1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Batikon vajinaya sürülür mü? Vajinaya batikon sürmek zararlı mı?

Batikon vajinaya sürülür mü? Vajinaya batikon sürmek zararlı mı?
Batikon vajinaya sürülür mü?
+ - 0

Vajinaya batikon sürülür mü? Kahverengi – turuncu sıvı formda bulunan batikon kullanım alanları oldukça geniş olan bir solüsyondur. Uzmanların el solüsyonu olarak kullandığı batikon ilkyardım kitlerinde de bulunması gereken malzemelerden biridir. Peki batikon vajinaya sürülür mü?

İlginizi çekebilir: Advantan krem vajinaya sürülür mü? Advantan krem vajinada kullanılır mı?

Batikon vajinaya sürülür mü?

Batikon; ilkyardım, kişisel bakım, medical ve bunların haricinde birçok kullanım alanı olan piyasada bir sürü farklı şekli bulunan bir çeşit antiseptik solüsyondur. Derin olmayan yaralar, jinekolojik işlemler sırasında, cerrahi işlemler sırasında uzmanlar tarafından kullanılır. İşlem gören yeri dezenfekte etmeyi, bakterilerden arındırmayı sağlar. Batikonun etken maddesi olivinil-pirolidon iyottur. Batikon cildi ve mukozayı tahriş etmez. Batikonun sıvı formu, krem formu, sprey formu ve sabun formu bulunur.

Vajinada bakterilenme veya mantarlanma görülebilir. Başlıca sebepleri stres, doğum kontrol hapı kullanımının yan etkisi, gebelik, kontrolsüz diyabet, bağışıklık sisteminin zayıflığı, kötü beslenme alışkanlıkları, adet periyodunda meydana gelen hormonal dengesizlikler, uykusuzluktur. Bazı belirtileri bölgede kaşıntı, şişlik, cinsel ilişki esnasında bölgede ağrı veya yanma, olması gerekenden daha beyaz bir akıntı görülmesidir.

Bakteri oluşumunu engellemek ve vajinal mantar oluşumunu tedavi etmek için sadece doktorunuzun yönlendirmesiyle batikon kullanılabilir. Kontrolsüz kullanımı durumunda vajina florasında dengesizliklere yol açabilir.

Bir diğer batikon yazımız: Batikon makata sürülür mü? Makata Batikon sürmek faydalı mı?                         

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

İçerik Editörü

Yorum Yap