Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Çatlayan dudaklar nasıl iyileşir? Dudak çatlağı için evde bakım yöntemleri

Dudaklarınızın çatlamasından dolayı canınız yanmaya başladıysa sizlere dudak çatlamalarını önleyecek harika yöntemler ile karşınızdayız. Öncelikle dudak çatlağı nedir, dudak çatlağının nedenleri nedir ve dudak çatlağı için önlemlere göz atacağız. En basit yöntem olarak bol sıvı tükerek dudak çatlaklarının önüne geçebilirsiniz. Bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak harika dudaklara sahip olabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Dudak Çatlamalarının Nasıl Önüne Geçebiliriz? Kısaca bahsedelim…

Dudaklarınızın çatlamasını önlemek için sizlere kısa bir yazı derledik. Başlamadan önce neler yapacağımıza kısaca bir göz atalım.

 • Bol sıvı tüket.
 • Dudaklarını yalama.
 • Dudaklarınızı yolmayın.
 • Dudaklarına peeling yap.
 • Merhem sür. 
 • Yağ kullan. 
 • Dudaklarını rahatlat. 
 • Ticari cilt tedavilerini aşırı derecede kullanmaktan kaçın. 
 • Florürsüz diş macunu kullanmayı dene. 
 • Evinde ya da ofisinde bir hava nemlendiricisi kullan.
 • Beslenmeni gözden geçir. 
 • Ağzın açık uyumamaya veya nefes almamaya çalış.
 • Kullandığın ilaçlarının yan etkisi olup olmadığını öğren. 
 • Daha ciddi durumları düşün. 
 • Güneşin zararlı etkilerinden dudaklarını koru.
 • Sorunun sigara ya da sakız çiğneme olup olmadığını anla
 • Dudaklarını, kurumalarına neden olan ortamlardan koru. 
 • Vitamin eksikliğinin söz konusu olup olmadığını belirle.
 • Bir ürün içeriğine karşı hassas ya da alerjik olup olmadığını tespit et.

Eğer ki başlıklarımız sizde dudak çatlakları hakkında bir merak uyandırdıysa, sizleri bekletmeden dudak çatlak bakımı için ne yapmanız gerektiğine geçelim. Keyifli okumalar.

Dudak çatlaması nedir?

Dudak çatlaması, çeşitli faktörlere bağlı olarak önce hafif çatlaklardan başlayıp daha sonra ağır çatlaklara doğru giden dudak üstü zedelenmesidir. Müdahale gereklidir. Müdahale edilmezse kanama ve dudaklarda ağrıya neden olabilir.

Dudak çatlamasının nedenleri 

Dudakların çatlaması için aslında birçok neden mevcuttur. Bizler sadece bu nedenlerin önüne geçerek dudak çatlamasını önleyebiliriz. Dudakları sürekli yalamak dudakların hızlı kurumasını sağlayacağı için yalamak doğru değildir. Bunun yanında ucuz ve kalitesiz rujlar kullanmak dudağınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bilmediğiniz diş macunları kullanmak sizlerde yan etki oluşturabilir ve buda dudaklarınızın kurumasına neden olabilir.

Dudak çatlamasının önüne geçmek için tavsiyeler

Dudak çatlamalarının önüne geçmek sandığınızdan daha zor değildir. Çok basit öneriler ile dudak çatlamalarının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. 

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Bol sıvı tüket.

Bir insan ortalama olarak günde 8-12 bardak su içmelidir. Bu miktar kişiden kişiye göre değişeceğini unutmamalısın. Suyu tek seferde değilde aralıklı olarak  içmeyi denerseniz sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Dudaklarını yalama.

Genel olarak hepimizde çatlayan dudaklarımızı nemlendirmek adı altında sürekli olarak yalama isteği uyanıyor. Bu sadece dudaklarınızı geçici bir süre nemli tutar. Daha sonra nemlendiren tükürük buharlaşır. Buharlaşırken de dudaklarınızı kurutur. Bunun yerine dudaklarınıza bir lipbalm sürmeye ne dersiniz? Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Dudaklarınızı yolmayın.

Genel olarak hepimizde çatlayan dudaklarımızı yolmak isteyebiliriz. Bu durum dudaklarınızı oldukça kötüleştirebilir. Bunun yerine kendinizi oyalayabilecek sakız çiğneyebilirsiniz. Bunun yerine bir lipbalm sürmeyide ihmal etmeyin. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Dudaklarına peeling yap.

Dudaklarınıza fırsat buldukça peeling yapmayı unutmayın. Peeling dudaklarınızdaki ölü derileri yok ederek dudaklarınızın daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. İşlemi yaparken nazik olmaya ve dudaklarınıza herhangi bir zarar vermeyin. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

 • Şeker ve zeytinyağı: 1 çay kaşığı şeker ve 5-10 damla zeytinyağını karıştırın. Dudaklarınızı çok sert şekilde ovmadan masaj yapınız.
 • Peeling fırçası: Peeling fırçası ile dudaklarınıza peeling işlemi yapabilirsiniz.
 • Sabun bazlı peeling: Sabun bazlı peeling tercih etmeyiniz. dudaklarınızı daha fazla kurutmaya neden olabilir.
Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Merhem sür. 

Çatlayan dudaklarınız için reçetesiz olarak satılan merhemleri veya dudak balmlarını tercih edebilirsiniz. İçerisinde kafur yada vazelin gibi dudakları geçici olarak nemlendiren maddeler dudaklarınızı daha fazla kurutmasına neden olabilir. Dolayısıyla daha fazla kullanmanıza neden olabilir. İçerisinde yağ ve balmumu içeren merhemler veya balmlar kullanmayı tercih et. İçerik listesine göz at. Uzun ve içeriğinde ismini söyleyemediğin maddeler mevcut ise satın almamalısın. Vitamin içeren merhemleri almaya dikkaet edin. Dudak nemlendirmek adına ruj kullanmayın. Ruj dudakları daha fazla kurutabilir. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Yağ kullan. 

Nemlendirmenin maksimum seviyeye ulaşması için dudaklarınıza yağ kullanmayı ihmal etmeyin. Yağlar dudaklarınızı yumuşatırken aynı zamanda zarar görmesini engellemektedir. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, lavanta yağı gibi çeşitli yağları dudaklarınıza sürebilirsiniz. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Dudaklarını rahatlat. 

Dudaklarınız çatladığında ve güldüğünüzde bile canınız yanıyorsa dudaklarınızı rahatlatacak işlemler yapmaya özen gösterin. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

 • Dudaklarına her gün yaklaşık 10 dakika bir salatalık dilimi sürmek dudaklarınızı rahatlatacağı gibi aynı zamanda beslemeyide destekleyecektir.
 • Dudaklarına aloe vera jeli sürmek dudaklarınızı korumada yardımcı olabilir.
 • Dudaklarına biraz bal sürmek, onları nemlendirir ve daha iyi olmalarını sağlar.
 • Hindistan cevizi ya da karite yağı gibi doğal yağlar içeren kokusuz bir dudak balmını dudaklarına bolca sür.
Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Ticari cilt tedavilerini aşırı derecede kullanmaktan kaçın. 

Ticari olan cilt tedavilerini kullanmak dudaklarınıza zarar verebilir. Etiketlerini okumaya unutmayın. İçerisindeki parfüm ve ne koku olduğuna dikkat edin. Dudaklarınıza zarar verebilecek maddelerden uzak durun. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Florürsüz diş macunu kullanmayı dene. 

Florür bazı insanlara yan etki oluşturabilir. Aynı zamanda dudaklarınızın kurumasını sağlayabilir. Dudaklarınız da kuruma problemi var ise diş macununuzu florürsüz bir diş macunu ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Evinde ya da ofisinde bir hava nemlendiricisi kullan.

Kışın iç mekanları ısıtmaya çalışmak havanın kurumasına neden olabilir. Buda dudaklarınızın kurumasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için hava nemlendiricisi kullanmayı deneyin. Aynı şekilde dudaklarınızda fazlasıyla nemlendirecektir. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Beslenmeni gözden geçir. 

Beslenmenize özen göstererek dudaklarının kurumasının önüne geçebilirsiniz. Kafein ve tuzlu yiyeceklerden kaçının. Meşrubatlar ile aranıza mesafe bulundurun. Böylece bir miktar da olsa dudaklarınızın çatlamasının önüne geçmiş olacaksınız. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Ağzın açık uyumamaya veya nefes almamaya çalış.

Ağzın açık olarak uyunması kişide hem ağız içinin kurumasına hemde dudakların kurumasına neden olabilir. Uyku pozisyonunuzu değiştirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Uyumadan önce burun kanallarınızı temizlemeyi unutmayın. Ağız açık uyumanı engelleyemiyorsan ağız içerisine bir merhem sürebilirsin. Son ihtimal olarak doktorla konuşmayı ihmal etme. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Kullandığın ilaçlarının yan etkisi olup olmadığını öğren. 

Kullanılan bazı ilaçlar dudak sağlığınızı bozmaya yönelik yan etki bulundurabilir. Buda dudaklarınızın çatlamasına sebebiyet verebilir. Eğer ki yeni bir ilaca başladıysanız ve dudaklarınızda çatlama meydana geldiyse doktorunuza durumu bildirmeyi unutmayın. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Daha ciddi durumları düşün. 

Bahsettiğimiz bütün yöntemleri denediniz ve hala bir sonuç elde edemediysen durum düşündüğünüzden daha ciddi bir hal almış olabilir. Altında yatan hastalık durumu söz konusu olabilir.  Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

 • Diyabet. Diyabet hastalığınız mevcut ise, ya da akrabalarınızdan birinde diyabet geçmişi varsa, dudak kuruluğunun yanı sıra oluşan ağrının da sebebi olabilir.
 • Kawasaki Hastalığı. Genellikle dudak kuruluk hastalıklarının en başında yer almaktadır. Kronik biçimde olan ciddi ama nadir bir kan hastalığıdır.
 • Sjögren Sendromu. Gözyaşı kanallarına ve benzer bezlere zarar verebilen hastalıktır. Bu, ağız kuruluğu ve mukoza zarı kuruluğuna neden olur. Ayrıca, kurulukların neden olması dudaklarıda etkilemektedir.
 • Makrositoz. Ortalama alyuvar boyutunun tehlikeli boyutlara kadar büyümesine neden olan bir kan hastalığıdır. Makrositoz dudaklarınızın kuruyup çatlamasına neden olabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ağızda çıkan HSV 1, HIV ve diğer hastalıklar, kronik biçimde çatlak dudakların altta yatan nedeni olabilir.
Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Güneşin zararlı etkilerinden dudaklarını koru.

Tıpkı cildimizi güneş ışınlarından korumamız gerektiği gibi dudaklarımızıda korumamız gerekmektedir. Güneşten dudaklarınız yanmış ise aleo vera sürerek tedavi edebilirsiniz. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu dudak balmları kullanmayı ihmal etme. En az 15 faktör olmasına dikkat et. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Sorunun sigara ya da sakız çiğneme olup olmadığını anla. 

Siz farkında olmadan sigara yada sakız dudaklarınıza zarar veriyor olabilir. Bunları dışında dudaklarınıza düzenli olarak temas eden herşey dudaklarınıza zarar veriyor olabilir. Bunun nedenini araştırmayı unutmayın. Bir müddet sakızdan uzaklaşarak sorunun sakızdan mı gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Dudaklarını, kurumalarına neden olan ortamlardan koru. 

Dudaklar bazı ortamlardan nemini kaybederek kuruma eğiliminde olabilirler. Örneğin dudaklarınızı sert bir rüzgara maruz bırakmak dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir. Bunun için ekstra önlemler almanız gerekebilir veya ortamdan uzaklaşmanız gerekebilir. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Vitamin eksikliğinin söz konusu olup olmadığını belirle.

Cilt ve dudak sağlığında bazı vitaminlerin hayati derecede öneme sahip olduğunu belirtmek isteriz. Bu vitaminler, A, B, C, B2 (Riboflavin eksikliği) ve E vitaminleridir. Dudaklarımızın çatlamasını önlemek için bu vitaminlerden bol bol almaya özen gösterin. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Çatlayan dudaklar evde nasıl iyileşir?

Bir ürün içeriğine karşı hassas ya da alerjik olup olmadığını tespit et.

Genel olarak dudak çatlamaları dudaklarımıza kullanmış olduğumuz ürünlerin içeriklerinden kaynaklı olabilmektedir. Sodyum lauril sülfat içermeyen bir diş macunu kullanmaya özen göster. Unutmayın ki etkisini hemen göremezsiniz.

Dudak çatlakları ile ilgili merak edilen sorular

Dudak çatlakları hakkında insanların akıllarında birçok soru işareti oluşmaktadır. Sizlerin akıllarında soru işaretleri kalmaması için merak edilen soruları derledik.

Dudak çatlakları hangi hastalığın habercisi?

Tiroid yetmezliği, down sendromluğu, sedef hastalığı gibi hastalıklar dudak kuruluğuna neden olabilir. Dudağınız kuruduğunda aklınıza hemen hastalık gelmesin. Bunun için uzman kontrolü gereklidir.

Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer?

Dudakların kuruması ve çatlamasını önlemek için birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. En önemlisi dudak balmları kullanarak dudaklarınızı nemli tutun. Hava koşullarına uygun dudak koruyucuları kullanın. Dudaklarınıza uygun çeşitli maskelerde deneyerek nemlendirme etkisini arttırabilirsiniz.

Dudak çatlamasına zeytinyağı iyi gelir mi?

Dudaklarınıza uygun olan yağlar her zaman dudaklarınızı nemlendirmektedir. Dudaklarınıza uygun ise ve herhangi bir reaksiyon oluşturmuyorsa zeytinyağını dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Dudak kuruluğuna vazelin iyi gelir mi?

Vazelin’e karşı herhangi bir alerjiniz yok ise vazelini dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Dudak kuruması neyin habercisi?

Hiçbir belirti olmamasına rağmen dudaklarınız kuruyor ise, folik asit eksikliğinin habercisidir. Bununla beraber B2 ve B vitamini türevlerinin de eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. 

Dudak çatlamasına hangi yağ iyi gelir?

Dudak çatlamalarına genel olarak hindistan cevizi yağı, kantoron yağı ve zeytinyağ tercih edilen yağlar arasındadır. Dudaklarınızı nemlendirerek çatlak oluşumunun önüne geçecektir.

Gliserin dudağa sürülür mü?

Gliserin’i direk dudağa uygulamak yerine limon ile karıştırıp dudağınıza uygulamanız etkisini kat ve kat arttıracaktır. Dudaklarınızda 10 dakika tutmanız yeterli olacaktır.

Bebeklerin dudakları neden çatlar?

Bebeklerin dudaklarının çatlamasının en büyük nedeni sıvı yetersizliğidir. Bununla beraber çinko, demir gibi vitaminlerin eksikliği de bebeklerde dudak çatlaklarına yol açabilir.

Sürekli dudak kuruluğu neden olur?

Dudaklarınızın sürekli olarak kuru olması genellikle sıvı eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla beraber A vitamini B2 ve B3 vitaminlerinin eksikliğide vücutta dudakların kurumasına neden olabilir.

Dudak çatlaklarına hangi krem iyi gelir?

Dudak çatlakları için öncelikle nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Bundan sonra herhangi bir sağlık sorununuz var ise doktorunuzun sözünden çıkmayınız. Bununla birlikte aloe vera dudak kremleri kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Dudak çatlaması için evde ne yapılmalı?

Dudak çatlaması için evde çeşitli maskeler deniyebilirsiniz. Dudaklarınıza bal ve zeytinyağ sürebilirsiniz. Salatalık suyu veyahut aloe vera sürebilirsiniz. Bununla birlikte limon ve gliserinde uygulayabilirsiniz.

Kuru dudaklar için ne yapılmalı?

Kuru dudakları sürekli olarak nemlendirmek çok önemlidir. Bununla beraber bol bol sıvı tüketmenizde gerekmektedir.

Dudak çatlakları için peeling nasıl yapılır? Dudak çatlaklarına peeling

Dudak çatlakları için haftada 1 peeling yapmanız kurumasını önleyecektir. Bunun için zeytinyağ ve şekeri karıştırıp dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Çatlamış dudaklara nasıl ruj uygulanır?

Dudak çatlakları için öncelikle dudaklarınızı kuru fırça ile fırçalayınız. Daha sonra nemlendirin ve en sevdiğiniz ruju sürün. 

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.