1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2022 Cemre düşme tarihleri: 2022’de ilk cemre ne zaman düşecek?

2022 Cemre düşme tarihleri: 2022’de ilk cemre ne zaman düşecek?
+ - 0

2022 cemre düşme tarihleri şimdiden herkes tarafından merak ediliyor. Yeni yıla sayılı günler kala, baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve büyük bir sevinçle karşılanan inanışa göre 2022’de ilk cemre ne zaman düşecek? Türk kültüründe önemli bir yeri olan cemre düşmesi, yedişer gün arayla önce havaya daha sonrasında su ve toprağa cemrenin düşerek ısınmaları anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl ilk cemre ve diğer cemrelerin düşme tarihleri belli oldu.

2022 cemre düşme tarihleri

Cemre düşmesi nedir?

Cemre düşmesi Orta Asya Türklerinin yanı sıra Arap kültüründe de bulunan ve hava, su ile toprağın sıcaklıklarının artmasını temsil eden inanıştır. Kış mevsiminin yavaş yavaş sona erip, baharın ve Hıdırellez’in gelmesine işaret olan bu duruma yüzyıllardır inanılmakta ve sabırsızlıkla beklenmektedir. Cemre kelimesi, Arapça dilinde “kor ateş” anlamına gelmektedir ve Türk mitolojisinde çok önemli bir yeri vardır. İnanışa göre; Türk halk kültüründe İmre (İmere-Emere) isminde bir cin bulunur. İmere ismindeki bu cin, her ilkbahar başlangıcında ışıklar saçarak yeryüzüne iner ve yeniden gökyüzüne doğru yükselir. Sonrasında yerdeki buzların üzerine bir ateş parçası gibi düşerek tüm buzları eritir, ısınan topraktan buharlar yükselir ve bu durum ilkbaharın gelişi olarak kabul edilir. Bu müjdenin ardından doğanın canlanmasıyla birlikte, toprak ekimi zamanının geldiği ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin otlaklara çıkmaya hazır olduğu anlaşılır.

2022 cemre düşme tarihleri

2022’de cemreler ne zaman düşecek?

2022’de cemrelerin hangi tarihte düşeceği ve ne zaman ilkbaharın geleceği merak edilirken, ilk cemrenin ne zaman düşeceği belli oldu. İlk cemrenin havaya düşmesinin ardından yedişer gün arayla diğer cemreler önce suya ve sonrada toprağa düşüyor.

2022'de ilk cemre ne zaman düşecek?

İlk cemre ne zaman düşecek?

Eski dönemlerden gelen yerleşmiş inanışa göre cemreler, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra yedişer gün aralıkla düşmeye başlıyor. Buna göre 2022 cemre düşme tarihleri şöyledir:

  • Birinci cemre 19-20 Şubat’ta havaya,
  • İkinci cemre 26-27 Şubat’ta suya,
  • Üçüncü cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap