1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Cilt güzelleştiren besinler nelerdir? Güzel cildin yolu mideden geçer mi?

Cilt güzelleştiren besinler nelerdir? Güzel cildin yolu mideden geçer mi?
+ - 0

Cilt güzelleştiren besinler nelerdir? Kar gibi cildinizi aydınlatıp, güneş gibi parlatmak istemez misiniz? Burada küçük bir püf nokta olarak sizlere cildinizi içerden beslemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz. Cildi güzelleştiren besinler aslında etrafınızda her an her yerde görebileceğiniz besinlerdir. Bunlara örnek olarak; limon, kurubaklagiller, meyveleri örnek olarak gösterebiliriz.

Cilt güzelleştiren besinler nelerdir?

Cilt güzelleştiren besinler nelerdir?

Cildimize dışarıdan yapacağımız müdahaleler kadar içerden yapacağımız müdahalelerde büyük önem arz etmektedir. A, E ve C vitamininden zengin besinlerle beslenmek cildinizi güzelleştirecektir. Lakin cildinizde hastalık var ise beslenmenizi düzene soktuktan sonra doktorunuza danışmayı unutmayın. Ayrıca belirtmek isteriz ki, besin alerjiniz var diye bahsedeceğimiz besinlerden önce bir diyetisyene başvurmayı unutmayınız.

Fındık

Çinko ve selenyum gibi minerallerdeki eksiklikler genellikle akneye yol açar. Fındık bu tür sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Selenyum, vücudumuzda enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Günde 3-4 tane fındık yemeniz cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Rezene

Rezene sadece sindirimi iyileştirmekle kalmaz, ödemi giderir ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt ve saç üzerinde de faydalı etkileri vardır. Saçlarınızı hızlı uzatacağı gibi gözeneklerinizin de sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Pancar

Pancar, A vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve E vitamini bakımından zengindir. Cildin rengini eşitleyerek sizlere kusursuz bir cilt vaad etmektedir. Her hafta salatalarınıza pancar eklemeyi unutmayın. 

Sarımsak

Sarımsak, sindirildikten ve kan dolaşımına girdikten sonra vücudun koruyucu işlevlerini aktive eden ve cilt iltihabı da dahil olmak üzere virüslere ve iltihaplanmalara karşı mükemmel bir şekilde savaşan allisin adı verilen bir madde içerir. Ayrıca, antioksidanlar açısından çok zengindir.

Brokoli

Brokoli sağlığına dikkat edenlerin favori ürünü olsa da cilde de bir o kadar iyi geliyor. Brokolinin içindeki mikro besinler ve vitaminler, sağlıklı cilt renginin korunmasına ve hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur. Brokoliden en iyi şekilde yararlanmak için çiğ veya buharda yemek en iyisidir.

Yumurta

Yumurta, özellikle yumurta sarısı, cildin sağlığını ve güzelliğini doğrudan etkileyen selenyum, çinko ve protein maddeleri bakımından zengindir.

Avokado

Avokado, insanlar için en sağlıklılarından biri olarak kabul edilir. Günde yarım avokado cildinizin nemli ve parlak kalmasına yardımcı olur. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde avokado cilt iltihabını önler.

Karahindiba

Zengin idrar söktürücü ve detoks özelliği ile bilinen karahindiba, fazla suyun doğal ortadan kaldırılması için gerekli bir besindir. Aynı zamanda cilt lekelerini önlemeye yardımcı olur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İçerik editörü.

Yorum Yap