Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı (dismenore) neden olur?

Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı neden olur? Bazı kadınlarda adet döngüsü dışında kahverengi akıntı görülmektedir ve bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Çoğu zaman olağan karşılanan regli öncesi kahverengi akıntı, çeşitli hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ile ilgili paniğe kapılmadan önce akıntıya eşlik eden semptomların doğru belirlenmesi önem taşır. Yazımız içerisinde adet öncesi kahverengi akıntı nedenleri, hangi hastalıkların belirtisi olduğu ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Yanı sıra, adet öncesi görülen kasık ağrısının nedenleri ile kasık ağrısının nasıl giderileceği hakkındaki uzman görüşü ve önerileride paylaşmayı unutmadık.


Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı (dismenore) neden olur?
Adet öncesi görülen her kahverengi akıntı ve kasık ağrısı normal midir?Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı neden olur? Vajinal akıntı kadınların hemen hepsinde görülen ve olağan sayılan fiziksel bir durumdur. Normal sayılan akıntı saydam ve kimi zaman beyaz renkte iken, adet öncesi kahverengi akıntı görülmesi tedirginlik verebiliyor. Çoğu zaman adetten önce kahverengi akıntı ile beraber yaşanan kasık ağrısı, adet öncesi sendromunun belirtileri arasında yer almaktadır. Yazımız içerisinde, yaklaşan regli belirtisi olmanın dışında adet öncesi kahverengi akıntı neden olur ve adet öncesi kasık ağrısının nedenlerine yer vereceğiz.

Adet öncesi kahverengi akıntı neden olur?

Adet öncesi kahverengi akıntı neden olur?

Adet öncesinde ve sonrasındaki en az 21 günlük periyot içerisinde vajinal akıntı gelmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Genellikle şeffaf renkli ve beyaz olan akıntı, mevcut bir sağlık probleminin varlığına göre farklı renklerde görülebilmekte. Ancak, adet öncesi yaşanan kahverengi akıntı her kadında rastlanılan bir durum değildir.

Regli dışında görülen kahverengi akıntı endişelendirmesin

Regli dönemi dışında da bazen akıntı olabilmekte ve özellikle kahverengi akıntı kadınları endişelendirmektedir. Pek çok zaman yeni periyodik dönemin gelişinin işareti olarak kabul edilen bu durum, hamilelik belirtisi de olabiliyor. Bir önceki regli döneminden kalma ve vücuttan atılamadığı düşünülen kahverengi akıntı, aslında kandır. Kan, hava ile temas etmesi halinde çok çabuk oksitlenen bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kırmızı kanın rengi kahverengine dönüşmesinden dolayı akıntı olduğu sanılmaktadır.

Vajina sağlığı ile ilgili olarak https://www.cemre.com/vajina-neden-kasinir-vajina-kasintisina-ne-iyi-gelir başlıklı yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Regli öncesi kahverengi akıntı nedenleri

Regli öncesi kahverengi akıntı görülmesinin nedenleri nelerdir?

Regli öncesi kahverengi akıntı görülmesinin birçok neden vardır. Kimi zaman korkuya neden olan bu akıntı genellikle yeni adet dönemimin veya gebeliğin müjdecisi olmaktadır. Şimdi tek tek bu akıntının olası genel nedenleri ve kahverengi akıntıdan dolayı ne zaman doktora gidilmesi gerektiğine değinelim.

Kahverengi akıntının normal sayıldığı durumlar:

 • Gebelik gerçekleşmesi ve bebeğin yerleşme kanının vücuttan atılması
 • Yeni yumurtlama dönemi (ovulasyon) olması
 • Bir önceki adet döneminden kalan eski kanın rahimden atılması
 • Yeni regli döneminin yaklaşıyor olması
 • Doğum kontrol yöntemlerinin yan etkisi
 • Smear testi ya da vajinal muayene geçirmiş olmak
 • Menopoz dönemine yaklaşmak ve perimenopoz (geçiş dönemi) aşamasında olmak
 • Şiddetli ve ağrılı bir cinsel ilişki yaşamış olmak
 • Yakın zaman içerisinde, ertesi gün hapı kullanılmış olması

Gebelik nedeni ile kahverengi akıntı görülmesi

Adet öncesi kahverengi akıntı görülmesi durumunda bu bir erken gebelik belirtisi olabilmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde cenin rahimde tutunmaya çalışırken implantasyon kanaması adı verilen bir kanama gerçekleşir. Bu gayet normal kabul edilir ancak akıntı renginin kahverengiden kırmızıya dönüşmeye başlaması, düşük belirtisi olarak görülmektedir ve acil müdahale gerektirmektedir.

Yeni yumurtlama (döllenme) dönemi olması nedeni ile kahverengi akıntı görülmesi

Sağlıklı ve doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlarda, son adet döneminin ilk gününden ortalama 14 gün sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama ile yeni döllenme dönemi başlar ve östrojen hormonunda ani bir yükselişin ardından düşüş yaşanır. Bu durum az miktarda kahverengi renkli bir kanamaya neden olmaktadır.

Bir önceki adet döneminden kalan kanın rahimden atılması

Bazı zamanlar bir önceki regli döneminde rahimdeki kan tamamen atılmaz ve uterus içerisinde bir miktar kan kalır. Adet döneminden önce uterusta kalan bu eski kan vücuttan atılır ve beklemiş olduğu için rengi kırmızı değil kahverengi olmaktadır. Uzun süre devam etmediği sürece endişelenecek bir durum değildir.

Yeni regli döneminin yaklaşıyor olmasından dolayı kahverengi akıntı görülmesi

Adetin ilk belirtileri arasında periyodik dönemden birkaç gün önce az miktarda ve kesik kesik kanamalar gelmesi bulunmaktadır. Bu kanama bazı zamanlar kahverengi akıntı şeklinde olabilmektedir ve yeni adet döneminin yaklaştığına işarettir.

Doğum kontrol yöntemlerinin yan etkisi nedeni ile kahverengi akıntı gelmesi

Doğum kontrol yöntemleri ve özellikle spiral ismi verilen rahim içi araçlar, adet dönemi dışında görülen akıntıların başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. İstenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan ve rahmin içine yerleştirilen spiral, ilk aylarda ağrının yanı sıra kahverengi akıntıya da neden olur ve endişelenmeyi gerektiren bir durum değildir.

Perimenopoz döneminde (menopoza geçiş) çeşitli akıntılar görülebilir

Menopoza geçiş dönemi olarak ifade edilen perimenopoz döneminde kısa veya uzun aralıklı kahverengi akıntılar görülebilmektedir. Her kadında farklı belirtilerle kendini gösteren bu dönem, menopozdan 5 ila 10 yıl önce başlayabilir ve adet döngüleri arasında akıntıya neden olmaktadır.

Adet öncesi kahverengi akıntı nedenleri

Adet öncesinde görülen ve ciddiye alınması gereken kahverengi akıntı sebepleri nelerdir?

Adet dönemi dışında pek çok sebepten dolayı kahverengi ve koyu kırmızı akıntılar ile lekelenmeler olabileceğinden söz etmiştik. Yukarıda bahsedilen akıntı nedenleri, doktorlar tarafından normal karşılanmakta ve tehlike arz etmediği belirtilmekte. Ancak bu nedenlerin dışında ve daha ciddi sağlık problemleri kaynaklı olarak da kahverengi akıntı olabilmektedir. Adet öncesinde görülen ve ciddiye alınması gereken kahverengi akıntı nedenleri şöyledir:

 • Polikistik over sendromu
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Vajinada yabancı bir cisim olması
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Dış gebelik
 • Rahim ağzı kanseri

Polikistik over sendromunun sebep olduğu akıntılar

Polikistik over sendromu üreme çağındaki pek çok kadında görülebilen ve tedavi edilebilen bir hormonal dengesizliktir. Adet dönemi dışında gerçekleşen kahverengi akıntıya aşırı kıllanma, kasık ağrısı, ciltte yağlanma ve aknelerin artması ile düzensiz adet görme belirtileri eşlik edebilir. Bu durumda polikistik over sendromu şüphesinden bahsedilebilir ve mutlaka bir doktora muayene olmak gereklidir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Uterusta meydana gelen bir enfeksiyon hastalığı olan pelvik inflamatuar hastalık (PID), adet dönemi dışında vajinadan gelen kahverengi akıntı sebeplerinden bir diğeridir. Akıntıya; ağır bir koku, ateş yükselmesi, karın altı ve pelviste ağrı, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve idrar yaparken yanma eşlik etmektedir. Bu semptomlar bir arada görülmesi durumunda mutlaka uzman bir doktordan yardım almak gereklidir.

Vajinada yabancı bir cismin tutulu kalması

Adet dönemi dışında görülen koyu renkli akıntıların bir başka nedeni ise, vajina içerisine kaçan ve fark edilmeyen yabancı cisimlerdir. Prezervatif, tampon, doğum kontrol halkaları veya servikal kapakların yanlışlıkla vajinada kalması ağır kokulu ve kahverengi akıntıya neden olmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan klamidya ve bel soğukluğu gibi hastalıklarda koyu renkli akıntının nedenleri arasında yer almaktadır. Adet öncesi koyu renkli akıntıya ağrı, ağır bir koku ve idrar yaparken yanma hisside eşlik ediyorsa uzman bir doktora muayene olmakta fayda vardır.

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserinin belirdin olmasa dahi nadir semptomları arasında adet döngüsü dışında görülen kahverengi akıntılar bulunmaktadır. Bu hastalıkta kahverengi akıntı dışında cinsel ilişki sırasında ağrı ve sonrasında kanama ile adet döngüleri arasında da sık sık kanama görülmesi belirtileri eşlik etmektedir.

Regli dönemi dışındaki kahverengi akıntılarla ilgili ne zaman doktora gidilmelidir?

Regli döneminin öncesi ve sonrasında gerçekleşen koyu renkli veya kahverengi akıntı, çoğunlukla ciddi bir sağlık problemi kaynaklı değildir. Ancak yukarıda söz edildiği gibi akıntıya farklı semptomlar eşlik ediyorsa mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Doktora gitmeyi gerektiren ve koyu renkli vajinal akıntı ile birlikte görülen belirtiler şunlardır;

 • Akıntının ağır ve kötü bir kokuya sahip olması,
 • Akıntı ile birlikte ağrı ve ani kramplar hissedilir,
 • Çoğunlukla cinsel ilişki sonrası akıntı görülür,
 • Akıntı aralıklarla birkaç hafta boyunca devam eder,
 • Vajinal kaşıntı olur.

Adet öncesi kasık ağrısı neden olur?

Adet öncesi kasık ağrısı (dismenore) neden olur?

Adet öncesi kasık ağrısı çok sık rastlanılan bir sağlık problemidir. Yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyen ve dismenore adı verilen adet öncesi kasık ağrısı neden olur? Kasık ağrısı adet döneminden önce pek çok kadının şikayetçi olduğu ve sadece kasıkla sınırlı kalmayıp, bel ve bacaklara da yayılmakta ve oldukça şiddetlidir. Adet öncesi sendromu (PMS) ile ayrı olarak değerlendirilen regli öncesi kasık ağrısı iki farklı türdedir ve tedavi şekilleri de farklılık göstermektedir.

Regli öncesi görülen kasık ağrısı türleri nelerdir?

Genellikle regli döneminden birkaç gün önce başlayan ve reglinin ilk günlerinde de devam eden kasık ağrısı, iki farklı şekilde görülmektedir. Belirli bir nedene ve hastalığa bağlı olmaksızın ortaya çıkan adet öncesi kasık ağrısına “primer dismenore” ismi verilmektedir. Üreme çağındaki kadınların çoğunluğunda bu ağrılara rastlanır ve özellikle yaş ilerlemesi ile gebeliklerden sonra ağrının şiddetinde azalma görülür.

Bir diğer adet öncesi yaşanan kasık ağrısı ise, ağrının altında farklı bir hastalığın var olduğu ve ağrının tetiklendiği “sekonder dismenore”dir. Bu kasık ağrısı diğeri gibi kendiliğinden gelişmez, görülme oranı azdır ve herhangi bir yaşta oluşabilmektedir.

Adet öncesi yaşanan şiddetli kasık ağrısı neden olur?

Adet öncesi yaşanan şiddetli kasık ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır ancak herhangi bir hastalık dışında gelişen olağan ağrının nedeni rahimdeki kasılmalardır. Adet dönemi gelmeden birkaç gün önce rahimde, ağrıya neden olan prostaglandin isimli madde sinir uçlarına dokunmaktadır. Rahimde bulunan kanın dışarı atılması için gerçekleşen her kasılmada bu sebeple ağrı hissedilmektedir. Bu genel sebebin dışında görülen kasık ağrısı nedenleri ise şöyledir;

 • Kanın rahimden dışarı çıkarken geçtiği servikal kanalın dar olması,
 • Gebelikten korunma yöntemi olarak spiral kullanılması,
 • Dış gebelik veya düşük tehlikesinin bulunması,
 • Rahmin ters pozisyonda duruyor olması,
 • Daha önce geçirilmiş olan kürtajlara bağlı daralmalar,
 • Rahim içinde bulunan polipler,
 • Rahim duvarında yer alan over kisti, myom ve çikolata kisti varlığı,
 • Rahim içini kaplayan endometrium tabakasının rahim dışında büyümesi ile ortaya çıkan endometriozis hastalığının olmasıdır.

Adet öncesi görülen kasık ağrısı nasıl geçer?

Adet öncesi görülen kasık ağrılarının tedavi şekli, ağrının türüne bağlı olarak belirlenmektedir. Şayet kasık ağrısı, çikolata kisti, myom ve polipler gibi var olan patolojik bir nedene bağlı ise cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu cerrahi işlemin uygulanmasının ardından kasık ağrısı şikayetinin ortadan kalktığı görülmektedir.

Kasık ağrısının belirli bir nedene bağlı olmaksızın sadece rahim kasılmaları nedeni ile ortaya çıkması durumunda ise, kişiler bazı önlemler alarak bu ağrıyı hafifletebilmektedir. Adet öncesi kasık ağrılarının başlamadan önce çeşitli egzersizler ve masaj ile ağrının azaltılması mümkündür. Ayrıca beslenme düzeninde değişiklik, magnezyum ve kalsiyum mineral takviyesi kasık ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcıdır. Ağrı başladığında ağrı kesici ilaç kullanılması, kasık bölgesine sıcak su torbası konulması ve gerekirse enjeksiyon şeklinde ağrı kesici kullanılması önerilmektedir.