Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Çam terebentin yağı nasıl kullanılır? Çam terebentin yağının cilt ve saça faydaları nelerdir?

Saçların uzatma konusunda etkili olması sebebiyle kullanıcılarından olumlu yorumlar alan çam terebentin yağı, içerisinde bol miktarda E vitamini barındırıyor. Saçları uzatmasının haricinde dökülmelerini de engelleyen bir yağ olan çam terebenti sadece saç bakımında kullanılmıyor. Cilt güzelliğinde de çam terebentin yağı önemli rol oynuyor. Saça ve cilde sayısız faydası olan çam terebentinle ilgili bizde önemli bilgiler size sunacağız. Yazımızda; çam terebentin nedir, çam terebentin nasıl kullanılır, çam terebentin saçı nasıl uzatır ve çam terebentin faydaları nelerdir sorularına yanıt bulacağız. Bunların haricinde aynı zamanda şu sorularla ilgili de bilgi sahibi olabileceksiniz: Şampuana ne kadar çam terebentin katılmalı? Çam terebentin ne kadar sürede saç uzatır? Çam terebentin nelere iyi gelir?

İlginizi çekebilir: Adaçayı yağı nasıl kullanılır? Adaçayı yağının cilt ve saça faydaları nelerdir?

Çam terebentin yağı nedir? Nasıl Üretiliyor?

Çam ağaçlarında yer alan reçinelerden üretilen yağa; çam terebentin adını veriyoruz. Cilt ve saç güzelliğinde önemli rol oynayan çam terebentin, organik yağ olmasıyla dikkat çekiyor. Çam terebentin yağının üretimiyse, ayırma (buhar distilasyonu) tekniğiyle gerçekleşiyor. Rengi olması, hoş kokması ve yakıcı özellikleriyle çam terebenti yağı çok dikkat çekiyor. Yalnız insanlar çam terebentin yağıyla esansını çok karıştırıyorlar. Bunları birbirlerinden ayıran noktalarsa; birinin çam ağacının gövdesinden üretilmesi diğerininse çam ağaçlarındaki dikenlerden elde edilmesi diyebiliriz. Çam terebentin yağı; çam ağaçlarının gövdesindeki baldan üretiliyor. Çam terebentin esansıysa; çam ağaçlarında bulunan dikenlerden üretiliyor diyebiliriz.

çam terebentin yağı

Çam terebentin yağı faydaları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere çam terebentin yağı saça ve cilde inalmaz faydaları olan doğal ürün olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız çam terebentin yağının faydaları saçla ve ciltle asla sınırlı değil. Aynı zamanda çam terebentin yağı, insan vücudunun genelinde de çok faydalı diyebiliriz. Çam terebentin yağının genel faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Romatizma ve eklemlerdeki ağrıları dindirmede çam terebentin yağı önemli görev yapıyor.
 • Üst solunumla alakalı enfeksiyonların tedavisinde doğal yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Baoğazları rahatlatan özelliği de çam terebentin yağının var.
 • Çam terebentin yağını kullanarak burununuzdan buhar banyosu yaptığınız takdirde nefesinizi de açmış olacaksınız. Çünkü çam terebentin yağının; nefes açma ve akciğerleri rahatlatma gibi de özellikleri bulunuyor.
 • Yorgunluğu ve stresi giderilmek için mutlaka banyo suyunuza bir kaç damla damlatabilirsiniz.
 • Kan dolaşımını hızlandırmada önemli görev yapıyor. Vücudun enerji dolu olmasını sağlıyor. 
 • Konsantrasyonu artırmada kokusu çok etkili diyebiliriz. 
 • Antiseptik ile antibakteriyel özelliklere sahiptir… O nedenle tüm bakterilerle ilgili hastalıkları bertaraf ediyor.
çam terebentin yağı

Çam terebentin yağının saça faydaları

 • Saçın yağlanma problemini çözüyor.
 • Saçı canlı gösteriyor.
 • Koparak dökülmeleri engelliyor. 
 • Saç köklerini güçlendiriyor.
 • Saçların hızlı uzamasını sağlıyor.
 • Saçları hem besliyor hem de onarıyor.
çam terebentin yağı

Çam terebentin yağının cilde faydaları

 • Hücreleri yeniliyor.
 • Kırışıklık problemine çözüm oluyor.
 • Sivilcelere iyi geliyor.
 • Egzama rahatsızlığını gideriyor.
 • Yaşlanmayı önlüyor.
çam terebentin yağı

Çam Terebentin yağı nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağının en çok kullanıldığı teknik, şampuan içerisine katılması olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntem sizin asla zamanınızı almayacak. Örneğin; 300 ml’lik şampuan içerisine, maksimum 30 damla çam terebentin damlatabilişrsiniz. Saçlarınızı duşta ıslatmadan önce çam terebentin yağının olduğu şampuan şişesini çok iyi çalkalayınız. Çalkalama işlemi sonrasında saçınıza sürünüz. Daha sonra iyice saçınızı durulayınız. Saçınıza maske yapmayı tercih ediyorsanız da; maske içine saç hacminize göre minimum 5 maksimum 10 damla çam terebentin yağı damlatınız. Bu tekniklerin dışında; 5-10 damla badem yağını, zeytinyağını ve çam terebentin yağını birbirlerleriyle harmanlayarak saçınızın her tarafına sürünüz. Bu ygulama saçınızda en fazla 4 saat kalmalıdır. Aynı zamanda bu karışımı saçınıza, 5 gün arayla 1 kez uygulamalısınız. Saç haricinde bu karışımı cil bakımında da kullanabilirsiniz. Nefes alma sorununuz varsa da; kaynayan suya 6 damla çam terebentin yağı ekleyip, 5’er kez soluk alıp verebilirsiniz. Hatta bu işlemin ardından da normal nefes alma işlemini 5 kez yapabilirsiniz. Yorgun ve stresli bir gün geçirdiyseniz de; duş yapacağınız su içerisine bir kaç damla çam terebentin yağı koyabilirsiniz. Tabii bu uygulama sonrasında mutlaka vücudunuzu iyice durulayınız. 

çam terebentin yağı

Çam terebentin yağı ne işe yarıyor?

Çam terebentin yağı en fazla ciltle, saç bakımları için kullanılıyor. Hem bitkisel hem de doğal yağ olma özelliği taşıyor. Çam terebentin yağını; eczanelerden, aktarlardan ve kozmetikçilerden temin edebilirsiniz. 

çam terebentin yağı

Çam terebentin yağının zararları nelerdir?

Doğru tekniklerle çam terebentini uygularsanız asla yan etkilerini göremezsiniz. Etkileri açısından güçlü olması nedeniyle bu yağı yalnız kullanırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çam terebentinin gücünü azaltmak adına mutlaka onu badem yağı başta olmak üzere ceviz ya da fındık yağıyla harmanlayıp öyle kullanınız. Şampuan içerisinede çam terebentin yağını koyabilirsiniz. Böylelikle diğer ürünler sayesinde önemli ölçüde çam terebentin yağının güçlü etkileri yok olacak. Çam terebentin yağı tek kullanıldığında genellikle; tahrişlenme, kızarma ve yanma sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle alerjiye yatkın bünyeye sahipseniz çam terebentin yağını kullanırken kesinlikle çok dikkat ediniz. 

çam terebentin yağı

Çam Terebentin yağı hakkında önemli bilgiler 

Piyasaya sunulan çoğu şampuan içeriği, güçlü kimyasallarla dolu diyebiliriz. Şampuanların içerisinde yer alan kşmyasal maddeler, saçın yapısını önemli ölçüde bozuyor. Bu olumsuzluğu gidermek adına mutlaka şampuanınızın içine çam terebentin yağı katınız. Çam terebentin yağı, şampuandaki kimyasalları yok etme görevi üstlenmiştir. Şampuanına çam terebentin yağını ekleyip kullananların saçlarından memnuniyet oranlar çok fazladır… 

Çam terebentin yağı ile yapılan saç maskesi tarifi, Suna Dumankaya

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 kapsül E vitamini
 • 1 kapak ölçüsünde çam terebentin yağı
 • 1 yemek kaşığı çörek otu yağı
 • 1.5 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 kapsül B vitamini
 • 1 yemek kaşığı ceviz yağı

Hazırlanışı:

İlk olarak maske yapımına geçmeden yukarıda saymış olduğumuz yağları ve vitaminleri temin ediniz. Daha sonra çörek otunu, susam yağını ve ceviz yağını harmanlayınız. Ardından karışım içerisine, E ile B vitaminlerini de ekleyiniz. Bu karışımlara daha sonra çam terebentin yağını ilave ediniz. Tüm karışımları harmanladıktan sonra saçlarınızın dibine karışımı sürünüz. Karışımın saça uygulanmasından sonra saçınızı mutlaka streç filmle kapatınız. Saçınızda bu karışım 2 saat durmalıdır. 2 saatin sonunda saçınızı doğal bir şampunla yıkayınız. Suna Dumankaya’nın önerdiiği bu tarifi, 2 kez haftada yapınız. 

çam terebentin yağı

Çam terebentin yağı ile ilgili merak edilen sorular

Ciltle, saç sağlığı için hayati önem taşıyan çam tereben yağıyla alakalı merak edilen soruları sizin için derledik…

Çam terebentin yağı hangi şampuana katılmalı?

Çam terebentin yağı, sizin kullandığınız memenun kaldığınız tüm şampuanlara katılabilir.

Hangi merka çam terebentin yağı kullanılmalıdır?

Piyasaya sunulan eczanelerde, aktarlarda satılan herhangi bir marka çam terebenti yağını temin ederek kullanabilirsiniz. 

Çam terebentin yağı hangi yağlarla kullanılır?

Ceviz, badem ve fındık yağlarıyla karıştırıp çam terebentin yağını kullanabilirsiniz.

Şampuana kaç damla çam terebentin katılmalıdır?

Şampuan içerisine çam terebentin yağı katılırken mutlaka şampuanın ölçüsüne bakılmalıdır. Örneğin, 200 ml’lik şampuana 20 ya da 25 damla çam terebentin yağı ilave edebilirsiniz.

Çam terebentin yağı kaç günde bir kullanılmalıdır?

Çam terebenti yağını, 4 ya da 5 gün arayla kullanabilirsiniz.

Çam terebentin yağı nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağını şampuan içerisine ekleyerek kullancağınız gibi birde badem, ceviz ve fındık yağlarıyla karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Bunun haricinde yorgunluğunuzu atmak adına duş yapacağınız suyada bir kaç damla ilave edebilirsiniz.

Çam terebentin yağıyla ne kadar sürede saç uzar?

Çam terebentin yağının hızlı saç uzattığı biliniyor. Fakat süresiyle ilgili tam bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü saçın uzaması aynı zamanda kişinin bünyesinede bağlıdır.

Çam terebentin yağı ne kadar sürede etki eder?

Çam terebentin yağının faydalarını çok kısa sürede görebilirsiniz.

Şampuana ne kadar çam terebentin yağı katılmalıdır?

Şampuan ml miktarına bakılarak çam terebentin yağını katınız. 

500 ml şampuana ne kadar çam terebentin yağı katılmalıdır?

500 ml’lik bir şampuana 35 damla çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz.

600 ml şampuana ne kadar çam terebentin yağı katılmalıdır?

600 ml şampuan içerisine 30 ya da 35 damla çam terebentin yağı katabilirsiniz.

550 ml şampuana ne kadar çam terebentin yağı katılmalıdır?

30 veya 35 damla çam terebentin yağını 550 ml’lik şampuana ilave edebilirsiniz. 

700 ml şampuana ne kadar çam terebentin yağı katılmalıdır?

700 ml’lik şampuan içerisine bir kapak çam terebentin yağından koyabilirsiniz.

Çam terebentin yağı ne kadar kullanılır?

Çam terebentin yağının kullanım miktarı, diğer kullanacağınız yağların ve şampuanların ölçüsüyle bağlantılıdır.

Çam terebentin yağı fiyatı ne kadardır?

Çam terebentin yağı fiyatı markadan markaya değişiklik gösteriyor. Örneğin; Arifoğlu markasına ait 50 ml’lik çam terebentin yağı, ortalama 23-25 tl arasıdır diyebiliriz.

Çam terebentin yağı neden elde ediliyor?

Çam ağacından ayırma tekniği kullanılarak bu yağ elde ediliyor.

Çam terebentin yağı neden kullanılır?

Saçların ve cildin sağlığı için çam terebentin yağı kullanılıyor.

Çam terebentin yağı nelere iyi gelir?

Çam terebentin yağı başta cilt ve saç olmak üzere şu hususlarada iyi geliyor:  Stres ve yorgunluğu atmaya, konstrasyonu artırmaya, eklem ve romatizma ağrılarına, üst solum yolu enfeksiyonlarına ve nefesin açılmasınada yardımcı oluyor.

Çam terebentin yağı nerede satılıyor?

Çam terebentin yağını aktarlarda, kozmetikçilerde aynı zamanda eczanelerde de bulabilirsiniz.

Çam terebentin yağı neyden yapılıyor?

Çam ağacından akan baldan terebentin yağı yapılıyor.

Çam terebentin yağı niçin kullanılır?

Çam terebentin yağı saç ve cilt güzelliği ile sağlığı için daha çok kullanılıyor.

Çam terebentin yağı saça direkt uygulanır mı?

Çam terebentin yağı saça direkt uygulanır fakat bu durum faydasından çok zararlarına yol açabilir.

Çam terebentin yağı saçta ne işe yarar?

Çam terebentin yağı saça hacimlik kazandırıyor. Bunun haricinde; hızlı uzatıyor, dökülmesini engelliyor.

Çam terebentin yağı saç çıkarır mı?

Çam terebentin yağının hızlı saç çıkarma gibi bir özelliği vardır.

Çam terebentin yağı saça nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağını şampuanınızın içine dökerek ya da yukarıda bahsettiğimiz maskeyi hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Çam terebentin yağı saç döker mi?

Çam terebentin yağı saç dökmek yerine saçı aksine gürleştiriyor.

Çam yağı ile çam terebentin yağı arasındaki fark nedir?

Hiçbir fark olmamakla beraber zaten çam yağıyla çam terebentin yağı aynı anlama geliyor.

Çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki fark nedir?

Çam terebentin yağı, çam ağacındaki akan baldan üretiliyor. Çam terebentin esansıysa, çam ağacında yer alan dikenlerden üretiliyor. 

Çam terebentin yağı saçta kaç saat durmalıdır?

Saçınızda çam terebentin yağını 3 veya 4 saat bekletebilirsiniz.

Çam terebentin yağı bozulur mu?

Cam kapta ve güneşle teması olmayan serin yerlerde çam terebentin yağını muhafaza ettiğiniz sürece asla bozulmaz. Doğru muhafaza edildiği takdirde 5 senelik raf ömrü vardır.

Çam terebentin yağı cilde sürülür mü?

Canlı ve pürüzsüz cilde kavuşmak adına çam terebentin yağı kullanabilirsiniz.

Çam terebentin yağı nasıl içilir?

1 çay bardağı suyun içerisine 2 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda şekerin üzerine de 2 damla çam terebentin yağı döküp tüketebilirsiniz.

Çam terebentin yağı kaş uzatır mı?

Çam terebentin yağı içerisinde bol miktarda hem vitamin hem de mineral bulunuyor. Bu içerikler kıl köklerini uyarmada önemli görev üstlenmişlerdir. O nedenle çam terebentin yağı hem saç hem de kaş uzatıyor.

Çam terebentin yağı zararlı mı?

Çam terebentin yağının çok zararı bulunmuyor. Fakat alerjik reaksiyonlara hassasiyeti olanların dikkatli kullanması gerekiyor.

Çam terebentin yağının kokusu nasıldır?

Doğal, hafif ve çam kokan yağ olarak terebentin yağı biliniyor. 

Çam terebentin yağının rengi nasıldır?

Koyu sarı renkli şekilde çam terebentin yağı üretilmiştir.

Çam terebentin yağı saç derisini yakar mı?

Çam terebentin yağını hiçbir ürünle karıştırmayıp direkt saça uygularsanız, saç derinizi yakabilirsiniz.

Çam terebentin yağı yeni saç çıkarır mı? 

Çam terebentin yağının yeni saç çıkarma gibi bir özelliği vardır.

Çam terebentin yağı hemoroide iyi gelir mi?

1 bardak su içerisine 1.2-2 damla çam terebentin yağı damlatınız. Bu karışımı gün içerinde tüketiniz. önemli ölçüde hemoroid sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

Çam terebentin yağı saç rengini açar mı?

Çam terebentin yağının en önemli özelliği saç rengini açması olduğunu söyleyebiliriz. 

Çam terebentin yağı Ekşi Sözlük

Çam terebetin yağıyla alakalı aynı zamanda Ekşi Sözlük sitesinde de birçok yorum bulunuyor. Ekşi Sözlük sitesindeki yorumlara bakmak için buraya tıklayınız. 

Çam terebentin yağı Kadınlar Kulübü

Kadınlar Kulübü adlı sitede, çam terebentin yağıyla ilgili yorumlar yer alıyor. Kadınlar Kulübü’ndeki yorumlara ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. 

Çam terebentin yağı markaları nelerdir?

 • Botaniksan
 • Beuta
 • Mecitefendi
 • Balen
 • Le Sandre
 • Dermalife
 • Arifoğlu

Çam terebetin yağı astım için nasıl kullanılır?

Astım hastaları çam terebentin yağını günde 2 defa şu şekilde içebilirler: Şekerin üzerine ya da 1 çay bardağı suyun içine 2 damla çam terebentin yağı damlatıp içebilirsiniz. 

Çam terebetin yağı kaş çıkarır mı? 

Çam terebentin yağının en önemli özelliği kıl köklerini beslemesidir. O nedenle çam terebentin yağının kaş çıkarttığını söyleyebiliriz.

Çam terebetin yağı sakal çıkarır mı?

Çam terebentin yağında, E vitamini çok olması sebebiyle; saç, sakal ve kaşları çıkartıyor.

Çam terebetin yağı göze kaçarsa ne olur ?

Çam terebentin yağı, ağır etkileri olan bir yağ olması sebebiyle göze kaçırmamaya özen gösteriniz. Kaçtığı zamanda hemen suyla gözünüzü durulayınız. Gözünüzde ağrı olur ve geçmezse mutlaka doktora gidiniz.

Çam terebetin yağı kepeğe iyi gelir mi?

Saç bakımında önemli rol oynayan çam terebentin yağı kepek oluşumunu da aynı zamanda önlüyor.

Çam terebetin yağı lekesi nasıl çıkar?

Çam terebentin yağı olan giysinizin öncelikle kumaşına bakınız. Kumaşa göre çam terebentin yağını çıkarmak için birtakım kimyasallar kullanabilirsiniz. 

Çam terebetin yağı ayda kaç cm saç uzatır?

Çam terebentin yağını kullananların çoğu saçlarının çok hızlı uzadığını belirtirler. Fakat saçın uzama miktarı kişinin bünyesine bağlıdır. 

Çam terebetin yağı cinsellik

Cinsellik konusunda da çam terebentin yağı, en iyi doğal yöntemler arasında geliyor.

Çam terebetin yağı emziren anneler kullanabilir mi?

Emziren anneler çam terebentin yağını kullanarak sütlerini artırabilirler.

Çam terebetin yağı haftada kaç kez kullanılır?

Çam terebentin yağını haftada 1 ya da 2 defa kullanabilirsiniz.

Çam terebetin yağı ile esansı arasındaki fark

Çam terebentin yağı; çam ağacından akan baldan üretiliyor. Esanssa, çam ağacında yer alan dikenlerden üretiliyor.

Çam terebetin yağı kokusu nasıl giderilir?

Limonlu su ya da sirkeyi çam terebentin yağının kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz.

Çam terebetin yağı mantara iyi gelir mi?

Saçtaki ve ciltteki çoğu sorunları gideren çam terebentin yağının mantara iyi gelip gelmediği tam bilinmiyor. 

Çam terebetin yağı bitleri öldürür mü?

Saçtan bitlerin arındırılmasında, çam terebentin yağı çok büyük görev yapıyor. Şampuanınızın içine çam terebentin yağı katıp, bit oluşumunu engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda metot sayesinde bitlerinizde ölür.

Çam terebetin yağı saç yağlanmasını önler mi?

Çam terebentin yağı, saç bakımı konusunda 1. sırada yer alıyor. Şampuanın içine çam terebentin yağını katarak saçınızın yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. 

Çam terebetin yağı zayıflatır mı?

İlaçların üretilmesinde önemli rol oynayan çam terebentin yağının zayıflattığına dair net bilgi vermemiz zordur.

Çam terebetin yağı tırnak mantarı

Tırnak mantarını engellediği ya da engellemediğine dair çam terebentin yağıyla ilgili bilgi bulunmuyor.

Çam terebetin yağı tırnak uzatır mı?

Çam terebentin yağının tırnak uzattığına dair tam bilgi vermek doğru olmaz.

Çam terebetin yağı uçuğa iyi gelir mi?

Çam terebentin yağının uçuğa iyi gelip gelmediğine dahir hiç bir bilgi bulunmuyor.

Çam terebetin yağı saça zarar verir mi?

Çam terebentin yağı saça direkt uygulandığı takdirde alerjik reaksiyonu olan kişilere zarar verebilir.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.