Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Çemen otu ile boy uzatmak mümkün mü? Boy uzatan doğal yöntemler

Birbirinden farklı tedavi yöntemlerinde kullanılan çemen otunun faydaları nelerdir? Farklı kullanım formları bulunan çemen otu nasıl kullanılır? En merak edilen sorunuzu cevapladık. Çemen otu boy uzatır mı? Çemen otunun insan vücudundaki etkileri kullananları memnun ediyor. Boy uzatmak için çemen otu nasıl kullanılır? Boy uzatmak için iğneler vurunmanıza gerek yok. Boy uzatmak için bitkisel çözümler derledik.

Boy uzaması hakkında bilinmesi gerekenler

Boy uzaması veya uzamaması büyüme ile alakalıdır ve karışık kompleks bir olaydır. Bazı hormonların etkisi ile ya da rahatsızlığı ile büyümede olumsuz etkenler görülebilmektedir. Boy uzamasında tiroid ve üreme hormonları da etkili olsa da asıl nedeni büyüme hormonu ile ilgilidir.

Boy uzamasındaki etkenler nelerdir?

Boy uzamasında büyüme hormonundan sonra en belirgin etken ebeveynlerin boyudur. Çünkü boy genetik olarak aileden geçmektedir. Genetik yapının yanı sıra psikolojik etkenler de boyun kısa kalmasında etken olabilir. Yetersiz ve yanlış beslenme boyun kısa kalmasın da etkili iken sosyal ve ekonomik etkenler de oldukça belirgin bir etkendir. Hipofiz bezindeki salgıların yetersiz salgılanması ya da salgılanmaması durumunda tiroid, üreme ve büyüme hormonu vücuda salgı gönderemez. Özellikle büyüme hormonunun az salgılanması ya da salgılanmaması boy uzamasına geciktirir veya engeller. Boy uzamasının etkenlerin yanı sıra önemli nedenleri de bulunmaktadır.

Boy uzamamasının nedenleri nelerdir?

 • Kromozom hastalıkları kısalığının en önemli nedenlerinden biridir. En önemli kromozom hastalığı ise Down Sendromu’dur. Down Sendromu grubundakiler diğer kişilerden daha kısa olurlar.
 • Genetik kemik bozuklukları ellerde, ayaklarda, omurgada anormal bozukluklar, bozuk kemikler kısalık nedenlerinden biridir.
 • Erken yaşlarda mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan böbrek ve karaciğer bozuklukları kısa boy ve vücutta çeşitli gerilemelere sebep olmakta ve boy uzamasını engellemektedir. Böbrek ve karaciğer en görevlerini yerine getirememesi durumunda büyüme yavaşlar.
 • Hipofiz bezi yetmezliği sonucunda tiroid hormonunun az çalışması kısa boylu olmaya etkendir. Paratiroid hormon bozukluğu, büyüme eksikliği ve gelişme bozukluğuna neden olduğundan boyun uzamasında önemli bir nedendir. Aynı şekilde büyüme hormonunun az salgılanması boyun kısa kalmasına neden olmaktadır.
 • Çeşitli kan hastalıkları, örneğin anemi büyüme geriliği yapmaktadır. Aynı şekilde Tip 1 diyabet hastalığı büyüme gerilemesine neden olmaktadır. D vitamini kemiklerin gelişiminde önemli rol oynayan bir vitamindir. D vitamini eksikliği sonucunda büyüme yavaşlayabilir.
 • Genetik etkiler ve yetersiz beslenme etkenlerden biri olduğu gibi önemli nedenler arasındadır.
 • Çok bilinmese de bazı psikolojik nedenler de çocuklarda boy kısalığına sebep olabilir. Örneğin; anne babası boşanmış çocuklar, ölüm ve kayıplara şahit olmuş çocuklar, aileden yeterli ilgi ve desteği göremeyen çocuklar ve buna benzer faktörlerde büyüyen çocuklar boy kısalığı problemine yaşayabilmektedir. Çünkü bu tür faktörler büyüme hormonunu baskılamaktadır.

Boy kısalığı (Büyüme hormonu eksikliği) belirtileri nelerdir?

Büyüme hormonu eksikliği yetişkinlerde ve çocuklarda farklı belirtilere sahiptir.

 • Güçsüzlük ve yorgunluk
 • Bebeksi yüz yani küçük yüz kemikleri küçük burun ve çene
 • Vücut kitlesinde azalma
 • Düşük kan şekeri
 • Şişmanlık
 • Bunalım ve depresyon
 • Kolesterol artışı

Çemen Otu hakkında bilinmesi gerekenler

Çemen Otu hakkında bilinmesi gerekenler

Baklagiller familyasına ait olan çemen otu halk arasında boy otu olarak da bilinmektedir. Çemen otu yaprakları pişirilerek tüketilmektedir. Acımsı bir tada sahip olan çemen otu, pişirildiği zaman hoş bir lezzete sahiptir. Tohumları kurutulup öğütülerek genellikle çemen otu tozu formunda kullanılabilmektedir. Çemen otu genel olarak yenilerek tüketilir. Çemen otu yağı ise eklem yerlerine ve topuklara sürülerek uygulanır. Aynı şekilde çemen otu tozunu macun, kür ya da çay olarak tüketebilmek mümkündür. Çemen otu ekstresi cilt, saç ve vücut bakımı için tercih edilebileceğiniz gibi günde 1 tatlı kaşığı tüketerek boyunuzun uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Boy uzamasına etkili olabilecek çemen otu kapsülü, çemen otu hapı ve çeşitli çemen otu ilaçlarına eczanelerden temin ederek kullanabilirsiniz.

Çemen otu faydaları nelerdir?

Yiyeceklere farklı aroma katan çemen otunun faydaları saymakla bitmiyor.

 •  İçerdiği lif nedeni ile kabızlığı önler. Mide iltihaplanması, ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Zengin antioksidan içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini desteklemektedir. Çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır.
 •  Erkeklerde testosteron seviyesini arttırmaktadır. Libidoyu yükseltir, iktidarsızlığı önlemektedir.
 • Annelerde süt yapımına yardımcı olur. Süt arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Çemen otu, kadınlarda menopoz semptomlarını, östrojen hormonunu salgılanmasını arttırarak azaltmaktadır.
 •  İnsülin salgılarını düzenleyerek şeker hastalığı için kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir.
 • Ağız yaraları gibi rahatsızlıklara iyi gelen çemen otu, cilt enfeksiyonları içinde oldukça faydalıdır.
 • Bronşit, tüberküloz gibi hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edicidir. Balgam söktürücüdür. Kronik öksürük ve boğaz ağrılarını önlemektedir.
 •  Egzersiz performansını arttıran yüksek besin değerine sahip çemen otu, iştah arttırmaktadır.
 •  Çemen otu, kolesterolü düzenlemede önemli rol oynamaktadır.

Çemen otu zararları nelerdir?

Halk arasında yaygın olarak kullanılan çemen otu, vücuda yararlı etkileri ile bilinmektedir. Çemen otu da diğer bitkiler gibi kullanım miktarı aşıldığında bazı yan etkilere sahiptir.

 • Mide bulantısı ve ishal
 • Nefes darlığı
 • Ciltte kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlar
 • Kullanılan bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.
 •  İdrarda ve terde kötü koku
 • Hipoglisemi (kan şekerinin aniden düşmesi)
 • Rahim kasılmalarına sebep olduğu için hamilelerin kullanması sakıncalıdır. 

Çemen otu neye iyi gelir?

Kullanım alanı oldukça geniş olan çemen otu mutfaklarda sos olarak kullanılmakla kalmıyor. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 • İktidar arttırmak için bal ve tereyağı ile karıştırılarak macun formunda tüketilmektedir.
 • Cilt bakımlarında da oldukça fayda sağlayan çemen otu, ekstresi formu ile kullanılmaktadır.
 • Çemen otunun yağ formu saç bakım yağı ve masaj yağı olarak kullanılmaktadır.
 • Çemen otu kapsülü, çemen otu hapı, çemen otu ilaçlarını farklı hastalıkları tedavi amaçlı eczanelerden ve aktarlardan elde edebilirsiniz.

Çemen otu boy uzatma için nasıl kullanılır?

Çemen otu boy uzatma için nasıl kullanılır?

Kişilerin boyları ne kadar genetik olsa da çeşitli egzersizler ve doğal bitkisel yöntemlerle boy uzaması sağlanabilmektedir. Bu bitkisel yöntemlerden biri de çemen otu kürüdür. 1 su bardağı çemen otu tozunu tepeleme şekilde bir kaba konur ve 1 su bardağı su yavaşça karıştırılarak eklenir. Lapa haline gelene kadar karıştırılır. Hazırlanan karışımı dirsek, diz kapağı, topuk, omuz gibi bölgelere masaj ile uygulanır. Boy uzamasına yardımcı olan, uzun kemiklerin beslenmesini sağlayan çemen otu kürü haftada 1 kez uygulanır. 5 ila 7 cm kadar uzamayı sağlayabilir. Daha çok büyüme ve gelişme döneminde olan çocuklara uygulanan çemen otu kürü kemik hücrelerinin bulunduğu eklem uçlarını aktif hale getirir ve uzamayı hızlandırır. Hazırlanan karışım buzdolabında 1 hafta kadar saklanabilir.

Çemen otu ve zeytinyağı ile boy uzatma

En bilinen ve tercih edilen yöntemlerden biri olan zeytinyağı ve çemen otu ikilisi, boy uzatma da oldukça etkili bir karışımdır. Malzemeleri kolayca bulunabilecek bu tarifte 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı çemen otu ve biraz zeytinyağı kullanılmaktadır. Belirtilen miktarda karabiber ve çemen otunu zeytinyağının içine ekleyip güzelce karıştırın. 5 gün boyunca karışımı dinlendirin. 5 günün sonunda karışıma vücudun eklem yerlerine sürüp temiz bir bez ya da sargı bezi yardımıyla sarın. Gece sabaha kadar bekletin. Sabah kalktığınızda eklem yerlerine sarmış olduğunuz sargı bezini çıkartın ancak karışımı uyguladığınız bölgeleri yıkamayın. Bu işlemi 5 gece tekrarlayın. Bu karışım sayesinde özellikle büyüme çağında olan çocuk ve gençlerin 5 cm kadar uzayabileceği bilinmektedir.

Çemen otu ve buğday özü ile boy uzatma

Doçent Doktor Ömer Coşkun’un paylaştığı bu tarif sayesinde boy uzatmak artık hayal olmaktan çıkıyor. Boy uzatmada fayda gösteren besinlerden biri olan buğday özü yani ruşeym ve çemen otu karışımı ile boyunuzu uzatabilirsiniz. Bir kaşık buğday özü, bir kaşık çemen otu karıştırılır ve yavaşça zeytinyağının içine iyice karışacak şekilde eklenir. Boyunuz uzayana kadar bu karışımı uygulayabilirsiniz. Bu karışıma geceleri temiz bez ya da sargı bezi yardımıyla sararak uygulamanız ve sabaha kadar eklem yerlerinizde bekletmeniz daha etkili sonuçlar verebilir. Bu karışımı eklem yerlerinize sararak uygulayabileceğiniz gibi tüketerek de boyunuzu uzatabilirsiniz.

Çemen otu ve melisa çayı ile boy uzatma

Genellikle sinirlere iyi gelmesi ile bilinen melisa çayının hiç bilinmeyen bir özelliği boy uzamasına yardımcı olmasıdır. 6 ay boyunca haftada bir kere olacak şekilde uygulayacağınız bu yöntem özellikle gelişme çağında olan kız çocukları ve gençlerde daha etkilidir. Bir bardak suya bir çay kaşığı çemen otu, bir çay kaşığı melisa çayı koyarak 5 dakika dinlendirip içilmesi sonucunda 3 cm kadar uzama sağlayabilmektedir. Eğer melisa çayını taze yapraklardan hazırlamak isterseniz bir tutam melisa yaprağı yeterli olabilir. Aynı şekilde çemen otunu taze şekilde bu çayla kullanabilirsiniz.

Çemen otu ve biberiye çayı ile boy uzatma

Bu tarifimiz ise melisa çayının aksine daha çok erkek çocuklarında ve gençlerde etkili bir tariftir. Biberiye çayı, gelişme çağındaki erkek çocuklarında ve gençlerde boy uzamasında etkilidir. Kız ve erkek çocuklarında etkileri farklı olan bitkisel çayların temel prensibi farklı biyolojik donanımlara sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Melisa çayındaki tarifimizdeki gibi 6 ay boyunca haftada bir kez olacak şekilde bir bardak kaynar suya bir tutam ya da bir çay kaşığı biberiye otu ve çemen otu atıp 5 dakika demlendikten sonra tüketilmelidir. Eğer tüketmekte zorlanıyorsanız bal ya da doğal tatlandırıcı amacıyla kullanılan pekmezlerden ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Çemen otu ve boy uzaması hakkında merak edilenler

Bu bölümümüzde sizler için çemen otu ve boy uzaması hakkında merak edilen soruları bulduk ve yanıtladık. 

Çemen otu boy uzatır mı?

Ömer Coşkun’un Çemen otu açıklaması ile 21 yaşına kadar boy uzatabildiği bilinmektedir. Boy otu yani çemen otu yenilerek tüketilebildiği gibi ,yağı ile eklem yerlerine ve topuklara masaj ile uygulanarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Çemen otu tozu nasıl tüketilir?

Çemen otunun tohumu kurutulduktan sonra öğütülür ve toz baharat elde edilir. Bu baharat kahvaltılara ve pastırmalara katılmaktadır. Aynı zamanda çeşitli tedavi yöntemlerinde lapa hazırlama, macun hazırlama ve çaylarda kullanılmaktadır.

Çemen otu yağı ne işe yarar?

Çemen otu yağı antioksidan içerir. Bu antioksidan sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Kandaki yağın ve karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesi ile cilt hastalıklarının oranını düşürmektedir. Masajlarda ve bakımlar da tercih edilen çemen otu yağı boy uzatmak için eklem yerlerine uygulandığında etkili sonuçlar vermektedir.

Çemen otu çayı nasıl yapılır?

Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kadar çemen otu tozu ya da tohumu ekleyerek 15-20 dakika demleyebilirsiniz. Vücudumuzu toksinlerden kurtardığı gibi sinirlerinizi de yumuşatabilir.

Çemen otu kokar mı?

Çemen otunun birçok faydasına karşı kötü kokusundan dolayı birçok kişi kullanmaktan çekinmektedir. Çemen otunun tohumları genellikle ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çemen otu akçaağaç şurubu gibi kokmaktadır. Piştikten sonra daha yumuşak bir tada sahip olsa da kokusu maalesef gene ağırdır.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.