıyorsa siz karma ciltlisiniz demektir.

Cilt tipine uygun sabun kullanımı

Cilt tipinize göre sabun seçmezseniz cildinize vereceği reaksiyonları az çok bilmektesiniz. Peki cilt tipine göre sabun seçimi nasıl olur? Nasıl sabun seçilmelidir. Bu yazımızda sizi pek çok sabun ile tanıştırarak cildinize en uygun sabunu bulmanızda yardımcı olacağız.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Kayısı sabunu 

Kayısı meyvesi içerisinde C vitamini bulunduran meyvegiller grubundadır. C vitamini kırışıklık karşıtı olarak bilinmektedir. Ayrıca güneşe maruz kalan deforme ciltlerin ve kuru ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Pirinç sabunu

Yüzünüzde ki sivilcelerden oldukça çok şikâyet ediyorsanız ve onarmak istiyorsanız bu sabun tam size göre. Cildinize fayda sağlamasının yanı sıra cilt tonunuza ışılta katmakta ve sağlıklı bir görünüm yaratmaktadır. Pirinçle iç içe olan Korelilerin de oldukça sık kullandığı pirinç maddesinin etkilerini görebilirsiniz. Ayrıca cilt tonunuzun koyuluğundan şikayetçiyseniz düzenli kullanımda pirinç sabunu ile en az birkaç ton daha açık renkli olmanız mümkündür. Ekstra olarak cilt tonunuz farklı renklerde yüzünüzde dağıldıysa pirinç sabunu sayesinde eşitlenme sağlanacak ve sivilcelerin sonrasında oluşan lekelerde de savaşacaktır. Kararan bölgeleriniz için de düzenli kullanımda renk tonu açılması gözlemleyebilirsiniz. Kuru ciltler için nemlendirme sağlamaktadır. Yüzünüz ve cildiniz dışında dudaklarınıza da uyguladığınız zaman dudak renginizde daha sağlıklı bir görünüm sağlamakta ve tedavi gerçekleştirmektedir. Güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.  

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Katran sabunu 

Katran sabunu deyince akla direk sivilceler gelmektedir. İltihaplı yaralar ve çok çile çektiren egzama, sedef tarzında cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Katran sabununu düzenli kullanımda cildinizin hava almasına, en dipteki kirlerin bile temizlenmesine ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Vanilya sabunu 

Cildinizin ışıl ışıl görünmesini ve yumuşacık olmasını istiyorsanız vanilya sabunu tam da sizler için. İçerisinde bulunan antiseptik maddeler kirlerin temizlenmesine ve mikropların yok olmasını sağlamaktadır. Bu sabun belirtmiş olduğumuz dört cilt tipine de uygundur.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Kil özlü sabun

Kil maskeleriyle meşhur olmasının yanı sıra sabunuyla da ön plana çıkmaktadır. Bu sabun cildinizde oluşan yağlanmaları ve kirleri anında arındırır ve bu etkiyi oldukça hızlı hissetmenizi sağlamaktadır. Ayrıca peeling olarakta kullanılmaktadır. Peelingin etkisi gözenekleri sıkılaştırmasının yanı sıra cilt üzerinde sıkı bir temizlik gerçekleştirmektir. Uyguladığınız cilt bölgesinde canlı bir görünüm ve yumuşacık doku etkisi yaratmaktadır. Kil çeşitlerine göre cildinize uygun bir kil sabunu seçmeniz gerekmektedir. Beyaz, mavi, yeşil, gri, kırmızı ve sarı killer özelliklerine göre değişmektedir. Gri kil sivilcelerle savaşmakta, beyaz kil bakterileri öldürmekte ve cildi dinlendirme görevi görmesinin yanı sıra gözenekler de uzun süre birikmesi sonucu oluşan toksinleri arındırmaktadır. Pembe kil, çeşitli sebeplerden dolayı neme doyurulmamış olan kuru ciltler ve hassas ciltler için yağ dengesini düzenlemektedir. Yeşil kil, yağlı ciltlerde denge sağlamakta ve ekstra olarak siyah noktaların ciltte oluşumunun önüne geçmektedir. Cildiniz aşırı gergin ise yumuşak bir yapıya girmesini sağlamaktadır.  Sarı kil, birçok maddeyi kabul etmeyen çaresiz hassas ciltliler için kurtarıcı olan kil türüdür. Bu kil hücreleri yeniler ve uyarıcı etki yaratmaktadır. Son olarak kırmızı kil normal ve çeşitli sebeplerden kaynaklı kuru kalan ciltler için uygulanmaktadır. Kırmızı kil kan dolaşımını artırması ve siyah noktalarla savaşmasıyla bilinmektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Sarımsak sabunu 

Saçlarınız zaman zaman çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak dökülmektedir. Bu sebeplerden birisi olan ve hepimizde görülen mevsimsel dökülmeler zamanında sarımsak sabunu kullanarak dökülen saçların yerine yeni saçların köklenmesini sağlamaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Kara üzüm sabunu 

Kara uzun sabunu cildi sıkılaştırma özelliği ile tanımlanmaktadır. Bu sabunu düzenli kullanırsanız cildinizde ki lekeler ortalama bir ay içerisinde yavaş yavaş yok olmaya ve pürüzsüz bir cilde doğru yol almanızı sağlayacaktır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Lavanta özlü sabun

Lavanta kokusu psikolojik olarak insana iyi gelmesinin yanı sıra ferahlık vererek hafif yanıklarda, deri iltihaplarında ve uyuz problemlerinde cilt yenileyici özelliğe sahiptir. Sivilce çıkmasının önüne geçen lavanta özlü sabun, saç dökülmelerinin de önüne geçerek profesyonel bir bakım sağlamaktadır. Kokusu oldukça hoş olan lavanta özlü sabunda piyasa içerisinde pek çok marka mevcuttur. Bütçenize uygun olan lavanta özlü sabunu seçerek yüz, el ve tüm cildinizde uygulama imkânı yakalayabilirsiniz.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Damla sakızlı sabun 

Cildinizin kuru kalmasından kaynaklı olan gerginliğin önüne geçmektedir. Mantar hastalığı cildinizde bulunuyorsa damla sakızlı sabun tam size göre. Cilt hücrelerinizin yeniden oluşmasını ve canlı görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Deniz tuzu sabunu

Yağlı ciltler için cilt temizleme işlevi gören deniz tuzu sabunu, cildinize yavaşça peeling yaparak uygulamanızı önermekteyiz. Deniz tuzu sabunu sivilcelerin oluşumunu engeller ve yağlı ciltlerin yağ dengesini bulmasında rehber olmaktadır. Cildinizde kocaman gözenekler bulunuyorsa cilt detoksu bu sabun ile derinlemesine temizliğin ardından gözeneklerin küçülmesini sağlamaktadır. Bu sabun bütün vücut cildiniz için uygundur.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Bambu kömürü sabunu

İçerisinde bulunan doğal içerikler sayesinde üretilen saf sabunlar ekibinde yer alan bambu kömür sabun, bütün cilt tiplerinde etkili olmaktadır. Siyah noktalar sonucu oluşmuş olan gözenekleri küçültür ve siyah nokta, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçmektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Eşek sütü sabunu

Eşek sütü sabun kuru ciltlerin baş tacıdır. Sedef, güneş lekeleri, egzama ve doğum lekelerini gidermekte oldukça etkilidir. Henüz yeni çıkmakta olan ve ya ince olan kırışıklıkların sıkılaşarak düzelmesine yardımcı olmaktadır. Saçlar için de kullanıma uygundur ve saçları besleyerek, parlamasını sağlamaktadır. Eğer hayatınızın merkezi haline getirirseniz ve düzenli olarak saçlarınıza uygularsanız saç dökülmelerini en aza indirecek ve kepeklenmenin önüne geçecektir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Afrika siyah sabunu

Yağlı ciltlerin temizliğini yapmak son derece önemlidir ve burada afrika siyah sabunu, yağlı ciltler için en iyi temizleyen sabunlar içerisinde yer almaktadır. Sedef hastalığı ve egzama hastalıklarının ortaya çıkarmış olduğu belirtileri en az düzeye indirmektedir. Bu sabun aynı zamanda doğal olduğu için ciltteki fazla yağı dengeler ve temizlik sağlamaktadır. Sivilce ve siyah noktaların da oluşumunun önüne geçmektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Zerdeçal sabunu

Doğal sabunlar içerisinde kendisine yer bulan zerdeçal sabunu cildinizde dengesizlik yaratacak iklimlere karşı savaşır ve içerisinde barınan antibakteriyel özelliğinin yanı sıra antifungal özellikleri ile cilt dostudur. Genel olarak cildinizde düzenlemeler gerçekleştiren bu sabun sivilce ve bakterilere karşı bir kalkan oluşturmaktadır. Cildinizin daha esnek olmasını ve renk tonunun eşitlenmesine görev almaktadır. Yağlı ciltler içerisinde kuruluk yaratmadan iyileştirme gerçekleştiren zerdeçal sabunu cildinize dengeli nem kazandırarak yağlı cilt üzerinde tedavi uygulamaktadır. Ek olarak doğal kırışıklık giderici sabunlar listesinde yer almaktadır. Yaşlanma karşıtı olarak da kullanılmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Bıttım sabunu

Özellikle ergenlik zamanında çıkan aktif sivilce ve akne problemleri ile savaşmaktadır. Derinin üst tabakasına çıkan iltihabı kurutur ve düzenli kullanımda cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. Yağlı ciltler için uygun olan bu sabun yağ dengesi sağlamaktadır. Cildinizde gözenek problemi de bulunuyorsa cildinizin özgürce nefes almasını sağlamaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Biberiye sabunu

Biberiye sabunları içerisinde bakteri karşıtı olan sabunlar, yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Akne ve sivilce oluşumuna sebep olan yağlı ciltleri yağlardan arındırmakta ve cilde parlaklık kazandırmaktadır. Cilt hücrelerinin yeniden oluşmasını sağlayarak yağ çözücü etkiye sahiptir. Aynı zamanda selülit bulunan bölgelerinize de düzenli uygularsanız selülit gidermektedir ve dudağınızda çıkan uçukların karşıtıdır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Çörek otu sabunu

Çörek Otu Sabunu Antihistamin içermesinin yanı sıra, ayak kokuları ve ayak mantarına karşı savaşmaktadır. Ortaya çıkan ayak yaralarını temizler ve cildi besleyerek iyileşme dönemine girmesini sağlamaktadır. Egzama için de iyileştirici etki yaratmaktadır. Alerjik etkiler gösteren bir cilde sahipseniz bu etkiyi hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Papatya sabunu 

Kleopatra ile ünlü hale gelen papatya sabunu güzellik dostu olarak tanınmaktadır. Papatya sabunu yağlı cildi bulunan kişiler için kullanıma müsaittir. Yağlı ciltler üzerinde tonik özelliğinde yer almaktadır. Her sabunda olmazsa olmaz koşul olan düzenli kullanımı papatya sabununda gerçekleştirirseniz cildiniz bir süreden sonra sıkılaşır ve tıkanan gözeneklerinizin açılmasını sağlamaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Yasemin özlü sabun

Kokusuyla büyüleyen yasemin özlü sabun kırışık, kuru ve yaşlanmış ciltler içerisinde gençlik iksiri etkisi yaratmaktadır. Cilt yüzeyinde ve saç derisine nüfuz etmesi ile gözenekleri açarak yenilenme sağlamaktadır. Bunun sonucunda kaşıntı, sivilce, kızarıklık ve deri hastalıklarında tam bir çare olmaktadır. Yasemin özlü sabun cildi temizleyerek arındırır ve besleyerek korumaktadır. Hassas ciltler için de önerilmektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Ardıç katranı sabunu

Mantar, sedef ve egzamaya karşı tam etkilidir. Bitkisel yağlar içerisinde ardıç yağı egzamaya iyi gelmesiyle tanınmaktadır. Bu sabunu ise saç ve ciltte ki egzamaya oldukça iyi gelmektedir. Ciltte kaşıntı ve kabartı semptomları gösteren deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı rolündedir. Saç sağlığınız için tercih edilen bu sabun saçları besleyerek uzamasında yardımcı olmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Zeytinyağlı Sabun

Doğal sabunlar içerisinde cilt ve saça iyi gelen ve içerisinde kimyasal maddeler barındırmayan sabun listemizde zeytinyağlı sabun yer almaktadır. Saçları beslemesiyle tanınan E vitaminini barındıran zeytinyağlı sabun kepek karşıtıdır.  Cilt üzerinde gözle görülür sivilceler için iyileştirici, temizleyici ve tahriş olan cilt için hücre yenileyici özellikte olmasının yanı sıra özellikle kuru ciltler için nem dengesini sağlamaktadır. Yağlı ciltlerin kesinlikle uzak durması gereken sabun çeşitlerinden birisidir. Karma ciltler için de önerilmez.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Bal yulaf sabunu

İçerisinde E vitamini barındıran bal yulaf sabunu, ufak çaplı yanık tedavisinde ve yaraların hücre yenilenme sürecine girerek iyileşme sürecinin hızlanmasına destek olmaktadır. Enfeksiyon kapmış derilerin tedavisinde yardımcı tedavi görevi üstlenmektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Tarçın sabunu 

Cildi pürüzsüzleştirmede oldukça etkili olan tarçın sabunu, cilde parlaklık verir, nemlendirir ve yağ dengesinin korunmasında yardımcı olur. Ayrıca kaşıntıyı azaltma özelliğine de sahiptir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Kekik Sabunu

Çeşitli sebeplerden kaynaklanarak ciltte oluşan döküntü ve kızarıklıklara iyileştirici etki sağlamaktadır. Akne ve sivilce tedavisinde yardımcı rolündedir. Siyah noktalarla savaşır ve anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Düzenli kullanımda verdiği sonuçlar oldukça etkilidir. Cildin bir süre sonra sivilce ve akne oluşturmamasını ve nefes almasını sağlamaktadır. Gözeneklerin hava almasına destek olmaktadır.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Defne Yağlı Sabun

Saç bakım ürünlerinde ve cilt iyileştiren sabunlar içerisinde en çok tercih edilen defne yağlı sabun, egzama ve ayak mantarını iyileştirmede oldukça etkilidir. Ek olarak sivilce kurutmakta ve cilt tahrişlerinin önüne geçmektedir. Hassas ciltlerin de kullanımına müsait olan ciltlerde kızarıklıklarla baş etmektedir. Bazı alerjilerin göstermiş olduğu reaksiyonlarda örneğin polen ve toz sonucu oluşan kaşıntılar için birebirdir. Bütün cilt tiplerine uygundur. Kuru ve hassas gibi uç noktalı ciltlerin zarar görmesini önlemektedir.

Cilt tipini biliyor musun? Hangi doğal sabunu kullanman gerekir?

Gül yaprağı sabunu

Gül suyu cildi temizleme görevi gördüğü gibi gül yaprağı sabunu da bu görevi üstlenerek cildi arındırma görevini üstlenmektedir. Hassas cilt yapısına sahip kişilere ve karma cilt yapısı bulunanlara önerdiğimiz sabundur.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.