Admin 0 Yorum
1 Yıl Önce

Amfizem nedir? Nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Nefes darlığı probleminin kronikleşmiş şekli diye amfizem bilinir. Daha çok sigara kullananların karşılaştığı problem olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda zehirli gazları soluklayanlarda da amfizem görülebiliyor. Özellikle bu hastalığın nefes darlığına neden olması yüzünden kişi, hayattan zevk almamaya başlıyor. Kişilerin yaşamında birçok olumsuzluğa neden bu hastalıkla ilgili tüm merak edilenleri sizlere hazırladık. Yazımızda ilk olarak, amfizem nedir sorusuna detaylı bir yanıt bulacaksınız. Daha sonra amfizem nedir, amfizem belirtileri nelerdir, amfizem tedavi yöntemleri nelerdir, amfizem tanısı nasıl koyulur sorularına yanıt bulacaksınız. Aynı zamanda; amfizem bitkisel tedavi, amfizem koah farkı, amfizem kaç yaşında olur gibi pek çok konu hakkında da bilgi sahibi olacaksız. Keyifli okumalar…

Amfizem nedir?

Akciğerlerin yapısını tahribata uğratan hastalık türü olarak amfizem karşımıza  çıkıyor. Akciğerlerde alveol adı verilen hava keseleri yer alıyor. Bu hava keselerinin hem gerilip hem de genişlemesine bağlı olarak amfizem hastalığı ortaya çıkar. Özetlemek gerekirse; hava keselerinin anormal şekilde genişlemesiyle amfizem ortaya çıkıyor. Anfizem hastalığının oluşumunda daha çok sigara kullanımı ile zararlı gazları solumak neden oluyor. Bu etkenler, solunum yollarındaki duvarları incelterek büyük zararlara yol açıyor. Sonucunda da amfizem hastalığı oluşmuş oluyor. Amfizem hastalığıyla birlikte aynı zamanda alveolar elastikiyette yok oluyor. Ayrıca küçük hava kesecekleri yok olup, büyük hava keseciklerinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu etkene bağlı olarak da hava değişim yüzeyinde azalışlar oluyor. Ayrıyeten kan dolaşımıyla alakalı olarak oksijen miktarında da azalmalar oluyor. Amfizem hastası olan bir kişinın, nefes verirken tahribata uğrayan alveolleri iyi işlev yapamaz. Sonuç olarak da kirli hava hapsolmuş oluyor. Temiz hava girmeye kalksa bile yerinin kalmamasına bağlı olarak, nefes darlığı problemi doğuyor. Amfizemle daha çok bileşeni diye kabul edilen KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı görülüyor. Amfizem hastalığı, 40 yaş sonrasında daha fazla görülüyor. Amfizem hastalığına, genç yaşlarda yakalananlar genel olarak, alfa-1 antitripsinin eksik olmasından kaynaklanıyor. 

amfizem nedir

Amfizem belirtileri nelerdir?

Amfizemin genel ve en bilinen belirtisi, nefes darlığı diyebiliriz. Bu belirti kişinin hayatını çok fazla zorlaştırıyor. Bu belirtinin ardından en bilinen amfizem belirtileri: Depresyon, devamlı yorgun hissetme, sürekli kilo verme, öksürme balgamlı şekilde son olarak da hırıltı diyebiliriz. Kişi; amfizem yüzünden egzersiz vb. hiçbir aktivite yapamaz. Çünkü anında nefesi daralmaya başlar. Amfizemin başlangıç evresi kişiyi hiç rahatsız etmez. Hatta senelerdir amfizem hastalığı olan kişide halen belirti olmayabilir. Amfizem rahatsızlığının ilk evrelerinde kişide nefes darlığı sadece egzersiz yaparken görülür. Ancak zamanla bu durum dinlenme esnasında dahi görülüyor. Ayrıca amfizem hastalığı olan kişilerin tırnakları ve dudakları morarırsa hemen bir uzmana başvurmaları gerekiyor. 

amfizem nedir

Amfizem nedenleri nelerdir?

Amfizem hastalığının oluşmasına neden olan sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

Sigara ve dumanı

Amfizemin başlıca nedenleri içerisinde sigarayla dumanı geliyor. Uzmanlara göre; sigara içen kişilerde, yaklaşık 6 kat daha çok amfizem görülüyor. Aynı zamanda kişi içmese dahi yine de sigara dumanı etkisinde kalırsa yine amfizem olabiliyor. Sigaranın sebep olduğu %80’i hem KOAH’a hem de amfizeme bağlıdır diyebiliriz.

Yaşlılık

Amfizem genellikle 65 ve üzeri yaş grubunda görülüyor.

Kimyasal gazlarla hava kirliliği

Kimyasal dumanlarla, hava kirliliği olan yerlerde yaşamını sürüren kişilerde amfizem daha fazla görülüyor.

AAT’nin eksik olması

Alfa-1 antitripsin yani AAT aslında kan dolaşımında salınan ve karaciğerde üreyen doğal protein diye biliniyor. Vücudu, enfeksiyonlardan korumakla görevlidir. AAT eksik olduğunda; akciğerler, normal kan hücreleri tarafından tahribata uğratılır. ATT’nin eksik olması durumunda kişide amfizem rahatsızlığı görülmeye başlar. Özellikle bu husus, sigara kullananlarda daha fazla görülüyor. 

amfizem nedir

Amfizem tanısı

Önemli bir akciğer hastalığı olan amfizem tanısı şöyle koyuluyor:

Tıbbi öykü (Anamnez)

İlk olarak hastaya sigara kullanımı sorulur. Daha sonra ailesinde amfizem hastası olup olmadığı araştırılır. Son olarak da, mesleği ele alınır.

Fiziki kontrol

Bu hastalığa yakalanan kişilerde, yukarıda da belirttiğimiz üzere havaya hapsolması nedeniyle; göğsün ön arka çapında artma oluyor. Bu artışa tıp dünyası, “fıçı göğüs” adı veriyor. Mukozalarla beraber deriye oksijen yetmez sonucunda da maviye yakın bir rende döner. Aynı zamanda parmakla tırnak yatağının arada kaldığı yerde  açı artıyor. Bunun yanında tırnaklar bombeleşerek clubbing yani çomak tırnak oluşuyor. Amfizem hastaları, akciğerde sıkışan havayı yok etmek adına birçok yöntem kullanırlar. Onlardan bir tanesi, büzük dudak solumu diyebiliriz. Bu sayede soluk alık vermeyi daha verimli hale getirirler. Steteskop adı verilen aletle akciğerlerde dinleme yapıldığında; solunum sesleri azalarak yerine normal olmayan sesler gelir. 

Kan testleri

Bu tanı aşamasında, Anfa-1 antitiripsin düzeyleri kontrol edilir. Vücutta yer alan oksijen karbondioksit düzeyinin kontrol edilmesi içinde atardamara bakılıp oradan kan alınması gerekir.

Solunum fonksiyon testi ( SFT)

Nefes testi diye tabir edilen bu test, akciğerdeki rahatsızlıklara tanı koymak adına geliştirilmiştir. SFT’de, hasta burnunu kapatır sonrasında derin nefes alarak hem uzun hem de hızlı üfleme eylemi yapar. STF bizlere; akciğerde  havanın hapsolması, hava akımları ve havanın çıkış hızıyla ilgili bilgiler verir.

Bilgisayar tomografisi ve akciğer grafisi

Bu yöntemler, diğer testlerle kıyaslandığında amfizem tanısının koyulmasında çok hassas oluyorlar. 

anfizem tedavisi

Amfizem tedavi yöntemleri nelerdir?

Kişide amfizem hastalığının ilerleyişine bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İlaç
 • Cerrahi işlemler yani ameliyat
 • Terapi 
 • Oksijen
 • Bitkisel
 • Solunum rehabilitasyonu

amfizem tedavisi

Amfizem ilaçları

Yan etkileri çok şiddetli olan amfizem ilaçlarını kullanırken mutlaka bir uzmana başvurunuz. Amfizem tedavisinde kullanılan ilaçları şöyle sıralayabiliriz:

Antiinflamatuar (inflamasyonu baskılayıcı)

Bu ilaç türü; inflamasyonu baskılamakta görevlidir. İnflamasyonu baskılayarak, atak sayılarını azaltıyor. Aynı zamanda steroid türevli olmasıylada dikkat çekiyor. Budesonid, metilprednizolon, flutikazonların dışında birde beklametazon tarzı türleride bulunuyor. Antiinflatuar ilaçları, uzun zaman kullanıldığında; akciğeri doğrudan etkilemesi ve yan etkisininde azaltılması açısından nefes yolu yöntemi tercih edilmelidir. Bu ilaç türleri, kişi atak geçirirken mutlaka; damar ya da ağızdan verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu ilaçlar, bronşları genişleten ilaçlarla kullanılmalıdır. Antiinflamatuar ilaçların yan etkileriyse şunlardır: Tansiyon yüksekliği, kan şekerinde artış, öksürme ve kemik erimesi…

Bronkodilatör ilaçlar

Kişinin kolaylıkla nefes almasını ve vermesini sağlayan bu ilaç türleri; hava yollarında bulunan etki yerlerine bağlanıp sonrasında bronşlarda genişlerler. Bronkodilatör ilaçların en önemli özelliği, hava akımını kolaylaştırmasıdır.  Kısa etkileri olan ve anlık gerçekleşen ataklarla, nefes darlığı problemlerinde kullanılan bronkodilatör ilaçlar; ipratropium ile salbutamol… Uzun etkiler içinde; tiotropium, formoterol ve salmeterol ilaçlarını kullanabilirsiniz. Tek de kullanılma özelliği olan bu ilaçların yan etkileriyse; potasyum düşüklüğü, titreme ve kalbin çarpmasıdır… 

Antitiripsini yerine koyabilmek için yapılan tedavi

Bu tedavinin ana amacı; alfa-1 antitiripsinin eksik olması durumunda onun yerine ilave edilmesi yöntemi olarak biliniyor. Bu sayede; akciğerle, karaciğerlerin çok hasara uğraması engellenmiş oluyor.

Amfizem ameliyatı

Amfizem tedavisinde; ilaç tedavisi başta olmak ameliyat dışında yukarıda saydığımız yöntemlerin hiçbiri faydalı olmadığında, en son çare ameliyata başvurabilirsiniz. Amfizem ameliyatları; hacim küçülten teknikler, akciğer naklinin yapılması ve bronkoskop yöntemi olarak biliniyor. Amfizem ameliyatlarıyla beraber kişilerde; yaşam kalitesi, egzersizlerde artış ve nefes darlığının azalması gibi olumlu etkiler görülür. 

Cerrahi hacim küçültücü yöntemler

Bu teknikte, amfizemli bölgeler cerrahi işlemle çıkarılır. Özellikle akciğerin üzerinde ki amfizemli bölgelerde bu yöntem çok başarılı oluyor. Yalnız işlemin olumlu sonuçlanması için 1 ya da 2 sene beklenmesi gerekiyor. 

Bronkoskopik amfizem tedavisi

İncecik küçücük bir kameranın; ağız veya burundan girerek ardından  soluk borusunu geçerek akciğeri görüntülemesine bronkoskopi adını veriyoruz. Bu yöntem; diğer cerrahi operasyonlarla kıyaslandığında maliyet bakımından daha avantajlıdır… Aynı zamanda risk açısından da, daha az olduğunu söyleyebiliriz. İşlemin ayaktan yapılmasıysa en büyük avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Göğüs hastalıkları uzmanları tarafından uygulanan bu yöntem; ameliyat riskli olan kişilerde daha çok uygulanıyor. Bu yöntemin enpopüler olanıysa, tek yönlü bronşiyal valf olduğunu söyleyebiliriz. Valflerde en çok dikkat çeken özellikse; nefes alırken hava girişlerinin engellenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda nefes verirken de, salgılarla birlikte havanın çıkışını gerçekleştirmesidir. Bronkoskopik yöntemin en önemli özelliği; valf ilerisinde genişleme yapan, çok havalanan akciğer alanlarının azalması olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bu yöntem bazı kişilerde; akciğer enfeksiyonuyla, akciğer sönmesi problemine yol açabiliyor. Onun için hastaya uygun mu değil mi diye bu yöntemin çok iyi araştırılması gerekiyor. Biyolojik hacim küçültme, havayolu ablasyonu, tıkaç yanı sıra termal buhar yöntemleriyle de bronkoskopik işlem yapılabilir. Fakat belirtmiş olduğumuz bu yöntemlerin sonuçlarıyla alakalı net bilgi maalesef yoktur. 

Akciğer nakli

Ameliyatla, medikal anlamda şifaya kavuşamayan amfizem hastalarına akciğer nakli yapılması daha doğru olur. Amfizem tedavisinde en çok kullanılan yöntem olarak biliniyor. Yalnız karaciğer yetmezliği, kanser, böbrek yetmezliği, kalp ve verem hastalığı olan kişilere kesinlikle akciğer nakli işlemi yapılmıyor. 

amfizem tedavisi

Terapi Yöntemleri

Solunum rahabilitasyonu, oksijen tedavisi ve uzun süreli mekanik ventilasyon teknikleri, terapi yöntemleri içerisinde yer alıyor. 

Solunum rehabilitasyonu

Bu yöntemde; amfizem hastalarının hem duygusal hem de fiziksel durumları onarılmaya çalışılır. Hastalara özel solunum egzersizleri dersleri verilir. Böylelikle hastanın nefes darlığı sorunu hafifletilmiş olur.

Oksijen tedavisi

Amvizem hastalığının ilerlemesine bağlı olarak başvurulan bir tedavi yöntemidir… Havada bulunan oksijen yeterli olmadığında, hastaya dışarıdan temin edilir. Gece ve 16 saat mutlaka hasta bu tedavi yöntemini uygulamalıdır. 

Uzun süreli mekanik ventilasyon

Amfizemi ilerleyen hastaların kulanması gereken maske diyebiliriz. Nefes darlığı problemi bertaraf etmek için kullanılan bu yöntemde, maske yüze takılır. Daha sonra dışarıdan hastaya pozitif basınca sahip hava verilir. Burada ki amaç, hastanın yorulmuş olan solunum kaslarını dinlendirmek olduğunu söyleyebiliriz. Gündüzleriş 2 saat olmak üzere 3 ya da 4 defa kullanılması gerekiyor. Hasta uyurkende mutlaka kullanması bu maskeyi gerekiyor. Bu maske bazı kişilerin yüz bölgesinde yara yapabiliyor. O nedenle kullanılırken ve tedavi sona erdirilirken mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

amfizem tedavisi

Amfizem bitkisel tedavi

Aşağıda belirteceğimiz noktalar amfizemi tamamen yok etmiyor sadece hastanın yaşamını daha kolay hale getiriyor.

E-C-D Vitaminleri

Amfizem hastalığına yakalanan kişiler araştırıldığında; E,C ve D vitaminlerinin vücutta yeteri kadar bulunmadığı saptanmıştır. O nedenle bu hastaların mutlaka; E, C ve D vitaminleri içeren gıdaları tüketmeleri gerekiyor. Anfizemi ortaya çıkaran neden, oksidatif stres olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden antioksidan içeren gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Antioksidanlı gıdalar; E ile C vitaminlerinde çok fazla yer alıyor. Ayrıyeten amfizem hastalarının kaslarının çalışması içinde, D vitaminine ihtiyaç vardır. Bunlarıda; somon balığından, sütten ve yumurtadan alabilirsiniz.

Protein

Amfizemli hastaların diğer sağlıklı kişilere göre nefes almaları çok zordur. Onun için büyük bir efor harcamaları gerekiyor. Amfizem hastalarının solunum kasları, 10 kattan daha çok kalori harcar. Bunun karşılanması adına da; bol protein içeren ve yüksek kaloriye sahip gıdalar tüketilmelidir.

Balgam

Amfizem hastalarında çok fazla balgam sorunu olur. Bunun en büyük sebebi, kronik bronşitle birlikte olmasıdır. Balgamdan kurtulmak için; bol su, doğal meyve suyu ve süt tüketilmelidir. Onun haricinde kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. 

Amfizem için kür, İbrahim Saraçoğlu

Tereyle yapılan bu kürü; 5 gün kahvaltı sonrasında içebilirsiniz. Yalnız kahvatıyla arasında 1 saat geçmesine özen gösteriniz. Ayrıca öğle yemeklerinin ardından da yine 1 saat ara verip kürü tüketebilirsiniz. Bu kürde, 15 ya da 20 adet tere kullanabilirsiniz. İsterseniz üzerine limonda sıkabilirsiniz. Fakat limon haricinde başka hiç bir gıda eklemeyiniz. 

amfizem hastalığı

Amfizem hastaları nelere dikkat etmelidir?

 • Sigarayı bırakmalılar
 • Doktor kontrolünde tedavi programı düzenlenip, ona eksiksiz uyulmalıdır.
 • Akciğer rehabilitasyon programlarına uyunuz.
 • Mideyi doldurmadan yukarıdaki vitaminler beslenmeye özen gösterin.
 • Tozlu, kirli ve zararlı havası olan yerlerden uzaklaşınız. Kimyasal gazlı ortamlara kesinlikle girmeyiniz.
 • Akciğerlerin enfeksiyonlardan korunabilmesi adına, grip ve zarürre aşısı yaptırınız.
 • Amfizemle ilgili ilaç kullanıyorsanız ve yan etkiye neden olduysa hemen bir uzmana başvurunuz. 
 • Oksijen, maske gibi tedaviler görüyorsanız evde mutlaka malzemelerin doktorun tavsiye ettiklerinden alınması gerekiyor.amfizem nedir

  Amfizem ile ilgili merak edilen sorular

  Kişilerin yaşamını önemli ölçüde zorlaştıran bir hastalık türü olan amfizemle ilgili merak edebileceğiniz tüm soruları sizler için derledik…

 Amfizem komplikasyonları nelerdir?

Kalp yetmezliği, bül diye adlandırılan alveoller tarafından oluşturulan hacimli hava kescikleri, akciğer sönmesi, akciğer sönmesi ve tansiyonu amfizem komplikasyonlarına sebep olur.

Amfizemle kronik bronşit farkı nedir?

Her iki hastalığın oluşum nedeni aslında;  zararlı gazlar ve sigara olduğunu söyleyebiliriz. Amfizemli bir kişide kronik bronşitte görülebilir. Ya da kronik bronjit olan kişide de, amfizem görülebilir. Hatta bu 2 rahatsızlık, KOAH olarak da isimlendirilebiliyor. 

Amfizemle KOAH arasındaki fark nedir?

KOAH hastası olan tüm kişilerde, amfizemde görülüyor. Yalnız tüm amfizem hastalarında KOAH görülmeyebiliyor. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH, zararlı gazlar başta olmak üzere partiküllerin sebep olduğu önlenebilen rahatsızlık olarak biliniyor. 

Amfizem hastalığı öldürür mü?

Hayatın büyük bölümünü olumsuz etkileyen alfizem yaşın ilerlemesine bağlı olarak, ölümle sonuçlanabiliyor.

Amfizem hastaları kaç yıl yaşar?

Alfizem hastalarının hayatta kalma süreleri, gördükleri tedavi yöntemine ve yaşam biçimine göre değişiklik gösteriyor.

Amfizem tedavi edilir mi?

Hastanın yaşamını kolaylaştırmak adına hastalarına birçok tedavi yöntemi uygulanır. 

Amfizem kaç yaşında olur?

Amfizemle ilgili şikayetler genel olarak 40 yaşından sonra belirmeye başlıyor.

Amfizem tipleri nelerdir?

 • Panlobüler amfizem
 • Cilt altı amfizem
 • Sentrilobüler amfizem
 • İrregüler amfizem
 • Paraseptal amfizem

Anfizem nasıl tedavi edilir?

Amfizem hastalığının tamamen sona ermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece tedaviyle kişinin yaşamı kolay hale gelir. Örneğin; amfizem tedavisiyle kişinin nefes darlığı sorunu belirli bir ölçüde hafifletilir.

Amfizem nasıl geçer?

Amfizem tamemen geçmez. Yalnızca etkileri tedaviyle azaltılır.

Amfizem nasıl oluşur?

Sigara kullanımıyla zararlı gazların solunmasına bağlı olarak, akciğerdeki hava keseciklerinin kalıcı ve anormal şekilde genişlemesiyle amfizem oluşuyor.

Amfizem nasıl ortaya çıkar?

Daha çok sigara kullanımına bağlı olarak çıkıyor.

Amfizem neye neden olur?

Amfizemin neden olduğu en büyük olay, nefes darlığı diyebiliriz.

Amfizem, Ekşi Sözlük

Amfizem hastalığıyla ilgili yorumlar aynı zamanda Ekşi Sözlük adı verilen sitede de yer alıyor. Ekşi Sözlük sitesindeki yorumlara bakmak için buraya tıklayınız.

Amfizem, Kadınlar Kulübü

Amfizemle ilgiili yorumlara bakmak istiyorsanız size Kadınlar Kulübü adlı siteyi de önerebiliriz. Kadınlar Kulübü isimli sitedeki yorumlara linkten ulaşabilirsiniz. 

Amfizematöz görünüm ne demek?

Akciğerlerde görülen obstrüktif hastalık olarak, amfizematöz adlandırılıyor.

Akciğerde amfizem ne demek?

Akciğerlerdeki yapılarla birlikte uç hava yollarının alışılmışın dışında kalın şekilde genişlemesine; akciğerde amfizem adını veriyoruz.

Amfizem atöz nedir?

Akciğerlerle alakalı bir hastalık türüdür… Akciğerin tahribatına yol açar.

Cerrahi amfizem ne demek?

Kişiye ilaç tedavisi başta olmak üzere bitkisel vb. tüm yöntemler uygulandığı takdirde yine iyileşme görülmezse o zaman, cerrahi yollara başvurulur. 

Cilt altı amfizemi nedir?

Akciğerde meydana gelen hava kaçağı, ilerleyerek cildin altında da semptomlar göstermeye başlar. Amfizem hastalarında çok görülen bir durumdur.

Paraseptal

Bu amfizem tipinde en fazla uçtaki alveoller etkileniyorlar. Akciğer lobullarıyla, iç zarlarında çok fazla görülüyorlar. Aynı zamanda bu akciğer sönmesi gibi sorunlarada yol açıyor. Bunun dışında akciğerde sertleşmede oluşturabiliyor.

İrregüler

Havayollarında ki işlevlerin düzensiz gelişimine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu tipte, akciğer sertleşmesine neden oluyor. Önemsiz olmasının yanında klinik belirtide vermiyor.

Panlobüler

Alveoller ile respiratuardan oluşuyor. Alveolleri önemli derecede etkileyen bu tip, daha çok Alfa-1 antitiripsin eksikliğinde ortaya çıkıyor. Akciğerin altında çok fazla görülüyor.

Sentrilobüler 

Bu tip, respiratuar bronşiyol adı verilen yerde oluşuyor. Sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Akciğerlerin üst kısmında bu tipe çok fazla rastlanılabilir. 

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu içeriği beğendin mi?

Sürükle ve bu içeriği puanla!

 • Berbat 0
 • Ehhhhh 0
 • Eğlenceli 0
 • Harika 0
 • Bayıldım 0
Yorumlar 0

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.