Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Beyaz tişörtteki kan lekesi nasıl çıkar? Beyaz tişört ve gömleklerdeki kan lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Beyaz tişörtten kan lekesini çıkarmanın imkansız olduğunu mu sanıyorsunuz? Öyleyse yanılıyorsunuz! Özellikle kan kurumamış ve henüz yeni ise beyaz giysilerden kan lekesi çıkarmak renkli giysilerden kan lekesini çıkarmaktan çok daha kolay. Leke çıkarmanın pratik yöntemlerini paylaştığımız yazı serimizde bu kez, beyaz tişörtlerdeki kan lekesini çıkarmanın püf noktalarını ve basit yöntemlerini aktaracağız. Beyaz renkli kıyafetleri tercih ediyorsanız beyaz tişörtten kan lekesi nasıl çıkar, beyaz gömlekten kan lekesi çıkar mı ve beyaz giysilerden kan lekesini çıkarma yöntemlerini öğrenip hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

beyaz tişörtten kan lekesi nasıl çıkar

Beyaz tişörtten kan lekesi nasıl çıkar?

Beyaz tişörtten ve diğer beyaz kıyafetlerden kan lekesini çıkarmanın basit yöntemleri bulunuyor. Pek çok can sıkıcı lekede olduğu gibi, kan lekesi de henüz kurumamışken fark edip müdahale etmeniz leke çıkarma işini kolaylaştırıyor. Evet, kurumamış taze kan lekesini çıkarmak oldukça basit fakat kurumuş kan lekesini çıkarmak da kesinlikle imkansız değil. Bu yüzden en sevdiğiniz beyaz tişörtünüzü kan lekesi bulaştığı için atmadan önce düşünmenizi öneririm.

Beyaz tişörtten kan lekesi çıkarmanın püf noktası nedir?

Az önce de belirttiğimiz gibi kan lekesini beyaz tişört veya gömleklerden çıkarıp kırmızı lekelerden kurtulmanız, renkli tişörtten kan lekesi çıkarmaktan çok daha kolaydır. Tabii beyazlardan kan lekesini çıkarırken de göz ardı etmemeniz gereken birkaç püf noktası ile bu işlem fazla vaktinizi almadan, pratik şekilde gerçekleşir. İşte beyaz tişörtlerden kan lekesi çıkarırken unutmamanız gereken püf noktaları:

 • Bir yeriniz yanlışlıkla kesildiğinde ya da burnunuz kanayıp beyaz tişörtünüze kan bulaştığında hiç beklemeden kan lekesini çıkarmaya çalışmalısınız.
 • Kıyafetiniz kan lekesi olduğunda öncelikle kağıt havlu veya temiz bir havlu ile fazla kanı çekip almalı ve temizleme işlemine bu aşamadan sonra başlamalısınız.
 • Beyaz tişörtteki sıvıyı aldıktan sonra hemen sıcak su ile temas etmesine izin vermeden soğuk su ile lekeli bölgeyi yıkayın, sıcak su kanın kumaşa işlemesine sebep olur.
 • Beyaz renge sahip giysilerdeki kan lekesini çıkarırken amonyak ve çamaşır suyu kullanmaktan çekinmeyin.
beyaz tişörtten kan lekesi çıkarma yöntemleri

Beyaz tişörtten kan lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir?

Beyaz tişörtten kan lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir, beyaz kıyafetlerimdeki kan lekesi tamamen çıkar mı diye düşünenler için en etkili kan lekesi çıkarma yöntemlerini bir araya getirdik.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini soğuk su ile çıkarma

Kan lekesi henüz taze iken soğuk su ile yıkadığınız takdirde, lekenin çıkmasını ve hatta tamamen kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Fakat soğuk su ile lekeyi çıkarmanın sadece yeni bulaşmış kan lekesinde etkili olacağını unutmayın. Leke çıkmıyor ve hala orada duruyorsa diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini karbonat ile çıkarma

Beyaz tişörte kan lekesi bulaştığında öncelikle kağıt havlu ile sıvı haldeki kanı çekin ve üzerine karbonat dökün. Karbonat, tişörtte kalan kanı içerisine çekecek ve olabildiğince azalmasını sağlayacaktır. 15-20 dakika boyuna karbonatı lekeli bölgenin üzerinde beklettikten sonra soğuk su ile yıkayıp durulamalısınız.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini hidrojen peroksit (oksijenli su) ile çıkarma

Hidrojen peroksit çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve kan lekesi bulaşan hemen hemen her yüzeyde kullanılmakta ve işe yaradığı görülmektedir. Beyaz tişörtünüz üzerinde renk ağarması riski olmadan rahatlıkla hidrojen peroksit uygulayabilirsiniz. Beyaz tişörtteki kan lekesini hidrojen peroksit ile çıkarmak için kan lekesinin üzerine direkt dökün ve yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında soğuk su ile durulayıp, çamaşır makinesinin düşük sıcaklıktaki bir programında yıkayın.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini bulaşık deterjanı ile çıkarma

Bulaşık deterjanı sayesinde beyaz giysilerdeki kan lekelerinden kolayca çıkarabilirsiniz. Kan lekesinin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı döküp 5-10 dakika bekleyin ve yavaşça ovalayın. Bir miktarda karbonat ile destekleyerek sonrasında soğuk su ile yıkayın ve sonra çamaşır makinesinde düşük sıcaklıkta yıkayın.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini cam temizleyici ile çıkarma

Beyaz tişörtteki kan lekesini kolayca çıkarmanın bir başka pratik yöntemi ise, cam temizleyici deterjan kullanmaktır. Kan lekesinin üzerine cam temizleyici deterjandan bolca püskürtün ve birkaç dakika boyunca kanı yumuşatıp, içine almasını bekleyin. Temiz bir bez ile yavaşça silin ve yine soğuk su ile durulayıp çamaşır makinesinde yıkayın.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini tuzlu su ile çıkarma

Tuz iyi ve etkili bir leke çıkarıcıdır. Beyaz giysilerdeki kan lekesini tuzlu su ile kolayca çıkarabilmek için uygun büyüklükteki bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı tuz ve soğuk suyu karıştırıp, lekeli tişörtü bu suyun içerisinde 30-40 dakika bekletin. Tuzlu su kan lekesi üzerinde etkisini gösterdikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini amonyak ile çıkarma

Beyaz tişört ve gömleklerdeki kan lekesini yok etmenin bir başka kolay yolu, amonyak ile kanı temizlemektir.  1litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı amonyak ekleyin ve beyaz tişörtün lekeli kısmını bu karışımın içerisinde 15-20 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Lekenin tamamen çıkması için çamaşır makinesinin düşük sıcaklıklı bir programında deterjan gözüne çamaşır suyu da ekleyip yıkayabilirsiniz.

 • Beyaz tişörtteki kurumuş kan lekesini diş macunu ile çıkarma

Beyaz tişörtteki kurumuş kan lekelerini çıkarabileceğiniz bir yöntem olan diş macunu ile kan lekesi çıkarma işlemini çok kolay gerçekleştirebilirsiniz. Lekenin üzerine diş macunu sürün ve diş fırçası yardımıyla çok yavaş bir biçimde kan lekesini fırçalayın. Kurumuş kan tişörtün üzerinden çıktığında bolca soğuk su ile durulayabilirsiniz.

 • Beyaz tişörtteki kan lekesini çamaşır suyu ile çıkarma

Beyaz renkli giysilerdeki lekeleri çıkarmanın en etkili yolu olan çamaşır suyu, kan lekesini çıkarmak içinde kullanılır. Çamaşır suyunun yoğun leke çıkarıcı etkisinden faydalanmak için lekeli bölgeyi, çamaşır suyu ilave ettiğiniz soğuk suyun içerisinde bir süre bekletin ve sonrasında her zamanki gibi soğuk su ile durulayın.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.